Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Jestem który Jestem" czy "Będę który Byłem&q
Autor Wiadomość
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-02-15, 23:31   "Jestem który Jestem" czy "Będę który Byłem&q

http://www.youtube.com/wa...player_embedded
Bardzo ciekawy filmik,gdzie zakonnik podejmuje temat znanej wszystkim frazy "Jestem,który Jestem" i podaje wykładnię gramatyczną.
Polecam i zapraszam do dyskusji.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2013-02-15, 23:41   

Bardzo fajnie,że ten filmik wkleiłeś Bartku. Nie jeden raz np. David77 Emet ja też trochę próbowałam zwrócić uwagę na słowa Jestem który jestem, że nie jest to dokładne tłumaczenie,jakoś nikt z przyzwyczajonych do Jestem nawet nie próbował cośkolwiek w tym kierunku napisać.
Nawet po tym jak zwróciłam uwagę,że w j. hebrajskim nie ma słowa być w liczbie pojedynczej.
Może teraz zakonnika z KrK co niektórzy posłuchają. Uważam,że warto.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-02-15, 23:45   

Przykładowy link,do wyjasnień osoby,która uważa się za znawcę języków i jest w swej ocenie nieobiektywna
http://watchtower.org.pl/jz-imie.php#znaczenie
Cytat:
3.1. Co odpowiedział Bóg?

Zanim przeanalizujemy dokładniej znaczenie tetragramu JHWH, postawmy istotne pytanie: Czy w Biblii jest miejsce, w którym ktoś pytał by Boga o to jak ma On na imię i otrzymał na to bezpośrednią od Boga odpowiedź? Otóż jest! Najwyraźniej to widać w polskim przekładzie Biblii Poznańskiej, która parę razy hebrajskie słowo JHWH przetłumaczyła na język polski.


"A Mojżesz rzekł do Boga:
- Jeśli zatem udam się do synów Izraela i powiem im: 'Bóg waszych ojców przysłał mnie do was', a oni mnie zapytają: Jjakie jest Jego imię?' - co mam im odpowiedzieć?
Bóg odrzekł Mojżeszowi:
- JESTEM, KTÓRY JESTEM! [hebr. EHJE ASZER EHJE]
I dodał:
Tak odpowiesz synom Izraela: 'JESTEM [hebr. EHJE] przysłał mnie do was'.
I dalej mówił Bóg do Mojżesza:
- Tak powiesz do synów Izraela: TEN, KTÓRY JEST [hebr. JHWH], Bóg naszych ojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba posłał mnie do was. Takie ma być moje Imię na zawsze, takie upamiętnienie mojej [Osoby] z pokolenia w pokolenie" (Ex.3:13-15 BP)

Jak widać nie "Jehowa" lecz "Ehje" jest pierwotnym imieniem objawionym przez Boga pytającemu się o to Mojżeszowi. Dlaczego ŚJ unikają tego, aby przyznać iż Bóg na pytanie "Jak masz na imię?" odpowiedział "JA JESTEM"? Ano dlatego, że imieniem "JA JESTEM" tytułował się Pan Jezus uznając się tym samym za Boga Izraela, w co ŚJ nie wierzą. Pan Jezus konsekwentnie tytułując się imieniem "JA JESTEM" (patrz J.8:24-25; J.8:58-59.09,8; J.18:3-6) wypełnił w ten sposób proroctwo z Iz.52:6 "Dlatego mój lud pozna moje imię, zrozumie w owym dniu, że to Ja jestem, który mówi: Oto jestem." (więcej w art. o Trójcy) Interesujące jest to, iż Bóg w tym fragmencie zapowiada, że Jego lud pozna Jego imię, chociaż tetragram JHWH został już dużo wcześniej objawiony i podany do powszechnej wiadomości Izraelowi. Jaki stąd wniosek? Ano taki, że przyjmując dzisiejsze rozumowanie ŚJ, że imię Boga to jego nazwa własna, na pewno nie może tu chodzić o samo słowo JHWH. Gdyż nie ma sensu zapowiadać poznanie tego, co już wcześniej zostało objawione i poznane.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2013-02-15, 23:54   

Bartku prawda jest taka że Pan Jarosław Zabiełło pisząc swój artykuł zebrał wiadomości od innych co w tym temacie mają do powiedzenia . Odnośnie frazy,, Jestem który Jestem '' nie zadał sobie trudu aby dotrzeć do źródła jak stwierdzenie

אהיה אשר אהיה powinno być poprawnie przetłumaczone . :-D
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2013-02-15, 23:57   

Obejrzałem, ale z tego filmiku nic się nie dowiedziałem jak poprawnie wymawiać Jego imię
wręcz mnie utwierdził że pisanie na lewo i prawo Jehowa to nadużycie
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Marcin34 

