Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego powróciłem do Trójcy?
Autor Wiadomość
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-28, 22:24   

Wcale nie tak pięknie, gdyż słowo tajemnica wielokrotnie pojawia się w odniesieniu do Boga, wiary, zbawienia. Wystarczy otworzyć Pismo Święte... poszukać.

Boga nie można zamknąć w ciasnych ramach naszego myślenia.
 
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-12-29, 07:48   

meritus napisał/a:
Wcale nie tak pięknie, gdyż słowo tajemnica wielokrotnie pojawia się w odniesieniu do Boga, wiary, zbawienia. Wystarczy otworzyć Pismo Święte... poszukać.

Boga nie można zamknąć w ciasnych ramach naszego myślenia.


Mógłbyś zacytować, łatwiej wtedy sie odpowiada. Identyczne mam myśli jak ty meritusie, Boga zamknąć się niestety nie da, a w Tabernakulum ?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-29, 12:38   

nike napisał/a:
meritiusie czy ty możesz z ręką na sercu powiedzieć,że rozumiesz naukę o Trójcy Świętej?
Jestem pewna,że nie bo jest to tajemnica wiary, a każda wiara powinna być logiczną , zrozumiałą a nie tajemnicą, Biblia jest pisaną dla całego rodzaju ludzkiego, nie tylko dla teologów.

Napisałem pięknie, bo stwierdziłaś w sposób prosty, to co wiele osób wie lecz boi sie przyznać.
Określenie "tajemnica wiary" w stosunku do Trójcy - to taki żarcik, mały humorek.
Wystarczy sięgnąć do pogaństwa i wszystko wiadomo.
"Trójca" obok "duszy nieśmiertelnej", obok "ewolucji" i jeszcze wielu tym podobnych rzeczy, to największe i najbardziej skuteczne narzędzia zwodzenia ludzi zastosowane przez Szatana.
Jednocześnie po mistrzowsku wycofuje sie i staje z boku. Ludzie najmniej mówią o nim.
Jednak do czasu!!!

I tylko tyle.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-29, 13:40   

Nike
Cytat:
Mógłbyś zacytować, łatwiej wtedy sie odpowiada. Identyczne mam myśli jak ty meritusie, Boga zamknąć się niestety nie da, a w Tabernakulum ?

Boga też się nie da zamknąć w Tabernakulum, bo chociaż jest tam Najświętszy Sakrament, to jest nie tylko tam.

Miłujący prawdę
Cytat:
Określenie "tajemnica wiary" w stosunku do Trójcy - to taki żarcik, mały humorek.

Nie wiem co w tym śmiesznego... Nic śmiesznego za to nie ma, wbrew pozorom, w utożsamianiu Jezusa z archaniołem Michałem i jednoczesnym zaprzeczaniem, bądź też nie (zależy do okoliczności) Boskiej godności Chrystusa.

Cytat:
"Trójca" obok "duszy nieśmiertelnej", obok "ewolucji"

A po grzybka wstawiasz tu ewolucję? To się nazywa manipulacja.

Kol 1:26-27
Tajemnica ta, ukryta od wieków i pokoleń, teraz została objawiona Jego świętym, którym Bóg zechciał oznajmić, jak wielkie jest bogactwo chwały tej tajemnicy pośród pogan. Jest nią Chrystus pośród was - nadzieja chwały.

2 Tes 2:7
Albowiem już działa tajemnica bezbożności. Niech tylko ten, co teraz powstrzymuje, ustąpi miejsca,

1 Tm 3:16
A bez wątpienia wielka jest tajemnica pobożności. Ten, który objawił się w ciele, usprawiedliwiony został w Duchu, ukazał się aniołom, ogłoszony został poganom, znalazł wiarę w świecie, wzięty został w chwale.

Ef 5:32
Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.

Fragmentów jest więcej - mysterion występuje w Piśmie wielokrotnie.

Mk 4:11-12
On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/.
 
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-29, 17:44   

meritus napisał/a:
A po grzybka wstawiasz tu ewolucję? To się nazywa manipulacja.

To ta sama bajka.
KK akceptuje ewolucje w całej okazałości.
Ty o tym nie wiesz?

meritus napisał/a:
Nie wiem co w tym śmiesznego..

