Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościoły Protestanckie
Autor Wiadomość
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2013-01-17, 17:59   Kościoły Protestanckie

pozdrawiam ! Tomasz G

Coś dla każdego http://www.adwentysci.waw.pl/
Kościoły Protestanckie

Protestantyzm opiera swoją wiarę tylko na Biblii a nie jak katolicyzm ( około 800 mln członków ) czy prawosławie ( około 300 mln członków ) na Biblii i tradycji , stanowi drugą pod względem liczby wyznawców, po katolicyzmie, gałąź chrześcijaństwa. Liczy około 450 mln członków.

Powszechnie przyjmuje się, że protestantyzm jako odrębny odłam chrześcijaństwa wyłonił się po r. 1517, przy czym za symboliczną datę jego narodzin przyjmuje się dzień 31 października tegoż roku, kiedy to niemiecki mnich augustiański Marcin Luter miał przybić na drzwiach kościoła katolickiego w Wittenberdze 95 tez podważających katolickie prawdy wiary, a zwłaszcza naukę o odpustach. .

Chociaż wiadomo że już dużo wcześniej były ruchy i kościoły Biblijne i reformacyjne np. Katarzy albo Waldensi włoscy i francuscy kupca Piotra Waldo ( XII i XIII w ) czy Angielscy Lollardowie księdza Jana Wiklifa ( XIV w ) lub w Czechach ( XV w ) Husyci księdza Jana Hus wszystkie te ruchy chciały reformacji kościoła katolickiego ( niestety cały czas z nimi walczyła inkwizycja ) kościół Waldensów i Husytów istnieje do dziś .

Pierwszą gałęzią XVI w protestantyzmu są Kościoły Luterańskie i Kawińskie czyli kościół Ewangelicko Augsburski i Ewangelicy Reformowani (pochodzący od uczniów Jana Kalwina). Kościoły ewangelickie są najliczniejsze w protestantyzmie: obecnie na całym świecie żyje około. 60 mln ewangelików luterańskich i ponad 70 mln ewangelików kalwińskich ( w XVI w był też ruch Anabaptystów do którego odwołują się np. Baptyści ) i kościół Anglikański (króla Henryka VIII i królowej Elżbiety I ) oraz kościoły Purytańskie i Metodystów Jana Wesleya choć one powstały później na bazie kościoła Anglii w XVII i XVIII w .

Drugim wielkim prądem w protestantyzmie są tzw. Kościoły wolne , powstanie ich wiąże się z tzw. II reformacją, jaka dokonała się już wśród samych protestantów, głównie w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku.

Istniejące do tego czasu Kościoły reformacyjne coraz bardziej kostniały w swych doktrynach i życiu duchowym , w ten sposób powstały takie kościoły jak Baptyści, Wolni Chrześcijanie oraz Chrześcijanie Ewangeliczni lub Adwentyści Dnia Siódmego oraz Menonici, itp. Są w tej grupie duże wspólnoty, jak Baptyści, których jest około 40 mln czy Adwentyści około 20 mln wyznawców ale są też grupy niewielkie, jak wspomniani Menonici - niespełna milion wyznawców. Trzecim dużym, a przy tym bardzo dynamicznie rozwijającym się obecnie, nurtem protestantyzmu jest ruch zielonoświątkowy. Powstał on na przełomie XIX i XX stulecia na fali wspomnianej II reformacji. Zielonoświątkowców cechuje wielka spontaniczność w modlitwie oraz - jak u wszystkich kościołów II reformacji - uznawanie Pisma Świętego za jedyne źródło nauki chrześcijańskiej, chrzest w wieku dojrzałym, a w niektórych przypadkach także dar mówienia różnymi językami Kościoły i związki Zielonoświątkowe, bardzo zresztą zróżnicowane wewnętrznie i liczą około 80 mln wiernych.

