Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
komentarz do Izajasza
Autor Wiadomość
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2009-02-09, 10:32   komentarz do Izajasza

Czy znacie jakiś dobry, protestancki komentarz do księgi Izajasza?
Trudno mi "rozgryźć" tą księgę, a z komentarzem łatwiej.Niestety w księgarniach internetowych nie znalazłam niczego, ale może gdybym znała tytuł, to na allegro...?
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2009-02-09, 20:51   

nie wiem, czy ŚJ można uznać za protestantów :-P
wydali takie dwutomowe komentarze do Izajasza
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-02-09, 20:53   

Jej :shock: Bilberry! wiesia chyba nie cierpi SJ ;-)
Ludzie ale teraz wiesia jak odpisze to... chowaj się kto może! :mrgreen:
 
 
AgnesPavlovski
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-09, 20:54   Re: komentarz do Izajasza

wiesia napisał/a:
Czy znacie jakiś dobry, protestancki komentarz do księgi Izajasza?
Trudno mi "rozgryźć" tą księgę, a z komentarzem łatwiej.Niestety w księgarniach internetowych nie znalazłam niczego, ale może gdybym znała tytuł, to na allegro...?


Najlepszym komentatorem jest Duch Święty - można Go dostać za darmo :hehe:
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-02-09, 20:57   

Cytat:
można Go dostać za darmo


Nie zawsze, nie zawsze... czasami na tacę trza rzucić...

(a jaj jaj! Znów Agnes! co ja napisałem! i w ogóle że napisalem! a jaj jaj! :shock: )
 
 
ewa.lipka 


Wiek: 49
Dołączyła: 22 Gru 2008
Posty: 245
Skąd: Anglia/bez angielskiego
Wysłany: 2009-02-09, 23:20   

Tak bracie w Chrystusie Jezusie Bobo za darmo można dostać Ducha Świętego, no cóż ale jak Ty się możesz z kogoś nabijać, to nie dziw się, że tak do Ciebie się odnoszę. :-?
Nie łódźmy się naśmiewcy też królestwa Bożego mają nie odziedziczyć, ale zawsze możemy się poprawić w swym postępowaniu.

Niech pokój i radość mówią o nas, że dziećmi Bożymi jesteśmy. Pozdrawiam. - Zawsze z przyjemnością dla pracy Pańskiej.
_________________
Pozdrowionka. :-D

Iść za Jezusem, to badać samego siebie jakiego jestem ducha.
Pozdrawiam Ewa L.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-10, 08:10   

Wiesiu
komentarza do całej księgi Izajasza -nie polecę ci bo nie znam takiego godnego polecenia -zbyt obszerna tematyka.
Zapytaj o coś konkretnego z księgi -to moja ulubiona/jeżeli coś w Słowie może być lepszego od innych części/ i chętnie Ci odpowiem na miarę mego niestety cząstkowego poznania.
na zachętę dla własnych przemyśleń dedykuję zdanie z Izajasza
Dałem się poznać tym co nie Mnie nie znali -objawiłem się tym co Mnie nie szukali,
a w innym miejscu -Nie będzie się ukrywał twój nauczyciel
pozdrawiam
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2009-02-10, 11:35   

Bilberry napisał/a:
nie wiem, czy ŚJ można uznać za protestantów :-P
wydali takie dwutomowe komentarze do Izajasza

Z całym szacunkiem, ale ŚJ nawet nie można uznać za chrześcijan. Nie jest to niechęć personalna, ale po prostu fakt.
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2009-02-10, 11:36   

Bobo napisał/a:
Jej :shock: Bilberry! wiesia chyba nie cierpi SJ ;-)
Ludzie ale teraz wiesia jak odpisze to... chowaj się kto może! :mrgreen:

Faktycznie "schowaj" się ze swoim komentarzem, bo nie jest wart odpowiedzi.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-02-10, 14:41   

wiesia napisał/a:
Bilberry napisał/a:
nie wiem, czy ŚJ można uznać za protestantów :-P
wydali takie dwutomowe komentarze do Izajasza

Z całym szacunkiem, ale ŚJ nawet nie można uznać za chrześcijan. Nie jest to niechęć personalna, ale po prostu fakt.



EMET:
A jakie jest kryterium bycia 'chrześcijaninem'; biblijne kryterium?

Są tacy, dla których uznawanie doktryny Trójcy jest owym wręcz podstawowym kryterium.

Osobiście znam teksty mogące być wyjściowymi do takiego kryterium --

"wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego.
Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,
wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy." -- 1 [List] do Koryntian 8:4b - 6, Przekład BW.

"A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś." -- [Ewangelia] wg Jana 17:3, BW.

"To jednak wyznaję przed tobą, że służę ojczystemu Bogu zgodnie z tą drogą, którą oni nazywają sektą, wierząc we wszystko, co jest napisane w zakonie i u proroków," -- Dzieje Ap 24:14, BW.

"jedynemu Bogu, Zbawicielowi naszemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, niech będzie chwała, uwielbienie, moc i władza przed wszystkimi wiekami i teraz, i po wszystkie wieki. Amen." -- [List] Judy 1:25, BW.

