Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
FAKTY O SUKCESJI PIOTROWEJ
Autor Wiadomość
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2012-12-26, 23:09   

Benjamin Szot napisał/a:
proszę sobie dobrze przeczytać mój artykuł, gdzie jest bardzo dokładna analiza wersetów biblijnych w języku greckim mówiących o tym kto jest opoką.

Co ma piernik do wiatraka. Nawet jeśli Jezus użył tych słów do Piotra to użył ich do niego. Nie do kolesi, którzy żyli jakieś 1000 lat później. Oni sami sobie tę posadę przywłaszczyli, za pomocą Cesarstwa Rzymskiego. Nie trzeba sięgać 2000 lat wstecz, wystarczy użyć trochę logiki.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-26, 23:33   

kmen112 napisał/a:
Benjamin Szot napisał/a:
proszę sobie dobrze przeczytać mój artykuł, gdzie jest bardzo dokładna analiza wersetów biblijnych w języku greckim mówiących o tym kto jest opoką.

Co ma piernik do wiatraka. Nawet jeśli Jezus użył tych słów do Piotra to użył ich do niego. Nie do kolesi, którzy żyli jakieś 1000 lat później. Oni sami sobie tę posadę przywłaszczyli, za pomocą Cesarstwa Rzymskiego. Nie trzeba sięgać 2000 lat wstecz, wystarczy użyć trochę logiki.

To i tak dobrze,że zrobili tylko zastępce Piotra a nie Jezusa :-) Na Jezusa czekają nadal,na Piotra nie,wiec jest ok tak jakby...
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-12-26, 23:46   

kmen112 - jest coś takiego, jak sukcesja apostolska... Chrystus nie ustanowił Kościoła jedynie dla pierwszego pokolenia chrześcijan. Teorie samozwańców o wielkim odstępstwie w I wieku wkładam między bajki. Jest to jedynie nieudolny sposób na uzasadnienie braku historycznej jedności z apostołami w Kościołach, wspólnotach i wspólnotkach, które powstały setki, czy ponad tysiąc lat temu po słowach wypowiedzianych do Piotra. Trudno, by uznawali te słowa ci, których założył jakiś jedynie słuszny pastor np. z XIX wieku.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-26, 23:52   

meritus napisał/a:
Trudno, by uznawali te słowa ci, których założył jakiś jedynie słuszny pastor np. z XIX wieku.
Mnie On nie zalożył :-) ,a nie zgadzam się z tym, pozdrawiam
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2012-12-27, 00:24   

meritus napisał/a:
kmen112 - jest coś takiego, jak sukcesja apostolska... Chrystus nie ustanowił Kościoła jedynie dla pierwszego pokolenia chrześcijan. Teorie samozwańców o wielkim odstępstwie w I wieku wkładam między bajki. Jest to jedynie nieudolny sposób na uzasadnienie braku historycznej jedności z apostołami w Kościołach, wspólnotach i wspólnotkach, które powstały setki, czy ponad tysiąc lat temu po słowach wypowiedzianych do Piotra. Trudno, by uznawali te słowa ci, których założył jakiś jedynie słuszny pastor np. z XIX wieku.

Zależy jak rozumiesz sukcesję. Np. w katolicyźmie sukcesja to przekazywanie władzy apostolskiej przez nakładanie rąk na potomków, ale po co? Jeśli apostołowie chodzili po ziemi czynili znaki, to wtedy ok można im uwierzyć czynią cuda, działają, ale potem gdy ich następcy dostali tę sukcesję a już nie czynili znaków to takie to jałowe, jedynie gadać mogą, tak jak ja. Protestanci np. uważają sukcesję apostolską poprzez kontynuację wiary głoszonej przez apostołów, to też zależy jak widać jak to rozumiesz. Opiera się to też na tym, że apostołowie mieli jakąś realną władzę w Kościele, święcenia, jurysdykcja itp. Jednakże nie wiem czy to też tak wyglądało. O tym można dyskutować.
Nikt tutaj już nie mówi o samozwańcach z I wieku. Ordynacja kapłańska została wprowadzona w 180 r. n.e. i chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików (przeszło to z pogaństwa), nie wspomne już o IV wieku gdy chrześcijaństwo spiknęło się z władzą świecką.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-12-27, 00:28   

Nie słyszałem, by sukcesję przekazywało się na potomków. Raczej nie, bo w Kościele katolickim jest celibat. A i w katolickich Kościołach wschodnich oraz u braci odłączonych - prawosławnych święceń episkopatu udziela się bezżennym.

Co do tych dat, to są one wyssane z palca. Z tego co wiem Dzieje Apostolskie nie zostały spisane w 180 roku, lecz wcześniej, a opowiadają one o ustanawianiu biskupów, prezbiterów i diakonów poprzez nałożenie rąk.
 
