Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Czy historia chrześcijaństwa może być inna?"
Autor Wiadomość
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2016-04-19, 19:29   

Jachu napisał/a:
ZAMOS napisał/a:
Jestem otwarty. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że człowiek się uczy całe życie i tylko idiota nigdy nie zmienia swych poglądów.
Wszedłem na dwa linki jakie zapodaleś, ale to nieporozumienie. Jakoś nauki ŚJ do mnie nie trafiają, ponieważ nic tam nie piszecie skąd Łukasz miał te wszystkie wiadomości?


Gdyby prawdą było to,że jesteś "otwarty", to nie myliłbyś Badaczy ze Świadkami Jehowy. To w pewnym sensie Twoja kompromitacja,- chyba z zacietrzewienia. ;-)

Jakoś bardzo się nie różnicie i wydawało mi się, że jesteście z tego samego pnia. Jak jednak nie chcesz by cię nie "wcielali" do ŚJ to napisz kim jesteś pod nickiem i każdy będzie wiedział kim jesteś, chyba, że jak ŚJ wstydzisz się swej przynależności wyznaniowej.
Jachu napisał/a:
Ewangelista Łukasz – jego życiorys i praca

Napisał się ktoś dużo, ale nie wyjaśnia, że "źródło" informacji Łukasza jest wiarygodne.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-04-19, 19:48   

ZAMOS napisał/a:
Jakoś bardzo się nie różnicie i wydawało mi się, że jesteście z tego samego pnia. Jak jednak nie chcesz by cię nie "wcielali" do ŚJ to napisz kim jesteś pod nickiem i każdy będzie wiedział kim jesteś, chyba, że jak ŚJ wstydzisz się swej przynależności wyznaniowej.


Odwracasz "kota ogonem", to Ty 'szufladkujesz', nie ja. Ja się uważam za Chrystusowego (ucznia).

1 Kor. 1:12-13
12. A mówię to dlatego, że każdy z was powiada: Ja jestem Pawłowy, a ja Apollosowy, a ja Kefasowy, a ja Chrystusowy.
13. Czy rozdzielony jest Chrystus? Czy Paweł za was został ukrzyżowany albo w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?
(BW)
1 Kor. 3:4
4. Albowiem jeśli jeden mówi: Ja jestem Pawłowy, a drugi: Ja Apollosowy, to czyż cieleśni nie jesteście?
(BW)

Dzieła Łukasza wchodzą w skład Kanonu,a tego ja nie układałem,ani nie kwestionuję. Uważasz się za autorytet w tym względzie ???
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-04-19, 20:10   Historia Chrześcijaństwa - od Abrahama do Chrystusa

bbc-poland napisał/a:
Jerzy Marian napisał/a:


Jest też w ST księga którą można by było nazwać księgą Chrześcijańską - jest to Księga Hioba.

Hiob nie był Żydem ani żadnym innym Izraelitą, i jego religia nie była religią żydowską lecz religią Abrahamową.

Jeśli był byś zainteresowany, to możemy stworzyć na tym forum Kronikę wydarzeń z okresu kształtowania się Chrześcijaństwa, która nam bardzo dużo wyjaśni, i pozwoli nam na odrzucenie z wiary Judaizmu, ale zachowanie ST wraz z PRZYMIERZEM jakie Bóg Wszechmocny zawarł z Abrahamem.

Pozdrawiam
George


Bardzo chętnie pomogę w temacie choć sprawa jest bardzo skomplikowana. ST i NT to dwie różne księgi w których przekaz nauk i postępowania jest usytuowany na dwóch różnych biegunach, ale jak się wystawi nos poza Biblię i zajrzy do ksiąg egipskich, zapisków babilońskich, sumeryjskich czy Wed hinduskich to można znaleźć elementy łączące ST z NT.
Niestety autorzy ST czerpali garściami z sąsiednich starszych religii lecz redagując teksty tak aby nadać tożsamość nacji która nie miała ze swojej historii nic czym mogła by się pochwalić przed otaczającymi ją narodami.
Samo powstanie Septuaginty najstarszej i chyba pierwszej wersji ST daje dożo do myślenia, gdzie bajkowa historia powstania tej księgi odkrywa pewne nielogiczne i absurdalne fakty powiedział bym wręcz dziecinne. Można by rzec, że Ptolemeusz-II prosi żydów o przetłumaczenie "ich świętej księgi" która powstaje dopiero po jej przetłumaczeniu przez 70 tłumaczy!?. Również szereg wydarzeń historycznych w okresie poprzedzającym scalania ST z NT w Biblię rzuca cień na ST jako autentyczną historię narodu w.
Chrześcijaństwo ma więcej wspólnego z aryjskimi Wedami niż z judaizmem. W bardzo dużym stopniu nauki Jezusa pokrywają się z naukami zawartymi w Wedach. Odkrycie przez Notowicza spędzonych przez Jezusa 18-stu lat na wschodzie (Indie, Tybet) tylko potwierdza związek nauk jakie mamy w Wedach hinduskich czy słowiańskich z naukami Jezusa jakie mamy w NT. Chrześcijaństwo nie jest czymś nowym na świecie, ono było wcześniej, tylko w innej postaci i u innych narodów.


Z góry dzięki BBC, i zupełnie rozumiem że jest to temat BARDZO skomplikowany.
Po ponad 40 latach poszukiwań, sam czasem zauważam odkrywając nowe fakty że byłem w błędzie, ale jak to mądrzy mówią - 'kto szuka nie błądzi'.

