Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dar prorokowania
Autor Wiadomość
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-05-30, 12:07   Dar prorokowania

Zastanawiam się jak wygląda wykładanie proroctw w chrześcijańskich zborach charyzmatycznych? Wiemy, że Apokalipsa Jana jest księgą proroctw, symboli , liczb.
Czy CI chrześcijanie lepiej rozumieją tą księgę przez to , że mają ten dar?
 
 
9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1101
Wysłany: 2012-05-30, 16:58   

jeżeli rzeczywiście mają to tak
niestety bywają też podróbki
więc trzeba podchodzić ostrożnie do objawień i proroctw osobistych
nie mniej trzeba być otwartym na to że Bóg się nie zmienił
pozdrawiam
_________________
sługa w społeczności
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-05-31, 10:41   Re: Dar prorokowania

krystian napisał/a:
Zastanawiam się jak wygląda wykładanie proroctw w chrześcijańskich zborach charyzmatycznych? Wiemy, że Apokalipsa Jana jest księgą proroctw, symboli , liczb.
Czy CI chrześcijanie lepiej rozumieją tą księgę przez to , że mają ten dar?
Prorocy to też zwykli ludzie, tylko tacy których czasami Bóg używa. Są lepsi i gorsi, po Jezusie, na drugim miejscu był Jan Chrzciciel, a więc bywało gorzej, ten był najlepszy. Po jego śmierci z ludzi wielu jeszcze było prorokami. Obecnie też prorocy uzależnieni są od planów Bożych oraz niestety, od swoich niedoskonałości które mają, czasem są to niedoskonałości istotne, rzutujące na ostateczny przekaz. Ale nic straconego, każdy jest zobowiązany do rozważania proroctw wg IKor. Prorok to nie tyran wymagający wyłącznie posłuszeństwa, raczej powinien pomóc odkryć prawdę od Boga człowiekowi. Pomocne szczególnie wtedy, gdy ktoś sam ma jakąś blokadę uniemożliwiającą prawidłowy odbiór. Tak więc prorok to nie maszyna. Dar proroctwa dawany jest Kościołowi, całej grupie ku zbudowaniu ogółu. Może być wypowiadane wobec wszystkich ludzi, np. ku pokucie, i wcale nie muszą to być słowa niemożliwe do zweryfikowania.
Nie wydaje mi się by apokalipsa była łatwa w odbiorze dzisiaj. To proroctwo spełniło swoją rolę w przeszłości, i przez tamtą rolę powinno być rozpatrywane. Bóg nie musi akcentować tej księgi nam ponad np. ewangelie. Te są napisane z mniejszym ładunkiem interpretacyjnym, prostsze i również wiele wskazują np. nt. przyszłego sądu.
Poza tym ze świecą teraz szukać proroka tej rangi co np. Jan Chrzciciel (mimo że żadnych cudów nie czynił), trafił w potrzebę ówczesną i był to świadomy głos Boży. Nie wypełnił w 100% woli Bożej, chociaż był tego bliski. Potwierdza to nie tłum, poparcie, co Duch św. którego przepowiadał. Najpierw Jezus, później Jego Duch realizował to, co ten człowiek przepowiedział. Wylanie Ducha tak spektakularne, nie miało potem miejsca w znanej historii, ale myślę że można się jeszcze tego spodziewać pod koniec dziejów. Jezus zwycięża, i to jest jeden z motywów apokalipsy.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-05-31, 11:29   

Jak rozumieć dar prorokowania? Czy prorokowanie nie jest np. nauczaniem?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2012-05-31, 11:47   

Leszed chyba pisze mając na myśli dar tłumaczenia proroctw. Prorokowanie to chyba raczej mówienie o przyszłości na podstawie jakichś nadnaturalnych wizji/snów/głosów z nieba....
Oj,chyba nie,nike.Nauczanie raczej odnosi się do znanych już pism czy faktów i bliższe jest głoszeniu.Mnie kojarzy się prorokowanie z mówieniem o sprawach przyszłych.
Ale nie upieram się.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-31, 11:55   

Warto nieco odróżnić rodzaje daru proroctwa. Trzeba zacząć od tego, że każdy chrześcijanin jest włączony w królewską, kapłańską i prorocką misję Chrystusa z racji chrztu i w Kościele katolickim jest to symbolizowane przez namaszczenie krzyżmem. Tak jak namaszczano proroków, kapłanów i królów, tak też jest przy chrzcie. I trzeba to określić, jako stały charyzmat, powołanie każdego chrześcijanina do głoszenia Słowa Bożego. Drugi "poziom" daru proroctwa to umocnienie w głoszeniu Słowa Bożego, dla tych, którzy w specjalny sposób powołani są do misji ewangelizacyjnej, kaznodziejskiej. Trzeci zaś "poziom" daru proroctwa to nadzwyczajne udzielenie go we wspólnocie, dla zbudowania tej wspólnoty, dla przekazania i wyjaśnienia woli Bożej.
 
