Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie odnośnie sakramentu małżeństwa w Kościele Katolickim
Autor Wiadomość
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2013-01-02, 17:27   Pytanie odnośnie sakramentu małżeństwa w Kościele Katolickim

Na wstępie prosiłabym o podejście do tematu z powagą i nierobieniu sobie żartów z powyższego tematu. Pytanie zadaję jak najbardziej serio i mam nadzieję, że ktoś będzie mi w stanie udzielić informacji.

Otóż chciałabym się zapytać, jak to jest z Sakramentem Małżeństwa zawieranym w innym dniu tygodnia niż sobota. Czy istnieje jakiś zapis w prawie kanonicznym regulujący tę kwestię? Wiem, że nie wolno zawierać małżeństwa w okresie Wielkiego Postu. Jak jest z innymi dniami?
Słyszałam, że aby zawrzeć Sakrament Małżeństwa w piątek należy mieć pozwolenie biskupa, ale nie wiem czy to nie fałszywe informacje.

Dlatego moja prośba do wszystkich ,którzy orientują się w tym temacie. Czy istnieją regulacje odnośnie dni, w których udziela się ślubu? Jeśli tak, czy ktoś mógłby podać mi odnośnik.

Z góry dziękuję za pomoc!
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-01-02, 23:06   

Nigdy nie słyszałem o jakichś przepisach, ale w piątek pewnie by ksiądz się nie zgodził i namawiał na inny dzień
chyba, że w piątek przypada jakieś święto - wówczas są śluby - byłem na takim w Sylwestra
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-01-04, 21:14   

W Europie już na starcie roku problem z 13 mają Brytyjczycy, uważają, że rok 2013 będzie pechowy dla małżeństw, dlatego przekładają śluby na następny rok. Zatroskani restauratorzy prześcigają się w promocjach, oferując organizację przyjęć weselnych nawet za połowę ceny. To ukazuje skalę problematyki, jak jesteśmy zakodowani na lęk. Każdy pretekst jest dobry, by się bać.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-06, 16:00   

U mnie parafia jest mała więc śluby są zawsze w sobotę. Ale wiem, że w większych parafiach (miejskich) gdy śluby są w każdym tygodniu to w inne dni również czasem śluby się zdarzają, ale nie są zbyt częste. Osobiście to nie słyszałam by gdzieś w prawie kanonicznym był jakiś taki przepis zakazujący w inne dni (no poza piątkiem i okresem postu). Jakby ktoś chciał to mogłabym sprawdzić w wolnym czasie.
_________________
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie
 
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2013-01-06, 19:11   

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc. O piątkach i Wielkim Poście akurat słyszałam. Wydaję mi, że chodzi tutaj raczej o wesele, którego nie powinno się w tym czasie urządzać a nie sam Sakrament.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Supouse 

Wyznanie: Anglikanin, Mormon, Luteranin, Husyta
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Sty 2013
Posty: 510
Wysłany: 2013-01-06, 20:46   

Raczej w sobotę ślub bo w piątek ludzie pracują i mniej ludzi daje na tacę. Ksiądz się nie zgodzi z tego powodu. W niedzielę też nie bo tak to raz dadzą na tacę a nie dwa razy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10