Dołączył: 15 Sie 2012
Posty: 204
Wysłany: 2013-02-16, 00:02   

Uważam że Jestem oddaje najlepiej Boga. On Jest ciągle ten sam, On jest.
_________________
Gość Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Jana 3:4
To jest pierwsze zmartwychwstanie Apokalipsa 20:5
Co prawda mówi się o tobie, że żyjesz; ale ty jesteś umarły. Apokalipsa 3:1
Jezus odpowiedział: Chodź ze Mną, a grzebanie umarłych zostaw umarłym. Mateusza 8:22
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2013-02-16, 00:03   

Zabiełło tutaj tłumaczy po prostu bez sensu.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2013-02-16, 00:14   

Krystian, bo chyba w tym filmiku nie chodziło o konkretne imię czyli o tetragram JHWH. tylko o rozmowę miedzy Bogiem a Mojżeszem, odnośnie stwierdzenia Boga kim on był i będzie. dokładnie Mojżesz miał powiedzieć narodowi,że Bóg był zawsze i zawsze będzie.
ehie aszer ehie dokładnie brzmi będę który będę zakonnik zwrócił uwagę,że można też odczytać będę który byłem i to jest bardzo logiczne.
Jestem który Jestem, jest złym tłumaczenie bo nie ma jak już pisałam słowa być w teraźniejszym czasie w j. hebrajskim. Jestem tylko zdziwiona,ze Pan Zabiełło o tym nie wie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2013-02-16, 00:14   

Krystian,
Cytat:

Obejrzałem, ale z tego filmiku nic się nie dowiedziałem jak poprawnie wymawiać Jego imię
wręcz mnie utwierdził że pisanie na lewo i prawo Jehowa to nadużycie


Krystianie nas interesuje to czy słowo Ehjeh w tym przypadku znaczy Jest czy będę - zakonnik tłumaczy poprawnie również zaznacza że tłum tłumaczenie słowa Ehjeh na ,, Jestem '' nie pochodzi z hebrajskiego ani greckiego tylko z Wulgaty Hieronima
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2013-02-16, 00:43   

David77 napisał/a:
Krystian,
Cytat:

Obejrzałem, ale z tego filmiku nic się nie dowiedziałem jak poprawnie wymawiać Jego imię
wręcz mnie utwierdził że pisanie na lewo i prawo Jehowa to nadużycie


Krystianie nas interesuje to czy słowo Ehjeh w tym przypadku znaczy Jest czy będę - zakonnik tłumaczy poprawnie również zaznacza że tłum tłumaczenie słowa Ehjeh na ,, Jestem '' nie pochodzi z hebrajskiego ani greckiego tylko z Wulgaty Hieronima


ok David rozumiem
jakbyś tak mógł mi odpowiedzieć jeszcze w temacie Pocieszyciel
bo ja naprawde nie wiem jak to rozumieć
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Kefaz 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 123
Wysłany: 2013-02-16, 12:45   

hebrajski czasownik hajáh, od którego pochodzi ʼEhjéh, nie oznacza po prostu „być”, ale raczej „stawać się” lub „okazywać się”. Nie jest to zatem nawiązanie do istnienia Boga, lecz do tego, kim On zamierza się stać wobec innych.
Przekład Nowego Świata słusznie tłumaczy ten hebrajski zwrot na „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. Jehowa dodał jeszcze: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’” (Wj 3:14)
_________________
http://www.jw.org/pl/
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2013-02-16, 12:55   

Kefaz napisał/a:
Nie jest to zatem nawiązanie do istnienia Boga, lecz do tego, kim On zamierza się stać wobec innych.

Biblia Gdańska podaje w tym miejscu: „Będę”.
Exo 3:14 bg " Tedy rzekł Bóg do Mojżesza: Będę który Będę. I rzekł: Tak powiesz synom Izraelskim: Będę posłał mię do was."
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-16, 13:53   

Niestety filmik ten nie chce mi się załadować bo mam słaby internet. Osobiście uważam, że "Jestem który Jestem" oznacza raczej trwanie Boże, że Bóg zawsze był, jest i będzie z człowiekiem
_________________
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie
 
 
 
Kefaz 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 123
Wysłany: 2013-02-16, 18:38   

Henryk napisał/a:
Kefaz napisał/a:
Nie jest to zatem nawiązanie do istnienia Boga, lecz do tego, kim On zamierza się stać wobec innych.

Biblia Gdańska podaje w tym miejscu: „Będę”.
Exo 3:14 bg " Tedy rzekł Bóg do Mojżesza: Będę który Będę. I rzekł: Tak powiesz synom Izraelskim: Będę posłał mię do was."

W przekładzie Rotherhama oddano te słowa następująco: „Stanę się, kimkolwiek zechcę”
_________________
http://www.jw.org/pl/
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2013-02-16, 19:44   

Kefaz napisał/a:
W przekładzie Rotherhama oddano te słowa następująco: „Stanę się, kimkolwiek zechcę”

Jeszcze ciekawiej podane "Nowa Biblia Gdańska":
Exo 3:14 nbg-pl "A Bóg powiedział do Mojżesza: Ja Jestem Będący. I powiedział: Tak powiesz synom Israela: Posyła mnie do was Będący"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 11