Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyja interpretacja?
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 15:22   

Wuka, a jak można wyciągnąć wniosek, że skoro katolik modli się przed obrazem, to oznacza, że modli się do tego obrazu?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-05-25, 17:33   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Wuka, a jak można wyciągnąć wniosek, że skoro katolik modli się przed obrazem, to oznacza, że modli się do tego obrazu?

Bardzo prosto.

Skoro nie modli się bez obrazu, to siłą rzeczy musi modlić się do obrazu!
W ramach wyjątku do różańca, bo bez niego też nie potrafi.
Dziwne, że pytasz. :-(
 
 
Quinque 


Wyznanie: Katolickie - obrządek łaciński
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Gru 2017
Posty: 600
Wysłany: 2019-05-25, 17:35   

Tobie płacą za ośmieszanie protestantów czy innych sekciarzy? Pytam, bo sam był się zapisał do waszej opcji
_________________
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 17:50   

Henryk napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
Wuka, a jak można wyciągnąć wniosek, że skoro katolik modli się przed obrazem, to oznacza, że modli się do tego obrazu?

Bardzo prosto.

Skoro nie modli się bez obrazu, to siłą rzeczy musi modlić się do obrazu!
W ramach wyjątku do różańca, bo bez niego też nie potrafi.
Dziwne, że pytasz. :-(

Gratuluję. Kolejny raz pokazałeś, że nie potrafisz napisać niczego zgodnego z rzeczywistością na temat Kościoła katolickiego i katolików.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-05-25, 18:01   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Gratuluję. Kolejny raz pokazałeś, że nie potrafisz napisać niczego zgodnego z rzeczywistością na temat Kościoła katolickiego i katolików.

Uważasz, że zaprzeczanie tej prawdy, że większość katolików modli się przy i do obrazu, spowoduje, że tak nie jest?
Kolejny raz dyskutujesz z faktami! :lol:
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 18:03   

Ależ ja nie przeczę, że modlimy się przed obrazami. Fałszem jest teza, że modlimy się do obrazów.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-05-25, 18:14   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Ależ ja nie przeczę, że modlimy się przed obrazami. Fałszem jest teza, że modlimy się do obrazów.

I oddajecie cześć tym wizerunkom. :-(
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 18:16   

Owszem, bo "kto czci obraz, ten czci osobę, którą ten obraz przedstawia". :)
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:56   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Owszem, bo "kto czci obraz, ten czci osobę, którą ten obraz przedstawia". :)

No i to jest ZŁE. Przecież znasz Pismo.
Znasz Izajasza, Jerem. Co tam pisze?
No litości. Przecież to kawałek płótna, kartka papieru, deski, drewno pomalowane. Pogaństwo i tyle.
Po co uznawać jakieś wizerunki za osoby z niebios, któe mogą pomagac, wstawiać się itd.
To absurdalne, aby modlić się przed wizerunkiem jakiejś osoby (nie wiemy, jak wyglądali ci święci - z Jezusem, Maryją, św.Ritą, św.Józefem...itd.na czele). Obrazy przedstawiają wizerunki osób współczesnych malarzom, rzeźbiarzom; to modele po prostu, często ludzie bardzo grzeszni w sensie niewierzący i mocno upadli. A wy klękacie przed tymi wizerunkami i modły zanosicie. Koronujecie, szatkami ozdabiacie, nosicie w procesjach....
Przecież to prorockie księgi omawiały, że jest to złe i zakazane.
Dlaczego ludzkie nauki, wymysły wręcz nie dają wam do myślenia?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 19:07   

wuka napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
Owszem, bo "kto czci obraz, ten czci osobę, którą ten obraz przedstawia". :)

No i to jest ZŁE. Przecież znasz Pismo.

Oczywiście. I nie widzę w nim zakazu uczczenia człowieka przez uczczenie jego obrazu. Bóg zakazał posiadania bożków w postaci obrazów, czyli oddawania im czci należnej Jemu.


Cytat:
Po co uznawać jakieś wizerunki za osoby z niebios, któe mogą pomagac, wstawiać się itd.

Pytaj tych, którzy tak czynią, a nie mnie lub innych katolików, bo my tego nie robimy.

wuka napisał/a:
To absurdalne, aby modlić się przed wizerunkiem jakiejś osoby (nie wiemy, jak wyglądali ci święci - z Jezusem, Maryją, św.Ritą, św.Józefem...itd.na czele).

Nie ma to znaczenia, czy wiemy jak wyglądali. Pytanie jest inne: Dlaczego miałby to być absurd? Bóg nie zakazał modlitwy przed wizerunkami.

wuka napisał/a:
Przecież to prorockie księgi omawiały, że jest to złe i zakazane.

Błąd. Prorocy występowali przeciwko oddawaniu czci bożkom, czyli łamaniu pierwszego przykazania, a nie obrazom jako takim. Żaden z prorków nie wystąpił przeciwko wizerunkom i rzeźbom, które znalazły się w Świątyni Salomona, a przed którymi Izraelici modlili się do Jahwe.

Cytat:
Dlaczego ludzkie nauki, wymysły wręcz nie dają wam do myślenia?

Ponieważ, w przeciwieństwie do Ciebie, ja znam nauczanie Kościoła katolickiego na temat obrazów i wiem co praktykuję, a w efekcie co nie kupuję bzdur, które nawypisywałaś w swoim postcie, i nie wierzę w takie kłamstwa. :)
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-05-25, 20:11   

wuka napisał/a:
prorockie księgi omawiały, że jest to złe i zakazane


Oczywiście.

1Sm 15:23 Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 20:27   

Przekład, który zacytowałeś, jest fałszerstwem tego fragmentu Księgi Samuela. W tekście hebrajskim nie ma słów o oddawaniu czci obrazom - to jest dodatek tłumacza Biblii Warszawskiej.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-05-25, 21:05   

No to po Katolicku

Wj 20:1-7
1. Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:
2. Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
4. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
5. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
6. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
7. Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 21:07   

Większej czcionki się nie dało? I czy coś to zmienia w fakcie, że tekst o oddawaniu czci obrazom w 1 Sm 15,23 w Biblii Warszawskiej jest radosną twórczością tłumacza?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-05-25, 21:11   

Trzeba "walić w oczy",aby rozum czytających "pobudzić".
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11