Nie porównuj tajemnicy Trójcy z tajemnicami związanymi z realizacją przez Jehowę swego zamierzenia, które On wyjawia w miarę jak przychodzi na to czas.
Wszędzie, ale to wszędzie znajdziesz potwierdzenie, że źródłem Trójcy jest pogaństwo.
Konstantyn Wielki nakazał przyjąć ją małej sekcie katolickiej [ "Zarys dziejów religii" pod przewodnictwem Józefa Kellera]w IV wieku n.e.. Tę religię wziął Konstantyn na garnuszek i robił z nią co chciał.
Jehowa stawia sprawę zupełnie inaczej.
W miarę jak Bóg 'zarządzał' sprawami związanymi z realizacją Jego zamierzenia, nadszedł czas, by na ziemi pojawił się obiecany Potomek.
Posłany przez Jehowę anioł Gabriel powiadomił Marię, że urodzi ona syna i że ma mu nadać imię Je­zus. Oznajmił: „Ten będzie wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Jehowa Bóg da mu tron Dawida, jego ojca, i będzie on królował nad domem Jakuba na wieki, a je­go królestwu nie będzie końca" (Łukasza 1:32, 33).
W ten sposób tożsamość obiecane­go Potomka została ostatecznie ujawniona (Galatów 3:16; 4:4).

Jednorodzony Syn Jehowy miał przyjść na ziemię i zostać w pełni wypróbowany. Najdobitniejsza odpowiedź na zarzuty Szata­na leżała właśnie w jego rękach. Czy pozosta­nie lojalny względem swego Ojca?
W grę wchodziła pewna „święta tajemnica".
Apos­toł Paweł tak wyjaśnił później rolę Jezusa:
Niewątpliwie wielka jest święta tajemnica tego zbożnego oddania: On ujawniony zo­stał w ciele, uznany za prawego w duchu, ukazał się aniołom, głoszono o nim mię­dzy narodami, uwierzono w niego na świe­cie, wzięty został w chwale'" (1 Tymoteu­sza 3:16).
Swą niezłomną lojalnością aż do śmierci Jezus dał jednoznaczną odpowiedź na zarzuty Szatana. Ale na wyjaśnienie cze­kały jeszcze inne szczegóły „świętej tajem­nicy".
„Święta tajemnica królestwa Bożego"
Głosząc w Galilei, Jezus dał do zro­zumienia, że „święta tajemnica" ma ścisły związek z rządem mesjańskiego Królestwa. Oznajmił swym uczniom:
Wam dano zro­zumieć święte tajemnice królestwa niebios [„królestwa Bożego", Marka 4:11]" (Mateu­sza 13:11).
Jeden z aspektów owej tajemni­cy dotyczył wybrania przez Jehowę „małej trzódki" liczącej 144 000 osób, które wraz z Jego Synem miały wejść w skład obiecane­go „potomstwa" i sprawować władzę w nie­bie (Łukasza 12:32; Objawienie 14:1, 4).

Ludzie zostali stworzeni do życia na ziemi, dlatego wszystkich mających pójść do nieba Jehowa musiał uczynić „no­wym stworzeniem" (2 Koryntian 5:17).
Ja­ko jeden z objętych tą wyjątkową nadzieją niebiańską, apostoł Piotr napisał: „Błogo­sławiony niech będzie Bóg i Ojciec nasze­go Pana, Jezusa Chrystusa, gdyż stosownie do swego wielkiego miłosierdzia dał nam - przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa spośród umarłych -nowe zrodzenie do ży­wej nadziei, do dziedzictwa niezniszczalne­go i nieskalanego, i niewiędnącego. Jest ono w niebiosach zachowane dla was" (1 Piotra 1:3, 4).

Inny szczegół „świętej tajemnicy" zwią­zanej z przyszłym rządem Królestwa dotyczył tego, że do niewielkiego grona niebiańskich współwładców Chrystusa Jehowa postano­wił powołać również nie - Żydów.
Paweł tak objaśnił ten aspekt Bożego „zarządzania", czyli sposobu realizacji Jego zamierzenia: „Za innych pokoleń tajemnica ta nie była oznajmiona synom ludzkim, tak jak została teraz przez ducha objawiona Jego świętym apostołom i prorokom, mianowicie że lu­dzie z narodów mają być współdziedzicami i współczłonkami ciała, i współuczestnikami obietnicy w jedności z Chrystusem Jezusem przez dobrą nowinę" (Efezjan 3:5, 6).
Zro­zumienia tej części omawianej tajemnicy udzielono „świętym apostołom". Podobnie dzisiaj, gdyby nie pomoc ducha świętego, nie potrafilibyśmy pojąć „głębokich spraw Bożych" (1 Koryntian 2:10; 4:1; Kolosan 1:26, 27).

No widzisz!!! A KK dalej nic nie rozumie i pielęgnuje swe tajemnice i w tej nieświadomości zginie. Nie ma żadnej jedności miedzy ciemnością a światłem. Ciemność musi być zgładzona.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-29, 20:02   

Cytat:
KK akceptuje ewolucje w całej okazałości.
Ty o tym nie wiesz?

