Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus był kuszony na pustyni czy nie?
Autor Wiadomość
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 15:02   Czy Jezus był kuszony na pustyni czy nie?

Kiedyś nas nauczano nas, że ewangelie uzupełniają się nawzajem. Czy aby jest tak naprawdę?

Ewangelia Jana znacznie różni się od pozostałych ewangelii. Jak widać poniżej Jan twierdzi że, Jezus po Ochrzczeniu w Jordanie powołuje trzech uczniów - późniejszych apostołów -Jana, Piotra i Andrzeja. Następnie udaje się do Galilei.
W pozostałych ewangeliach obraz ten wygląda trochę inaczej. Po chrzcie w Jordanie Jezus udaje się na pustynię gdzie przez 40 dni poddany jest próbie kuszenia i przetrwania w warunkach pustynnych bez wody i jedzenia w tym samym czasie ( tego u Jana nie ma).
Następnie Jezus udaje się do Galilei i tam powołuje czterech uczniów Jana, Andrzeja, Piotra i Jakuba.
Co do kolejności - czy Jezus najpierw powołał uczniów a potem udał się do Galilei, czy na odwrót można sobie darować, bo faktem jest, że oba zdarzenia nastąpiły (jeszcze mały drobiazg – Jan zapomniał sobie o Jakubie). Ale u Jana nie ma obrazu kuszenia Jezusa na pustyni. Ta część ewangelii tak napisana jest przez Jana, że wyklucza całkowicie to zdarzenie.
Pozostałe ewangelie są takie same w opisie kuszenia Jezusa na pustyni.

Więc było kuszenie Jezusa na pustyni czy nie?


I. EWANGELIA JANA


[Jan 1]
33) Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. (34) Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym. (35) Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami (36) i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży. (37) Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. (38) Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: Czego szukacie? Oni powiedzieli do Niego: Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz? (39) Odpowiedział im: Chodźcie, a zobaczycie. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. (40) Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. (41) Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: Znaleźliśmy Mesjasza - to znaczy: Chrystusa. (42) I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas - to znaczy: Piotr. (43) Nazajutrz /Jezus/ postanowił udać się do Galilei.

1. Chrzest Jezusa
2. pierwsi powołani uczniowie Jan, Andrzej, Piotr,
3. Jezus udaje się do Galilei


II. POZOSTAŁE EWANGELIE


[Mt.3.] i [Mt.4]
(16) A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. (17) A głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie.
(1) Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. (2) A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. […] (11) Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu. (12) Gdy /Jezus/ posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. […]
(18) Gdy /Jezus/ przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. (19) I rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi. (20) Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.

1. Chrzest Jezusa
2. Kuszenie 40 dni na pustyni
3. Jezus udaje się do Galilei
4. powołanie uczniów Andrzej, Piotr, Jakuba, Jana


[Mk.1]
(10) W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. (11) A z nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie. (12) Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. (13) Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. (14) Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: (15) Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. (16) Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. (17) Jezus rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi. (18) I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.

1. Chrzest Jezusa
2. Kuszenie na pustyni
3. Jezus udaje się do Galilei
4. pierwsi uczniowie Andrzej, Piotr, Jakub, Jan



[Łu.3] [Łu.4] [Łu.5]
(22) i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie. […]
(1) Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu [Świętym] na pustyni (2) czterdzieści dni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód. […]
(13) Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu. (14) Potem powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy.
[…]
(17) Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: (18) Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, (19) abym obwoływał rok łaski od Pana.
[…]
(1) Pewnego razu - gdy tłum cisnął się do Niego, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret - (2) zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. (3) Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. (4) Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona:

1. Chrzest Jezusa
2. Kuszenie na pustyni
3. Jezus udaje się do Galilei
4. pierwsi uczniowie Andrzej, Piotr, Jakub, Jan


Cytat z księgi Izajasza którego nie ma w ST. ( nie udało mi się go znaleźć – może komuś innemu się poszczęści)
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2016-07-01, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2015-02-09, 17:17   

bbc-poland napisał/a:
Cytat z księgi Izajasza którego nie ma w ST. ( nie udało mi się go znaleźć – może komuś innemu się poszczęści)


