Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawe covery muzyki klasycznej
Autor Wiadomość
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2016-05-31, 18:59   Ciekawe covery muzyki klasycznej

Ten mój post może być różnie odbierany na forum biblijnym.

Każdy wie, kim był Mozart. Nie każdy go jednak słucha. A już na pewno nie każdy wysłucha Requiem, bo różnie może do tego rodzaju utworów podchodzić ze względu na swoje przekonania wierzeniowe.
Samo Requiem powstało również w dość zadziwiających okolicznościach:

wiki o Requiem Mozarta napisał/a:

...
Napisanie tego dzieła zlecono Mozartowi w lipcu 1791 roku, listownie i anonimowo: podczas pracy nad Czarodziejskim fletem, latem 1791 roku, Mozart otrzymał od tajemniczego posłańca niepodpisany list. Anonimowy zleceniodawca zamówił u kompozytora mszę żałobną. Podejmowanie prób w celu ustalenia nazwiska zamawiającego posłaniec określił jako niemożliwe i bezcelowe. Mozart otrzymał z góry honorarium, w takiej wysokości, jakiej zażądał. Nie został określony termin ukończenia dzieła. Nie określono też nawet ramowej koncepcji utworu.

Mimo iż kompozycja była dla Mozarta bardzo interesująca, nie od razu przystąpił do pracy. Kiedy komponował Requiem, był już bardzo chory. Kompozytor nie zdołał ukończyć dzieła, choć zaprzątało go do ostatnich chwil życia – jeszcze 4 grudnia pracował nad wątkami Lacrimosa dies illa. Mozart prowadził wyścig z czasem, uważając, że pisze requiem na własną śmierć. Z takim przekonaniem zmarł.

Niedługo po śmierci Mozarta wyjaśniła się tajemnica związana z Requiem. Zlecenie stworzenia mszy żałobnej Mozart otrzymał w lipcu 1791 od amatora muzycznego, który często przywłaszczał sobie cudze kompozycje, wydając je pod swoim nazwiskiem, hrabiego Franciszka Walsegga zu Stuppach. Człowiek ten stracił przed laty żonę, pamięć jej zapragnął zaś w owym czasie uczcić podniosłym Requiem.

Mozart pracował nad mszą z dużymi przerwami, tworząc jednocześnie dwie opery "Czarodziejski flet" i "Łaskawość Tytusa" oraz pracując nad innymi mniejszymi dziełami instrumentalnymi i wokalnymi. Dzieło wykończyli na prośbę Konstancji jego znajomi kompozytorzy, Joseph Eybler oraz uczeń i przyjaciel rodziny Franz Xaver Süssmayr.
...



Chodzi mi o część Requiem - Confutatis maledictis.

Prześledźmy tekst:

Confutatis maledictis,
Flammis acribus addictis:
Voca me cum benedictis.
Oro supplex et acclinis,
Cor contritum quasi cinis:
Gere curam mei finis.


Tłumaczenie zaś, które wszędzie możecie znaleźć:

Gdy już pójdą potępieni
W wiekuisty żar płomieni
Wezwij mnie, gdzie są zbawieni.
Błagam z czołem pochylonym,
Sercem też na proch skruszonym:
Czuwaj, Panie, nad mym skonem.


Tłumaczenie jest, jak widać, pod rym [ pierwszy raz widzę dziwne słowo skon ( :aaa: ) zamiast po prostu koniec=finis ]. Treść tych słów dla wielu różnych osób może być nie do przyjęcia, może nawet gorsząca. Tu każdy odpowiada za siebie.

Chciałbym przedstawić cover tego fragmentu Requiem Mozarta, moim zdaniem, bardzo ciekawy. Każda ścieżka nagrana oddzielnie, wszystko ładnie zmontowane w nowoczesnym brzmieniu oraz ciekawym obrazie. Widać, że się młodzi ludzie napracowali. Głosy panów może dalekie od ideału - ale jednak śpiewają porządnie i czysto, za to panie - tu muzycznie nie ma się do czego przyczepić.




