Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Eliot
2013-11-07, 07:55
BRZMIENIE I ZNACZENIE IMIENIA BOŻEGO
Autor Wiadomość
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-30, 22:37   

No właśnie nie wiedzą
_________________
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie
 
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-11-30, 22:41   

Mnie to mówisz? kto ci taka wiedzę do głowy nawciskał, bo chyba nie ksiądz ani nikt z klasztoru.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-30, 22:51   

Mam znajomych, którzy na szabat chodzą i znają wielu Żydów.
_________________
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie
 
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-11-30, 23:06   

Przeczytaj uważnie mój artykuł pod którym prowadzisz dialog, bo z tego co mówisz wynika że albo go w ogóle nie czytałaś, albo kompletnie nie rozumiesz to co napisałem. Opieram się wyłącznie na opinii wybitnych znawców języka hebrajskiego w tym rodowitych Żydów.
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-30, 23:24   

Iwona19 napisał/a:
Nie o to chodzi. Tetragram JHWH można odczytywać różnie. Przyjęły się sposoby odczytywania jako Jahwe czy też wcześniej Jehowa, ale nie znaczy, że one są prawdziwy imieniem z tetragramu. Żydzi też tak twierdzą. Do tetragramu to tak dokładnie nie wiemy jakie samogłoski w jakim miejscu trzeba na 100% włożyć by utworzyło się prawdziwe imię Boga. Żydzi boją się, że jeśli w jakiś sposób to odczytają to nie będzie to prawdziwe imię Boga, dlatego wolą tego nie wypowiadać.


A powiedz mi Iwono, czy istnieje jakieś inne słowo lub imię które zapisuje się
jako Jod-He-Waw-He, różniące się znaczeniem i oczywiście samogłoskami?
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2012-11-30, 23:42   

Benjamin Szot napisał/a:
ODPOWIEDŹ DLA UŻYTKOWNIKA ZAMOS :

Niestety użytkownik ma poważne braki w wykształceniu. Tetragram był w Pismach hebrajskich od samego początku daleko wcześniej niż Septuaginta. A to że bezczeszczono Święte Imię też jest tak stare jak ten cały świat. Wszyscy apostołowie byli Hebrajczykami, myśleli jak Hebrajczycy i pisali po hebrajsku - list do Rzymian 3 : 1 - 2. Kopie w języku greckim, aramejskim, koptyjskim, łacińskim - sporządzono później, a te które dotrwały do czasów współczesnych to kopie licznych kopii niejednokrotnie fałszowane przez kler. Jednak jakoś mało ludzi chce słuchać o tych arcy-oszustach i coś na ten temat wiedzieć, co dowodzi, jak bardzo ludzie są przez nich zniewoleni.


Nie napisałem, że jestem ekspertem. Zapytałem, dlaczego Jan o Jezusie napisał, że jest alfą i omegą, a nie alef i taw??? Myślę, że po „hebrajsku” nikt by nie zrozumiał i tak wymownie do dzisiaj by nie zabrzmiało. Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku i Różokrzyżowcy stosowali magię rytualną wzywając starodawnych bogów i demonów, których zaadoptowali praktycznie z całej historii ludzkości do czarów. W rytuałach trwających w tak zwanej podwyższonej świadomości z widzeniem wtedy innych wymiarów będąc w części poza ciałem stosuje się tetragram imienia JHWH. Poczytaj A. Crowleya „Magija” i Tarot, są tam odniesienia do Kabały i tekstów nawet Sumerów, więc zgoda, że tetragram znany był dawno, ale dlaczego używano i używa się go nadal z powodzeniem w magii rytualnej tych naprawdę mrocznych stowarzyszeń. Reasumując powyższe i co do mnie napisałeś, że Pismo Święte jest w wielu miejscach pofałszowane i nad interpretowane później przez kościoły - zgoda, ale nadal nie wiem, dlaczego alfa i omega?
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-11-30, 23:55   

Iwona19 napisał/a:
Mam znajomych, którzy na szabat chodzą i znają wielu Żydów.