(1) Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; (2) aby obwieszczać rok łaski Pańskiej, i dzień pomsty naszego Boga; aby pocieszać wszystkich zasmuconych, (3) <by rozweselić płaczących na Syjonie>, aby im wieniec dać zamiast popiołu, olejek radości zamiast szaty smutku, pieśń chwały zamiast zgnębienia na duchu. Nazwą ich terebintami sprawiedliwości, szczepieniem Pana dla Jego rozsławienia. [I 61: 1-3]
 
 
Ignac
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-09, 18:01   Re: Czy Jezus był kuszony na pustyni czy nie?

bbc-poland napisał/a:
Więc było kuszenie Jezusa na pustyni czy nie?


Nie wiem czy jest sens tobie odpowiadać, ale co ci powiem, to ci powiem, ze ci odpowiem: ;-)

W ewangelii Jana nie ma opisu chrztu. Relacja o Jezusie zaczyna się już po powrocie Jezusa z pustyni i wtedy dopiero Jan zaświadcza, że to ten jest barankiem bo widział nad nim ducha świętego - kiedy? gdy go chrzcił, a miało to miejsce ponad 40 dni wcześniej.

Zatem twoje założenie jest z góry błędne oraz świadczy o tym, że cytując fragment tekstu, nie rozumiesz go. Gdybyś rozumiał co czytasz nie napisałbyś takiego punktu:

bbc-poland napisał/a:
I. EWANGELIA JANA[/b][/color]

[cytat z ewangelii Jana]

[b]1. Chrzest Jezusa
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 18:46   

ShadowLady86 napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
Cytat z księgi Izajasza którego nie ma w ST. ( nie udało mi się go znaleźć – może komuś innemu się poszczęści)


(1) Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; (2) aby obwieszczać rok łaski Pańskiej, i dzień pomsty naszego Boga; aby pocieszać wszystkich zasmuconych, (3) <by rozweselić płaczących na Syjonie>, aby im wieniec dać zamiast popiołu, olejek radości zamiast szaty smutku, pieśń chwały zamiast zgnębienia na duchu. Nazwą ich terebintami sprawiedliwości, szczepieniem Pana dla Jego rozsławienia. [I 61: 1-3]


Na ciebie ShadowLady86 zawsze można liczyć :-D
Nie to samo, ale podobnie, w każdym razie sens jest ten sam.
Ktoś dodał tutaj kilka słów <by rozweselić płaczących na Syjonie> - wszystkie wpisy w nawiasie maja za zadanie uzupełnić brakujący tekst np. zniszczony lub nieczytelny fragment woluminu. Oczywiście jest to przypuszczalny tekst podany przez tłumaczy.
Ostatnio zmieniony przez bbc-poland 2015-02-09, 21:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 18:55   Re: Czy Jezus był kuszony na pustyni czy nie?

Ignac napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
Więc było kuszenie Jezusa na pustyni czy nie?


Nie wiem czy jest sens tobie odpowiadać, ale co ci powiem, to ci powiem, ze ci odpowiem: ;-)

W ewangelii Jana nie ma opisu chrztu. Relacja o Jezusie zaczyna się już po powrocie Jezusa z pustyni i wtedy dopiero Jan zaświadcza, że to ten jest barankiem bo widział nad nim ducha świętego - kiedy? gdy go chrzcił, a miało to miejsce ponad 40 dni wcześniej.

