Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię, dzięki któremu jest zbawienie.
Autor Wiadomość
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2018-09-29, 13:48   

Albertus
Cytat:
Czyli ty uważasz że objawienie Imienia Boga Ojca apostołom polegało na tym że Jezus powiedział im że Bóg ma imię Jehovah? ...



Listek
Cytat:
J 17:6 "Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje."


Nie apostołom Albertusie i nie Arcykapłanom, bo oni ze świata nie byli ;-)

Niecelny strzał! :-P



bonhart
_________________
ss
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-09-29, 13:55   

bonhart napisał/a:
Albertus
Cytat:
Czyli ty uważasz że objawienie Imienia Boga Ojca apostołom polegało na tym że Jezus powiedział im że Bóg ma imię Jehovah? ...



Listek
Cytat:
J 17:6 "Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje."


Nie apostołom Albertusie i nie Arcykapłanom, bo oni ze świata nie byli ;-)

Niecelny strzał! :-P



bonhart


Nie napisałem że tylko apostołom.

Ale apostołowie też byli ludźmi których Ojciec dał Jezusowi ze świata.

Czyż nie?


Chyba że uważasz że oni nie potrzebowali objawienia Imienia Boga Ojca?

Więc wraca pytanie zasadnicze:

Na czym polegało objawienie Imienia Boga Ojca przez Jezusa tym ludziom?
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-09-29, 15:09   

bonhart napisał/a:
Albertus
Cytat:
(...) Mam tylko nadzieję że nie byłeś w pełni świadom tego co wynika z prezentowanych przez ciebie tez.


A skąd taka w tobie pewność dotycząca mojej świadomości bądź 'nie'?

Jehoszua znaczy ,,Jehowa jest zbawieniem" (Jahwe) - a zatem odpowiedziałem w temacie 'wątku'

Imię, dzięki któremu jest zbawienie.

- Dlatego tęż imię Jehoszua, zawiera wskazanie na Tego który jest sprawcą życia i zbawia. Jezus (gr.) tego nie uwypukla. Przynajmniej ja tego nie słyszałem. :-/

A ty? ;-)

Może jeszcze raz > Jehowa jest zbawieniem<.


bonhart


Imię Jezusa Chrystusa nie jest Imieniem zbawczym dlatego że jego znaczenie w języku Hebrajskim jest "Jehowe jest zbawieniem".

Imię Jehoszua było w czasach Jezusa imieniem bardzo popularnym i nosiło je wielu ludzi.

I w przypadku tych innych ludzi ich imię nie jest imieniem zbawczym pomimo że brzmi i znaczy to samo co Imię Jezusa Chrystusa.

Imię Jezusa Chrystusa jest jedynym Imieniem w którym ludzie mogą być zbawieni nie dlatego że brzmi tak czy inaczej albo że znaczy to co znaczy tylko dlatego że odnosi się do Jedynej konkretnej Osoby naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Bez tego odniesienia do Jezusa Chrystusa i Jego Zbawczego Dzieła zarówno Imię Jehoszua jak jego polska wersja - imię Jezus nie ma żadnej wartości zbawczej a w odniesieniu do Osoby Zbawiciela - Jezusa Chrystusa imię Jehoszua jak i imię Jezus ma dokładnie taką samą wartość o ile i na tyle ile mamy z Jezusem Chrystusem osobistą relację i o ile to do Jego zbawienia ,Jego miłości i miłosierdzia się odwołujemy
Ostatnio zmieniony przez Albertus 2018-09-29, 15:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2018-09-29, 15:09   

Albertus
Cytat:
Nie napisałem że tylko apostołom.

Ale apostołowie też byli ludźmi których Ojciec dał Jezusowi ze świata.

Czyż nie?


Chyba że uważasz że oni nie potrzebowali objawienia Imienia Boga Ojca?

Więc wraca pytanie zasadnicze:

Na czym polegało objawienie Imienia Boga Ojca przez Jezusa tym ludziom?


,, tym ,, to znaczy komu? Bo apostołowie i kapłani 'je' znali. ;-)

Wyssali (znaczenie jego) z mlekiem matki. :-P

Więc kogo masz na myśli mówiąc 'tym'?


bonhart
_________________
ss
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2018-09-29, 15:13   

bonhart napisał/a:
Albertus
Cytat:
Nie napisałem że tylko apostołom.

Ale apostołowie też byli ludźmi których Ojciec dał Jezusowi ze świata.