Teoria ewolucji nie jest dogmatem wiary. Kościół jedynie stwierdza, że teoria ewolucji nie musi być sprzeczna z objawioną prawdą wiary o tym, że Bóg stworzył świat. Nie widzę w tym nic sprośnego.

Małe trzódki, dwie owczarnie to wymysły Towarzystwa Strażnica - w innym temacie jest o tym mowa. Jest jeden Pasterz i jedna owczarnia.

Nauka o Trójcy Świętej wyjaśniająca samoobjawienie się Boga Jahwe w trzech osobach - Ojca i Syna i Ducha Świętego jest najbardziej spójna i logiczna. Nie narażna na wewnętrzne sprzeczności, takie jak jednoczesne twierdzenie, że Jezus Bogiem jest i nie jest i nie naraża na redukcjonizm odnoście osoby Ducha Świętego. Nauka o Trójcy Świętej jest tylko wyjaśnieniem tego, co jest w Piśmie Świetym.
 
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2007-12-29, 22:03   

meritus napisał/a:
Nauka o Trójcy Świętej wyjaśniająca samoobjawienie się Boga Jahwe w trzech osobach - Ojca i Syna i Ducha Świętego jest najbardziej spójna i logiczna. Nie narażna na wewnętrzne sprzeczności, takie jak jednoczesne twierdzenie, że Jezus Bogiem jest i nie jest i nie naraża na redukcjonizm odnoście osoby Ducha Świętego. Nauka o Trójcy Świętej jest tylko wyjaśnieniem tego, co jest w Piśmie Świetym.


Moim zdaniem,nie mozna na podstawie Pisma Swietego zaprzeczyc istnieniu Trojcy.
Ten kto odrzuca Trojce musi odrzucic caly Nowy Testament a to znaczy,ze przestaje byc Chrzescijaninem.

Mocne slowa pod adresem tych,ktorzy nie wierza w Trojce,ale tak mi sie wydaje.
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-12-29, 22:47   

meritus napisał/a:
Boga też się nie da zamknąć w Tabernakulum, bo chociaż jest tam Najświętszy Sakrament, to jest nie tylko tam.


Nie, a jak ksiądz idzie do chorego to mówi,że niesie Pana Boga. a gdzie jeszcze zamknięty?


meritus napisał/a:
Nie wiem co w tym śmiesznego... Nic śmiesznego za to nie ma, wbrew pozorom, w utożsamianiu Jezusa z archaniołem Michałem i jednoczesnym zaprzeczaniem, bądź też nie (zależy do okoliczności) Boskiej godności Chrystusa.


A tak dokładnie kto to jest archanioł Michał?

meritus napisał/a:
Kol 1:26-27
Tajemnica ta, ukryta od wieków i pokoleń, teraz została objawiona Jego świętym, którym Bóg zechciał oznajmić, jak wielkie jest bogactwo chwały tej tajemnicy pośród pogan. Jest nią Chrystus pośród was - nadzieja chwały.

Przeczytaj kilka tekstów wyżej, czy na pewno jest tutaj mowa o trójcy?

meritus napisał/a:
2 Tes 2:7
Albowiem już działa tajemnica bezbożności. Niech tylko ten, co teraz powstrzymuje, ustąpi miejsca,


Jeżeli uznasz,że w poprzednim tekście jest i trójcy, to co powiesz o tym tekście? tajemnica bezbożności? czy tutaj też jest o0 trójcy?

meritus napisał/a:
1 Tm 3:16
A bez wątpienia wielka jest tajemnica pobożności. Ten, który objawił się w ciele, usprawiedliwiony został w Duchu, ukazał się aniołom, ogłoszony został poganom, znalazł wiarę w świecie, wzięty został w chwale.


Tutaj też jest o trójcy?????


meritus napisał/a:
Ef 5:32
Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.


A tutaj? wyraźnie jest mowa o Jezusie i Jego Kościele a nie o Bogu i Duchu Św.


meritus napisał/a:
Mk 4:11-12
On im odrzekł: Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana /tajemnica/.


Tajemnica Królestwa nie jest to samo co trójca chyba mam rację jak myślisz?

meritus napisał/a:
Teoria ewolucji nie jest dogmatem wiary. Kościół jedynie stwierdza, że teoria ewolucji nie musi być sprzeczna z objawioną prawdą wiary o tym, że Bóg stworzył świat. Nie widzę w tym nic sprośnego.


