Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziesięcina w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego
Autor Wiadomość
sinnereva 

Wyznanie: w Boga i Bogu
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 4
Wysłany: 2012-02-24, 10:29   

Mam pytanie do was; czy tutaj ktoś jest/był adwentystą lub był w Kosciele Adwentystów Dnia Siódmego? Jestem ciekawa, jakie są wasze wrażenia, odczucia na ten temat.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-03-04, 00:53   

sinnereva napisał/a:
Mam pytanie do was; czy tutaj ktoś jest/był adwentystą lub był w Kosciele Adwentystów Dnia Siódmego? Jestem ciekawa, jakie są wasze wrażenia, odczucia na ten temat.


Ja nie jestem, ale kiedyś pracowałem z adwentystą .
 
 
chrisstos 

Wiek: 42
Dołączył: 20 Kwi 2012
Posty: 1
Wysłany: 2012-04-20, 19:37   

Ja byłem przez całe życie prawie dlatego odczuć jest bardzo wiele ale jeśli ktoś ma jakieś konkretne pytanie to chętnie odpowiem.
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2012-04-23, 12:37   

...na temat dziesięciny wylano już tu wieleeeee wody:) ale że temat dla mnie osobisty więc chętnie kolejny raz się tu podzielę własnymi myślami i praktyką
...ja @sio gdy byłem adwentystą oddawałem/nie płaciłem/dziesięcinę czyli 10% moich dochodów do kościoła, teraz gdy jestem sympatykiem KADS oddaję ją nadal, wynika to z mojego przekonania iż dowodów za jest więcej niż przeciw, te zaś są bardzo jednoznaczne i według mnie mocne,natomiast te przeciw są słabiutkie, podobnie jest z sobotą, pokarmami czystymi i nie czystymi itd...
...oddawanie dziesięciny sprawia mi wiele przyjemność,jest w tym geście dużo osobistego i i wewnętrznego dobra,błogosławieństwa dla tego też nie zaniechałem tej praktyki nie będąc wyznawcą KADS
....tak na marginesie,dla mnie bardzo ważne w oddawaniu dziesięciny i innych darów finansowych jest to iż KADS z mojego osobistego doświadczenia ma bardzo mocno, poważnie rozwinięty system kontroli finansów, zbiórek, wydatków itp,chyba każdy z nas chce wiedzieć na co idą środki którymi Pan nas obdarza :)

....dziesięcina w praktyce KADS
http://maranatha.pl/oswia...ady-uzycia.html

...oparcie teologiczne KADS
http://nadzieja.pl/artyku...skie-szafarstwo

...czasami mam wrażenie że Nowym Testamentem przekreśliliśmy wiedzę , naukę, teologię Starego, chyba czasami zapominam że Apostołowie, Paweł i Jezus nie mieli tzw.Nowego Testamentu,a na pewno nie czegoś co zmieniało, ,,wypełniało,,w sensie końca ale ,,wypełniało,, w sensie uzupełnienia,gdzie przykładowo Jezus musiał na nowo przypomnieć, wyjaśnić to co zepsuto, zaniechano i zniszczono iż ,,szabat jest ustanowiony dla człowieka,,a nie jak tu na forum czasami widzę obrony i ataki, walki jakoby szabat był ustanowiony przeciwko człowiekowi,człowiekowi,nie ważne jakiego koloru, wychowania, wielkości itd...
...podobnie dziesięcina, czy została ustanowiona przez Boga przeciwko człowiekowi? ktoś kiedyś już tu powiedział że 10% to są duże pieniądze, za duże,a czy dla człowieka z czasów ST to nie było za wiele? czy 10 zł ze 100 zł to tak wiele? czy jeden worek zboża z 10 worków to tak dużo?
...dziesięcina to oczywiście sprawa nauki,własnych przekonań, praktyki i doświadczenia, dlatego szanuję to że w KADS nie sankcjonuje się tej biblijnej nauki,a rzecz jest pozostawiona do osobistego rozważenia w sercu swoim, osobistych doświadczeń z Bogiem

Księga Malachiasza 3.10
,,Przynieście całą dziesięcinę do spichlerza, aby był zapas w moim domu, a wtedy możecie Mnie doświadczać w tym – mówi Pan Zastępów – czy wam nie otworzę zaworów niebieskich i nie zleję na was błogosławieństwa w przeobfitej mierze...,,

...klasycznie KADS
Mateusz 23.23
,,Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać...,,

...ktoś powie że to było do uczonych i faryzeuszów, to było dla żydów,a my kim tu jesteśmy? czy słowa Jezusa do Żydów nie są słowami do nas?? czy nie jesteśmy Izraelem według Ducha?
...ja chcę mówić jak Paweł 2 liście do Koryntian 11.22
,,Hebrajczykami są? Ja także. Izraelitami są? Ja również. Potomstwem Abrahama? I ja...,,