Przez wiele lat poszukiwań udało mi się uzbierać sporo historycznego materiału, niestety, w większości w języku angielskim, a dziesiątki lat na obczyźnie sprawiają że trudno mi jest przekazać tą wiedzę w języku polskim w jasny dla czytelnika sposób.

Chciałbym abyśmy odrestaurowali historię naszej wiary w oparciu o FAKTY, zarówno biblijne jak i historyczne, a nie w oparciu o teologię żydo-chrzścijańskiego Kościoła.

Znając twoją obszerną wiedzę w temacie historii bardzo cenił bym sobie twoją konstruktywną krytykę moich spostrzeżeń, i chętnie poczytam twoje spostrzeżenia w omawianych tematach.

Ponieważ ten temat dotyczy 'narodu wybranego', to myślę że jest to dobre miejsce na rozpoczęcie naszych poszukiwań, rozpatrując z punktu widzenia biblijnego i historycznego, czy Żydzi faktycznie mają prawo do uzurpowaniu dla siebie takiego tytułu - 'Naród Wybrany'.

Z tego co rozumiem studiując historię Chrześcijaństwa, Islamu i Judaizmu, te trzy religie biorą swój początek od PRZYMIERZA jakie Bóg zawarł z Abrahamem.

Według Biblii, Przymierze to polegało na Błogosławieństwie jakie Bóg obiecał Abrahamowi i jego potomkom, jeśli będą oni przestrzegali Jego praw, o których biblia wspomina już za czasów Noego. Poprzez nich - potomków Abrahama - Błogosławieństwo miało spłynąć na wszystkie narody świata.

Pozwól więc że spytam, czy zgodził byś się z opinią że Przymierze jakie Bóg zawarł z Abrahamem możemy uznać za początek naszej Chrześcijańskiej religii?

Jeśli tak, to od tego momentu możemy rozpocząć 'budowę' KRONIKI CHRZEŚCIJAŃSTWA, odrzucając zupełnie rolę Żydów i całego Izraela jako 'Narodu Wybranego', przenosiciela tego Przymierza do czasów Chrystusa.

Pewnie trudno ci w to uwierzyć, ale jest to zupełnie możliwe, i oparte nie tylko na faktach historycznych ale i na biblijnych, jeśli czyta się Biblię ze zrozumieniem, patrząc na Fakty, a nie opinie żydowskich przepisywaczy Biblii.

Serdecznie Pozdrawiam
George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
Ostatnio zmieniony przez George 2016-04-19, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-04-19, 20:13   

chryzolit napisał/a:
bbc-poland-napisał.
Cytat:
Chrześcijaństwo ma więcej wspólnego z aryjskimi Wedami niż z judaizmem. W bardzo dużym stopniu nauki Jezusa pokrywają się z naukami zawartymi w Wedach. Odkrycie przez Notowicza spędzonych przez Jezusa 18-stu lat na wschodzie (Indie, Tybet) tylko potwierdza związek nauk jakie mamy w Wedach hinduskich czy słowiańskich z naukami Jezusa jakie mamy w NT. Chrześcijaństwo nie jest czymś nowym na świecie, ono było wcześniej, tylko w innej postaci i u innych narodów.
Czy znaczy to,że Twoja wizytówka''Chrześcijanin''informuje związanie z tym Jezusem z Wedami i z Indii.?.
Pozdrawiam.


Dla mnie Chrześcijaninem jest ten który spełnia dobre uczynki zgodne z naukami Jezusa. Uczynek jest uczynkiem. W tekstach biblijnych w życiorysie Jezusa mamy co najmniej 18-letnią pustkę. Gdzie w tym czasie przebywał? Widzę, że szukasz dziury w całym.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-04-19, 20:29   

bbc-poland napisał/a:
chryzolit napisał/a:
bbc-poland-napisał.
Cytat:
Chrześcijaństwo ma więcej wspólnego z aryjskimi Wedami niż z judaizmem. W bardzo dużym stopniu nauki Jezusa pokrywają się z naukami zawartymi w Wedach. Odkrycie przez Notowicza spędzonych przez Jezusa 18-stu lat na wschodzie (Indie, Tybet) tylko potwierdza związek nauk jakie mamy w Wedach hinduskich czy słowiańskich z naukami Jezusa jakie mamy w NT. Chrześcijaństwo nie jest czymś nowym na świecie, ono było wcześniej, tylko w innej postaci i u innych narodów.
Czy znaczy to,że Twoja wizytówka''Chrześcijanin''informuje związanie z tym Jezusem z Wedami i z Indii.?.
Pozdrawiam.


Dla mnie Chrześcijaninem jest ten który spełnia dobre uczynki zgodne z naukami Jezusa. Uczynek jest uczynkiem. W tekstach biblijnych w życiorysie Jezusa mamy co najmniej 18-letnią pustkę. Gdzie w tym czasie przebywał? Widzę, że szukasz dziury w całym.


Nie BBC, nie szukam 'dziury w całym' ale logiki i prawdy o Bogu, PRAWDY której poszukiwanie zlecił nam sam Chrystus.

Nauki Hioba i jego przyjaciół w niczym się nie różnią od nauk Chrystusa, a przecież on żył 1600 lat przed Chrystusem.

Gdzie Chrystus przebywał przez 18 lat jest sprawą dyskusyjną, jeśli masz na to dowody / fakty, to podaj nam proszę, i umieścimy je w KRONICE CHZEŚCIJAŃSTWA pierwszego wieku n.e.