Dla porównania można sobie odtworzyć to w wersji klasycznej (oryginalnej): https://www.youtube.com/watch?v=_Lav_lDJ2LM
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2016-06-02, 15:11   

Bardzo ciekawy, choć może nie oryginalny, pomysł wykonania utworów instrumentalnych wokalnie. Chopin i Mazurek F-dur Op. 68 No. 3. Rok 1971 i polska grupa jazzowa Novi Singers:



Współczesne nawiązanie - Me Myself And I - ten sam Mazurek:



I oczywiście "oryginał" fortepianowy w wykonaniu Rubinsteina

_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-06-04, 13:56   Re: Ciekawe covery muzyki klasycznej

.Cyprian. napisał/a:

Ten mój post może być różnie odbierany na forum biblijnym.

Każdy wie, kim był Mozart. Nie każdy go jednak słucha. A już na pewno nie każdy wysłucha Requiem, bo różnie może do tego rodzaju utworów podchodzić ze względu na swoje przekonania wierzeniowe.


EMET:
Jeśli już poruszyłeś tę tematykę, to…
O ile masz gdzieś dostęp - w jakiejś Bibliotece - przedkładam do przeczytania artykuł pt. „Mozart a demonologia Alberta”, pomieszczony w nrze 2 (140), rok 1986, euhemer PRZEGLĄD RELIGIOZNAWCZY; strony 43 – 56(57); autor Andrzej Nowicki. POLSKIE TOWARZYSTWO RELIGIOZNAWCZE , Wydawn. PWN.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2016-06-04, 17:35   Re: Ciekawe covery muzyki klasycznej

EMET napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:

Ten mój post może być różnie odbierany na forum biblijnym.

Każdy wie, kim był Mozart. Nie każdy go jednak słucha. A już na pewno nie każdy wysłucha Requiem, bo różnie może do tego rodzaju utworów podchodzić ze względu na swoje przekonania wierzeniowe.


EMET:
Jeśli już poruszyłeś tę tematykę, to…
O ile masz gdzieś dostęp - w jakiejś Bibliotece - przedkładam do przeczytania artykuł pt. „Mozart a demonologia Alberta”, pomieszczony w nrze 2 (140), rok 1986, euhemer PRZEGLĄD RELIGIOZNAWCZY; strony 43 – 56(57); autor Andrzej Nowicki. POLSKIE TOWARZYSTWO RELIGIOZNAWCZE , Wydawn. PWN.

Stephanos, ps. EMET


Pewnie będzie mi trudno znaleźć ten artykuł. Może byś streścił w kilku zdaniach?

Powiem tak. Okoliczności powstania, przeświadczenie autora dzieła oraz przeznaczenie dzieła przez zamawiającego każą się mocno zastanowić i okazywać ostrożność.

Podobnie napisałem w innym wątku dotyczącym muzyki, mianowicie w drugiej części wiadomości, która dotyczyła płyty Pani Steczkowskiej, pt. Alkimja. Wiem, że Ty też znasz tę płytę, bo o tym pisałeś -> link ;-)
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-06-04, 18:02   Re: Ciekawe covery muzyki klasycznej

.Cyprian. napisał/a:


Pewnie będzie mi trudno znaleźć ten artykuł. Może byś streścił w kilku zdaniach?

Powiem tak. Okoliczności powstania, przeświadczenie autora dzieła oraz przeznaczenie dzieła przez zamawiającego każą się mocno zastanowić i okazywać ostrożność.

