Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Protestantyzm
Autor Wiadomość
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 18:39   

Kesja po przeczytaniu twojego postu powyzej przypomniała mi się ta przypowieść:

Łuk. 18:10-14
Dwóch ludzi weszło do świątyni, aby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik.
Faryzeusz stanął i tak się w duchu modlił: Boże, dziękuję ci, że nie jestem jak inni ludzie, rabusie, oszuści, cudzołożnicy albo też jak ten oto celnik.
Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę z całego mego dorobku.
A celnik stanął z daleka i nie śmiał nawet oczu podnieść ku niebu, lecz bił się w pierś swoją, mówiąc: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu.
Powiadam wam: Ten poszedł usprawiedliwiony do domu swego, tamten zaś nie; bo każdy, kto siebie wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

O_R_O
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 18:39   

elo, to moze ja na temat cos powiem.

Mowa tu o tym ze zarowno wiara jak i uczynki sa wspolna czescia drogi ku zbawieniu, albo jakos tak.
No wiec mi pewien guru pokoju Biblia_2, ktorego autorytet jest powszechnie znany i szanowany (ja jak zwykle od tego odstaje) rzekl mi kiedys 9oh co to byla za plomienna dyskusja) ze:
jesli taki morderca (dobra przez zycie nie czynil) okaze przed smiercia prawdziwa skruchei pokaja sie za swoje czyny zostanie zbawiony, albowiem Bog jest milosierny i potrafi wybaczac.

Wniosek jaki z tego potrafie wydedukowac jest nastepujacy: Mozna sie obejsc i bez wiary i bez uczynkow przez ogromna czesc zycia i mimo to po smierci bedziemy hulac z anielicami na mieciutkich chmurkach.

pastor Paweł
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 18:40   

Cytat:
Wniosek jaki z tego potrafie wydedukowac jest nastepujacy: Mozna sie obejsc i bez wiary i bez uczynkow przez ogromna czesc zycia i mimo to po smierci bedziemy hulac z anielicami na mieciutkich chmurkach.

Ale jaja, no nie?

Android
Gość

Kesja nie wiem czy dobrze cie zrozumiałem - ale wydaje mi sie ze troszkę się mozesz mylić. Masz podobny sposób myslenia jak chrzescijanie w 4-5 wieku.
Wtedy był bardzo modny pewnien sposóbh bycia.
Ludzie całe lata zycli w zborach chrzescijanskich - nie chrzcząc się.
Dlatego ze mysleli ze po chrzcie - jakikolwiek grzech lub zła skłonność - jest grzeszeniem wobec duch swietego.
Twój sposób rozumowania moze zaprowadzic cie do własnie takiej sytuacji - lub do odwrotnej - jaka panuje w wielu populistycznych kosciołach tz. "róbmy wszystko co chcemy - Jezus nas w koncu usprawiedliwi".

To Bóg bada nasze serca. Zgadzam się.
Więc nie mozesz odbierać mu osądu ani negatywnego, ani pozytywnego.
To czy ON cię osądzi pozytywnie czy negatywnie zalezy tylko i wyłącznue od NIEGO.

A Sama biblia mówi ze "prawdopodobnie" będziemy zbawieni - nie ma pewników.

Dlatego nieroztropnie jest uwazac - ze pokora, ze "udręczanie" się nad swoim grzechem - jest złe.
Widze ze jestes dobrze oeznana ze ST - to wytlumacz mi - po co były ofiary?
czy w choc na chwile osoba która składała ofiarę była bezgrzeszna?
NIE...
Jezus oddał się jako ofiarę - ale my cały czas grzeszymy - więc nie jest złym pamietanie o tym ze cały czas bładzimy a on za nasze STARANIA nas nagradza.

Co do ostatnich dwóch postów.. Panowie - ludzie którzy uwazają ze dostaną bawienie tak po prostu są w błędzie..
Co innego osoba która pierwszy raz w zyciu słyszy o chrystusie. a co innego człowek który od urodzenic chodził do koscioła w niedziele - słyszał ze tego nie wolno czy tamtego - ze mówi to sama Biblia ... miał to gdzieś .. a potem przy 80 sobie powiedział.. a co mi tam .. juz nie zyje.. ukorze się.
To nie ma nic wspólnego z pokorą. to jest czyste wyrachowanie.
Skonczyly mi sie mozliwosci robienia powaznych grzechów to się ustatkuję..

lol

O_R_O
Gość

Nie chodzi o to ze chodzi do kosciola i ma to w dupie, tylko ze powiedzmy nie wierzy w boga, nie chodzi do kosciola i postepuje zle.
W ktoryms momencie zycia dochodzi do wniosku ze robil zle i deklaruje chec poprawy. I wlasnie o takiej sytuacji mowie

Android
Gość

Takie nawrócenie jest chyba własciwe.