Zatem twoje założenie jest z góry błędne oraz świadczy o tym, że cytując fragment tekstu, nie rozumiesz go. Gdybyś rozumiał co czytasz nie napisałbyś takiego punktu:

bbc-poland napisał/a:
I. EWANGELIA JANA[/b][/color]

[cytat z ewangelii Jana]

[b]1. Chrzest Jezusa


Ja też nie wiem czy tobie odpisywać .... ale odpiszę ... Piszesz, że właściwie ewangelia Jana zaczyna się od powrotu Jezusa z pustyni... ??? jeżeli twierdzisz, że nie ma opisu chrztu a twierdzisz "że wraca z pustyni" to wskaż mi fragment mówiący o tym???
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 19:18   

Mamy tutaj interpretację że Ewangelia Jana zaczyna się właściwie od powrotu Jezusa z pustyni.... zobaczmy poniżej jeszcze raz ten opis :

[Jan.1]
(28) Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu. (29) Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. (30) To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. (31) Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi. (32) Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. (33) Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. (34) Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym. (35) Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami (36) i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży. (37) Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem.

Wybacz ale chrzest jest tutaj napisany w formie domyślnej. Wszystkie opisy chrztu Jezusa w innych ewangeliach kończą się zstąpieniem na Jezusa Ducha Świętego .., jak gołębica.
Zaznaczyłem to kolorem brązowym. Wyraźnie widać, że chodzi o zstąpienie Ducha Świętego podczas Janowego chrztu. Dalej Jan pisze …następnego dnia gdy stałem w tym samym miejscu zobaczyłem przechodzącego Jezusa….
Czyli wg ciebie Ignac Jezus na pustyni był nie cały dzień.
Ja powiem wprost – nie ma tutaj mowy o żadnej pustyni.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-02-09, 19:47   

bbc-poland napisał/a:
Dalej Jan pisze …następnego dnia gdy stałem w tym samym miejscu zobaczyłem przechodzącego Jezusa


bbc - poland, sprawdż co się działo trzeciego dnia - Ewangelia Jana 2. 1.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2015-02-09, 20:04   

bbc-poland napisał/a:
(34) Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym. (35) Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami (36) i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży.

tu jest dowód na to, że Jezus już wrócił z pustyni i Jan widząc przechodzącego w następnym dniu Jezusa wydał o Nim świadectwo, tak jak poprzedniego dnia "oto Baranek Boży"

bbc-poland napisał/a:
Ja też nie wiem czy tobie odpisywać .... ale odpiszę ... Piszesz, że właściwie ewangelia Jana zaczyna się od powrotu Jezusa z pustyni... ??? jeżeli twierdzisz, że nie ma opisu chrztu a twierdzisz "że wraca z pustyni" to wskaż mi fragment mówiący o tym???


też tak uważam
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 20:46   

Anowi napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
(34) Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym. (35) Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami (36) i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży.

tu jest dowód na to, że Jezus już wrócił z pustyni i Jan widząc przechodzącego w następnym dniu Jezusa wydał o Nim świadectwo, tak jak poprzedniego dnia "oto Baranek Boży"

bbc-poland napisał/a:
Ja też nie wiem czy tobie odpisywać .... ale odpiszę ... Piszesz, że właściwie ewangelia Jana zaczyna się od powrotu Jezusa z pustyni... ??? jeżeli twierdzisz, że nie ma opisu chrztu a twierdzisz "że wraca z pustyni" to wskaż mi fragment mówiący o tym???


też tak uważam


Nazajutrz to znaczy na następny dzień, (od dnia, kiedy na Jezusa spłyną Duch Święty) Trzeciego dnia znajduje się w Kanie miejscowość 15 km na zachód od Jeziora Galilejskiego
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 21:03   

RN napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
Dalej Jan pisze …następnego dnia gdy stałem w tym samym miejscu zobaczyłem przechodzącego Jezusa


bbc - poland, sprawdż co się działo trzeciego dnia - Ewangelia Jana 2. 1.


Trzeciego dnia
od momentu kiedy na Jezusa spłynął Duch Święty, Jezus przebywa w Kanie (miejscowość 15 km na zachód od jeziora Galilejskiego, niedaleko obecnego Nazaretu). W Kanie Jezus pozostał kilka dni, czyli max 10 dni, ale przypuszczalnie było to krócej. Następnie Jezus udał się do Jerozolimy.