Pozdrawiam
George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-04-19, 21:21   

George napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
chryzolit napisał/a:
bbc-poland-napisał.
Cytat:
Chrześcijaństwo ma więcej wspólnego z aryjskimi Wedami niż z judaizmem. W bardzo dużym stopniu nauki Jezusa pokrywają się z naukami zawartymi w Wedach. Odkrycie przez Notowicza spędzonych przez Jezusa 18-stu lat na wschodzie (Indie, Tybet) tylko potwierdza związek nauk jakie mamy w Wedach hinduskich czy słowiańskich z naukami Jezusa jakie mamy w NT. Chrześcijaństwo nie jest czymś nowym na świecie, ono było wcześniej, tylko w innej postaci i u innych narodów.
Czy znaczy to,że Twoja wizytówka''Chrześcijanin''informuje związanie z tym Jezusem z Wedami i z Indii.?.
Pozdrawiam.


Dla mnie Chrześcijaninem jest ten który spełnia dobre uczynki zgodne z naukami Jezusa. Uczynek jest uczynkiem. W tekstach biblijnych w życiorysie Jezusa mamy co najmniej 18-letnią pustkę. Gdzie w tym czasie przebywał? Widzę, że szukasz dziury w całym.


Nie BBC, nie szukam 'dziury w całym' ale logiki i prawdy o Bogu, PRAWDY której poszukiwanie zlecił nam sam Chrystus.

Nauki Hioba i jego przyjaciół w niczym się nie różnią od nauk Chrystusa, a przecież on żył 1600 lat przed Chrystusem.

Gdzie Chrystus przebywał przez 18 lat jest sprawą dyskusyjną, jeśli masz na to dowody / fakty, to podaj nam proszę, i umieścimy je w KRONICE CHZEŚCIJAŃSTWA pierwszego wieku n.e.

Pozdrawiam
George


Odpowiedziałeś na mój post skierowany nie do ciebie ale do chryzolita :mrgreen:
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-04-19, 21:47   

bbc-poland napisał/a:
George napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
chryzolit napisał/a:
bbc-poland-napisał.
Cytat:
Chrześcijaństwo ma więcej wspólnego z aryjskimi Wedami niż z judaizmem. W bardzo dużym stopniu nauki Jezusa pokrywają się z naukami zawartymi w Wedach. Odkrycie przez Notowicza spędzonych przez Jezusa 18-stu lat na wschodzie (Indie, Tybet) tylko potwierdza związek nauk jakie mamy w Wedach hinduskich czy słowiańskich z naukami Jezusa jakie mamy w NT. Chrześcijaństwo nie jest czymś nowym na świecie, ono było wcześniej, tylko w innej postaci i u innych narodów.
Czy znaczy to,że Twoja wizytówka''Chrześcijanin''informuje związanie z tym Jezusem z Wedami i z Indii.?.
Pozdrawiam.


Dla mnie Chrześcijaninem jest ten który spełnia dobre uczynki zgodne z naukami Jezusa. Uczynek jest uczynkiem. W tekstach biblijnych w życiorysie Jezusa mamy co najmniej 18-letnią pustkę. Gdzie w tym czasie przebywał? Widzę, że szukasz dziury w całym.


Nie BBC, nie szukam 'dziury w całym' ale logiki i prawdy o Bogu, PRAWDY której poszukiwanie zlecił nam sam Chrystus.

Nauki Hioba i jego przyjaciół w niczym się nie różnią od nauk Chrystusa, a przecież on żył 1600 lat przed Chrystusem.

Gdzie Chrystus przebywał przez 18 lat jest sprawą dyskusyjną, jeśli masz na to dowody / fakty, to podaj nam proszę, i umieścimy je w KRONICE CHZEŚCIJAŃSTWA pierwszego wieku n.e.

Pozdrawiam
George


Odpowiedziałeś na mój post skierowany nie do ciebie ale do chryzolita :mrgreen:


Rzeczywiście, ale ciekaw jestem teraz co chryzolit odpisze 😊
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-23, 22:38   

bbc-poland napisał/a:
Chrześcijaństwo ma więcej wspólnego z aryjskimi Wedami niż z judaizmem. W bardzo dużym stopniu nauki Jezusa pokrywają się z naukami zawartymi w Wedach. Odkrycie przez Notowicza spędzonych przez Jezusa 18-stu lat na wschodzie (Indie, Tybet) tylko potwierdza związek nauk jakie mamy w Wedach hinduskich czy słowiańskich z naukami Jezusa jakie mamy w NT. Chrześcijaństwo nie jest czymś nowym na świecie, ono było wcześniej, tylko w innej postaci i u innych narodów.


Też jestem zdania, że Jezus "wyemigrował" ze swoich rodzinnych stron na bardzo długo.
Mamy nawet potwierdzenie długiej Jego nieobecności, w Ewangelii.

(51) Zrozumieliście to wszystko? Odpowiedzieli Mu: Tak jest. (52) A On rzekł do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare. (53) Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd. (54) Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: Skąd u Niego ta mądrość i cuda? (55) Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko? (57) I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony.