O_R_O
Gość

I wlasnie o to chodzi. Wiec wychodzi na to ze jak ktos nie wierzy w Boga (np. Ja) moze sobie cale zycie robic co chce ( w granicach prawa ofkoz) i nadal bedzie mial szanse sie prowadzac z wyznawca_ za raczke w niebie jak juz wszyscy umrzemy

Android
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 18:41   

O_r_o - tak jesli masz czyste pobódki. Co innego gośc który nawraca się z czytsego sumienia a co innego ktoś kto z wyrachowania.
Pozatym tez ma znaczenie wiedza jaką posiadasz o Bogu. Przesiadywanie na forach dyskusyjnych biblistów, czytanie biblii - to raczej nie są srodki łagodzące twoje ewntualne zbawienie.. Bog sie zapyta: "kolego, przeciez czytales moje słowa, znałes moje prawa - i ci sie na 15 minut przed smiercią przypomniało?"
Oczyiwscie jest to tylko hipotetyczna sytuacja - kazda jest rozpatrywana przez Boga - i nie nikt zgodnie z biblia - dac ci pewnosci nie moze.
Gdy krk mówi o zbawieniu osob na łozu smierci... moze nie mowic prawdy ... gdyz tylko bóg takie sytuacje rozpatruje. A nie prawo jakieś konkretne..
Gdyz jakby ktos zapomniał - prawo jest uswiecone - zostalo dane nam sumienie..
(mówiąc po ludzku - sedzia w niebie z własnej nieprzymuszonej woli zrobil sobie o wieeele wiecej roboty z sądzeniem niz miał w ST

O_R_O
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 18:41   

No wiesz, narazie nie mam najmniejszego zamiaru przesiadac sie na jakakolwiek wiare bo mi poprostu tak dobrze i najzwyczajniej w swiecie nie wierze w te wszystkie zabobony. Ale... przeciez to ze czlowiek sie ksztalci, czyta, slucha itd dajmy na to biblie badz rozne inne religijne czytadla wcale nie oznacza ze musi zaraz w to wszystko uwierzyc. Skoro Judasz czy ktos tam inny musial wsadzic palucha w rane zeby uwierzyc to mi tym bardziej nie wystarczy to ze ktos kiedys cos napisal, a inni to przepisali, zrobilo im sie dobrze i uwierzyli. Reasumujac zaden lazacy po domach dziwny typ ani tym bardziej bardzo stara ksiazka nie zmieni mojego swiatopogladu.
Czyly, kazdy wierzy w to w co wierzy. Wazne ze mu z tym dobrze;)

wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 18:42   

oro pisze:

Cytat:
I wlasnie o to chodzi. Wiec wychodzi na to ze jak ktos nie wierzy w Boga (np. Ja) moze sobie cale zycie robic co chce ( w granicach prawa ofkoz) i nadal bedzie mial szanse sie prowadzac z wyznawca_ za raczke w niebie jak juz wszyscy umrzemy

hmmm... po pierwsze nie chadzam z facetam za raczke Smile po drugie kto powiedzial ze bede w niebie? po trzecie jezeli robisz to wszytko z premedytacja to nie badz taki pewny twoich szans Smile

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2010-01-17, 22:00   Re: Protestantyzm

agneess napisał/a:
Protestantyzm, jeden z trzech wielkich odłamów chrześcijaństwa wywodzący się z ruchów reformatorskich w Kościele rzymskokatolickim w XVI w. Ich inicjatorami byli m.in. M. Luter i J. Kalwin...
Główną cechą wyznań protestanckich jest uznanie Jezusa Chrystusa za jedynego pośrednika między Bogiem a ludźmi, odrzucenie Tradycji przyjmowanej przez katolicyzm jako równorzędną z Pismem Świętym podstawę wiary, przyjęcie, że podstawą zbawienia jest łaska , uzyskiwana przez ludzi tylko poprzez wiarę, a nie przez dobre uczynki albo praktyki religijne . Ponadto protestanci odrzucali odpusty, doktrynę czyśćca, kult maryjny i świętych, celibat księży, władzę papieską i liturgię.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.protestanci.org