Nie ma nic o pustyni i kuszeniu.
Nie przypuszczam (za twierdzeniem Anowi) aby Jezus przebywał na pustyni przed chrztem i otrzymaniem Ducha Świętego.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2015-02-09, 21:28   

bbc-poland napisał/a:
RN napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
Dalej Jan pisze …następnego dnia gdy stałem w tym samym miejscu zobaczyłem przechodzącego Jezusa


bbc - poland, sprawdż co się działo trzeciego dnia - Ewangelia Jana 2. 1.


Trzeciego dnia
od momentu kiedy na Jezusa spłynął Duch Święty, Jezus przebywa w Kanie (miejscowość 15 km na zachód od jeziora Galilejskiego, niedaleko obecnego Nazaretu). W Kanie Jezus pozostał kilka dni, czyli max 10 dni, ale przypuszczalnie było to krócej. Następnie Jezus udał się do Jerozolimy.

Nie ma nic o pustyni i kuszeniu.
Nie przypuszczam (za twierdzeniem Anowi) aby Jezus przebywał na pustyni przed chrztem i otrzymaniem Ducha Świętego.


Mnie bardziej chodziło o to, że według niektórych, Jezus w tym czasie powinien pościć na pustyni, a tu okazuje się, że według Jana, zamiast postu, była balanga na weselu w Kanie. :-)
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2015-02-09, 21:50   

http://biblia.webd.pl/for...p=358734#358734
 
 
Ignac
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-09, 22:25   

bbc-poland napisał/a:
Wybacz ale chrzest jest tutaj napisany w formie domyślnej. Wszystkie opisy chrztu Jezusa w innych ewangeliach kończą się zstąpieniem na Jezusa Ducha Świętego .., jak gołębica. Zaznaczyłem to kolorem brązowym. Wyraźnie widać, że chodzi o zstąpienie Ducha Świętego podczas Janowego chrztu. Dalej Jan pisze …następnego dnia gdy stałem w tym samym miejscu zobaczyłem przechodzącego Jezusa….
Czyli wg ciebie Ignac Jezus na pustyni był nie cały dzień.
Ja powiem wprost – nie ma tutaj mowy o żadnej pustyni.


A ja powiem wprost: nie ma tu mowy o żadnym chrzcie tego czy następnego dnia.

Nie mam pojęcia, jak mam tobie napisać, co jest napisane, skoro nie umiesz przeczytać oryginału. Więc powiem inaczej: gdzie jest napisane: Jezus przyszedł do Jana, ten go ochrzcił, a na drugi dzień przyszedł Jezus w to samo miejsce powołał uczniów i poszli na wesele w Kanie? Wyczytujesz tam coś, czego nie ma. Nic dziwnego że takie schizy odwalasz na swoim blogu.

Jak jeszcze nie zrozumiałeś, to napisano tam: Jezus przyszedł pewnego dnia nad Jordan, Jan go zobaczył (a nie chrzcił) i powiedział o nim (a nie chrzcił) to i tamto (że kiedyś tam coś było). Nazajutrz Jezus znowu przyszedł i powołał uczniów.
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 22:47   

RN napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
RN napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
Dalej Jan pisze …następnego dnia gdy stałem w tym samym miejscu zobaczyłem przechodzącego Jezusa


bbc - poland, sprawdż co się działo trzeciego dnia - Ewangelia Jana 2. 1.


Trzeciego dnia
od momentu kiedy na Jezusa spłynął Duch Święty, Jezus przebywa w Kanie (miejscowość 15 km na zachód od jeziora Galilejskiego, niedaleko obecnego Nazaretu). W Kanie Jezus pozostał kilka dni, czyli max 10 dni, ale przypuszczalnie było to krócej. Następnie Jezus udał się do Jerozolimy.

