Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia Abrahama i Sary.
Autor Wiadomość
Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2015-01-24, 16:43   

Anna01 napisał/a:
Według Józefa Flawiusza (ur. 37, zm. po 94) Sara nie była siostrą (nawet przyrodnią) Abrahama, a bratanicą .....czyli Abraham był wujem Sary !

- Abraham miał dwóch braci: Nachora i Arana. Aran zostawiając po sobie syna imieniem Lot, a także dwie córki: Sarę i Melchę, umarł w krainie chaldejskiej, w mieście zwanym Ur Chaldejczyków; jeszcze dziś pokazują tam jego grób. Jego bracia pojęli swoje bratanice za żony: Nachor Melchę, a Abraham Sarę.

Józef Flawiusz, " Dawne dzieje Izraela".

Cytat:
12 Zresztą jest ona rzeczywiście moją siostrą, jako córka ojca mego, lecz innej matki; mimo to została moją żoną.

(Rdz 11:29) Abram i Nachor wzięli sobie żony. Imię żony Abrama było Saraj, imię zaś żony Nachora - Milka. Była to córka Harana, który miał jeszcze drugą córkę imieniem Jiska.

tu jest napisane, że Haran miał tylko dwie córki Milkę i Jiskę. Sara nie była córką żadnego z jego braci.

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2015-01-24, 17:20   

Anowi napisał/a:
tu jest napisane, że Haran miał tylko dwie córki Milkę i Jiskę. Sara nie była córką żadnego z jego braci.

Wersja Talmudyczna uznaje (i podąża za nią Flawiusz), że Sara była bratanicą Abrahama. W hebrajskim słowo "siostra" (achot) może oznaczać ogólnie krewną.

Z Flawiusza

Abram miał dwóch braci: Nachora i Arana. Aran, zostawiając po sobie syna imieniem Lot, a także dwie córki: Sarę i Melchę. [Dawne Dzieje Izraela, Księga I: 151]

Tutaj widzimy, że według Flawiusza (i Talmudu) to (H)Aran miał dwie córki: Sarę i Melchę.

Później Flawiusz określa Sarę jako córkę brata Abrahama.

Abraham przeniósł się do Gerary w kraju Filistynów i tam również udawał, że Sara jest jegosiostrą; stosował po raz drugi ten sam wybieg, by uniknąć niebezpieczeństwa, które mogło mu grozić ze strony Abimelecha, króla tamtejszego ludu. I rzeczywiście, Abimelech, opanowany żądzą, chciał targnąć się na Sarę. Ale przeszkodziła mu w tym ciężka choroba, zesłana nań przez Boga. Gdy lekarze już zwątpili o jego ocaleniu, otrzymał we śnie ostrzeżenie, by nie wyrządzał zniewagi żonie cudzoziemca. Poczuwszy się trochę lepiej, oznajmił Abimelach przyjaciołom, że to Bóg zesłał na niego tę chorobę, by bronić praw owego przybysza i ustrzec jego żonę (albowiem jest ona prawowitą małżonką, a nie siostrą); i zapowiedział mu Bóg, że w przyszłości będzie dlań łaskawy, jeżeli Abimelech zapewni Abrahamowi bezpieczeństwo jego niewiasty. Rzekłszy to, Abimelech, za radą przyjaciół wezwał do siebie Abrahama i zapewnił go, ze może być spokojny o cześć swojej żony, Bóg bowiem roztacza nad nim opiekę i wspiera go, dzięki czemu otrzyma Sarę z powrotem nienaruszoną, jak o tym zaświadczyć może Bóg i sumienie samej niewiasty. Mówił, że nigdy nie zacząłby o nią zabiegać, gdyby wiedział, że jest zamężna; ale skoro Abraham podawał ją za swoją siostrę nie powinien teraz czuć żadnej urazy. Prosił go Abimelech, by odniósł się do niego życzliwie i wyjednał mu łaskawość Boga. Jeżeli teraz chce pozostać u niego, będzie mógł żyć w dostatku; jeśli zaś woli odejść, otrzyma eskortę i wszystkie dobra, po które tu przybył. Wysłuchawszy słów Abimelacha Abraham odpowiedział, że mówiąc o pokrewieństwie łączącym go z Sarą zgoła nie skłamał, gdyż jest ona córką jego brata i że bez takiego wybiegu bałby się przedsięwziąć taką wędrówkę. [Dawne Dzieje Izraela, Księga I: 209-211]

Abraham był synem Teracha, a Sara wnuczką Teracha. U Żydów wnuczka danego mężczyzny i syn tego samego mężczyzny mogli się określać jako brat i siostra. Dlatego w tym momencie mamy u Flawiusza myślenie żydowskie (gdyż pisze o wydarzeniach ze Starego Testamentu).