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-05-31, 12:06   

eee, niezupełnie. "Uderzy Cię Bóg ściano pobielana!"- bardzo budujące proroctwo z gatunku malarstwa pokojowego.

Do Wiesi: czasami proroctwo dotyczy czasów obecnych lub przeszłych, objawieniu rzeczy ukrytych, patrz IKor14 i okolice.
Teraz na prawdę muszę się pożegnać.

Pzdr
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-05-31, 12:08   

Ja tez nie upieram się. wiem kim byli prorocy np. starego Testamentu i,że oni prorokowali rzeczy przyszłe, sami nie wiedząc co one znaczą.
Księga Objawienia tez jest proroctwem na obecny i przyszły czas.

Natomiast dar prorokowania za czasów apostolskich było to głoszenie poselstwa Ewangelii, czyli nauczanie ludzi o Królestwie Bożym, w taki dar prorokowania to ja też wierzę.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-31, 12:13   

Często popełnia się błąd myląc proroka z jasnowidzem, czy przepowiadaczem przyszłości, wróżem. Prorok to ten, kto ogłasza wolę Boża, kto głosi Słowo Boże. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że te treści pochodzące od Boga mogą dotyczyć przyszłości.
 
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-05-31, 12:17   

meritus, Oczywiście,ze masz racje. bo jeżeli ty mi opowiadasz jak będzie pięknie w raju wiec prorokujesz, ale na podstawie Biblii, gdzie jest już to przepowiedziane, i wiesz co mówisz, i ja wiem co słucham. krotko mówiąc jest to nauczanie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2012-05-31, 12:23   

meritus napisał/a:
zęsto popełnia się błąd myląc proroka z jasnowidzem, czy przepowiadaczem przyszłości, wróżem. Prorok to ten, kto ogłasza wolę Boża, kto głosi Słowo Boże.

Nie sądzę żebyśmy mówili tu o jasnowidzach.Mnie to się nawet nie skojarzyło.Wiadomo,że o Boże proroctwa chodzi.Przynajmniej tu.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-05-31, 14:46   

wiesia napisał/a:
Nie sądzę żebyśmy mówili tu o jasnowidzach.Mnie to się nawet nie skojarzyło.Wiadomo,że o Boże proroctwa chodzi.Przynajmniej tu


Dokładnie Wiesiu, nie założyłem tego tematu. aby dowiedzieć się o jakiś wróżach, ponieważ dokładnie wiem co mówi Biblia o wróżeniu. Mnie interesuje jak wygląda wykładanie proroctw współcześnie w zborach charyzmatycznych.

Leszed moje pytanie od razu zrozumiał, a meritus jak zwykle ma problemy ze zrozumieniem moich postów
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1101
Wysłany: 2012-05-31, 15:20   

To zależy czy proroctwo jest dla społeczności czy dla osoby
jak dla społeczności to badają je najpierw starsi
zanim zostanie przyniesione przed zbór
/u nas tak się praktykuje/
osobiste zaś są przekazywane w czasie modlitwy
jak jest przyniesione na językach to musi być ktoś kto je wyłoży
inaczej osoba przynosząca jest napominana za zakłócanie
porządku
pozdrawiam
piszę o praktyce w AWCF
_________________
sługa w społeczności
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-05-31, 16:09   

9RP napisał/a:
To zależy czy proroctwo jest dla społeczności czy dla osoby
jak dla społeczności to badają je najpierw starsi
zanim zostanie przyniesione przed zbór
/u nas tak się praktykuje/
osobiste zaś są przekazywane w czasie modlitwy
jak jest przyniesione na językach to musi być ktoś kto je wyłoży
inaczej osoba przynosząca jest napominana za zakłócanie
porządku
pozdrawiam
piszę o praktyce w AWCF


Dziękuję Ci za rzeczową odpowiedź
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2012-05-31, 16:49   Re: Dar prorokowania

leszed napisał/a:
Prorok to nie tyran wymagający wyłącznie posłuszeństwa, raczej powinien pomóc odkryć prawdę od Boga człowiekowi. Pomocne szczególnie wtedy, gdy ktoś sam ma jakąś blokadę uniemożliwiającą prawidłowy odbiór. Tak więc prorok to nie maszyna. Dar proroctwa dawany jest Kościołowi, całej grupie ku zbudowaniu ogółu. Może być wypowiadane wobec wszystkich ludzi, np. ku pokucie, i wcale nie muszą to być słowa niemożliwe do zweryfikowania.


(Pwt 32:7) Na dawne dni sobie wspomnij. Rozważajcie lata poprzednich pokoleń. Zapytaj ojca, by ci oznajmił, i twoich starców, niech ci powiedzą.

ludzie umierają ale Historia powinna być żywa
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10