Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ewangelicy a katolicy - przepraszamy
Autor Wiadomość
tom68 

Wysłany: 2014-08-08, 10:14   Ewangelicy a katolicy - przepraszamy

Ewangelicy a katolicy - przepraszamy

Najpierw protestantow przeprosil papiez. Teraz przeprosiny poszly w druga strone.

Przypomnijmy, ze zwierzchnik Kosciola katolickiego odwiedzil niedawno kosciol zielonoswiatkowy we Wloszech. Wizyta miala ekumeniczny charakter. Papiez opowiedzial sie przeciwko podzialom wsrod chrzescijan. Przeprosil tez za przesladowania zielonoswiatkowcow pod rzadami faszystowskiego rzadu Wloch w latach 20. i 30. ubieglego wieku (Wiecej na ten temat przeczytasz http://chnnews.pl/index.p...-katolikow.html

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2014-08-08, 11:58   

Ewangelikanie a nie ewangelicy. Z ewangelikami dialog idzie łatwiej, ale jak widzę dla Boga nie ma nic niemożliwego :-D
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2014-08-08, 20:32   

KobietaZMagdali napisał/a:
Ewangelikanie a nie ewangelicy. Z ewangelikami dialog idzie łatwiej, ale jak widzę dla Boga nie ma nic niemożliwego :-D
Ewangelkalni owszem, nie ewangelicy tym razem. Natomiast Kobieto, żeby zrozumieć protestantów (też nim jestem), trzeba ich bliżej poznać. Zauważyłem, że wy podobnie zresztą jak SiJ macie jakies odgórne zakazy uczestniczenia w co niektórych wydarzeniach zborowych. Spytajmy jeszcze, czy Ty, Dezerter czy JFS poszliscie lub poszlibyscie na np. nabożeństwo baptystyczne czy zielonoswiątkowe. Wolno wam? :-) Wówczas oceny na ich temat będą bardziej miarodajne. Znam takich z KRK co nie pójdą na nabożeństwo, jakby to był zakaz, ale na szczęscie są katolicy nie przestrzegający wszystkich dyrektyw KRK. Nie chodzi mi by chodzić na nabo, ważniejsze dla mnie jest by nie odcinać się od relacji z otwartymi ludźmi. Potem wyzywają nas od sekt, a nie wiedzą co to znaczy. Dobrze jest przeprosić za dyskryminacje katolików. Ale pytanie, kto i gdzie za to odpowiada? Polscy ewangeliczni może? :lol:
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2014-08-08, 23:33   

leszed napisał/a:
Zauważyłem, że wy podobnie zresztą jak SiJ macie jakies odgórne zakazy uczestniczenia w co niektórych wydarzeniach zborowych.

Tak? :-? Za to ja pierwsze słyszę. Nie ma takiego zakazu. Jeśli wyznanie uznaje Eucharystię to odradza się przyjmowania jej, ale uczestnictwa absolutnie nikt nie zakazuje.
leszed napisał/a:
Spytajmy jeszcze, czy Ty, Dezerter czy JFS poszliscie lub poszlibyscie na np. nabożeństwo baptystyczne czy zielonoswiątkowe.

Z tego co się po postach zorientowałam to Dezerter swego czasu chodził, bo sympatyzował z protestantami (ale nie wiem z jakimi) i teraz jako gorący zwolennik ekumenizmu moim zdaniem poszedłby na pewno, a zresztą chodzi na różne spotkania ekumeniczne; Jfs to ekumeniczny fanatyk poszedłby na wszystko co jakkolwiek z chrześcijaństwem się łączy; dla mnie jedynym czynnikiem powstrzymującym byłoby zawstydzenie, bo podejrzewam, że w takich wspólnotach wszyscy się znaja i od razu zauważyliby, że jestem obca, a ja sobie kiepsko w takich sytuacjach radzę.
leszed napisał/a:
Znam takich z KRK co nie pójdą na nabożeństwo, jakby to był zakaz, ale na szczęscie są katolicy nie przestrzegający wszystkich dyrektyw KRK.
Jak już mówiłam nie ma takiej dyrektywy, są raczej katolicy dorabiający sobie tego typu dyrektywy. Co widać było mocno, gdy po decyzji soboru watykańskiego II o rozpoczęciu starań ekumenicznych odłączyły się grupy się uznające tą decyzję za herezję.
leszed napisał/a:
Nie chodzi mi by chodzić na nabo, ważniejsze dla mnie jest by nie odcinać się od relacji z otwartymi ludźmi. Potem wyzywają nas od sekt, a nie wiedzą co to znaczy. Dobrze jest przeprosić za dyskryminacje katolików.