Czyli mówić krótko: wiara w Boga oraz w Jego Syna - Jezusa Chrystusa.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2009-02-10, 14:41   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Zapytaj o coś konkretnego z księgi -to moja ulubiona/jeżeli coś w Słowie może być

Trudno mi zrozumieć /oczywiście literalnie wiem o co chodzi/ 6:9-10, tzn. intencję tego fragmentu.Jaśniej:dlaczego ludzie mają słuchać i nie zrozumieć, patrzeć i nie widzieć.Są też w Biblii podobne stwierdzenia. Nie mogę pojąć, dlaczego Bóg nakazując coś ogłosić /Swoją wolę/, jednocześnie zsyła "ślepotę umysłową i zatwardziałość serca".Wiem, że Bóg jest suwerenny ale po co komuś ogłaszać coś i nie pozwolić tego zrozumieć.
Na pewno istnieje biblijne wytłumaczenie i moje pytanie wynika z braku zrozumienia tego.
Jeśli możesz napisz mi co sądzisz.Z góry dziękuję.
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2009-02-10, 14:52   

Emet.
Chrześcijanin to człowiek między innymi, który uznaje Pana Jezusa za Boga , a nie tylko zwykłego człowieka, ewentualnie proroka , jak to czynią ŚJ.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-02-10, 15:33   

wiesia napisał/a:
Emet.
Chrześcijanin to człowiek między innymi, który uznaje Pana Jezusa za Boga , a nie tylko zwykłego człowieka, ewentualnie proroka , jak to czynią ŚJ.



EMET:
Świadkowie Jehowy wierzą, że Jezus w bytności ziemskiej był doskonałym człowiekiem, lecz jednocześnie nie przestał być Synem Bożym: por. wg Łukasza 1:31, 32.
Będąc w niebie, był i jest Pierworodnym i Jednorodzonym Synem Bożym.
Ma nad sobą 'Boga bogów' - swego Ojca: JHVH, który jest też Bogiem Jezusa - np. Objawienie dane Janowi 1:6; 3:2, 12.

Co zaś dotyczy formy "Bóg", to jest ona w języku Biblii terminem względnym.
Bóg Jezus ma nad sobą BOGA JHVH.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-10, 16:41   

Wiesiu
to o czym piszesz to Boże przeznaczenie ,którego żaden człowiek tu na ziemi nie zna ,ale które istnieje.
Bóg znał swoich przed założeniem świata i ich imiona zapisane zostały w Barankowej księdze żywych ,do której wgląd ma jedynie Bóg.
Przeznaczenie -wybranie jest więc różne a Bóg ma wszechwiedzę i zaślepia tych co nie są w tej księdze zapisani
pozdrawiam
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-02-10, 20:52   

wiesia napisał/a:
Płaskowicki Rys napisał/a:
Zapytaj o coś konkretnego z księgi -to moja ulubiona/jeżeli coś w Słowie może być

Trudno mi zrozumieć /oczywiście literalnie wiem o co chodzi/ 6:9-10, tzn. intencję tego fragmentu.Jaśniej:dlaczego ludzie mają słuchać i nie zrozumieć, patrzeć i nie widzieć.Są też w Biblii podobne stwierdzenia. Nie mogę pojąć, dlaczego Bóg nakazując coś ogłosić /Swoją wolę/, jednocześnie zsyła "ślepotę umysłową i zatwardziałość serca".Wiem, że Bóg jest suwerenny ale po co komuś ogłaszać coś i nie pozwolić tego zrozumieć.
Na pewno istnieje biblijne wytłumaczenie i moje pytanie wynika z braku zrozumienia tego.
Jeśli możesz napisz mi co sądzisz.Z góry dziękuję.


Jeszcze dogmatwam nieco:

Izaj. 29:5-16
5. Lecz horda twoich nieprzyjaciół stanie się jak drobny pył, a zgraja tyranów jak zdmuchnięta plewa. Stanie się to nagle, w okamgnieniu,
6. Że będziesz nawiedzone przez Pana Zastępów; grzmotem i wstrząsem, i głośnym hukiem, huraganem i wichrem, i płomieniem ognia pożerającego.
7. Jak jest ze snem, z widzeniem nocnym, tak będzie z hordą wszystkich narodów, walczących z Arielem (Ogniskiem Bożym) i z wszystkimi walczącymi z nim i z jego warowniami i z gnębiącymi go.
8. Jak śni się głodnemu, że je, lecz gdy się obudzi, jego głód jest nie zaspokojony, lub jak śni się spragnionemu, że pije, lecz gdy się obudzi, jest słaby i czuje nieugaszone pragnienie, tak będzie z hordą wszystkich narodów, walczących z górą Syjon.
9. Zdrętwiejcie i pozostańcie zdrętwiali, zaślepcie się i trwajcie w zaślepieniu! Upijcie się, lecz nie winem, zataczajcie się, lecz nie od mocnego napoju.

10. Gdyż Pan wylał na was ducha twardego snu i zamknął wasze oczy, to jest proroków, i zakrył wasze głowy, to jest jasnowidzów.
11. Dlatego z widzeniem tego wszystkiego jest u was tak, jak ze słowami zapieczętowanej księgi; gdy się ją poda temu, który umie czytać, i powie: Przeczytaj to, proszę, wtedy on odpowiada: Nie potrafię, gdyż to jest zapieczętowane;
12. A gdy się poda księgę takiemu, który nie umie czytać, i powie: Przeczytaj to, proszę, wtedy on odpowiada: Nie umiem czytać.

13. I rzekł Pan: Ponieważ ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim,
14. Dlatego też Ja będę nadal dziwnie postępował z tym ludem, cudownie i dziwnie, i zginie mądrość jego mędrców, a rozum jego rozumnych będzie się chował w ukryciu.
15. Biada tym, którzy głęboko ukrywają przed Panem swój zamysł, których działanie odbywa się w ciemności i którzy mówią: Kto nas widzi? Kto wie o nas?

16. O, jak przewrotni jesteście! Tak jak gdyby można garncarza stawiać na równi z gliną! Jak gdyby dzieło mogło mówić o swoim twórcy: Nie on mnie stworzył, a garnek mówił o garncarzu: On nic nie umie!
(BW)
Miłego rozmyślania

Jachu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11