Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Unitariański protestantyzm
Autor Wiadomość
terebint
Gość
Wysłany: 2006-06-24, 05:18   Unitariański protestantyzm

Czy istnieje jakiś protestancki Kościół, albo odłam unitariarny? Wiem, że kiedyś Adwentyści nie wierzyli w Trójcę. Ktoś jeszcze nie wierzy?

pzdr.
 
 
lantis
Gość
Wysłany: 2006-06-24, 05:19   

Adwentyści Dnia Sobotniego - odłam ADŚ
 
 
Kika
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 13:19   

terebint napisał/a:
Czy istnieje jakiś protestancki Kościół, albo odłam unitariarny? Wiem, że kiedyś Adwentyści nie wierzyli w Trójcę. Ktoś jeszcze nie wierzy?


Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zawsze uznawał Trójcę. Przypuszczam, że chodzi o Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego, który tej nauki nie uznaje.
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2006-07-11, 15:16   

Drogi Terebincie,
protestantyzm, czyli reformacja miała za zadanie nie znieśc wiary katolickiej, ale ją zreformować, dlatego też prawdziwi protestanci zawsze zachowywali bronione przez długie wieki na soborach powszechcnych prawdy wiary takie jak trynitaryzm, dwie natury w Jezusie itp. Oczywiście reformacja może byc mniej radykalna (luteranizm) lub bardziej (baptysci) O ile Luter przyjmuje wszystko, co nie sprzeciwia sie Biblii, to baptysci tylko to, co jest w Biblii wyraźnie napisane. Odłamy antytrynitarne, z pozoru bardzo chrzescijanskie (pacyfizm, miłosierdzie) okazywały sie z czasem zwyrodniałe. Nie można ich zaliczyc do protestanckich, poniewąz ich celem było założenie nowych kosciołow a nie kontynuowanie jednego Koscioła chrzescijanskiego. Wiara w bóstwo Jezusa jest tym, co łaczy wszystkich chrzescijan wszytkich czasów.
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-07-21, 09:35   

brat_Janek napisał/a:
protestantyzm, czyli reformacja miała za zadanie nie znieśc wiary katolickiej, ale ją zreformować, dlatego też prawdziwi protestanci zawsze zachowywali bronione przez długie wieki na soborach powszechcnych prawdy wiary takie jak trynitaryzm, dwie natury w Jezusie


Interesuje mnie ,na jakiej podstawie biblijnej opiera się wiara w dwie natury Jezusa?
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2006-08-30, 11:59   

na tej podstawie, że Jezus jest w Biblii wyraźnie określony zarówno jako człowiek i jako Bóg

a aki specjalny wers to:

W Nim bowiem mieszka cała Pełnia: Bóstwo, na sposób ciała (Kolosan 2:9)
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-08-31, 14:57   

Rzeczywiście w Kolosan 2:9 czytamy,że
"w nim /Jezusie/ mieszka cieleśnie cała pełania boskości".
Lecz nie można rozumiec tego wersetu w oderwaniu od innych wersetów zawartych w Biblii.
Cała Biblia została przyrównana do "światła" świecącego w ciemności.Psalm 119:105
Dlatego co Paweł miał na mysli mówiąc te słowa?
O jaką pełnię chodzi?
Przecież pisał te słowa gdy Jezus był już niewidzialnym duchem w niebia.I Tymoteusza 6:16
Jak zatem owa "pełnia " miała być w nim cieleśnie skoro był duchem ?
To sam Bóg Jehowa zadecydował aby w Jezusie ta pełnia zamieszkała,gdyż w Kolosan 1:19 czytamy:
"ponieważ to Bóg uznał za stosowne ,aby w nim zamieszkała cała pełnia".
Zaś Jan napisał :"Bo my wszyscy otrzymaliśmy z jego /Jezusa/ pełni i to niezasłużoną życzliwość za niezasłużoną życzliwością.Jana 1:16
Skoro tak,to czym jest owa "pełnia'?Nie musimy snuć domysłów.......
Co ciekawe w liście do Efezjan 1:23 czytamy:
"On też podporządkował pod jego stopy i nad wszystkim uczynił go głową zboru,który jest jego ciałem,pełnią Tego który dopełnia wszystko we wszystkim".
Zatem według tych słów Pawła owa "pełnia" to zbór chrześcijan namaszczonych duchem świętym,którego głową jest Jezus.
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2006-08-31, 17:58   