W tym kontkeście mam akurat kiepskie doświadczenia. Kiedyś miałam cukierkowy obraz protestantów jako radosnych ludzi, do wszystkich pozytywnie nastawionych, takich trochę hipisów z nieustannym imieniem Jezus na ustach. Kiedy zaczęłam przeglądać fora biblijne bardzo mi się ta wizja skorygowała. Miałam pecha trafić głównie na wyjątkowo negatywnie nastawionych zielonoświątkowców, który prowadzili brutalną politykę wyszydzania wszystkiego co katolickie w celu wyciągania nas z Babilonu, nie zgadzali się na nazwanie ich braćmi (ekumenizm to dzieło szatana), na uwagę, że są niegrzeczni cytowali, że Jezus nazwał faryzeuszy plemieniem żmijowym , więc agresywna ewangelizacja jest naśladowaniem Jezusa no i oczywiście tylko oni mają monopol na zbawienie a ja nie jestem chrześcijaninem, bo nie przyjełam chrztu jako dorosła. Oczywiście katolicy to tylko inkwizycja a stwierdzenie, że protestanci też pali czarownice to podły spisek mający na celu oczernienie ich wspaniałych ojców reformatorów i zniechęcenie tym do protestantów (nie miałam siły tłumaczyć, że żaden fakt z życia reformatorów nie jest w stanie tak zniechęcić jak zachowania tych userów). Dowiedziałam się również, że żyję w zakłamanym patologicznym środowisku. Słowo daję takiego fanatyzmu to nawet w KRK ciężko znaleźć. Mocno sprowadziło mnie to do parteru, a przede wszystkim sprawiło dużą przykrość. Oczywiście wiem, że to tylko wycinek rzeczywistości i nie zamierzam sądzić wszystkich protestantów ich miarą, ale boleśnie sprowadziło mnie to z ekumenicznego nieba na ziemię. I widzę, że ewangelikalni są mocno uprzedzeni do kościoła katolickiego (swoją drogą o stosunku do prawosławnych nic nie znalazłam) i często nie uważają nas za chrześcijan stąd bardzo zaskoczyła mnie opisywana w artykule "wymiana uprzejmości". Ale komentarze pod spodem już nie.

Zdaję sobie teraz sprawę jak trudne są rozmowy ekumeniczne i że porozumienie jeszcze długo nie nastąpi. Uważam, że z ewangelikami łatwiej rozmawiać chociażby dlatego, że uznają chrzest niemowląt więc traktują nas jak chrześcijan a nie jak pogan. Zaznaczam również, że nie patrzę na ekumenizm jako na dostosowanie się wszystkich do KK, bo my też jeszcze wiele musimy zmienić.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2014-08-09, 08:08   

leszed napisał/a:
Cytat:

Zauważyłem, że wy podobnie zresztą jak SiJ macie jakies odgórne zakazy uczestniczenia w co niektórych wydarzeniach zborowych.