Na szabas to i ja chodziłam i dalej mogę chodzić. Uczyłam się przy Synagodze j. hebrajskiego, to byłam zapraszana na różne święta i szabas też.
Doskonale wszyscy wiedzieli jak wymawia się imię Boga, nie wymawiają imienia Boga
dla bojaźni i z wielkiego szacunku dla imienia mówią Pan---Adonaj
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-01, 00:26   

nike napisał/a:
Na szabas to i ja chodziłam i dalej mogę chodzić. Uczyłam się przy Synagodze j. hebrajskiego


A gdzie uczą?

nike napisał/a:
Doskonale wszyscy wiedzieli jak wymawia się imię Boga, nie wymawiają imienia Boga
dla bojaźni i z wielkiego szacunku dla imienia mówią Pan---Adonaj


Jak wymawiają?
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-12-02, 15:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-01, 14:01   

Nibelung napisał/a:
Iwona19 napisał/a:
Nie o to chodzi. Tetragram JHWH można odczytywać różnie. Przyjęły się sposoby odczytywania jako Jahwe czy też wcześniej Jehowa, ale nie znaczy, że one są prawdziwy imieniem z tetragramu. Żydzi też tak twierdzą. Do tetragramu to tak dokładnie nie wiemy jakie samogłoski w jakim miejscu trzeba na 100% włożyć by utworzyło się prawdziwe imię Boga. Żydzi boją się, że jeśli w jakiś sposób to odczytają to nie będzie to prawdziwe imię Boga, dlatego wolą tego nie wypowiadać.


A powiedz mi Iwono, czy istnieje jakieś inne słowo lub imię które zapisuje się
jako Jod-He-Waw-He, różniące się znaczeniem i oczywiście samogłoskami?

Nie wiem
nike napisał/a:
Iwona19 napisał/a:
Mam znajomych, którzy na szabat chodzą i znają wielu Żydów.

Na szabas to i ja chodziłam i dalej mogę chodzić. Uczyłam się przy Synagodze j. hebrajskiego, to byłam zapraszana na różne święta i szabas też.
Doskonale wszyscy wiedzieli jak wymawia się imię Boga, nie wymawiają imienia Boga
dla bojaźni i z wielkiego szacunku dla imienia mówią Pan---Adonaj

No właśnie - Adonaj to mówią
_________________
Słów mi właściwych często brakuje na opisanie mej miłości do Ciebie
 
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-12-01, 17:28   

ODPOWIEDŹ DLA UŻYTKOWNIKA ZAMOS :

W kopii aramejskiej Apokalipsy jest użyte określenie " alap i tau " . Greckie kopie NT to nie były jedyne i najważniejsze kopie.

Wykorzystywanie Tetragramu w magii i tarocie świadczy o bezczeszczeniu Imienia Bożego. Już od czasów Enosza ( 1 Moj. 4 : 26 ) zaczęto bluźnić Imieniu Bożemu o czym wspomina Targum Jerozolimski. Takie też wyjaśnienie podaje Rambam : Miszne Tora, Awodat Kochawim 1 : 1 - 2. Tora Pardes Lauder oddaje 1 Moj. 4 : 26 następująco : " Wtedy zaczęto bezcześcić wzywanie Imienia Boga. "
Takie postępowanie było jednoznacznie potępione w Biblii : w Trzecim Przykazaniu Biblijnego Dekalogu - 2 Moj. 20 : 7 oraz w 3 Moj. 24 : 15 - 16 i w 5 Moj. 18 : 9 - 14.

Wiadomo, że jeśli ktoś takie rzeczy praktykuje to przez nie staje się nieczysty. A wtedy duch nieczysty ma do niego dostęp. Bóg jednak nie będzie bez końca tolerowal taki stan rzeczy. Proroctwo Ezechiela zapowiada, że JEHOWAH Bóg położy temu kres - Ez. 36 : 20 - 23. Straszliwą cenę zapłacą ci wszyscy, którzy znieważają Święte Imię Boże - list do Hebrajczyków 10 : 30 - 31.
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-01, 18:27   

Iwona19 napisał/a:
Nibelung napisał/a:
Iwona19 napisał/a:
Nie o to chodzi. Tetragram JHWH można odczytywać różnie. Przyjęły się sposoby odczytywania jako Jahwe czy też wcześniej Jehowa, ale nie znaczy, że one są prawdziwy imieniem z tetragramu. Żydzi też tak twierdzą. Do tetragramu to tak dokładnie nie wiemy jakie samogłoski w jakim miejscu trzeba na 100% włożyć by utworzyło się prawdziwe imię Boga. Żydzi boją się, że jeśli w jakiś sposób to odczytają to nie będzie to prawdziwe imię Boga, dlatego wolą tego nie wypowiadać.


A powiedz mi Iwono, czy istnieje jakieś inne słowo lub imię które zapisuje się
jako Jod-He-Waw-He, różniące się znaczeniem i oczywiście samogłoskami?

