Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościoły Protestanckie
Autor Wiadomość
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-02-25, 00:27   

Wyrosłem w kulturze, w której nie stosuje się odpowiedzialności zbiorowej. Dlatego nie wymagam od ciebie, byś przeprosił za wszelkie niecne czyny wszystkich Krystianów na świecie. Skończmy tę jałową dyskusję, bo trudno o wiarygodność u kogoś, kto najpierw miota obelgi, tak, że musi interweniować moderator, a potem prawi o miłości bliźniego. Czy to jest jakaś norma w twoich Kościołach Protestanckich (jesteś ukontentowany Leszed?)?
 
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-02-25, 10:43   

Dezerter napisał/a:
leszed napisał/a:
Ja nie wrzucam do jednego wora wszystkich.

Ponawiam pytanie...

Ciekawi mnie jeszcze jak 'większość' katolicka (KRK) widzi protestantyzm http://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm tak zdefiniowany.

No może zawężając do tej wikipedii.

?

Przyznam, że przeczytałem wiki, ale nie bardzo wiem o co ty pytasz?
Zaskoczeniem dla mnie jest powoływanie się na tradycję starszą niż Luter
i dlaczego niby akurat taką, ja bym znalazł o wiele więcej protoplastów protestantyzmy i to o wiele starszych. A poza tym bym uznał, że protestantyzm ma wspólne korzenie z katolicyzmem i prawosławiem co najmniej do początków IV wieku
dodał bym Erazma z Roterdamu
ale to tylko takie moje uwagi
Po prostu czy zgadzasz się z definicją protestantyzmu tak przedstawionej na wiki. I dziękuję za Twoje refleksje.
Czyli ogólnie ten kierunek zrozumienia co ja.
A luteranie uznawali konieczność powrotu do źródeł, odkrywali też patrologię z jej różnorodnością (także teologii). Oczywiście Erazm krytykował papieży i kler, mając ku temu podstawy. Tylko czy był rzeczywiście reformatorem tak bezkompromisowym jak później Luter? Późniejsza kontrreformacja to także jakieś reformy ale odcinająca się od reformacji. I moim zdaniem ubój Waldensów był prekontrreformacyjny, bo prawdziwe reformy zawsze trafiają na sprzeciw. Koniec końców KRK został zmuszony do zmian wewnętrznych.
meritus napisał/a:
Czy to jest jakaś norma w twoich Kościołach Protestanckich (jesteś ukontentowany Leszed?)?
odpowiedzią Twojego brata tak. Ale nie rozumiem Ciebie teraz. Nie zmuszam nikogo do pacieży ani przeprosin. Sugerujesz mi konieczność dokładnej analizy wątku?
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2013-02-25, 14:05   KP

Mysle ze Watykan pomagal hitlerowca po wojnie uciekac do Ameryki bo oni sporo wiedziedzi o polityce Watykanu w czasie II wojny pozdrawiam ! Tomasz G
Ps Papiez czasem nie wie co sie dzieje w Watykanie bo tak mu pasuje -:)
_________________
tom68
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-02-26, 08:24   Re: KP