Dyskusja o Jezusie w wersecie świadczy, że dawno Jezusa nie widzieli i zastanawiają się czy nie jest to przypadkiem syn Marii i brat wyżej wymienionych. Gdy dochodzą do przekonania , że to jednak On- Jezus, pytają " Skądże więc , ma to wszystko?" . Tzn. że według pytających powinien mówić tak jak inni Izraelici, a tak nie mówi. Słowa Jezusa o ojczyźnie świadczą, że przebywał długo poza ojczyzną i domem.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-04-24, 22:40   

O pobycie Jezusa w Indiach wspominają też niektóre teksty apokryficzne.
Należy też wspomnieć, że niektóre szkoły Hinduskie uważają Jezusa z kolejne wcielenie Wisznu, natomiast Tybetańczycy uważali Jezusa za kolejne wcielenie Buddy. Uważam, że sprawie należy przyjrzeć się bliżej.
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-24, 22:53   

bbc-poland napisał/a:
O pobycie Jezusa w Indiach wspominają też niektóre teksty apokryficzne.

Jak masz teksty z apokryfów, to je wstaw.
Może uda się wypełnić "lukę w życiorysie" Jezusa. :-)
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2016-04-25, 01:42   

https://www.youtube.com/watch?v=N8u1IRHBrEw
Pozdrawiam ;)
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-04-25, 23:06   

Anna01 napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
O pobycie Jezusa w Indiach wspominają też niektóre teksty apokryficzne.

Jak masz teksty z apokryfów, to je wstaw.
Może uda się wypełnić "lukę w życiorysie" Jezusa. :-)


Postaram się niedługo coś wrzucić.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-04-26, 19:18   KRONIKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

Zapraszam do wspólnego odtworzenia historii CHRZEŚCIJAŃSTWA

i jak zwykle

Serdecznie Pozdrawiam
George

=======================

KRONIKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

od roku 1 do 59 n.e. - AD
________________________

Streszczenie
__________

Początek Naszej Ery - n.e., zwanej po angielsku Erą Chrystusową - C.E. (Chrystusa Era), lub po łacinie Lat Pańskich - A.D. (Anno Domini). .....

==============
DEKADA I - (lata od roku 1 do 9)
_______________________________

RZYM

27 p.n.e. - 14 AD. - Panowanie Cesarza Oktawiana Augusta - Dynastia julijsko-klaudyjska
Gaius Iulius Caesar Octavianus, ur. 63 p.n.e. - zm. 14 n.e.


JUDEA / IUDAEA

4 p.n.e. - 6 AD - Królestwo Heroda Wielkiego po jego śmierci (wiosną roku 4 p.n.e.) zostaje podzielone między synów i jego siostrę:

Dzielnica Heroda Archelaosa, od rok 6 AD rzymska prowincja IUDAEA

Dzielnica Heroda Antypasa

Dzielnica Heroda Filipa II

Salome I (miasta Jamnia, Azotus, Fazaelis)

Rzymska prowincja Syria

Wolne miasta (Dekapolis)






Herod Archelaos[1], Herod Archelaus (ur. ok. 27 lub 23 p.n.e., zm. po 6 n.e.) – etnarcha Judei, Samarii i Idumei w latach 4 p.n.e. - 6 n.e. Syn Heroda Wielkiego.

Rodzony brat Heroda Antypasa. Przez ojca został przewidziany na króla Judei, lecz – pod wpływem zamieszek jakich doszło po śmierci Heroda Wielkiego i sporów między jego synami – Oktawian August mianował Archelaosa jedynie etnarchą.

Betlejem Galillejskie

1 rok AD. Styczeń 6, - Narodziny Chrystusa


Jerozolima

Chrystus ofiarowany w Świątyni Boga w Jerozolimie




rok 6 AD

- Herod Archelaus zostaje pozbawiony władzy przez Cesarza Augusta;

Samaria, Judea i IDUMEA / Edom zostają włączone pod bezpośrednie administracyjne panowanie Rzymu jako prowincja IUDAEA

Caesarea zostaje stolicą IUDAEI

- Żydzi doprowadzili do odwołania przez rzymskiego cesarza władcy (etnarchy) Judei Heroda Archelaosa, w następstwie czego Samaria, Judea i Idumea dostały się pod bezpośredni zarząd Rzymu.

- Juda Galilejczyk wespół z faryzeuszem Sadokiem uformował wokół siebie stronnictwo religijno-polityczne zelotów i wywołał powstanie przeciw spisowi ludności nakazanemu przez Publiusza Sulpicjusza Kwiryniusza, namiestnika Syrii, z powodów podatkowych.

- Annasz, syn Setiego, zastąpił Joazara, syna Boetosa, w funkcji arcykapłana.

Galillea

rok 6 - Herod Antypas odbudowuje miasto Sefforis, zasiedla je Minejczykami - przesiedleńcami z miasta Safara Metropolis (stolicy Arabi Felix) i ustanawia je stolicą Galilei.

===============
DEKADA II (lata 10 do 19)
_______________________________

Rzym

14 - 37 - Rządy Cesarza Tyberiusza - Dynastia julijsko-klaudyjska - Tiberius Claudius Nero
ur. 42 p.n.e. - zm. 37, przybrany syn Oktawiana Augusta

Jerozolima

rok 12 - Chrystus naucza w Świątyni Boga w Jerozolimie



===============
DEKADA - 20 do 29
_______________________________

29 n.e.(wiosna) Pustkowie, Jordan - Służba Jana Chrzciciela

29 n.e. (jesień) Jordan - Chrzest i namaszczenie Jezusa; ogłoszenie, że jest Synem Bożym.