Oddzielną grupę stanowią wspólnoty , wywodzące się z protestantyzmu, ale które odeszły w swym nauczaniu od wielu podstawowych zasad protestanckich. Są to m.in. Świadkowie Jehowy około 3 mln wiernych i inni Unitarianie ( np. Bracia Polscy ) podważający wiarę w Trójcę Świętą i bóstwo Chrystusa czy Mormoni - mający własną Biblię w postaci Księgi Mormona Josepha Smitha albo Kwakrzy odrzucający liturgię i sakramenty itp. wyznania .

W Polsce w wspólnie kościoły protestanckie liczą około 170 000 wiernych (około 80 000 to Luteranie a np. Adwentyści to około 10 000 itd. ) i jest jeszcze około 90 000 Świadków Jehowy oraz od 300 000 do 500 0000 prawosławnych i grekokatolików ( ten ostatni kościół jest w unii z Kościołem Rzymsko Katolickim ) są też kościoły starokatolickie np. Kościół Polsko - Katolicki czy Mariawicki oraz wyznania niechrześcijańskie np. Judaizm czy Islam lub Buddyzm itd. daje to razem ponad 1 000 000 ludzi ( bez ateistów itp.) Nadal oczywiście najwięcej wyznawców ma Kościół Rzymsko Katolicki około 95 % Polaków oficjalnie jest tego wyznania .
_________________
tom68
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 54
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-01-24, 21:40   

Myślę, że te dane należałoby już uaktualnić. Inne liczby.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Supouse 

Wyznanie: Anglikanin, Mormon, Luteranin, Husyta
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Sty 2013
Posty: 510
Wysłany: 2013-01-25, 00:30   

Oficjalnie to 98% ateistow jest w KK z czego okolo 80% to pseudo ateizm (brak wiedzy) znam ateistow którzy wierza w Boga albo chodzą do Kościoła Katolickiego :D Polska to dziwny kraj :D

na moje oko jest wielu Protestantów, Prawosławnych czy innych Chrześcijan którzy nie skorzystali z "Apostazjii" w KK szacuje że może to być nawet 30 tys osób.

Do tego oficjane dane nie są wiarygodne. Myślę że w Polsce okolo 8% to ateisci a nawet 12% wierzy w Boga ale nie praktykuje i już nie identyfikuje się z KK

okolo 0.6% to Protestanci i inni chrześcijanie z tych nurtów

1.5-2.0% to prawosławni i grekó, a wiec jest ich wiecej niż w Twoich danych!

Jakies 70% to nadal katolicy praktykujący czy nie ale uznający się za katolików.

Z tego co widzę wiedzą Polaków na temat innych wyznań jest gorsza niż ludności Afrykańskiej. Prawie każdy katolik myśli że jedynie wiara katolicka to chrześcijanie... Nie ze złośliwości a niewiedzy.

Kler katolicki woli aby nie świadomy lud przestał wierzyć niż mial "wpaść w ręce innych" coraz częściej spotyka się "ateistow" chodzących raz na rok na pasterkę, czy przyjmujacych księży. A wiec Polacy nadal pozostają pod wpływem KK nie widząc alternatywy albo calkowicie rezygnują z wiary.

Protestanci są bierni w Polsce nie otwierają się na innych by pokazać im Chrystusa.
Przeciwieństwo Mormoni którzy dzielą się często Ewangelia.

Media mają duży wpływ na życie ludzi oraz nauka szkolna. To czyni Polskie społeczeństwo coraz mniej religijnym. Chociaz jakby się zastanowić katolicy nie do końca przekazują tą prawdziwą Ewangelię. Dlatego ważne jest by ludziom pokazywać że nie tylko istnieje Kościół Katolicki.

Chcialem także powiedzieć że Protestanci są strasznie rozbici. Zmieniają sobie Kościół grupami od tak bo im się pastor nie podoba etc. To dla mnie szok.


Mam jeszcze jedno pytanie dla kogos kumatego. Mógłby ktos opisać Prezbitarianów? Może gdzies już byli wyżej pod inna nazwa. Ale tak wlasnie zauważyłem że chyba ich pominięto.
 
