Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię JEHOWA
Autor Wiadomość
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-01-02, 10:18   

Czy chrześcijanie używali Imienia Bożego. Obszernie na ten temat napisano :

http://www.lifespurpose.n...eofGod3.htm#A18


zwłaszcza cenna jest informacja o której mówi rabin Tarphon, że pomiędzy 70 a 130 r. niszczono pisma heretyckie ( za jakie uważano Pisma Chrześcijańskie ), które zawierały Tetragram !
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2013-01-02, 11:27   

Benjamin Szot napisał/a:
Czy chrześcijanie używali Imienia Bożego. Obszernie na ten temat napisano :

http://www.lifespurpose.n...eofGod3.htm#A18


zwłaszcza cenna jest informacja o której mówi rabin Tarphon, że pomiędzy 70 a 130 r. niszczono pisma heretyckie ( za jakie uważano Pisma Chrześcijańskie ), które zawierały Tetragram !


Musieli niszczyć, ponieważ wiedzieli, że to herezja, żyli przecież jeszcze zapewne ludzie, którzy słuchali nauk Chrystusa, a On nauczał jak NAKAZYWAŁ MU OJCIEC, nigdzie nawet nie wspomniał o tetragramie. Nauki faryzeuszy potępił, a więc i tetragram.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-01-02, 11:43   

ZAMOS napisał/a:

Nauki faryzeuszy potępił, a więc i tetragram.

nie zaczyna się zdania od "a więc"

potępił nauki faryzeuszy - starczy
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2013-01-02, 13:03   

W modlitwie, którą przykazał nam Jezus istnieje wyrażenie ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου czyli niech święte będzie imię Twoje. Słowa tyczą się Ojca, który jest w Niebie. Jakie stąd płyną wnioski? Otóż według Jezusa Bóg ma imię.
Jezus objawiał swoją naukę Żydom. O jakiego Boga, którego imię miało się święcić chodzi? Mamy dwa rozwiązania. Albo chodzi o JHWH, albo o jakiegoś całkowicie nowego B(b)oga, który też musi mieć jakieś imię.
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-01-02, 18:30   

ci, którzy niszczyli Pisma Chrześcijańskie to byli wrogami Jezusa ( hebr. Jeszuy ) i nie mogli się z tym pogodzić, że Tetragram widnieje w ich Pismach. Jak ktoś ma wątpliwości to niech się zapozna z literaturą na ten temat, aby nie mówić niedorzeczności.
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2013-01-02, 19:38   

Benjamin Szot napisał/a:
ci, którzy niszczyli Pisma Chrześcijańskie to byli wrogami Jezusa ( hebr. Jeszuy ) i nie mogli się z tym pogodzić, że Tetragram widnieje w ich Pismach. Jak ktoś ma wątpliwości to niech się zapozna z literaturą na ten temat, aby nie mówić niedorzeczności.


Też zniszczyłem wszystkie moje księgi okultystyczne, kabalistyczne i inne w tym temacie. Niektóre bardzo stare i dużej wartości, a nie jestem wrogiem Chrystusa. Zrobiłem to dla Chrystusa i by się do Niego zbliżyć i już nie obrażać ich posiadaniem i czytaniem. Natomiast interesuje mnie gdzie jest w Biblii napisane, że Chrystus, lub któryś z Apostołów nakazywał używać tetragram. Nie cytuj mi jednak z PNŚ gdyż nie wierzę w ani jeden cytat, który jest tam z tetragramem, ponieważ jest tylko w tym przekładzie w tak wielkiej ilości „poprawiny”, żeby nie napisać dopisany i przez to sfałszowany.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-01-02, 20:10   

Benjamin Szot napisał/a:
ci, którzy niszczyli Pisma Chrześcijańskie to byli wrogami Jezusa ( hebr. Jeszuy ) i nie mogli się z tym pogodzić, że Tetragram widnieje w ich Pismach. Jak ktoś ma wątpliwości to niech się zapozna z literaturą na ten temat, aby nie mówić niedorzeczności.


Cytat:
Jak widać po powyższych przytoczeniach z Fitzmayera, zwyczaj zastępowania tetragramu 'panem' (adonay, kyrios) był znany już II wieki przed chrześcijaństwem u kopistów Septuaginty i również Qumrańczyków. Istnieją nawet takie zachowane do dziś fragmenty Septuaginty z czasów przedchrześcijańskich (również II wieku przed Chr.), które również mają w miejsce tetragramu "Kyrios". Tym samym widać w jakich niedomówieniach trzyma Strażnica swe owce. Teza broszury Świadków Imię Boże...., oraz teza ich Chrześcijańskich Pism greckich z 1994 (patrz dodatek, str. 408, 411) mówiąca o tym, że dopiero za czasów chrześcijan zaczęto rugować imię Boże z rękopisów Septuaginty, jest mitem. Jak widać po powyższym, tradycja zastępowania tetragramu jest dużo wcześniejsza niż chrześcijaństwo. Była to tradycja tak powszechna w czasach przedchrześcijańskich, ze sięgnęła nawet wspólnotę z Qumran.


http://watchtower.org.pl/iszbin/jehowa2.htm
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-02, 20:34   