1 Tym 6:16 mówi o Jezusie?

To nigdy Go nie widziano..? ciekawe..bo nawet po wnibowstąpieniu choćby Paweł widział Go jako ,syna człowieczego' (Dz 7:56)

Ponieważ twoja wypowiedz ma charakter ,domina' to obalenie twego rozumienia 1 Tym 6:16 całkowicie dyskredytuje dalsze dociekania odnośnie Kol 2:9..

Mówiłąs ze trzeba czyta c wkontekscie..proszę bardzo: przeczyta najpierw J 1:1 a potem J 1:14 i juz zobaczysz, ze Jezus jest, był i będzie Bogiem objawionym w ciele (1 Tym 3:16)
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-09-01, 12:55   

brat_Janek napisał/a:
1 Tym 6:16 mówi o Jezusie?

To nigdy Go nie widziano..? ciekawe..bo nawet po wnibowstąpieniu choćby Paweł widział Go jako ,syna człowieczego' (Dz 7:56)

Ponieważ twoja wypowiedz ma charakter ,domina' to obalenie twego rozumienia 1 Tym 6:16 całkowicie dyskredytuje dalsze dociekania odnośnie Kol 2:9..

Mówiłąs ze trzeba czyta c wkontekscie..proszę bardzo: przeczyta najpierw J 1:1 a potem J 1:14 i juz zobaczysz, ze Jezus jest, był i będzie Bogiem objawionym w ciele (1 Tym 3:16)


Po wniebowstąpieniu Jezusa nikt nie widział.Nawet Szawłowi ukazał się nie w ludzkiej postaci,lecz jako "światło".Dzieje Apostolskie 9:3
Stał się duchem niewidzialnym dla oczu ludzkich.
I Piotra 3:18
"Bo nawet Chrystus raz na zawsze umarł za grzechy,prawy za nieprawych,aby was przywieść do Boga;uśmiercony został w ciele ,ale ożywiony w duchu."
Słowo "ożywiony w duchu" znaczy,że Jezus zmartwychwstał w ciele duchowym.
I Koryntian 15:44b
"Jeśli jest ciało fizyczne ,to jest też duchowe".
W Dziejach Apostolskich 7:56 jest wizja nieba ,jaką miał Szczepan.Widział "Syna Człowieczego stojącego po prawicy Boga".Apostoł Jan też miał wizje zawarte w Objawieniu.Miał nawet wizję samego Boga.Czy go widział?
O Bogu zaś jest napisane,że "Boga nikt nigdy nie widział" Jana 1:18
Jak pogodzić te dwie wypowiedzi?
W podobnym znaczeniu Chrystusa nikt nie widział gdy stał się duchem niewidzialnym dla oczu ludzkich.
Jana 3:16
""...On ujawniony w ciele ,uznany za prawego w duchu ukazał się aniołom,głoszono o nim między narodami,uwierzono w niego na świecie,wzięty został w chwale".
Słowa "ujawniony został w ciele" należy powiązać z Jana 1:14
"A Słowo stał się ciałem i przebywał wśród nas i widzieliśmy chwałę jego......"
Sam też powiedział:"Ja się po to narodziłem i po to na świat przyszedłem ,żeby dać świadectwo prawdzie".Jana 18:37
Zatem ujawnienie Jezusa w ciele nastąpiło ,gdy narodził się w Betlejem.Wcześniej istniał w niebie u boku Ojca .Jana 17:5
Zatem słowa z I Tymoteusza 6:16 odnoszą się do Jezusa zmartwychwstałego w ciele duchowym.Tego Jezusa nikt nigdy nie widział.
Jezus oznajmił ten fakt swoim uczniom.Jana 14:19
"Jeszcze trochę a świat mnie więcej nie zobaczy...."
Mieli go zobaczyć tylko jego uczniowie .Zresztą przeczytaj kontekst tego wersetu,
I Tymoteusza 6:16.Kontekst wskazuje na Jezusa.Jest tam mowa o "ujawnieniu się naszego Pana Jezusa Chrystusa.Jest też mowa ,że to ujawnienie ukaże "Król królujących " i "Pan panujących".Ten tytuł przysługuje Jezusowi.Objawienie 19:16
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2006-09-02, 20:05   

prosze o podanie dokładnego opisu Boga Ojca z Objawien Jana
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-09-03, 18:47   

brat_Janek napisał/a:
prosze o podanie dokładnego opisu Boga Ojca z Objawien Jana