Pustkowie Judzkie - Post i kuszenie Jezusa

Betania za Jordanem - Jan Chrzciciel daje świadectwo o Jezusie

Dolina górnego Jordanu - Powołanie pierwszych uczniów Jezusa

Kana Galilejska, Kafarnaum - Jezus dokonuje pierwszego cudu; odwiedza Kafarnaum
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-04-27, 19:08   Kronika z życia Chrystusa

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ZIEMSKIEGO ŻYCIA JEZUSA wg - Rumburaka - (delikatna edycja George‘a)

http://www.rumburak.friko...logia/jezus.php

Czas // Miejsce // Wydarzenie // Mateusza // Marka // Łukasza // Jana

Wydarzenia poprzedzające służbę Jezusa:

=======================

Rzym - lata 14 p.n.e - 37 n.e.

- rządy Cesarza Tyberiusza - Dynastia julijsko-klaudyjska - Tiberius Claudius Nero, ur. 42 p.n.e. - zm. 37, przybrany syn Oktawiana Augusta.



Galillea i Jerozolima - lata 4 p.n.e. - 39 n.e.

- Herod Antypas (ur. ok. 22 p.n.e.– zm.po 39 n.e.) –
tetrarchą Galilei i Perei. Syn Heroda Wielkiego i brat Heroda Archelaosa.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Herod_Antypas

Założyciel Tyberiady. Poślubił swoją bratową Herodiadę, czym wywołał oburzenie wśród Żydów. Skazał na śmierć krytykującego ten związek Jana Chrzciciela.

W 39 roku został skazany na wygnanie przez Kaligulę.

Wybudował miasta Sefforis, Liwias zwanego też Julias (Betharamfta) oraz hellenistyczną Tyberiadę.

Herod Antypas kazał aresztować Jana Chrzciciela i pod wpływem pasierbicy Salome (córki Herodiady i Heroda Filipa), ściąć go.



Herod był również obecny przy skazaniu Jezusa na śmierć, jak podaje Łk 23,8-12:

„Na widok Jezusa Herod bardzo się ucieszył. Od dawna bowiem chciał Go ujrzeć, ponieważ słyszał o Nim i spodziewał się, że zobaczy jaki znak, zdziałany przez Niego. Zasypał Go też wieloma pytaniami, lecz Jezus nic mu nie odpowiedział.

Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie stali i gwałtownie Go oskarżali.

Wówczas wzgardził Nim Herod wraz ze swoją strażą; na pośmiewisko kazał ubrać Go w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata.

W tym dniu Herod i Piłat stali się przyjaciółmi. Przedtem bowiem żyli z sobą w nieprzyjaźni.”

________________


Jeozolima

ok. roku 1 p.n.e
- w Świątyni Boga Zachariasz otrzymuje zapowiedź narodzin Jana Chrzciciela

ok. roku 1 p.n.e. - Seforis, Galilea
- Maria otrzymuje zapowiedź narodzin Chrystusa; odwiedza Elżbietę

ok. roku 1 p.n.e - Hebron - stolica Idumei, Wyżyna Judzka -
- narodziny Jana Chrzciciela

ok. roku 1 AD (Anno Domini - Rok Pański) Betlejem Galilejskie (w pobliżu Seforis)
- narodziny Chrysusa

ok. roku 1 AD, Jerozolima, Judea
- przedstawienie Chrystusa w Świątyni Boga (w 40 dniu życia)

ok. roku 12 AD, Jerozolima
- podczas Święta Paschy 12 letni Chrystus naucza w Świątyni Boga - zwaną też Świątynią Heroda


lata 26 - 37 - Poncjusz Piłat (łac. Pontius Pilatus, grec. Πόντιος Πιλᾶτος) rzymskim prefektem Judei, będącej wówczas częścią rzymskiej prowincji Syrii. Zgodnie z chrześcijańskimi Ewangeliami oraz tzw. świadectwem Flawiusza przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Poncjusz_Piłat


rok 29 AD (jesień), - Perea, brzeg rzeki Jordan
- chrzest i namaszczenie Chrystusa; ogłoszenie że jest On Synem Bożym.

rok 29 AD, - Pustkowie Judzkie - IDUMEA
- post i kuszenie Chrystusa

rok 29 AD, - Betania w Perei, za Jordanem
- Jan Chrzciciel daje świadectwo o Jezusie


rok 29 AD, - Galillea, dolina górnego Jordanu
- powołanie pierwszych uczniów Chrystusa

rok 29 AD, - Kana Galilejska i Kafarnaum w Galillei
- Chrystus dokonuje pierwszego cudu i odwiedza Kafarnaum


ROK 30 AD

Jerozolima
- Chrystus świętuje Paschę; wypędza handlarzy ze Świątyni Boga (zwanej też Świątynią Heroda)

Ainon w Judei
- uczniowie Chrystusa chrzczą

Tyberiada w Galilei
- Jan Chrzciciel uwięziony
- Chrystus odchodzi do Galilei

Sychar w Samarii
- w drodze do Galilei, Jezus naucza Samarytan

Galilea
- Chrystus zaczyna głosić: "Przybliżyło się królestwo niebios"


Sefforis, Kana, Kafarnaum
- Chrystus uzdrawia chłopca; czyta o swym posłannictwie; zostaje odrzucony


Morze Galilejskie w pobliżu Kafarnaum
- Chrystus powołuje Szymona i Andrzeja oraz Jakuba i Jana

Kafarnaum w Galillei
- Chrystus uzdrawia opętanego, teściową Piotra oraz wielu innych

Galilea
- piersza podróż Chrystua po Galilei wraz z czterema uczniami, których dopiero co powołał

Galilea
- Chrystus uzdrawia trędowatego; tłumy schodzą się aby słuchać Jego nauki.