 
Bariel 
Wolnomyśliciel


Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sie 2012
Posty: 675
Wysłany: 2013-01-25, 08:06   

Supouse napisał/a:
Protestanci są bierni w Polsce nie otwierają się na innych by pokazać im Chrystusa.

Oj, mylisz się. W mniejszych miastach i miasteczkach może faktycznie ich nie widać, ale w tych większych różne wspólnoty protestanckie są dosyć aktywne - uliczne akcje ewangelizacyjne, spotkania ekumeniczne itp. To, że nie chodzą od domu do domu jak ŚJ jeszcze nie oznacza, że zupełnie nie ewangelizują. Poza tym (zwłaszcza w przypadku Kościołów ewangelickich) rozumiem tą taktykę, bo wtedy przychodzą do nich ludzie, którzy autentycznie troszczą się o swoją wiarę i samodzielnie próbują ją powiększać, a przez to są potencjalnie dużo lepszymi wiernymi, niż "pasterkowo-kremówkowi katolicy".
_________________
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2013-01-25, 14:10   Protestanci w RP

Poczytajcie sobie o tym co robi moj zbor
http://zborsosnowiec.blox.pl/html
Pozdrawiam ! Tomasz G
_________________
tom68
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2013-01-25, 14:45   Re: Protestanci w RP

tom68 napisał/a:
Poczytajcie sobie o tym co robi moj zbor
http://zborsosnowiec.blox.pl/html

Adwentyści są znani z propagowania zdrowego żywienia.Mam taką jedną książkę kupioną u nich o żywieniu,ale nie mogę przypomnieć sobie jej tytułu."Zdrowie z Bożej apteki",czy raczej "Leki z Bożej apteki".
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2013-01-25, 15:17   K ADS CHSCH

Mozesz pomoc , Chrzescijanskiej Sluzbie Charytatywnej czyli CHSCH w jej roznych dzialaniach charytatywnych i prospolecznych np. dla powodzian oraz ludzi biednych i chorych itp. w Polsce lub za granica ( CHSCH pomaga wszystkim nie ma tu znaczenia swiatopoglad czy rasa itp. osob w potrzebie ! ) mozesz o tym przeczytac na stronie www.chsch.org.pl

Pomoc CHSCH mozna w rozny sposob w razie jakichs pytan mozesz napisac lub dzwonic do CHSCH ( adres lub telefon jest na stronie ) mozesz tez ta wiadomosc podac innym razem mozemy wiecej ,..... z gory dziekujemy i liczymy na Ciebie teraz i w przyszlosci !

Serdecznie pozdrawiam ! Tomasz G wolontariusz CHSCH
_________________
tom68
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2013-02-11, 22:10   

Czy nie uważacie, że protestantyzm po II wojnie utracił moralne prawo do istnienia?
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2013-02-12, 16:04   Koscioly protestanckie

Witam !
KRK wcale nie zachowal sie lepiej niz np koscioly protestackie w III Rzeszy a papiez podpisal np konkordaty z Wlochami w 1929 i Niemcami w 1934 roku ale wielu chrzescijan z roznych kosciolow bylo przeciw tej wladzy i np ratowali Zydow pozdrawiam ! Tomasz G
_________________
tom68
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2013-02-12, 18:33   

Czy można zgodzić się na tezę, ze mniejsze zło jest usprawiedliwione przez większe?
Nie pytałem o protestantów, tylko o protestantyzm. Czy protestantyzm ma moralne prawo powoływania się na Jezusa?
 
 
Bariel 
Wolnomyśliciel


Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sie 2012
Posty: 675
Wysłany: 2013-02-12, 21:57   

RM napisał/a:
Nie pytałem o protestantów, tylko o protestantyzm. Czy protestantyzm ma moralne prawo powoływania się na Jezusa?