tom68 napisał/a:
Mysle ze Watykan pomagal hitlerowca po wojnie uciekac do Ameryki bo oni sporo wiedziedzi o polityce Watykanu w czasie II wojny pozdrawiam ! Tomasz G
Ps Papiez czasem nie wie co sie dzieje w Watykanie bo tak mu pasuje -:)
Ja nie chcę rozmawiać o kościołach protestanckich i 20-wiecznych papieżach na raz. Jedno z drugim ma dla mnie niewiele wspólnego, a tematy KRK masz gdzie indziej. Oczywiście czas II wojny połączył całe Niemcy, bo hitlerowcy, bo wizja 1000- letniej (całej) Rzeszy + z Austrią a bez Szwajcarii, rozszerzające się Prusy 'zakonne'...
Protestantyzm nie kończy się, a nawet nie bardzo zaczyna na Niemcach. Formalnie tak, ale bez np. Waldensów, Wiklifa, Husa i husytów, wreszcie bez neutralnej Polski, przychylnej Szwajcarii, ruchów we Francji i in., Luter mógłby podzielić los powyższych. Od 16 w. prot. wypłynął niczym katolicyzm Konstantyna 4 w. który przyniósł ze sobą podział wschód-zachód chrześcijaństwa. Teraz płd-zachód i płn-zachód+Australia do prot.
Tzw. wolny świat wkrótce się spolaryzował, nie ma papieża, nie ma jednej doktryny i obyczajów i... sponsorów. I dobrze. Gdybym był np. Szwedem, cieszyłbym się z tego, że moje (po)datki nie pójdą na luteran w innych krajach, kasa zostaje u siebie. Być może poszłyby na misję gdzieś tam, ale wszyscy widzieli by cały przebieg przepływu (jawnie).
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-02-26, 19:11   

leszed napisał/a:
dybym był np. Szwedem, cieszyłbym się z tego, że moje (po)datki nie pójdą na luteran w innych krajach, kasa zostaje u siebie. Być może poszłyby na misję gdzieś tam, ale wszyscy widzieli by cały przebieg przepływu (jawnie).

Gdybym był Szwedem zostałbym katolikiem albo sczezł z rozpaczy. Na jakie misje może przeznaczyć pieniędze taka lesbiskupka Sztokholmu?



U homo na misjonarza się nie da.
 
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-02-26, 21:49   

meritus napisał/a:
Na jakie misje może przeznaczyć pieniędze taka lesbiskupka Sztokholmu?



Na reklame i fotoshopy.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Supouse 

Wyznanie: Anglikanin, Mormon, Luteranin, Husyta
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Sty 2013
Posty: 510
Wysłany: 2013-02-26, 23:33   

Leszed przepraszam co ma neutralna Polska do Szwajcarii i o czym mówisz... O jaki okres historyczny ci chodzi.

O co ci chodzi z południowym wschodem i północnym zachodem. I skąd tam Australia w Twojej wypowiedzi.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-02-27, 10:27   

meritus napisał/a:
taka lesbiskupka
Tak, z tej mąki chleba nie będzie.
meritus napisał/a:
Gdybym był Szwedem zostałbym katolikiem albo sczezł z rozpaczy
W tym kraju panuje wolność religijna i mógłbyś oczywiścieurodzić się katolikiem nie musząc się dodatkowo nim stawać. Nie ma też dużego ostracyzmu religijnego w społeczeństwie. Protestantom szwedzkim zaś bliżej do innych działających tam z powodzeniem protestantów. Ku czemu namawiałbym parafian tej pani. Jej grzech jest jawny i ograniczony co prawda tylko do niej. Nie nazywa ona tego grzechem, co jak dla mnie jest nikłym cieniem szansy, że kiedyś może go tak zrozumie. Gorzej gdy ktoś wie jak ciężki to grzech a go czyni i jeszcze tuszuje...
Supouse napisał/a:
Leszed przepraszam co ma neutralna Polska do Szwajcarii i o czym mówisz... O jaki okres historyczny ci chodzi
wszystkie wymienione kraje to sąsiedzi Niemiec za Lutra? Ano mogły wytoczyć wojnę itp. Niemcom niby w obronie wiary, podobne przypadki zna historia i przed i po Lutrze.
Supouse napisał/a:


O co ci chodzi z południowym wschodem i północnym zachodem. I skąd tam Australia w Twojej wypowiedzi
coś pokręciłeś. Zob. północna Europa Zachodnia i Ameryka północna oraz Australia to przeważnie protestantyzm. Południowa Europa Zachodnia i różne części południowego świata- większy wpływ KRK. Wschodnia Europa to bardziej prawosławie. W nawiązaniu do Twojej wypowiedzi.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-02-28, 20:18   

Cytat:
ograniczony co prawda tylko do niej

Ten grzech nie jest ograniczony tylko do tej lesbiskupki i jej kochanki-pastorzycy. To jest grzech "Kościoła Szwecji", który to błogosławi.
 