Wizja Boga z Objawienia Jana 4:1-11
"Potem ujrzałem a oto w niebie otwarte drzwi i pierwszy głos który usłyszałem jakby głos trąby mówiąc ze mną rzekł:"Wstąp tu a pokażę ci,co ma się stać" .Potem natychmiast znalazłem się w mocy ducha i oto w niebie był ustawiony tron,a na tronie ktoś zasiada."
Dalszy opis zasiadającego na tronie Boga Wszechmocnego jest następujący:
"A zasiadający jest z wyglądu podobny do kamienia jaspisu i do drogocennego kamienia czerwonego a wokoło tronu jest tęcza podobna z wyglądu do szmaragdu.........Obj 4:3
.......
"A z tronu wychodzą błyskawice i głosy i gromy a przed tronem płonie siedem lamp ognistych i one oznaczają siedem duchów Bozych".Objawienie 4:5
........
......
Wokół tronu Boga jest 24 tronów na których zasiadają starsi z koronami na głowie.
....
Ponadto wokół tronu jest czworo żywych stworzeń ,jedno podobne do lwa,drugie do byka,trzecie do człowieka a czwarte do lecącego orła.
....
"A ilekroć żywe stworzenia oddadzą chwałę i szacunek i dziękczynienie Zasiadającemu na tronie ,Temu który żyje na wieki wieków ,dwudziestu czterech starszych upada przed Zasiadającym na tronie i oddaje cześć Żyjącemu na wieki wieków i rzuca przed tron korony
mówiąc:
"Godzien jesteś Jehowo ,Boże nasz przyjąć chwałę ,szacunek i moc ,ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone".Objawienie 4:9-11
 
 
Terebint 


Wiek: 47
Dołączył: 20 Maj 2006
Posty: 100
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2008-05-19, 11:59   

Kika napisał/a:
terebint napisał/a:
Czy istnieje jakiś protestancki Kościół, albo odłam unitariarny? Wiem, że kiedyś Adwentyści nie wierzyli w Trójcę. Ktoś jeszcze nie wierzy?


Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zawsze uznawał Trójcę. Przypuszczam, że chodzi o Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego, który tej nauki nie uznaje.
Nie, zawsze nie uznawał, dlatego później w tej Organizacji doszło do rozłamu na tym tle.
 
 
pawelm 
Czytam

Wyznanie: Świadek J.
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 965
Wysłany: 2008-05-19, 12:40   

Terebint,
Proszę napisz coś więcej albo podaj namiary ;-)
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2008-05-21, 19:06   

pawelm napisał/a:
Terebint,
Proszę napisz coś więcej albo podaj namiary ;-)


Kilka lat temu czytałem artykuł na łamach magazynu "Duch Czasów" wydawanego przez Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego, którego kopie udało mi się znaleść na internecie. Co do samego ruchu adwentystycznego, prawdą jest, że niektórzy protoplaści tegoż ruchu odrzucali doktrynę Trójcy, natomiast jeżeli chodzi o tzw. prorokinię KADS, E.G. White, jako, że wywodziła się ona z kościoła metodystycznego, to zawsze obstawała przy tymże dogmacie Boga Trójjedynego.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
mariooo
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-30, 17:01   

Hej..witam wszystkim na forum
Ja chodze do kościoła ktory nie uznaje trojcy (tego sformułowania). Kościół nosi nazwe UPC United Pentacostal Church w Angli nazwa to UPCI (International)
Wedlug mojego kościola nie ma trojcy. Bog był i jest jeden od zawsze. Jesli nadal interesuje kogos ten temat chetnie odpowiem na pytania.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10