A dlaczego by nie? Hitlera popierał protestantyzm, czy protestanci? Równie dobrze można spytać, czy jeżeli jakiś ułamek procenta katolików jest mordercami, to czy cały katolicyzm ma rację bytu? Poza tym niemiecki ewangelicyzm rozliczył się już z czasów nazizmu.
_________________
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-02-13, 00:00   

RM napisał/a:
Czy można zgodzić się na tezę, ze mniejsze zło jest usprawiedliwione przez większe?


nie ma zła większego czy mniejszego - odczucie krzywdy ma znaczenie

zabicie baranka inaczej odczuje bogaty pasterz a inaczej biedny
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 54
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-02-13, 12:26   

Protestantyzm jest zbyt zróżnicowany i zdecentralizowany by wrzucać go do jednego wora i potępić. Podobnie jest z katolicyzmem, przy czym stosuję rozróżnienie na KK i KRK. Ci z Rzymu ludziom wciskają jeden zestaw doktryn + władzę nad sumienia, dlatego jest u nich podział, ale nie tak przejrzysty. Władza centralna marginalizuje odpowiednio problem. KRK unika odpowiedzialności za swoich członków jeśli ci sprzeciwią się rażąco swojej władzy (tzw. automatyczne wykluczenie).

Czegoś takiego w protestantyźmie być nie może, chyba że w lokalnej grupie. Protestantyzm w swej istocie nawiązuje do protestu przeciwko zepsuciu kościelnemu i próbuje to przynajmniej zreformować przy nadrzędnej roli Biblii. Jest to proces b. jawny i odpowiedzialny. Kto się temu sprzeciwia, pomija Biblię. Jeśli nie może zreformować, stosuje biblijną zasadę odejść i wykluczeń; co przy autonomii zborów (jeśli mają), może zaowocować wielością organizacyjną. Wiele zborów powstawało i powstaje na obszarach zupełnie nieprotestanckich, wtedy nie dziwi, że nie są nigdzie podłączeni albo nie wiedzą, że są typowymi protestantami. Problem jest wokół nazw. Ale to bzdury. Poza tym są na tyle tolerancyjni, że mają swoje hierarchie wartości a rzeczy błahe nie powinny dominować. Jest to przeciwne podejściu sekciarskiemu.

Tylko, największy problem jest na linii czy dana osoba jest/będzie zbawiona a nie czy jest protestantem. Uznając rolę Biblii można niekiedy się w niej trochę zagubić, pozostać zgubionym idącym na potępienie. Na zasadzie: demony też wierzą, niektórzy ludzie wierzą ale zbawieni nie będą. I wielu protestantów zna temat, niektórzy zmieniają zbór na inny, inni głoszą nawrócenie u siebie, wywierają wpływ na zbory. Od początku nie wiadomo do końca co ludźmi powodowało, że przystąpili do protestantów. Jedni to robili bo wierzyli, inni, bo inni przystąpili. Nie zawsze wiadomo kto jest kto.

Protestantami mogę nazywać 'pra-protestantów', przed ich historycznym początkiem. waldensi czy husyci lub wcześniejsi łapią się na te same cechy.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2013-02-13, 12:32   

Bariel napisał/a:
Hitlera popierał protestantyzm, czy protestanci?

Ja widzę to tak. Hitlera popierali protestanci, ale protestantyzm otworzył ich umysły na akceptację zła. Gdyby mieli umysły ukształtowane przez Jezusa, nie popieraliby zła. Pytam, czy protestantyzm odrzucił już zło, którego jest nośnikiem?

Bariel napisał/a:
Poza tym niemiecki ewangelicyzm rozliczył się już z czasów nazizmu.


Nic o tym nie wiem. Napisz co miałeś na myśli, Ja napiszę dlaczego tak nie jest.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-02-13, 12:38   

leszed napisał/a:
Od początku nie wiadomo do końca co ludźmi powodowało, że przystąpili do protestantów. Jedni to robili bo wierzyli, inni, bo inni przystąpili. Nie zawsze wiadomo kto jest kto.


"mowa cię zdradza"
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11