 
 
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2012-12-27, 00:31   

meritus napisał/a:
Co do tych dat, to są one wyssane z palca. Z tego co wiem Dzieje Apostolskie nie zostały spisane w 180 roku, lecz wcześniej, a opowiadają one o ustanawianiu biskupów, prezbiterów i diakonów poprzez nałożenie rąk.

Tylko jaka była wtedy funkcja biskupów, a jaka stała się potem. Gdy chrześcijaństwo rosło w siłę to biskupi się mocna upolitycznili czego nie było wcześniej. Zupełnie inny wymiar praktyczny.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-12-27, 00:39   

Wybacz ale Twoja wypowiedź skojarzyła mi się z wypowiedzią wicemarszałkini Sejmy, która ostatnio na swojej blodze (tak, to ta sama bloga, na której pisała o Wisłockiej) stwierdziła, że Polska to kraj, "w którym najważniejsze decyzje polityczne podejmują biskupi". Jest to rodzaj mani prześladowczej według mnie.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-27, 00:41   

meritus napisał/a:
Wybacz ale Twoja wypowiedź skojarzyła mi się z wypowiedzią wicemarszałkini Sejmy, która ostatnio na swojej blodze (tak, to ta sama bloga, na której pisała o Wisłockiej) stwierdziła, że Polska to kraj, "w którym najważniejsze decyzje polityczne podejmują biskupi". Jest to rodzaj mani prześladowczej według mnie.
To nie forum polityczne,to forum biblijne :-) My nie wysławiamy Kaczyńskiego,a Boga,dziękuję za uwagę
Pozdrawiam,
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-12-27, 00:46   

Bartku, zajrzałbyś czasem na blogę pani Wandzi, to byś miał więcej argumentów.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-27, 00:56   

meritus, zarzuc linkiem :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2012-12-27, 18:14   

meritus napisał/a:
Wybacz ale Twoja wypowiedź skojarzyła mi się z wypowiedzią wicemarszałkini Sejmy, która ostatnio na swojej blodze (tak, to ta sama bloga, na której pisała o Wisłockiej) stwierdziła, że Polska to kraj, "w którym najważniejsze decyzje polityczne podejmują biskupi". Jest to rodzaj mani prześladowczej według mnie.

Jaka władza xdd. Nergal podarł Biblię i nic mu nie zrobili. Mi chodzi o to, że chrześcijaństwo ma to 2000 lat i władza kościelna była silna od czasów Konstantyna tak do 1789 r. do rewolucji, potem słabła. Ja mówię o początkach tak od IV wieku.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-12-27, 21:24   

Autentyczna historia Kościoła, a nie podawana do wierzenia w niektórych zborach, wskazuje, że od połowy XIX wieku dynamicznie wzrastał autorytet papieża i jego siła oddziaływania moralnego.
 
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-12-27, 22:08   

"A ile dywizji ma Papież"?,-spytał kiedyś Stalin. :-D

No i te spadające statystyki katolickości w wielu,wielu państwach. Czy to dowód siły oddziaływania,czy raczej przeciwnie.?
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-12-27, 22:13   

meritus napisał/a:
kmen112 - jest coś takiego, jak sukcesja apostolska... Chrystus nie ustanowił Kościoła jedynie dla pierwszego pokolenia chrześcijan. Teorie samozwańców o wielkim odstępstwie w I wieku wkładam między bajki. Jest to jedynie nieudolny sposób na uzasadnienie braku historycznej jedności z apostołami w Kościołach, wspólnotach i wspólnotkach, które powstały setki, czy ponad tysiąc lat temu po słowach wypowiedzianych do Piotra. Trudno, by uznawali te słowa ci, których założył jakiś jedynie słuszny pastor np. z XIX wieku.

Nie jest powiedziane, że chrześcijaństwo z jakiego dziś wywodzą się współczesne kościoły jest właśnie samozwańczym chrześcijaństwem. Każde ugrupowanie chrześcijan które tworzyło własne wyznania, miało kogoś kto nazywał się biskupem itp. i każde mogłoby powiedzieć, że reprzentuje kościoł apostołów i Jezusa. Pytanie pozostaje które ugrupowanie jest prawdziwe a które nie; sam Paweł też nawracał jednak później już nie był mile widziany wszędzie gdzie był gdyż wierzyli inaczej; inni jeszcze nie chcieli mieć z innymi nic wspólnego bo ja jestem Kefasowy, a ja Apollosowy itp. nawet jeśli wszystkie te grupy reprezentowane były przez apostołów, a każde ze sobą nie było po drodze, to pytanie jest nie tylko które wyznanie, ale czy tylko jedno napewno.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10