Czyż nie?


Chyba że uważasz że oni nie potrzebowali objawienia Imienia Boga Ojca?

Więc wraca pytanie zasadnicze:

Na czym polegało objawienie Imienia Boga Ojca przez Jezusa tym ludziom?


,, tym ,, to znaczy komu? Bo apostołowie i kapłani 'je' znali. ;-)

Wyssali (znaczenie jego) z mlekiem matki. :-P

Więc kogo masz na myśli mówiąc 'tym'?


bonhart


Ani apostołowie ani kapłani nie znali Imienia Boga Ojca bo znajomość Tego Imienia nie jest równoznaczna ze znajomością słowa Jehowa ani Jahwe ani jakiegokolwiek innego słowa albo wyrazu
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2018-09-29, 20:27   

Albertus
Cytat:
Ani apostołowie ani kapłani nie znali Imienia Boga Ojca bo znajomość Tego Imienia nie jest równoznaczna ze znajomością słowa Jehowa ani Jahwe ani jakiegokolwiek innego słowa albo wyrazu


Apostołowie i kapłani znali imię Boga Ojca (Jehowa) - Księga Wyjścia. Z całą pewnością znali (równoznaczność ) słowa Jehowa. Choćby najprościej ,,Jestem który jestem", albo >powodujący< albo 'Ten który powoduje że się staje' albo (...).
Na pewno znali którąś z tych form. :-)

bonhart
_________________
ss
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-25, 23:21   

Albertus napisał/a:
Ani apostołowie ani kapłani nie znali Imienia Boga Ojca bo znajomość Tego Imienia nie jest równoznaczna ze znajomością słowa Jehowa ani Jahwe ani jakiegokolwiek innego słowa albo wyrazu


Czyżby Jezus był złym nauczycielem i nie przekazał swoim uczniom poniższej wiadomości?

Cytat:
Jan 17;6 "Wyjawiłem Twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata. Byli Twoi, a Ty powierzyłeś ich mnie i przestrzegają Twojego słowa"


Proroczo pisał o Synu Bożym psalmista Dawid słowami;

Cytat:
Ps 22;22 "Będę oznajmiał Twoje imię swoim braciom, będę Cię wysławiał w zborze"


... spełnienie czego potwierdził apostoł Paweł;

Cytat:
Heb 2;12 "gdy mówi: „Będę oznajmiał Twoje imię swoim braciom, będę Cię pieśnią wysławiał w zborze"


O jakim imieniu mówił Jezus? Czy nie o swoim Ojcu i Bogu Jehowie?

A jakie imię nakazał uświęcać w modlitwie Pańskiej? Czyje? Może swoje???

Cytat:
Mat 6;9 "Macie więc modlić się w ten sposób:„‚Nasz Ojcze w niebie, niech będzie uświęcone Twoje imię"


Dopóki żył, oznajmiał imię swojego Ojca i dziwnym by było, gdyby o nim nie usłyszeli Jego uczniowie! Oznaczało by to, że nie mówił prawdy, a to jest niemożliwe!

Cytat:
Jan 17;26 "Dałem im poznać Twoje imię i dalej będę to robił, żeby przejawiali taką miłość, jaką Ty darzysz mnie, i żebym dzięki temu pozostawał z nimi w jedności"


Jest udowodnione, że imię Boże występowało w zwojach Septuaginty z okresu kiedy narodził się Jezus;

https://www.jw.org/pl/nau...result_index]=1
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2018-10-26, 19:20   

Poznanie imienia Boga, to w żadnym wypadku nie jest kwestia używania określenia Jehowach. My używamy takiego rozumowania, że poznanie imienia, to wypowiedzenie słowa Antek lub Marysia.
Słowa: I odezwał się Bóg do Mojżesza, i rzekł mu: "Jam jest Jehowa. I ja ukazywałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale co do mojego imienia, Jehowa, nie dałem się im poznać. oznaczają poznanie istoty, nie zaś słowa, które tą istotę określają.
Dlatego w semantyce, która była stosowana przez autorów pism, poznanie imienia oznacza poznanie cech, natury, tego kim jest dana istota lub osoba.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-10-26, 19:38   

RM napisał/a:
Dlatego w semantyce, która była stosowana przez autorów pism, poznanie imienia oznacza poznanie cech, natury, tego kim jest dana istota lub osoba.