Anowi,
nie wiem czy dobrze zauważyłem, ale chyba od pewnego czasu przechodzisz
na Ciemną Stronę z wyraźnej inspiracji Sekty Oświeconych Kubikiem... :-(
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-01-02, 20:59   

nie znam kubików - oprócz tych metrów sześciennych wody, za którą muszę płacić

a zacytowałam bo tam wyraźnie napisano, że usuwano tetragram zastępując go innymi wyrazami nie tylko w czasach chrześcijańskich ale już wcześniej ten zwyczaj był czyniony
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Marcin34 

Dołączył: 15 Sie 2012
Posty: 204
Wysłany: 2013-01-03, 00:16   

ShadowLady86 napisał/a:
W modlitwie, którą przykazał nam Jezus istnieje wyrażenie ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου czyli niech święte będzie imię Twoje. Słowa tyczą się Ojca, który jest w Niebie. Jakie stąd płyną wnioski? Otóż według Jezusa Bóg ma imię.
Jezus objawiał swoją naukę Żydom. O jakiego Boga, którego imię miało się święcić chodzi? Mamy dwa rozwiązania. Albo chodzi o JHWH, albo o jakiegoś całkowicie nowego B(b)oga, który też musi mieć jakieś imię.


Bóg Ojciec Jezusa Chrystusa był uważany przez Żydów za ich Boga. Mówi o tym Jana 8:54
Odpowiedział Jezus: Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: Jest naszym Bogiem

Dlaczego Jezus o Wszechmogącym Bogu mówi mój Ojciec? Dlaczego nikt! w pismach greckich nie wymawia, żadnego imienia? Czyżby Żydzi także nie wymawiali imienia? Po co męczyć w kółko ten temat skoro Pasterz który dał swoje życie za nas wszystkich jest Tym jedynym w którym znajdujemy wszystko? On jest w Ojcu, a Ojciec jest w Nim, Jezusie Chrystusie. Jakie jest Imię Zbawiciela który jest Pierwszy i Ostatni i żyjący na wieki wieków, czy wiesz?
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-03, 09:13   

Marcin34 napisał/a:
Jakie jest Imię Zbawiciela który jest Pierwszy i Ostatni i żyjący na wieki wieków, czy wiesz?


"Jehowa-Zbawia".
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2013-01-03, 10:52   

Anowi napisał/a:
ZAMOS napisał/a:

Nauki faryzeuszy potępił, a więc i tetragram.

nie zaczyna się zdania od "a więc"

potępił nauki faryzeuszy - starczy


Naprawdę chcesz bym odpisał na twój post i zawartą w nim naukę polskiego?
 
 
red-october 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 62
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 294
Wysłany: 2013-01-03, 13:14   

Znalazłem ciekawe opracowanie na temat "imienia Bożego" u ...samego żródła tej nauki, czyli w Religii Żydowskiej ; (najlepiej jak samemu przetłumaczycie translatorem google)

Reprinted with permission from The Jewish Religion: A Companion, published by Oxford University Press.

The Tetragrammaton is the four-letter name of God formed from the letters yod, hey, vav, and hey, hence YHVH in the usual English rendering. The older form JHVH is based on the rendering of yod as jod.

This name is usually translated in English as "the Lord," following the Greek translation as kyrios. All this goes back to the Jewish practice of never pronouncing the name as it is written but as Adonai, "the Lord." In printed texts the vowels of this word are placed under the letters of the Tetragrammaton. (Hence the name was read erroneously by Christians as "Jehova," a name completely unknown in the Jewish tradition.) The original pronunciation of the Tetragrammaton has been lost, owing to the strong Jewish disapproval of pronouncing the name. The pronunciation Yahveh or Yahweh is based on that used by some of the Church Fathers but there is no certainty at all in this matter. Most biblical scholars, nowadays, prefer to render it simply as YHWH or JHVH without the vowels. This name occurs 6,823 times in the present text of the Hebrew Bible.




Jak widać od tzw. "imienia Boga" jako Jehovah, Ortodoksyjni Rabini Żydowscy się......odcinają.

http://www.myjewishlearni...grammaton.shtml

autorstwa Rabbi Louis Jacobs



najciekawsze z tego jest to,
że powyższy tekst w zasadzie poza paroma drobnymi szczegółami potwierdza obszerny

materiał z tego artykułu tematycznego: http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm

oczywiście można wszystko porównać.
_________________
https://www.youtube.com/c...4k_byHs8Ep7z28w

http://vimeo.com/mariuszszczytynski
 
 
janosik 


Wyznanie: Chrzescijanin
Pomógł: 1 raz
Wiek: 51
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 137
Skąd: Austria
Wysłany: 2013-01-03, 16:16   

Biblia księga Sędziów 2: (12) Opuścili Pana, Boga ojców swoich, który ich wywiódł z ziemi egipskiej, i chodzili za innymi bogami spośród bogów ludów okolicznych, i oddawali im pokłon, drażniąc Pana. (13) Tak opuścili Pana, a służyli Baalowi i Asztartom".

Według mnie, w dobie obecnej również jest promowany fałszywy bóg to: Baal Jehowah
_________________
http://www.youtube.com/user/janeklenart
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2013-01-03, 22:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-01-03, 21:51   

Baal to może jest twój bóg, ale na pewno nie Bóg ludu Bożego.


List do Galacjan 6 :7 " Nie łudźcie się, Bóg nie dozwoli z siebie szydzić. A co człowiek sieje, to i żąć będzie ! "

List do Hebrajczyków mówi 10 : 31 : " Straszna to rzecz wpaść w ręce Boga Żywego "
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11