No tak, w dyskusjach pokutuje często tzw. jedność lub czystość protestancka. Co do tego, trzeba powiedzieć iż przypomina to raczej 'pojęcie' a nie organizację, protestanci to bardzo niejednolity twór. Niektórzy niestety z wiarą nie mają w praktyce za wiele wspólnego, choć tego pojęcia ja nie traktuję negatywnie i nie odrzucam. Pojęcie protestanci ma więc pewne ograniczenia do przyjęcia mniej więcej powyższych z cytatu- wstępu kilku głównych założeń. Czy się chciało czy nie protestanci nie posiadają jednej ziemskiej władzy. Nie mają wspólnego credo czy jednakowej inicjacji. Niektórzy protestanci uznają rozdział wśród uczęszczających do swojego kościoła na zadeklarowanych oraz dzieci i sympatyków. Zapas nieświadomości bywa iż przypisywany jest pod wpływ Ducha św. Ekstremum protestantów zajmują niebiblijni protestanci liberalni. Gdy podważa się część Biblii czyż można być jeszcze protestantem? Jak wszędzie są peryferia. Homoseksualizm oraz tolerowanie grzechu bez konkretnych konsekwencji to również obecne to tu to tam peryferia. Cóż protestantyzm woli zachodnią kulturowo jawność i dyskusyjność niż system represyjny. Pod wpływem protestantyzmu dochodziło do wielu reform w KRK. Kościół Rzymsko- katolicki często po czasie uznawał konieczność niektórych pomysłów począwszy od zarania protestantów. Inna sprawa jak tu mówiono trochę określenie czasu powstania protestantów. Cóż, jeśli dziecko nie potrafi siebie nazwać dziecko w pierwszej chwili narodzenia, nie oznacza to jeszcze iż nim nie jest. słowa - nie o to w Biblii przecież chodzi tylko o Słowo.
Protestantyzm w pewnym stopniu można zastąpić za 'katolicyzm'. Powszechność bo o to chodziło w 'katolicyzm' dotyczy znacznie bardziej protestantów od prawosławnych, muzułmanów i religii niechrześcijańskich innych. Myślę iż bardziej dociera w świat od większego nominalnie rzymskokatolicyzmu od bieguna do bieguna.

Pozdrawiam w Chrystusie Jezusie

leszed

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2013-03-01, 11:50   liczy się Biblia

Protestantyzm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm

To zarówno ruch jak i organizacja. To także kultura z szerokim wpływem na świat.

W protestantyzmie obok podziału na wyznania dostrzegalne są różne nurty teologiczne i pobożnościowe, pośród których szczególnie zaznacza się jego odmiana:

„głównego nurtu” (ang. „mainline Protestantism”), wyróżniająca się swą orientacją ekumeniczną równocześnie niekonserwatywną lub liberalną teologią;

ewangelikalna.

Jednak 'główny nurt' potrafi być konserwatywny, to zależy lokalnie, bo nie spaja tego jedna władza.

Protestantyzm głównego nurtu reprezentują przede wszystkim następujące wyznania:

luteranizm
kalwinizm (ewangelicyzm reformowany)
protestancki nurt anglikanizmu
metodyzm oraz
tzw. unijne Kościoły protestanckie (jednoczące przede wszystkim przedstawicieli powyższych wyznań).
W zależności jednak od poszczególnych kościołów, stanowiska odnośnie nauki różnią się w znaczącym stopniu – polski luteranizm lub prezentowany przez Kościół Luterański Synodu Missouri prezentuje stanowiska konserwatywne.

Nie jest też zasadą, że kościoły, popierające ruch ekumeniczny są jednocześnie przedstawicielami teologii liberalnej – i odwrotnie.

Ewangelikalizm reprezentują przede wszystkim nastepujące wyznania

mennonityzm
baptyzm
Kościoły Chrystusowe
adwentyzm
salwacjonizm
pentekostalizm (zielonoświątkowcy)
Rzeczywistość protestantyzmu dopełnia ogromna liczba mniej znaczących oraz niezależnych społeczności (kościołów, zborów) lokalnych.

I to się rozwija w tym kierunku. Niezależność oraz anonimowość protestantyzmu (małe grupy upodmiotawiające jednostkę). Np. na tym forum dyskutowano o kościołach domowych, ulicznych czy takich łatwo nie określanych. Po prostu kościoły bez przydomka -cki, -y... .
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Odpowiedz do tematu