Tak sie tylko zdawało Janowi Pawłu II lawirował między ewolucją i religią i według mnie jest to jego wielki błąd.


meritus napisał/a:
Małe trzódki, dwie owczarnie to wymysły Towarzystwa Strażnica - w innym temacie jest o tym mowa. Jest jeden Pasterz i jedna owczarnia.


Tak ci one przeszkadzają? Nie komentuję dalej.



meritus napisał/a:
auka o Trójcy Świętej wyjaśniająca samoobjawienie się Boga Jahwe w trzech osobach - Ojca i Syna i Ducha Świętego jest najbardziej spójna i logiczna. Nie narażna na wewnętrzne sprzeczności, takie jak jednoczesne twierdzenie, że Jezus Bogiem jest i nie jest i nie naraża na redukcjonizm odnoście osoby Ducha Świętego. Nauka o Trójcy Świętej jest tylko wyjaśnieniem tego, co jest w Piśmie Świetym.


Spójna i logiczna powiadasz, tylko,że sam jej nie rozumiesz, bo i papież jej nie rozumie.



kansyheniek napisał/a:
Moim zdaniem,nie mozna na podstawie Pisma Swietego zaprzeczyc istnieniu Trojcy.
Ten kto odrzuca Trojce musi odrzucic caly Nowy Testament a to znaczy,ze przestaje byc Chrzescijaninem.

Mocne slowa pod adresem tych,ktorzy nie wierza w Trojce,ale tak mi sie wydaje.



Bardzo mocne i nie do przyjęcia. :-)
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-12-30, 01:35   

Cytat:
Nie, a jak ksiądz idzie do chorego to mówi,że niesie Pana Boga. a gdzie jeszcze zamknięty?

Chrystus nie jest tylko w tym kawałku Hostii. To jest Ciało Chrystusa, ale Bóg nie ogranicza się do tego kawałka przeistoczonego chleba. Dla chrześcijan nie są to jakieś emblematy (termin niebiblijny), ale jest to Ciało Chrystusa.

Cytat:
A tak dokładnie kto to jest archanioł Michał?

Jest to stworzenie Boże, stojące na czele zastępów anielskich. Obrońca Ludu Bożego.

Cytat:
Przeczytaj kilka tekstów wyżej, czy na pewno jest tutaj mowa o trójcy?

Chciano fragmentów o tajemnicy, a nie o Trójcy Świetej. Jak chcesz o Trójcy to mów.

Cytat:
Tak sie tylko zdawało Janowi Pawłu II lawirował między ewolucją i religią i według mnie jest to jego wielki błąd.

A dla mnie błędem jest przeciwstawianie ewolucji Bogu. Bóg mógł stwarzać przez ewolucję.

Cytat:
Spójna i logiczna powiadasz, tylko,że sam jej nie rozumiesz, bo i papież jej nie rozumie

Na tyle ile trzeba jest zrozumiała. Nie rozumiem zas zasady, która rządzi przyznawaniem i odbieraniem przez Towarzystwo Strażnica Chrystusowi Boskości.
 
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-12-31, 21:56   

meritus napisał/a:
Jest to stworzenie Boże, stojące na czele zastępów anielskich. Obrońca Ludu Bożego.


A mnie się wydawało do tej pory,że najważniejszym stworzeniem Bożym, był w przedludzkim stanie Logos

meritus napisał/a:
Chrystus nie jest tylko w tym kawałku Hostii.


To dlaczego jest trzymany w tabernakulum? jeżeli opłatek który sie tam znajduje nie jest ciałem Chrystusa to zn.,że jest zwykłym przaśnym chlebem i nie musi być niesiony z takim dostojeństwem prawda?

meritus napisał/a:
A dla mnie błędem jest przeciwstawianie ewolucji Bogu. Bóg mógł stwarzać przez ewolucję.


To za kogo ty uważasz Boga za takiego słabeusza, któremu ewolucja musi dopomagać, bo sam nie jest w stanie nic zrobić mądrego?

meritus napisał/a:
Na tyle ile trzeba jest zrozumiała. Nie rozumiem zas zasady, która rządzi przyznawaniem i odbieraniem przez Towarzystwo Strażnica Chrystusowi Boskości.


Wiesz co zauważyłam meritusie, że jak już nie wiesz co napisać to obojętnie do kogo [czy jest ŚJ czy nie jest] jedziesz po Strażnicy powiedz dlaczego tak robisz, czy masz z tego radochę, jeżeli masz to powiedz pośmiejemy się razem. :-)
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2008-01-01, 21:02   

nike napisał/a:
Bardzo mocne i nie do przyjęcia.