Kafarnaum w Galillei
- Chrystus uzdrawia paralityka
- poołuje Mateusza; ucztuje z poborcami podatkowymi


ROK 31 AD

Jerozolima
- Chrystus przybywa na święto Paschy; uzdrawia mężczyznę; gani faryzeuszy
- w drodze powrotnej do Galillei uczniowie zrywają kłosy w Szabat

Galilea
- Chrystus uzdrawia rękę w Szabat; odchodzi nad morze Galilejskie i nadal uzdrawia

Góra w pobliżu Kafarnaum
- Chrystus wybiera dwunastu Apostołów

W pobliżu Kafarnaum
- kazanie na Górze

Kafarnaum
- Chrystus uzdrawia sługę setnika

Nain
- Chrystus wskrzesza syna wdowy

Galilea
- uwięziony Jan wysyła do Chrystusa swych uczniów

Galilea
- Chrystus gani miasta
- grzesznica namaszcza Chrytuowi stopy; przypowieść o dłużnikach
- druga podróż ewangelizacyjna po Galilei, razem z dwunastoma Apostołami
- Chrystus uzdrawia opętanego; oskarżony o współdziałanie z Beelzebubem
- uczeni w piśmie i faryzeusze domagają się znaku
- uczniowie Chrystusa uznani za jego najbliższych krewnych

Morze Galilejskie
- Przypowieści o siewcy, o chwastach i inne
- Chrystus ucisza wicher na M. Galilejskim

Gadara w Perei (na płd. wsch. od M.Galilejskiego)
- Chrystus uzdrawia dwóch opętanych; świnie opanowane przez demony

Prawdopodobnie Kafarnaum
- Chrystus wkrzesza córkę Jaira; kobieta odzyskuje zdrowie
- Chrystus uzdrawia dwóch niewidomych i opętanego niemowę

Seforis
- Chrystus odwiedza rodzinne miasto; zostaje znowu odrzucony

Galilea
- trzecia podróż po Galilei; działalność na większą skalę, po rozesłaniu Apostołów

Tyberiada
- ścięcie Jana Chrzciciela; lęk Heroda Antypasa, dręczonego poczuciem winy


ROK 32 AD

Kafarnaum
- na krótko przed Paschą, powrót Apostołów z podróży ewangelizacyjnej; nakarmienie 5000

Genezaret
- próba obwołania Chrystusa królem
- Chrystus chodzi po morzu; uzdrawia

Kafarnaum
- Chrystus mówi że jest „chlebem życia”,
- Żydzi biorą Jego słowa dosłownie, gorszą się i odchodzą
- Chrystus potępia judistyczną tradycję nadmiernej zewnętrznej czystości.

Fenicja (Wielka Idumea); Dekapolis
- Chrystus odwiedza okolice Tyru i Sydon, potem Dekapol
- nakarmienie 4000


Magadan
- Saduceusze i faryzeusze znowu domagają się znaku od Chrystusa


Betsaida w Dekapolisie
- Chrystus ostrzega przed zakwasem faryzeuszy; uzdrawia niewidomego


Cezarea Filipowa
- Chrystus ogłasza się Mesjaszem; zapowiada swą śmierć i zmartwychwstanie

Prawdopodobnie góra Hermon
- Przemienienie w obecności Piotr, Jakuba i Jana


Cezarea Filipowa
- Chrystus uzdrawia opętanego, którego nie mogli uleczyć uczniowie


Galilea
- Chrystus ponownie zapowiada swą śmierć i zmartwychwstanie

Kafarnaum
- Chrytus cudownie dostarcza monetę w celu zapłacenia podatku
- Chrystus objawia uczniom kto jest największy w Królestwie

Galilea; Samaria
- Chrystus opuszcza Galileę; idzie na Święto Namiotów do Jerozolimy

Jerozolima
- Chrystus publicznie naucza podczas Święta Namiotów
- uzdrawia niewidomego

Prawdopodobnie Judea
- Chrystus wysyła do głoszenia 70 uczniów, którzy po powrocie zdają relację

Judea, Betania
- Chrystus opowiada o miłosiernym Samarytaninie; gości w domu Marty i Marii

Prawdopodobnie Judea
- Chrystus ponownie uczy modlitwy wzorcowej i zachęca do wytrwałości w prośbach
- Odpiera fałszywy zarzut Żydów; wykazuje, że ówczesne pokolenie jest godne potępienia
- przy stole faryzeusza, demaskuje obłudników
- mówi o opiece Bożej i wiernym szafarzu
- w szabat uzdrawia ułomną kobietę; podaje trzy przypowieści


Jerozolima - Święto Przaśników / Poświęcenia Świątyni Boga
- Wspaniały Pasterz ktorego Żydzi chcą ukamienować
- Chrystus uchodzi Żydom i odchodzi za Jordan gdzie kiedyś chrzcił Jan

Perea
- wielu zaczyna wierzyć w Jezusa
- w drodze do Jerozolimy, Jezus naucza w miastach i wioskach
- wejście do Królestwa; pogróżka Heroda; dom porzucony przez Boga
- przypowieść o wspaniałej wieczerzy
- obliczanie kosztów zostania uczniem
- Przypowieści o zagubionej owcy, o zgubionej monecie, o synu marnotrawnym
- Przypowieści o nieprawym szafarzu, o bogaczu i Łazarzu
- Przebaczanie i wiara; nieużyteczni niewolnicy


Betania
- Jezus wskrzesza Łazarza


Jerozolima; Efraim
- Kajfasz, najwyższy żydowski kapłan, udziela rady dotyczącej zamordowania Jezusa; Jezus odchodzi J - 11:47-54
- Żydzi szukają Chrystusa aby Go zabić.