Tak? Za to ja pierwsze słyszę. Nie ma takiego zakazu. Jeśli wyznanie uznaje Eucharystię to odradza się przyjmowania jej, ale uczestnictwa absolutnie nikt nie zakazuje.
To ja też się od Ciebie dowiaduję. Ja spotkałem się z odradzaniem pójscia do zboru, jednak zakaz wewnętrzny jaki macie zastanawia mnie jeszcze bardziej. Przypadków konkretniejszych, namacalnych nie ma sensu żebym podawał na necie. Co do eucharystii, jako protestant nie miałem z nią wielkich problemów by przyjąć u was czy u luteran itp., tyle, że nie jako wasz nakaz. Wiem, wielu to neguje.

leszed napisał/a:
Spytajmy jeszcze, czy Ty, Dezerter czy JFS poszliscie lub poszlibyscie na np. nabożeństwo baptystyczne czy zielonoswiątkowe.

Z tego co się po postach zorientowałam to Dezerter swego czasu chodził, bo sympatyzował z protestantami (ale nie wiem z jakimi) i teraz jako gorący zwolennik ekumenizmu moim zdaniem poszedłby na pewno, a zresztą chodzi na różne spotkania ekumeniczne; Jfs to ekumeniczny fanatyk poszedłby na wszystko co jakkolwiek z chrześcijaństwem się łączy; dla mnie jedynym czynnikiem powstrzymującym byłoby zawstydzenie, bo podejrzewam, że w takich wspólnotach wszyscy się znaja i od razu zauważyliby, że jestem obca, a ja sobie kiepsko w takich sytuacjach radzę.

Nie wiem o nich, ale Tobie powiem tak: najlepszym poznawaniem 'innych' jest pójscie tam. Wielu z forum poszło do innych zborów niż swój, bo protestanci i rusellici mają swoje 'przejscia' za sobą, i wiedzą, że to im cos dało pozytywnego, bądź nabyli krytyki na bazie swoich faktów a nie opowiesci. Każda mniejszosć religijna w Polsce tak ma, znamy się lepiej z innymi, bo ciasny krąg kilkudziesięciu ludzi za bardzo ogranicza.
Swieżym katolikom polecam nabożeństwa bapt. lub ziel. bo nie ma tam rzeczy, których zwykły katolik nie może zrobić i się miałby krępować. Do luteran oczywiscie idź, ale nie wiem czy ich w pobliżu znajdziesz. Baptysci będą lepsi dla katolików typu oaza i zwykli, zieloni dla katolików skłonnych do ruchu charyzmatycznego w katolicyźmie, bo sami charyzmatycy zapewne już po zborach zielonych chodzili najczęsciej (tak było dawniej przynajmniej) i wice wersa. Dlaczego tak mówię? Często od razu rozpoznaję w rozmowach katolika zupełnie "zielonego" w temacie. Jestescie inni bez doswiadczenia. Po drugie dla was istotne będą nabożeństwa, bo macie je w swojej regule bardziej, oficjalnie musicie nawiedzić kosciół raz w tygodniu. Niestety rzadziej spotkać można kosciół domowy w znaczeniu protestanckim, sam chciałbym się w takim pojawić lub go zrobić.
Kiedyś miałam cukierkowy obraz protestantów jako radosnych ludzi, do wszystkich pozytywnie nastawionych, takich trochę hipisów z nieustannym imieniem Jezus na ustach. Kiedy zaczęłam przeglądać fora
Sorry, taki mamy klimat. Dlatego znasz częsć zagadnienia. Na necie wychodzą kwiatki, których nie doswiadczy się w zborze. I nie chodzi o to, że sam zbór jest lepszy, ale o sposób kontaktu. Na net także nie wchodzą wszyscy protestanci.

Do tematu, przeciętny protestant nie wie za co miałby przepraszać KRK, tym bardziej, że tymi sprawami się po prostu nie zajmujemy a mamy co robić. W swiecie jaki nas otacza giną ludzie przeważnie nominalni katolicy, i tym chcemy pomóc. Nie ma u nas tak rozbudowanej władzy a dążenia są raczej przeciwne niż budowanie sobie oficjeli, przedstawicieli którzyby mieli występować w imieniu jakiegos ogółu. Nie tyle jest to więc jakas zła wola by przeprosić co inna sytuacja.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Odpowiedz do tematu