Zgadzam się z tym zdaniem. :-D
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-27, 13:51   

Cytat:
Poznanie imienia Boga, to w żadnym wypadku nie jest kwestia używania określenia Jehowach


Biblia ma w tej kwestii zupełnie inne zdanie, bo po cóż tedy, poprzez Joela, Bóg przekazywał by ludzkości, że; "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony" (Joel 2;32 Rzym 10;13 Dzie 2;21)?

Powód, dla którego to uczynił był prosty i klarowny. Izraelici byli narodem krnąbrnym i chwiejnym, często zapominającym, że najważniejsze przykazanie dotyczące Boga mówi; "Nie wolno ci się im [innym bogom] kłaniać ani im służyć, bo ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem, który wymaga wyłącznego oddania" (Wyj 20;5 ). Niestety, oni zapominali o tym oddając cześć Tammuzowi (Eze 8;14), Ballowi (Sędz 3;7 ), Asztarte (1 Król 11;5 ), Molochowi (Kapł 18;21 ), oraz całemu zastępowi innych pogańskich bóstw (Sędz 10;6 ).

Od poznania tego jedynego, prawdziwego Boga, Jego Syn uzależnił życie wieczne, kiedy to powiedział; "Żeby mogli żyć wiecznie, muszą poznać Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" (Jan 17;3 ). A z czym wiąże się poznanie tego Boga? Za chwilę, po ujawnieniu, że życie wieczne zależy od poznania prawdziwego Boga, jego Syn powiedział;

Cytat:
Jan 17;6 "Wyjawiłem Twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata ..."


Czy z tego nie wynika jednoznacznie, że od "wyjawionego" imienia prawdziwego Boga, jego Syn uzależnił życie wieczne? Na potwierdzenie niech posłuży inna Jego wypowiedź, którą przekazał Janowi ponad 60 lat później, będąc już u swojego Boga w niebie;

Cytat:
Obj 3;12 "Sprawię, że zwyciężający będzie filarem w świątyni mojego Boga i nic już go stamtąd nie usunie. Napiszę na nim imię mojego Boga i imię miasta mojego Boga — Nowej Jerozolimy, która zstępuje z nieba od mojego Boga — oraz moje nowe imię"


Wynika z tego, że ci, którzy nie będą mieli wypisanego imienia Boga na swoich czołach, czyli miejscach widocznych dla każdego, nie mają szans na życie wieczne (Obj 22;4 ).

O jakim imieniu mówimy? Niech przemówi Ten, które je nosi;

Cytat:
Iz 42;8 "Ja jestem Jehowa. To jest moje imię. Swojej chwały nie oddam nikomu ani należnej mi czci wizerunkom"
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-10-27, 15:13   

eksplorator napisał/a:
Biblia ma w tej kwestii zupełnie inne zdanie, bo po cóż tedy, poprzez Joela, Bóg przekazywał by ludzkości, że; "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony"

Jednym słowem twierdzisz, że ważniejsze od znajomości woli i przymiotów Boga, jest sprawa poznania Jego Imienia? :aaa:
Jak znam imię, to już mi nic nie brakuje do zbawienia?
Coś mi mówi, że nie do końca tak... :roll:
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2018-10-27, 16:56   

Eksploratorze,
piszesz o tym, że Bóg objawił swoje imię "Jehowa" Mojżeszowi, potem przypominał to imię "Jehowa" przez proroków, następnie Jezus przyszedł do Żydów i oświecił ich, że imię Boga brzmi "Jehowa", a wiele lat później przypominał jeszcze przez Jana, że Bóg ma na imię "Jehowa". Teraz to dzieło kontynuują SJ i przypominają wszystkim, że Bóg ma imię "Jehowa". Ja ze swojej strony mogę Ciebie zapewnić o tym, że ŚJ, którzy mnie odwiedzali, mieli spory problem z ogłaszaniem mi imienia Boga.
Czy Żydzi współcześni Jezusowi, nie wiedzieli, że ich Bóg ma na imię Jehowa?, i dlatego była konieczna misja Pomazańca, aby im powiedzieć, że Bóg ma na imię Jehowa?

cytujesz:
Jan 17;6 "Wyjawiłem Twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata - czyż nie jest jasne z jakiego świata pochodzili ludzie, którzy poszli za Jezusem? Oni byli Żydami, wychowanymi w środowisku religii, która się skupiała wokół świątyni i PM, czyli czcili tego Boga, którego imię objawił im Mojżesz - Jehowę. Bo chyba się zgodzimy, że w tamtym czasie w świątyni był sprawowany kult JHWH, czyli Jehowy. Więc jaką treść objawiał ludziom Jezus?