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-02-28, 21:51   

meritus napisał/a:
Cytat:
ograniczony co prawda tylko do niej

Ten grzech nie jest ograniczony tylko do tej lesbiskupki i jej kochanki-pastorzycy. To jest grzech "Kościoła Szwecji", który to błogosławi.
Podaj argumenty. Co to jest "Kościół Szwecji"? Możesz też polinkować.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-02-28, 23:23   

http://pl.wikipedia.org/w...3%C5%82_Szwecji
Wikipedii nie lubię, ale zawsze coś...
http://www.svenskakyrkan.se/default.aspx?id=708602
Drugi link odnosi do oficjalnej strony tego Kościoła (po szwedzku, można wkleić w google translatora), który informuje, że ich "synod" w 2009 roku orzekł, że można w ich kościołąch błogosławić małżeństwa sodomitów i gomorytek.
 
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-03-01, 09:14   

meritus napisał/a:



http://pl.wikipedia.org/w...3%C5%82_Szwecji
Wikipedii nie lubię, ale zawsze coś...
Na szczeblu krajowym, zwierzchnikiem Kościoła jest arcybiskup Uppsali, który reprezentuje wspólnotę na arenie międzynarodowej i ekumenicznej. Może też przemawiać w imieniu wszystkich biskupów. Ciałem decyzyjnym jest jednak Zgromadzenie Kościelne (Kyrkomötet). Liczy ono 251 członków i zbiera się dwa razy do roku decydując o wszystkich sprawach związanych z życiem kościelnym.

Z tego jeszcze nie wynika, czy któryś z bp. jest przeciw innej bp. Nie widzę tu stanowiska arcybiskupa. To natomiast, że homoseksualizm nie kłóci się z członkowstwem kościelnym ewidentnie świadczy przeciw władzom tego kościoła. (I nie tylko akurat tego).
Bóg zaleca odejście od takiej Gomory. Niestety prawo Szwecji wspiera takie możliwości, tak, że zdarzają incydenty aresztu, np. szwedzki pastor zielonoświątkowy, za kazanie z użyciem słowa 'grzech' na to. Incydentowi przyklejono łatkę nietolerancji pastora. W tej sytuacji przegięli. Tak więc protestantyzm w Szwecji potrzebuje drugiej reformacji, i ona tam działa jw., czasem wbrew nadgorliwym urzędom.

http://swiat.newsweek.pl/...,47639,1,1.html

Synod luterańskiego Kościoła Szwecji zgodził się w {czwartek}, większością 70 proc. głosów, na małżeństwa homoseksualne. Postanowienie wejdzie w życie 1 listopada.[2009r.]
...
Wprowadzenie przez Kościół Szwecji tzw. neutralnych płciowo małżeństw to chęć dostosowania praktyki kościelnej do niedawno zreformowanego szwedzkiego prawa cywilnego, które od 1 maja tego roku dopuszcza zawieranie małżeństw przez homoseksualistów.
...
Główna organizacja obrony praw homoseksualistów w kraju RFSL wyraziła zadowolenie z decyzji synodu. Skrytykowała zarazem indywidualne prawo pastorów do odmowy udzielenia małżeństwa osobom tej samej płci - wówczas Kościół powinien znaleźć innego kapłana, który to zrobi.


Z tego wynika iż indywidualizm górą. Dla mnie to już indywidualizm przesadzony, za to jawny.

A to http://pl.wikipedia.org/wiki/Religia_w_Szwecji

pokazuje ich stopniowe odejście od luteranizmu. Szczególne: spadek z ok. 83% 2000 r. do 70% w roku 2010.

Islam 3% (wiadomo skąd)
zieloni ok. 2% (jakaś prot. alternatywa)
KRK ok. 2% (ilu z Polski?)
SZM ok. 2%
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11