Rozumiem Nike mam nadzieje,ze nie obrazilem,ani ciebie ani nikogo kto w Trojce nie wierzy.
Argumenty "za Trojca" byly podawane na forum niezliczona ilosc razy,wiec nie widze sensu powtarzac.
Dogmat Trojcy, to bardzo wazne przeslanie N.T. Niedostrzeganie go jest bardzo powaznym bledem,dlatego tak napisalem.

Zaznaczyc nalezy tutaj,ze jest to moje zdanie na ten temat,a moje zdanie niewiele znaczy,a wlasciwie nic.

Pozdrawianie :-D
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-01-01, 23:07   

kansyheniek napisał/a:
Zaznaczyc nalezy tutaj,ze jest to moje zdanie na ten temat,a moje zdanie niewiele znaczy,a wlasciwie nic.


Dlaczego tak bardzo nisko siebie cenisz :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2008-01-02, 19:00   

nike napisał/a:
Dlaczego tak bardzo nisko siebie cenisz


Nie jest to samoocena.

Co moze znaczyc zdanie zwyklego "szaraka" na tak powazne tematy.
Jestem osoba,ktora ma swoje zdanie ale rownoczesnie wiem,ze nie mam prawa niczego nikomu narzucac.

Biblie probuje interpretowac sam,a moja interpretacja nie jest ukierunkowana przez zadne wyznanie.Mam swiadomosc jednak wlasnej omylnosci i potrafie sie do niej przyznac,chociaz moje poglady zmieniam nieczesto.


Pozdrawiam :-)
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-01-02, 22:24   

meritus napisał/a:
Teoria ewolucji nie jest dogmatem wiary. Kościół jedynie stwierdza, że teoria ewolucji nie musi być sprzeczna z objawioną prawdą wiary o tym, że Bóg stworzył świat. Nie widzę w tym nic sprośnego.

Teorii ewolucji nie da się pogodzić z objawieniem - z Biblią.
Większość ludzi nie ma z tym problemu.

meritus napisał/a:
Małe trzódki, dwie owczarnie to wymysły Towarzystwa Strażnica - w innym temacie jest o tym mowa. Jest jeden Pasterz i jedna owczarnia.

Dwie owczarnie a jedna trzoda - tak jest i cel jeden.
Trudno o jaśniejsze przedstawienie tego zagadnienia przez Jezusa.
meritus napisał/a:
Nauka o Trójcy Świętej jest tylko wyjaśnieniem tego, co jest w Piśmie Świetym.

Co byś nauce o Trójcy nie przypisał, to i tak nie ma nic wspólnego z Biblią - rodowód pogański.
Powracać do Trójcy?!
A po co? Czy to zbliży kogoś do Boga? Czy oddali?
Jakie są racjonalne przesłanki by do Trójcy wracać?

POJĘCIE Trójcy zostało bardziej szczegółowo zdefiniowane w Atanazjańskim symbolu wiary. Atanazy był duchownym, który poparł Konstantyna w Nicei.
Symbol wiary noszący jego imię głosi: „Oddajemy cześć jednemu Bogu w Trójcy (...) Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem; a jednak nie ma trzech bogów, tylko jest jeden Bóg”.

Dobrze poinformowani uczeni są jednak zgodni co do tego, że tego wyznania wiary nie ułożył sam Atanazy.
W The New Encyclopædia Britannica skomentowano to tak: „W Kościele wschodnim aż do XII wieku nie znano tego symbolu wiary. Od XVII wieku uczeni na ogół zgodnie przyznają, że Atanazjański symbol wiary nie został napisany przez Atanazego (zmarł w roku 373), lecz prawdopodobnie ułożono go w południowej Francji w V wieku. (...) Wpływ tego symbolu wiary zaznaczył się chyba głównie w południowej Francji i Hiszpanii w VI i VII wieku. Pojawił się w liturgii kościelnej w Niemczech w IX wieku, a jakiś czas później w Rzymie”.

Tak więc minęły wieki od czasów Chrystusa, zanim w chrześcijaństwie powszechnie zaakceptowano naukę o Trójcy.
A czym się kierowano we wszystkich tych wypadkach?
Czy treścią Słowa Bożego, czy też względami klerykalnymi i politycznymi?
E.W. Hopkins tak odpowiada na to w książce Origin and Evolution of Religion (Pochodzenie i rozwój religii):
Ostateczne ustalenie ortodoksyjnej definicji trójcy było w znacznej mierze sprawą polityki kościelnej”.
Tego rodzaju rodowód ma wiele ustaleń w KrK.
A Jezus mówił, że jego Królestwo nie należy do tego świata.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10