Ojcze! Chcę, aby ci, których mi dałeś, byli ze mną, gdzie Ja jestem, aby oglądali chwałę moją, którą mi dałeś, gdyż umiłowałeś mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! I świat cię nie poznał, lecz Ja cię poznałem i ci poznali, że Ty mnie posłałeś; i objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich. - najważniejszą treścią, którą objawił Jezus ludziom w kwestii poznania Boga jest to, że Bóg jest miłością.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-27, 19:29   

Henryk napisał/a:
Jednym słowem twierdzisz, że ważniejsze od znajomości woli i przymiotów Boga, jest sprawa poznania Jego Imienia?


Nie chodzi o to, czy się zna imię Boże, tylko do czego ta znajomość zobowiązuje. Tu, na tym forum, jest mnogość denominacji, z których każda postrzega Boga w inny sposób, tym samym sprawiając, że ilość "bogów" rośnie z każdym nowym postrzeganiem. A przecież Bóg Wszechmocny jest tylko jeden, i o tym jest mowa w poniższym wersecie;

Cytat:
1 Kor 8;5,6 „Bo chociaż są tak zwani bogowie, czy to w niebie, czy na ziemi- a jest wielu takich „bogów” i wielu „panów” - dla nas jest tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego żyjemy. I jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko powstało i dzięki któremu żyjemy”


Jeżeli biblijny „wzorzec” mówi w cytowanym wersecie, że jest tylko jeden Bóg i jeden Pan, to nieuzasadnionym odstępstwem będzie forsowanie tezy, że jest „dwóch” Bogów, nie mówiąc już o trzech! Reszta, jak mówi ów werset, są „tak zwanymi bogami”, choćby ich było trzech w jednym, to należy pamiętać, że Bóg czy też bóstwo bez swoich czcicieli nie istnieje. Więc wszyscy którzy wierzą w „tak zwanych bogów”, kreują swoje własne bóstwa, nie mogąc być jednocześnie wyznawcami prawdziwego Boga, który bardzo dokładnie określił siebie w swoim spisanym Słowie.

Jehowa Bóg przywiązuje ogromną wagę do swojego imienia, co widać po wypowiedzi zanotowanej w Księdze Ezechiela;

Cytat:
Eze 20;9 "Ale zacząłem działać ze względu na swoje imię, żeby nie było bezczeszczone na oczach narodów, wśród których żyli— dałem im się poznać na oczach tych narodów, kiedy wyprowadziłem ich z Egiptu"


Właśnie dlatego, że ze względu na wrogość do hebrajczyków, było przy okazji „bezczeszczone imię” ich Boga, sprawił On, że serce faraona „zacięło się w uporze” (Wyj 7;3), aby pokazać mu swoją moc;

Cytat:
Wyj 9;15,16 "Bo już dawno mogłem wyciągnąć rękę, aby ukarać ciebie i twój lud niszczycielską plagą i zetrzeć cię z powierzchni ziemi. Zostawiłem cię przy życiu tylko dlatego, żeby ci pokazać swoją moc i żeby moje imię było rozgłaszane po całej ziemi"


Tysiąc lat później przypomina nam o tym psalmista, kierując uwagę na powód wyzwolenia z niewoli Egipskiej;

Cytat:
Ps 106;8 „Bóg jednak ich wybawił ze względu na swoje imię, żeby dać poznać swoją potęgę


Podobnie będzie za niedługo. To co uczyni Jehowa z Gogiem z Magog, który, tak jak kiedyś faraon, zaatakuje lud Boży, będzie miało między innymi na celu wywyższenie swojego imienia;

Cytat:
Ez 38;23 "I z całą pewnością się wywyższę, i uświęcę na oczach wielu narodów, i sprawię, że przekonają się, kim jestem. Przekonają się, że ja jestem Jehowa’"
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-10-27, 20:35   

RM napisał/a:
Czy Żydzi współcześni Jezusowi, nie wiedzieli, że ich Bóg ma na imię Jehowa?, i dlatego była konieczna misja Pomazańca, aby im powiedzieć, że Bóg ma na imię Jehowa?