Cytat z chabad. org

Cytat:
Cytat:
Abraham and Sarah decided to say that they were brother and sister.In this way, Abraham hoped his consent would be needed to give Sarah away in marriage, as was the custom in those days).This was, actually, not far from the truth, since a grandchild is often regarded as one's child. Sarah was the grandchild of Terach, Abraham's father, and could therefore be regarded as his "Sister."

Źródło

Wnikliwy

Wysłany: 2015-01-24, 17:37   

A ponadto ona naprawdę jest moją siostrą, córką mojego ojca, tyle że nie córką mojej matki; i została moją żoną

To sama Biblia wyjaśnia - mało wam tego!!

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-01-24, 17:47   

Czy Ty Wnikliwy nie rozumiesz że hebrajskie ach (brat) i achot (córka) znaczyło czasem po prostu krewny? Lot też jest nazywany bratem Abrahama, a nie mieli tego samego ojca.

Wtedy rzekł Abram do Lota: Niechże nie będzie sporu między mną a tobą i między pasterzami moimi a twoimi, jesteśmy przecież braćmi. [Rodz 13: 8]

Lot był bratankiem Abrahama. Na tej zasadzie działa też według wersji talmudycznej relacja Abraham-Sara.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

Wnikliwy

Wysłany: 2015-01-24, 18:25   

Ja podaje to co mówi Biblia. Nie robię komentarza. Ty mówisz mi " nie rozumiesz ". Mówisz to mi czy Biblii. To co było pogrubione to werset Biblijny. :-D

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-01-24, 18:30   

To ja Ci tłumaczę, że w Starym Testamencie pisanym w języku hebrajskim, słowa brat/ siostra mogą oznaczać różne stopnie pokrewieństwa. Dlatego też Żydzi uważają Sarę za bratanicę Abrahama, a nie jego rodzoną siostrę. Mówię to Tobie i wyjaśniam. Wyjaśnienia i cytaty podałam w poście z godziny 17: 20.

Określenie córka mojego ojca może oznaczać także ileś stopni w tej samej linii. Terach był ojcem Abrahama, a dziadkiem Sary. Jednak i Sara może być określana jako córka Teracha, tak jak Jezus był określany jako syn Dawida (Dawid był jego przodkiem w prostej linii). Taka jest interpretacja talmudyczna.

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2015-01-24, 18:53   

ShadowLady86 napisał/a:
Abram miał dwóch braci: Nachora i Arana. Aran, zostawiając po sobie syna imieniem Lot, a także dwie córki: Sarę i Melchę. [Dawne Dzieje Izraela, Księga I: 151]

Tutaj widzimy, że według Flawiusza (i Talmudu) to (H)Aran miał dwie córki: Sarę i Melchę.

to czyją córką była Jiska?

(Rdz 11:29) Abram i Nachor wzięli sobie żony. Imię żony Abrama było Saraj, imię zaś żony Nachora - Milka. Była to córka Harana, który miał jeszcze drugą córkę imieniem Jiska.

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-01-24, 19:07   

Anowi napisał/a:
to czyją córką była Jiska?

Według literatury rabinicznej, było to właśnie inne imię Sary.

Cytat:
Sarah was the niece of Abraham, being the daughter of his brother Haran. She was called also "Iscah" (Gen. xi. 29), because her beauty attracted general attention and admiration (Meg. 14a).

Jewish Encyclopedia

Moje tłumaczenie:

Sara była bratanicą Abrahama, będąc córką jego brata Harana. Była także określano jako "Jiska", ponieważ jej uroda spotykała się z powszechną uwagą i podziwem

O tej identyfikacji pisze też zwykła Wikipedia

ata333

Wysłany: 2015-01-24, 20:07   

ShadowLady86 napisał/a:
RM, mnie absolutnie nie zależy na tym, żeby Abraham był jakimś wzorcem moralności. Mnie zastanawia, czemu Bóg jakieś kary zsyła faraonowi czy Abimelakowi, skoro oni myśląc że Sara jest panną, legalnie chcieli ją poślubić.

dokladnie i tutaj tkwi clue problemu... ;-)

warto zapoznac sie..z teoria umyslu.. ktora jest fundamentem powstania i ewolucji religii..