Cytat:

Józef Kajfasz (żył w I w.) – arcykapłan żydowski

w latach 18–36.

Jako przewodniczący Sanhedrynu prowadził proces przeciwko Jezusowi z Nazaretu.

Pochodził z rodu Kajafów. Był zięciem Annasza syna Setiego.

W 18 roku został mianowany arcykapłanem przez prefekta Judei Waleriusza Gratusa. Zastąpił na tym urzędzie Szymona syna Kamitosa.

W 36 roku został odwołany przez Lucjusza Witeliusza. Witeliusz w miejsce Kajfasza mianował arcykapłanem jego szwagra – Jonatana, syna Annasza syna Setiego.


Według Ewangelii Św. Jana to on jako pierwszy wyraźnie zaproponował, by zabić Jezusa. Stało się to po wskrzeszeniu Łazarza, gdy wielu ludzi uwierzyło w Jezusa.




_____________

Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, (50) że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród. (51) Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród, (52) a nie tylko za naród, ale także, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno.

(53) Tego więc dnia postanowili Go zabić.

(54) Odtąd Jezus już nie występował wśród Żydów publicznie, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasteczka, zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami.


(55) A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić. (56) Oni więc szukali Jezusa i gdy stanęli w świątyni, mówili jeden do drugiego: Cóż wam się zdaje? Czyżby nie miał przyjść na święto? (57) Arcykapłani zaś i faryzeusze wydali polecenie, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, aby Go można było pojmać.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Józef_Kajfasz



ROK 33 AD

Samaria; Galilea
- Idąc przez Samarię i Galileę uzdrawia i naucza
- Przypowieści o nieustępliwej wdowie, o faryzeuszu i poborcy podatkowym


Perea
- Wędruje przez Pereę; naucza o rozwodzie 19:1-12 10:1-12
- Przyjmuje i błogosławi dzieci 19:13-15 10:13-16 18:15-17
- Bogaty młodzieniec; przypowieść o robotnikach w winnicy 19:16 do 20:16 10:17-31 18:18-30
- Jezus po raz trzeci zapowiada swą śmierć i zmartwychwstanie 20:17-19 10:32-34 18:31-34
- Prośba o przyznanie Jakubowi i Janowi poczesnych miejsc w Królestwie 20:20-28 10:35-45


Jerycho
- Przechodzi przez Jerycho; uzdrawia dwóch niewidomych; odwiedza Zacheusza; przypowieść o dziesięciu minach 20:29-34 10:46-52 18:35 do 19:28


Judea - Betania

- Przybywa do Betanii na sześć dni przed Paschą 11:55 do 12:1
- Posiłek w domu Szymona trędowatego;
- Maria namaszcza Jezusa;
- Żydzi przychodzą zobaczyć Jezusa i Łazarza 26:6-13 14:3-9 12:2-11


Z Betanii do Jerozolimy

- Tryumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy

Z Betanii do Jerozolimy

- Jezus przeklina niepłodne drzewo figowe; powtórnie oczyszcza świątynię 21:18,19,12,13 11:12-17 19:45,46


Jerozolima

- Naczelni kapłani i uczeni w piśmie planują zabić Jezusa 11:18,19 19:47,48
- Rozmowa z Grekami; niewiara Żydów 12:20-50

Z Betanii do Jerozolimy

Niepłodne drzewo figowe uschło 21:19-22 11:20-25


Jerozolima - Śwątynia Boga

- Zakwestionowanie autorytetu Chrystusa; przypowieść o dwóch synach 21:23-32 11:27-33 20:1-8
- Przypowieści o niegodziwych hodowcach, o uczcie weselnej 21:33 do 22:14 12:1-12 20:9-19
- Podchwytliwe pytania co do podatku i zmartwychwstania 22:15-40 12:13-34 20:20-40
- Jezus zamyka usta przeciwnikom, pytaniem o pochodzenie Mesjasza 22:41-46 12:35-37 20:41-44
- Piętnuje uczonych w piśmie i faryzeuszy 23:1-39 12:38-40 20:45-47
- Wdowi grosz 12:41-44 21:41-44

Góra Oliwna

- Zapowiedź upadku Jerozolimy, obecności Jezusa, końca systemu rzeczy 24:1-51 13:1-37 21:5-38
- Przypowieści o dziesięciu dziewicach, o talentach, o owcach i kozłach 25:1-46
Jerozolima
- Przywódcy religijni zmawiają się, by zabić Jezusa 26:1-5 14:1-2 22:1-2
- Judasz dobija targu z kapłanami co do zdradzenia Jezusa 26:14-16 14:10-11 22:3-6

- Przygotowanie Paschy 26:17-19 14:12-16 22:7-13


Dzielnica Esseńczyków w Jerozolimie - miejsce Ostatniej Wieczerzy


Brama Esseńczyków w Jerozolimie

- Jezus spożywa posiłek paschalny z dwunastoma 26:20-21 14:17-18 22:14-18
- Obmywa apostołom nogi 13:1-20
- Demaskuje i odprawia zdrajcę Judasza 26:21-25 14:18-21 22:21-23 13:21-30
- Ustanawia wieczerzę pamiątkową w obecności jedenastu 26:26-29 14:22-25 22:19-20,24-30 [1Kor.11:23-25]
-'Zapowiada zaparcie się Piotra i rozproszenie apostołów 26:31-35 14:27-31 22:31-38 13:31-38
- Zapowiedź Wspomożyciela; miłość wzajemna; ucisk; modlitwa Jezusa 14:1 do 17:26
- Cierpi mękę w ogrodzie; zostaje zdradzony i pojmany 26:30,36-56 14:26,32-52 22:39-53 18:1-12
- Staje przed Annaszem, Kajfaszem, Sanhedrynem; 26:57 do 27:1 14:53 do 15:1 22:54-71 18:13-27