Kiedy przeanalizujemy ostatnią Księgę Starego testamentu, znajdziemy odpowiedź na Twoje pytanie. Jakieś 440 lat przez narodzeniem Jezusa, Bóg ostro ganił kapłanów, którzy bezcześcili Jego imię;

Cytat:
Mal 1;11,12 "Moje imię będzie wielkie wśród narodów— od wschodu aż do zachodu. I wszędzie na jego cześć będą spalane ofiary, czyste dary. Bo moje imię będzie wielkie wśród narodów”— oświadcza Jehowa, Bóg Zastępów.„Ale wy je bezcześcicie. Mówicie: ‚Stół Jehowy jest skalany, ofiary na nim to pokarm zasługujący na pogardę’"


Bóg mówi tu ciągle w czasie przyszłym; „Moje imię będzie wielkie wśród narodów” (Mal 1;11 Mal 1;14). To postawa kapłanów, którzy przestali przysparzać chwały imieniu Boga sprawiła, że zostali już właściwie odrzuceni;

Cytat:
Mal 2;1,2 "A teraz, kapłani, daję wam polecenie, żebyście przysparzali chwały mojemu imieniu. Jeżeli nie usłuchacie, nie weźmiecie sobie tego do serca”, mówi Jehowa, Bóg Zastępów, „to ja sprowadzę na was przekleństwo, wasze błogosławieństwa zamienię w przekleństwa. Właściwie już zamieniłem je w przekleństwa, bo nie bierzecie sobie tego do serca"


W tym to czasie, kilkaset lat przed narodzinami Mesjasza, Bóg zapowiada jego ostateczne nadejście;

Cytat:
Mal 3;1 "Wysyłam swojego posłańca, żeby oczyścił drogę przede mną. I nagle do swojej świątyni przybędzie prawdziwy Pan, którego szukacie. Przyjdzie też posłaniec przymierza, którego z radością wyczekujecie. Przyjdzie na pewno”— mówi Jehowa, Bóg Zastępów"


Posłaniec ten, który miał przyjść za około 440 lat, przyjdzie do tych, którzy mieli darzyć szacunkiem imię Jehowy;

Cytat:
Mal 4;2 "Ale dla was, którzy darzycie szacunkiem moje imię, zaświeci słońce prawości i jego promienie was uzdrowią"


Z Księgi Malachiasza widać, że kapłani, którzy bezcześcili imię Jehowy zostali przez Niego odrzuceni, dlatego musiał przyjść ktoś, kto miał przywrócić należną cześć prawdziwemu Bogu.

Potem nastała kilkusetletnia cisza, aż do chwili, kiedy anioł Gabriel powiadomił Zachariasza, że jego żona Elżbieta urodzi syna, Jana (Łuk 1;13). Za pół roku ten sam anioł powiadamia młodą Marię, że urodzi Syna Bożego, Jezusa (Łuk 1;31).
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-10-28, 08:36   

eksplorator napisał/a:
Czy z tego nie wynika jednoznacznie, że od "wyjawionego" imienia prawdziwego Boga, jego Syn uzależnił życie wieczne?

Eksploratorze.
W bardzo wielu miejscach mamy podobne myśli, a wręcz takie same!
Niemniej tu zdecydowanie mam odmienne zapatrywania.

To, że na prawo i lewo szasta się w obecności szyderców świętym Imieniem Boga, doszło do tego, że stało się ono przekleństwem.
Wiemy jak Was nazywają, bezczeszcząc święte Imię.
- Bo ta nazwa ma wyłącznie pejoratywny wydźwięk! :-(

Mnie to przeraża, bo sami to sprowadziliście na siebie i na nich.
Wj 20:7 bp "Nie będziesz wypowiadał na próżno Imienia Jahwe, twego Boga. Jahwe bowiem nie pozostawi bez kary tego, kto by wypowiadał Jego Imię na próżno."
Nie wolno niepowołanym zaglądać, ani nawet zbliżać się do świętych rzeczy.
Tą rzeczą jest także święte Imię Boże.
Tak było kiedyś i nic jeszcze nie zmieniło się w tym zakresie!
Znajomość brzmienia wypowiadanego Imienia nie zbawia.
2P 1:2 nwt-pl "Życzliwość niezasłużona i pokój niech się wam pomnożą dzięki dokładnemu poznaniu Boga oraz Jezusa, naszego Pana,"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 12