dopiero po zapoznaniu sie..zrozumiemy dlaczego owczesni ludzie.. mieli takie poznanie Boga i Jego praw.. moralnych.. ;-)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_umys%C5%82u

Anowi napisał/a:
chciał tylko ocalić swoje życie, bo widocznie w kraju, do którego szedł nie szanowano "cudzej własności", ślubów itp

Anowi czy Ty potrafisz zrozumiec sens pytania.. ??

czyzbys uwazala... ze ratowanie swojego ty.... jest dozwolone bez wzgledu na cene.. jaka trzeba za to zaplacic.. ?

czy wiec uwazasz.. ze Bog nie mial nic do zarzucenia Abrahamowi.. bo ten postapil calkowicie fair.. dopuszczajac do cudzolostwa swej zony.... w zamian za uratowanie swojego zycia.. ???? ;-)

ps:

ja rozumiem.. ze moralnosc tamtych ludzi jak widac byla zdegenerowana..

ale podpinac pod taka zdegenerowana moralnosc.. albo raczej NIEMORALNOSC Boga.. to naprawde uwlaczajace Mu.. nie uwazasz.. ?? ;-)

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-10-30, 21:13   

RM napisał/a:
Należy pamiętać, że Abraham zaufał Bogu. Pamiętać, że pomimo, iż nie rozumiał rozwoju sytuacji oraz przymierze z Bogiem nie rozwijało się wg jego oczekiwań, wytrwał. Dzięki temu stał się zalążkiem ziarna, z którego wyrasta dzisiejsze poznanie Boga i jakkolwiek pojmowane chrześcijaństwo.
To, że przylgnął do Boga i przekazał "pałeczkę" przymierza synowi i dalej, warunkuje, że możemy dzisiaj szukać i poznawać Boga. On nie miał Biblii, nie miał kogo zapytać, poradzić. Zaufał Bogu, który na swoim "koncie" miał potop, wieżę Babel i pomimo niezdolności do rozumienia postawy i działań Boga, wytrwał w przymierzu. Być może chcielibyśmy mieć w Abrahamie, nieskazitelny wzorzec moralności i etyki. Niestety nie mamy, ale to, co Abraham dał z siebie w budowaniu relacji z Bogiem, wystarczyło, abyśmy dzisiaj mogli zbliżać się do Boga.

Czy więc, jak niektórzy chcą, Bóg miał podstawy, aby upomnieć Abrama, że zniósł fakt, jak faraon zabrał mu żonę? Czy Faraon i Abimelach bezpodstawnie są karceni i ostrzegani przez Boga, skoro zabierają cudze żony? Czy Bóg nie ma prawa z przewrotnymi postępować w sposób przewrotny, 1Kor. 3:19? Czy nie ma prawa gniewu wywierać, gdy ich sądzi, Rz. 3:4-7. On ustanawia władców i strąca ich z tronów, także ich karci za pośrednictwem sposobu życia swoich wiernych sług i przyjaciół.

Cytat:
A był głód w ziemi [… Kananejskiej]: przeto zstąpił Abram do Egiptu, aby tam był gościem do czasu, ciężki bowiem był głód w ziemi. (11) I stało się, gdy już blisko był, aby wszedł do Egiptu, rzekł do Sarai, żony swej: Oto teraz wiem, żeś niewiasta piękna na wejrzeniu. (12) I stanie się, że gdy cię obaczą Egipczanie, rzeką: Żona to jego; i zabiją mię, a ciebie żywo zostawią. (13) Mów, proszę, żeś jest siostrą moją, aby mi dobrze było dla ciebie, i żywa została dla ciebie dusza moja. (14) I stało się, gdy wszedł Abram do Egiptu, ujrzeli Egipczanie niewiastę onę, iż była bardzo piękną. (15) Widzieli ją też książęta Faraonowe, i chwalili ją przed nim; i wzięto onę niewiastę do domu Faraonowego. (16) Który Abramowi dobrze czynił dla niej; i miał Abram owce, i woły, i osły i sługi, i służebnice, i oślice, i wielbłądy. (17) Ale uderzył Pan Faraona plagami wielkiemi, i dom jego dla Sarai, żony Abramowej. (18) Przetoż wezwał Farao Abrama, i rzekł: Cóżeś mi to uczynił? czemuś mi nie oznajmił, że to żona twoja? (19) Przeczżeś powiedział, siostra to moja? i wziąłem ją sobie za żonę; a teraz, oto żona twoja, weźmijże ją, a idź. (20) I przykazał o nim Farao mężom, i puścili go wolno i żonę jego, i wszystko, co było jego. [Rodz 12: 10-20]