Nie ma nic o pustyni i kuszeniu.
Nie przypuszczam (za twierdzeniem Anowi) aby Jezus przebywał na pustyni przed chrztem i otrzymaniem Ducha Świętego.


Mnie bardziej chodziło o to, że według niektórych, Jezus w tym czasie powinien pościć na pustyni, a tu okazuje się, że według Jana, zamiast postu, była balanga na weselu w Kanie. :-)


No tak, masz rację i nie masz. Jeżeli w ewangelii Jana nie ma mowy o przebywaniu Jezusa na pustyni, to i nie ma postu, ale zaglądając w inne ewangelie, post jest ale nie ma tam wesela. W każdym razie według Jana, Jezusa nie ma na pustyni na pewno w drugi dzień po otrzymaniu Ducha Świętego przy Janowym chrzcie nad Jordanem. Tego w ewangelii Jana nie da rady podważyć. Jest to poważna sprzeczność ponieważ ginie nam 40 dni. Te same wydarzenia u Jana co u innych ewangelistów dzieją się w innym czasie, a tak być nie może. Dopisanie do ewangelii Jana 40 dniowego pobytu Jezusa na pustyni jest niemożliwe bo trzeba by przerabiać to co zostało już napisane. Była by to przeróbka z do piską. Można by usunąć ten 40 dniowy pobyt Mistrza na pustyni, jaki mamy u Mateusza, Marka i Łukasza. Oczywiście są to moje dywagacje których nie odważył bym się zrobić, ale problem został....

Jest tutaj jeszcze inna sprawa. W Starym Testamencie żydzi przez 40 lat błąkali się po pustyni aby dotrzeć do ziemi obiecanej. Ten 40 letni pobyt nie należał do lat tłustych ...raczej do chudych można by rzec postnych. Przez te 40 lat żydzi poddani byli wielu pokusom, tyle, że w odróżnieniu do Jezusa tych pokus nie odrzucili.

Jeżeli czterdzieści dni Jezusa na pustyni miały by symbolizować 40 lat na pustyni to można by to uznać, za próbę łączenia ST z NT. Ale Jan tego nie zrobił ....
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-02-09, 22:49   

Ignac napisał/a:
bbc-poland napisał/a:
Wybacz ale chrzest jest tutaj napisany w formie domyślnej. Wszystkie opisy chrztu Jezusa w innych ewangeliach kończą się zstąpieniem na Jezusa Ducha Świętego .., jak gołębica. Zaznaczyłem to kolorem brązowym. Wyraźnie widać, że chodzi o zstąpienie Ducha Świętego podczas Janowego chrztu. Dalej Jan pisze …następnego dnia gdy stałem w tym samym miejscu zobaczyłem przechodzącego Jezusa….
Czyli wg ciebie Ignac Jezus na pustyni był nie cały dzień.
Ja powiem wprost – nie ma tutaj mowy o żadnej pustyni.


A ja powiem wprost: nie ma tu mowy o żadnym chrzcie tego czy następnego dnia.

Nie mam pojęcia, jak mam tobie napisać, co jest napisane, skoro nie umiesz przeczytać oryginału. Więc powiem inaczej: gdzie jest napisane: Jezus przyszedł do Jana, ten go ochrzcił, a na drugi dzień przyszedł Jezus w to samo miejsce powołał uczniów i poszli na wesele w Kanie? Wyczytujesz tam coś, czego nie ma. Nic dziwnego że takie schizy odwalasz na swoim blogu.

Jak jeszcze nie zrozumiałeś, to napisano tam: Jezus przyszedł pewnego dnia nad Jordan, Jan go zobaczył (a nie chrzcił) i powiedział o nim (a nie chrzcił) to i tamto (że kiedyś tam coś było). Nazajutrz Jezus znowu przyszedł i powołał uczniów.


Jak nie wiesz jak mi to napisać to wklej cytat z Jana i podkreśl miejsce w którym jest mowa o pustyni.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13