Nie wiem


Więc czemu twierdzisz, że samogłoski mają znaczenie i że trzeba znać je na 100%
aby wymawiać Imię Boże? Wszak jak dokładnie wołano na Jezusa też nie wiemy, a
jednak jego nie czynimy bezimiennym, czy tez imiennoniewymawialnym :-)
A jeżeli nie istnieje inne słowo zapisane jako Jod-He-Waw-He, to nie ma znaczenia jakie
samogłoski podłożymy, gdyż i tak nie będzie innego desygnatu tej nazwy. Zresztą przez
6000 lat wymowa i tak się zmieniała, bo to jest naturalna i normalna kolej rzeczy.
Abraham wymawiał inaczej niż Dawid, a ten niż Jezus.
 
 
Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wiek: 30
Dołączyła: 26 Lis 2012
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-01, 18:58   

Nibelung napisał/a:
Iwona19 napisał/a:
Nibelung napisał/a:
Iwona19 napisał/a:
Nie o to chodzi. Tetragram JHWH można odczytywać różnie. Przyjęły się sposoby odczytywania jako Jahwe czy też wcześniej Jehowa, ale nie znaczy, że one są prawdziwy imieniem z tetragramu. Żydzi też tak twierdzą. Do tetragramu to tak dokładnie nie wiemy jakie samogłoski w jakim miejscu trzeba na 100% włożyć by utworzyło się prawdziwe imię Boga. Żydzi boją się, że jeśli w jakiś sposób to odczytają to nie będzie to prawdziwe imię Boga, dlatego wolą tego nie wypowiadać.


A powiedz mi Iwono, czy istnieje jakieś inne słowo lub imię które zapisuje się
jako Jod-He-Waw-He, różniące się znaczeniem i oczywiście samogłoskami?

Nie wiem


Więc czemu twierdzisz, że samogłoski mają znaczenie i że trzeba znać je na 100%
aby wymawiać Imię Boże? Wszak jak dokładnie wołano na Jezusa też nie wiemy, a
jednak jego nie czynimy bezimiennym, czy tez imiennoniewymawialnym :-)
A jeżeli nie istnieje inne słowo zapisane jako Jod-He-Waw-He, to nie ma znaczenia jakie
samogłoski podłożymy, gdyż i tak nie będzie innego desygnatu tej nazwy. Zresztą przez
6000 lat wymowa i tak się zmieniała, bo to jest naturalna i normalna kolej rzeczy.
Abraham wymawiał inaczej niż Dawid, a ten niż Jezus.

A dla mnie samogłoski mają znaczenie. A co do Jezusa to On nie był jeden w Izraelu o takim imieniu. Jego imię było powszechnie znane. To jest więc inna sytuacja niż w przypadku JHWH
 
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-12-01, 19:14   

Nibelung napisał/a:
nike napisał/a:
Na szabas to i ja chodziłam i dalej mogę chodzić. Uczyłam się przy Synagodze j. hebrajskiego


A gdzie uczą?

nike napisał/a:
Doskonale wszyscy wiedzieli jak wymawia się imię Boga, nie wymawiają imienia Boga
dla bojaźni i z wielkiego szacunku dla imienia mówią Pan---Adonaj


Jak wymawiają? .

W Gdańsku np.przy Synagodze. a jak wymawiają różnie, zależy skąd dany Żyd przyjechał do Izraela.
w Biblii Hebrajskiej jest tak: יְהוָה jehwa, albo ihwa tak myślę po zaznaczonych samogłoskach.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-01, 19:36   

nike napisał/a:
W Gdańsku np.przy Synagodze. a jak wymawiają różnie, zależy skąd dany Żyd przyjechał do Izraela. w Biblii Hebrajskiej jest tak: יְהוָה jehwa, albo ihwa tak myślę po zaznaczonych samogłoskach.


1. Danzig? - to dla mnie za daleko :-)
2. Z zapisem to równie bywa: Ihowah, Jehwah, Jehowah, Jehwih, Jehowih - być może zależy od epoki w której tekst zapisano, lub funkcji w zdaniu. Np. Jehwih Sabaoth jest bardzo starą formą, jeśli nie archaizmem.
3. Więc w jaki sposób owi różniści z różnych stron świata wymawiają?
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-12-02, 09:36   

Szczerze proponuję użytkownikom zapoznać się z materiałem na temat Imienia Bożego, aby nie mówić niedorzeczności :

http://www.lifespurpose.n.../NameofGod1.htm

http://www.karaite-korner.org/yhwh_2.pdf

http://removinggodsname.xanga.com/666506516/item
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 12