Na uwagę zasługuje tu treść Rdz. 12:11,13, którą wg. Konkordancji Stronga można przetłumaczyć następująco:

Kod:
11. Stało się (1961) od kiedy (834 Abram) był przyprowadzony (7126), wstąpić do (935) Egiptu: rzekł do Saraj, żony: Oto (2009) teraz (4994) dowiedziałem się (odczułem 3045), co się widzi (4758), jak (3588) Ty (859 jesteś) piękną niewiastą.

Stało się od kiedy (Abram) był przyprowadzony, wstąpić do Egiptu: rzekł do Saraj, żony: Oto teraz dowiedziałem się (odczułem), co się widzi, jak Ty jesteś piękną niewiastą.

13. Myśl (599) Ty (859) teraz (4994) siostro (269), abyśmy (5668) z powodu (8901) zamiaru (4616) czynienia dobrze (3190), zachowali życie (2421) w imię (1558) uczuć (5315)

Myśl Ty teraz siostro, abyśmy z powodu zamiaru czynienia dobrze, zachowali życie w imię uczuć

(Abram) był przyprowadzony, aby wstąpić do Egiptu. W związku z tym, że nie jest wyraźnie napisane, kto go tam przyprowadził, można wnosić, że Bóg wykorzystał czyjeś intrygi, aby chytrych schwytać w ich chytrości. Abram był człowiekiem wolnym. Bardzo dobrym przykładem tego rodzaju sprowadzenia jest sytuacja Józefa, sprzedanego przez braci Midianitom i Ismaelitom. Ci różne intrygi stosowali, aby jako niewolnika sprzedać go do Egiptu, zapewne poszukującego takich ludzi.

Jedni bracia Józefa, chcieli go zabić, a inni ochronić. Aby nie splamić się krwią brata, postanowili wbrew woli ojca, przenieść się w inne miejsce wypasu owiec i bydła. Jednak biznesmeni handlu ludźmi pozostawili człowieka w miejscu, do którego przybył Józef, aby go poinformować, gdzie są jego bracia. Wykorzystali intrygi rodzinne, aby otrzymać zapłatę w Egipcie, który potrzebował takich ludzi i wynagradzał dostawców – handlarzy.

Faraon został dotknięty karą przez Boga, ponieważ zabrał żonę Abramowi. Faraon ją zabrał, a nie otrzymał, a to jest istotna różnica. On tylko potrzebował pozorów, aby usprawiedliwić swoje bezprawne działanie. Ponadto Abram dopiero w Egipcie zauważył, jak bardzo jego żona jest pożądana. Czyż on nie wiedział wcześniej, że ona jest piękna dla niego?

To, że Abram między ludźmi myślał o Saraj, jako o siostrze, to miał do tego prawo, ale to nie oznaczało jeszcze, że faraon nie był w stanie swoją drogą ustalić, jak faktycznie jest. Był zobowiązany to uczynić, a tymczasem w jakiś sposób wykorzystał głód w Kanaanie, aby ściągnąć Abrama z Saraj do Egiptu, gdyż potrzebował zaspokoić swoją pożądliwość, swoją żądzę. Z tego powodu został ukarany, tak iż wyprawił Abrama z Egiptu w nocy, aby uniknąć własnej kompromitacji. W 430 rocznicę tego wydarzenia w nocy 15 Nisana, także Izraelici zwycięsko i z łupami, wyszli z Egiptu.

Abram wspólnie z Saraj, wzięli udział w skrytej walce przeciwko lubieżnemu władcy i zwyciężyli, dlatego mieli prawo do łupów z tej walki. Abram służył Bogu żywemu, a to oznacza takiemu, który działa już w tych i przez tych, którzy w niego wierzą. Faraon nie brał na swoje łoże żony wcześniej, zanim nie została do tego odpowiednio przygotowana. Takie przygotowania mogły trwać nawet rok, jak w przypadku królowej Estery, żony Ahaswerusa.

Ileż to trzeba było przelewu krwi w czasach Chrześcijaństwa, aby władcy się przekonali, że najwłaściwsze jest, aby posiadać jedną żonę i dzieci tylko z nią. Władcy w różny sposób dążyli do zaspokojenia swoich żądz.
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.

Odpowiedz do tematu