Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Słynne fragmenty 'Traktatu Talmudu'
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11205
Wysłany: 2012-10-09, 19:33   

EMET:
Jak nietrudno było zauważyć, przy translacji R. XVI, folio 116a, z Traktatu Szabbath, z Talmudu Bawli [Babiloński], pojawiały się znane i nieznane wyrażenia
oraz terminy. Dodam nadto, iz materiał w owym folio 116a - zawarty jest w Gemarze.

Wychwyciłem -- z samego tekstu translacji 'folio' następujące --
(1) Haszem; Tora; Miszna; Gemara; Szabbat; Barajta; Arka; Tamei; Tanna; Raw, Rabbi; Amoraita; Qal Vachomer;
(2) Be Awidan; Be Nicrefe; goje bałwochwalcy; Żydowscy sekciarze; sekciarze; księgi sekciarzy; filozof;
(3) < gillajon >, < giljonin >, < haggiljonin >, < haggilojonim >, < keghiljonim >; < ha'azkaroth >, < ve'azkarothehen >; < minin >;
(4) Aven Giljon < TT85 >; Avon Giljon < TT85 >.

Wiele tych pojęć było już wcześniej objaśniane we wcześniejszych moich post/ach/. Niemniej jednak, warto by uaktualnić i poszerzyć odnośnie rozumienia owych.
Vide:
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#104507
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#105695

Podam w tym post objaśnienie niektórych pojęć /też tych z przypisów/ w oparciu o 'Encyklopedię PWN' --
Miszna [hebr. šānā ‘powtarzać’, ‘nauczać’], najstarsza część Talmudu; uporządkowany zbiór prawa ustnego uzupełniający Prawo pisane (Tora); było ono systematycznie zbierane przez uczonych żyd., zw. tanaitami. M. powstała w wyniku działalności żyd. uczonych faryzejskich (zw. soferim) zajmujących się III w. p.n.e.–II w. n.e. komentowaniem i wyjaśnianiem Biblii. Została spisana II–III w. w języku hebrajskim, różniącym się od języka Biblii. Pierwszej redakcji M. dokonał Akiba Ben Josef (ok. 50 r.–135), autorem ostatecznej redakcji jest Juda ha-Nasi. M. jest fundamentem tradycji halachicznej (halacha), nie będąc kodeksem praw, jako że w wielu sprawach przytacza sprzeczne opinie. M. dzieli się na 6 działów (hebr. szisza sedarim ‘sześć porządków’, skrótowo zw. Szas), które z kolei dzielą się na 63 traktaty, a te na rozdziały i lekcje. Zob. też Gemara.

Gemara [aram., ‘uzupełnienie’], w judaizmie zbiór komentarzy i rozwinięć uzupełniających zagadnienia z podstawowego opracowania prawa żyd. Miszny; na G. składają się opinie uczonych żyd. zw. amoraitami, którzy działali w okresie ok. 250–ok. 500 n.e. w ośrodkach Palestyny i Mezopotamii (dawnej Babilonii); G. jest napisana gł. w języku aramejskim; oprócz materiału halachicznego (halacha) jest w niej bogato reprezentowany także materiał hagadyczny (hagada); G. wraz z Miszną składa się na Talmud; G. nie jest wydawana razem, lecz podzielona na 2 części: kolekcję wypowiedzi amoraitów palestyńskich nazywa się Gemarą palestyńską (stanowi ona część tzw. Talmudu Jerozolimskiego), zaś zbiór opinii amoraitów babilońskich nazywa się Gemarą babilońską (jest ona częścią Talmudu Babilońskiego).

Barajta [aram., ‘to, co jest na zewnątrz’],w judaizmie termin określający nauki i tradycyjne prawo, nie włączone do ostatecznej redakcji Miszny; autorami b. byli tanaici; Miszna zawiera liczne cytaty ze zbioru b.; nieuwzględnienie w niej całości komentarzy, rozpraw i wypowiedzi tanaitów było podyktowane dbałością o zwięzłość stylu i przejrzystość kompozycji. Zob. też tosefta.

Tosefta [hebr., ‘uzupełnienie’, ‘dodatek’], zbiór żyd. tradycji ustnej zawierający wypowiedzi rabinów inspirowane przez Biblię hebrajską; T. uzupełnia Misznę i jest do niej zbliżony pod względem formy i treści; zawiera komentarze i objaśnienia tanaitów, usystematyzowane przez uczniów Judy ha-Nasi w III w.

Micwa [hebr. cawa ‘nakazywać’], w judaizmie przykazanie; zgodnie z tradycją rabiniczną, Tora zawiera 613 przykazań (micwot), w tym 248 nakazów i 365 zakazów, które należy wykonywać w określonym czasie; nie obowiązują kobiet, w treści wielokrotnie jednak odwołują się do nich; powszechne określenie na dobry uczynek.

Tanaici, tannaici, uczeni żyd., rabini (aram. tannā’ ‘nauczyciel’, ‘uczony’), którzy komentowali i wyjaśniali Biblię hebrajską, a zwł. Prawo pisane (Torę), dostosowując jego zasady do zmieniających się warunków życia; za okres ich działalności przyjmuje się lata od 70 r. (po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej) do 220; t. mieli być kontynuatorami tradycji objaśniania i stosowania Tory rozpoczętej przez żyd. uczonych w Piśmie tzw. Wielkiego Zgromadzenia (Wielkiej Synagogi) istniejącego podobno do pocz. II w. p.n.e.; wypowiedzi t. złożyły się na część Talmudu zw. Miszną oraz toseftę i barajtę; najsłynniejsi t. to m.in. Jochanan Ben Zakaj, Gamaliel II, Akiba Ben Józef (który dokonał pierwszej redakcji Miszny), Szymon Bar Jochaj i Juda ha-Nasi (ostatni z głównych t., autor ostatecznej redakcji Miszny).

C.d. nastąpi... ;-)

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11205
Wysłany: 2013-07-01, 17:15   

EMET:

Ukazało się b. ciekawe opracowanie, o którym podaję link/a/ --
http://www.wydawnictwokul...roducts_id=2308

Dla zainteresowanych tematyką, polecam;
od strony 180, ak. 2 do str. 188, ak. 1, mamy:
5. Ewangelie (Gilionim) i księgi heretyków (Sifrei Minim)

Pod koniec mamy obszerną 'Bibliografię;, Podsumowanie [w dwóch językach: franc. i ang.], 'Indeks osobowy', 'Indeks odniesień' [(1) do Ksiąg biblijnych - w ramach kanonu BH, oraz gr. "NT" oraz poza tym kanonem; (2) do Pism apokryficznych oraz rabinicznych; (3) do wielu innych...].

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11