Jerozolima

- Zdrajca Judasz się wiesza 27:3-10 [Dzieje 1:18-19]


Jerozolima

- Przed Piłatem, Herodem i znowu przed Piłatem 27:2,11-14 15:1-5 23:1-12 18:28-38



Jerozolima

- Piłat próbuje uwolnić Jezusa, potem wydaje go na śmierć 27:15-30 15:6-19 23:13-25 18:39 do 19:16

(piątek) ok.godz.15 Golgota, Jerozolima

- Śmierć Jezusa 27:31-56 15:20-41 23:26-49 19:16-30




Jerozolima

- Zdjęcie ciała Jezusa i i pogrzeb 27:57-61 15:42-47 23:50-56 19:31-42


15 Nisan Jerozolima

- Kapłani i faryzeusze stawiają przy grobie straż 27:62-66

16 Nisan Jerozolima i okolice
- Zmartwychwstanie Jezusa 28:1-15 16:1-8 24:1-49 20:1-25


po 16 Nisan Jerozolima, Galilea

- Jezus Chrystus kilka razy ukazuje się uczniom 28:16-20 [1Kor.15:5-7] [Dzieje 1:3-8] 20:26 do 21:25

25 Ijar Galilea. Góra Oliwna w pobliżu Betanii

- Wniebowstąpienie Jezusa 40 dnia po zmartwychwstaniu [Dzieje 1:9-12] 24:50-53



ˆ 2002/08 uSTRONIE Rumburaka
 Mapa serwisu  Logodzwonki 
______________________________________

Pozdrawiam
George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Korn

Pomógł: 36 razy
Dołączył: 20 Kwi 2016
Posty: 674
Wysłany: 2016-05-30, 10:54   

Po analizie tekstów i sytuacji historycznej okresu pierwszego chrześcijaństwa, postać faryzeusza Pawła jawi mi się jako bardzo kontrowersyjna.

Uważam, że gorliwy faryzeusz Paweł był specjalnie posłany do chrześcijan z pewną misją, którą nota bene wykonał dobrze-Misja się powiodła.

Nakreślę teraz dość pobieżnie sytuację jaka panowała w samych sektach żydowskich.
Rozróżniamy z tego okresu parę różniących się ugrupowań żydowskich, toczących ze sobą spory oraz różniących się ideologicznie. Są to sekty Faryzeuszy, Sadyceuszy, Esseńczyków, Zeloci, poniekąd także Chrześcijanie.

Dlaczego Chrześcijanie? Dlatego bo Jezus nic z prawa nie pozwolił odjąć. Dlatego ludzie przystępujący do Chrześcijan z innych sekt żydowskich, myśleli , że przechodzą do jakiejś podobnej sekty co Oni, tylko bardziej wrażliwej na sytuację zwykłego, szarego, biednego człowieka.

Po ukrzyżowaniu Jezusa, faryzeusze myśleli, że problem się im skończył, jednak się pomylili i następował dalszy odpływ ludzi do dość podobnej, jeśli chodzi o prawa religijne społeczności chrześcijańskiej. Była wielka obawa wśród samych faryzeuszy, że ich sekta zostanie zmarginalizowana a nawet były obawy, że przestanie istnieć.

Dla zwykłych faryzeuszy nie było wielkich różnic religijnych pomiędzy chrześcijaństwem a sektami żydowskimi. Co trzeba było zrobić, żeby utrzymać sektę faryzejską przy życiu, ano trzeba było nakreślić różnice. Dlatego posłano faryzeusza Pawła aby oddzielił Chrześcijan od sekt żydowskich i Esseńczyków. Paweł od razu zniósł PRAWO i wszystkie tradycje.

Nakreślił wyraźne różnice pomiędzy tymi wszystkim sektami, ludzie widzieli teraz wyraźne różnice religijne. Chrześcijanie nie mieli już Prawa z Tory oraz obrzezania.
Dzięki tej misji Pawła, sekta faryzejska przetrwała do dzisiaj. Co mogłoby się wydawać w cale nie takie pewne w czasach pierwszego Chrześcijaństwa. Rabini faryzejscy, żeby bardziej scementować swoją sektę-napisali Talmud a w nim ujęli pełno traktatów, kto jest Żydem i jak ma wyglądać życie żydowskie.

To, że Jezus stosował się do Prawa Tory, nie było niczym dziwnym, nie świadczy też o tym, że Jezus na 100%, był Żydem. W tamtym czasie wiele ościennych ludów stosowało się do Prawa, Esseńczycy, Samarytanie, Nazarejczycy.

Można powiedzieć, że to Paweł i jego misja uratowała upadającą sektę faryzejską.
Dla większości Chrześcijan postać Pawła, jawi się jako bardzo znamienita, a dla mnie, jako bardzo kontrowersyjna z misją polityczną w tle. Bez misji Pawła, Chrześcijaństwo wyglądało by zupełnie inaczej.

Na pewno nie było by tyle podziałów, jakie obserwujemy i na tym forum.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 12