Podobnie napisałem w innym wątku dotyczącym muzyki, mianowicie w drugiej części wiadomości, która dotyczyła płyty Pani Steczkowskiej, pt. Alkimja. Wiem, że Ty też znasz tę płytę, bo o tym pisałeś -> link ;-)


EMET:
Raczej nie pomieszczę, ponieważ musiałbym nie spać i od kompa nie odchodzić. :-/

Tylko sygnalnie Ci napisałem; Ty zrobisz, jak uznasz za stosowne. ;-)

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2016-06-04, 20:38   

To taki cover nie cover. Nie mogłem jakoś znaleźć więcej informacji na temat tej staropolskiej pieśni. Została ona znaleziona przez Agę z forum zbawieni.com i nosi tytuł Pieśń Rycerzy Bolesława Krzywoustego. Język wydaje mi się mocno uwspółcześniony - dlatego chciałem znaleźć oryginalne słowa, nie udało się. A może to są te właśnie? Tak, czy tak muzyka i wykonanie są piękne, ale najbardziej urzekł mnie tekst:

Nasze dziady swoje ziemie
o pierś morza opierali,
nasze ojce swoje plemię
wrogom pod miecz oddawali.

Nasze dziady swoje miecze
obmywali w oceanach,
a my ojców swoich winy
obmywamy w swoich ranach.


Ta refleksja, jak towarzyszyła tym ludziom po przejściach tamtych czasów, jest taka, zdawałoby się, nieoczekiwana. Uczymy się historii tak na sucho, postrzegając tamtych ludzi nieraz inaczej niż samych siebie w dzisiejszych czasach. A przecież mieli oni swoje rodziny, swoje problemy dnia codziennego, swoje przekonania, swoje wartości, zadumy i refleksje. Strasznie mi słowa tej pieśni przypominają fragmenty biblijne - o czym napisałem na forum, gdzie tę pieśń znalazłem:

.Cyprian. na zbawieni.com napisał/a:

Przesłuchałem. Bardzo wydźwięk tych słów przypomina mi przysłowie, jakie mówili Izraelici, a które zapisane jest w Biblii:

BW - Jeremiasza 31:29,30

(29) W owych dniach już nie będą mówili: Ojcowie jedli cierpkie grona, a zęby synów ścierpły,
(30) lecz każdy umrze za swoją winę. Ktokolwiek spożyje cierpkie grona, tego zęby ścierpną.

BW - Ezechiela 18:2,3

(2) Dlaczego to używacie między sobą przysłowia o ziemi izraelskiej: Ojcowie jedli kwaśne grona, a zęby synów ścierpły?
(3) Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - że już nie będziecie wypowiadali w Izraelu tego przysłowia.


Posłuchajcie

_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2020-05-14, 18:53   

Oryginał: Vivaldiego Antonio Koncert nr 10 h-moll, RV 580 – na czworo skrzypiec i wiolonczelę




Cover: Ten sam koncert w transkrypcji na 4 fortepiany dokonanej przez ... Bacha (oryginalna transkrypcja - na 4 klawesyny)


_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2020-05-14, 19:36   

Interesuja Cie,na przyklad rockowe i nie tylko,covery muzyki klasycznej?
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2020-05-14, 19:40   

booris napisał/a:
Interesuja Cie,na przyklad rockowe i nie tylko,covery muzyki klasycznej?



No cover, to cover. Specjalnie nie szukałem rockowych coverów muzyki klasycznej. Jeśli masz jakiś ciekawy tego typu, to podaj. Na pewno posłucham.
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2020-05-14, 20:05   

W takim razie jako pierwszy Modest Mussorgski i jego Obrazki z Wystawy.
wersja oryginalna na fortepian:
https://www.youtube.com/w...2DD900C&index=3
wersja Maurice Ravela,ktory rozpisal partyture na orkiestre symfoniczna:
https://www.youtube.com/watch?v=syLm-9JyhuY
i wreszcie wersja symfoniczno-rockowa zespolu Emerson,Lake and Palmer:
https://www.youtube.com/watch?v=wiuU9A5tpbg
a na koniec wersja Isao Tomity,grajacego na instrumentach elektronicznych:
https://www.youtube.com/watch?v=IVvQQMrEUzQ
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2020-06-13, 13:03   

_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11