...i ja @sio też.... :->
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Raf 


Wyznanie: zielonoświątkowe nieTrójcowe
Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 333
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-04-23, 15:57   

Drogi @sio i inni...
Ja też chciałbym tu wtrącić swoje 3 grosze. Szanuję przekonanie każdego chrześcijanina, który zobowiązał się oddawać 10-cinę Kościołowi. Zwykle jest tak, że lepiej jest dawać i to dawać więcej, niż nie dawać, albo dawać mało. I pewnie jest też tak, że ci, którzy dają 10-cinę dają więcej, niż ci, którzy dają kiedy chcą i ile chcą. Ale Bóg po pierwsze patrzy na serce i widzi szczerość naszych motywacji, a po drugie nie jest uzależniony od naszych pieniędzy. Nie można też kupić łaski Bożej.
Natomiast nie ma w Biblii żadnych przesłanek, jak sądzę, by chrześcijanin był w jakikolwiek sposób zobowiązany do oddawania 10%. 10-cina została ustanowiona dla utrzymania kapłanów i Świątyni w czasach sprawowania kultu świątynnego w dawnym Izraelu.
Dziś każdy, kto się nawróci jest kapłanem Nowego Przymierza i sam stanowi część Świątyni Bożej. Gdybyśmy byli pod przymusem oddawania 10-ciny, to Ap. Paweł znalazłby mnóstwo cytatów ze S.T., by usprawiedliwić rzekomy obowiązek łożenia przez chrześcijan 1/10 z dochodu na Ewangelię, a znalazł waściwie jeden; "Młócącemu wołu pyska nie zawiązuj".
Z drugiej strony zanim nastały czasy Zakonu Abraham złożył dziesięcinę Melhisedekowi. To jest jedna z zagwostek dziesięcinowców :-) Prztaczając ten werset dają do zrozumienia, że 10-cina obowiązywała jeszcze przed Zakonem, co jest nieprawdą. Bo pod jakim niby zakonem był Abraham kiedy oddawał część swych bogactw Melhisedekowi? Albo kto mu kazał? Jakiś człowiek? Przepis? Nauka? Nie!
Jednak faktem pozostaje, że Abraham MIAŁ przekonanie, by dać. Ale pochodziło ono z wolnej woli. A więc jeśli ktoś ma takie przekonanie to i dziś może również dać 1/10. Jeśli jednak to przekonanie wynika z uzależnienia od Zakonu to myślę, że nie jest to dobre...
Wydaje mi sę, że zwyczaj dawania 10-ciny pomaga bardziej religii, niż Ewangelii i pomaga tworzyć uprzywilejowane finansowo kasty, ale każdy jest inny oczywiście i inaczej podchodzi do gospodarowania pieniędzmi.
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2012-04-23, 23:26   

Raf napisał/a:
Natomiast nie ma w Biblii żadnych przesłanek, jak sądzę, by chrześcijanin był w jakikolwiek sposób zobowiązany do oddawania 10%.

...przesłanki takie są,natomiast czy są jakieś zdecydowanie przeciw?

Raf napisał/a:
Gdybyśmy byli pod przymusem oddawania 10-ciny, to Ap. Paweł znalazłby mnóstwo cytatów ze S.T., by usprawiedliwić rzekomy obowiązek łożenia przez chrześcijan 1/10 z dochodu na Ewangelię, a znalazł waściwie jeden; "Młócącemu wołu pyska nie zawiązuj".

...więc jeśli nie znalazł,nie szukał, nie usprawiedliwił rzekomego obowiązku to śmiało możemy powiedzieć że jest ważny i obowiązujący ;-)
...tak właśnie drogi @Raf, skłaniam się do metody iż Paweł nie musiał przekonywać teologicznie do tego co powszechnie było praktykowane, podobnie też Paweł i żaden z Apostołów nie wygłaszał kazań o powinności , świętości i świecenia dnia sobotniego, były to rzeczy oczywiste, aktualne i nadal praktykowane, z prawem Bożym nie ma dyskusji, jest zbyt proste i jasne.

Raf napisał/a:
Prztaczając ten werset dają do zrozumienia, że 10-cina obowiązywała jeszcze przed Zakonem, co jest nieprawdą.


...to jest nie prawdą? Ksiega Rodzaju 14.20 Abraham
,,I błogosławiony Bóg najwyższy, który podał nieprzyjacioły twe w rękę twoję; i dał mu Abram dziesięcinę ze wszystkiego...,,

Raf napisał/a:
Bo pod jakim niby zakonem był Abraham kiedy oddawał część swych bogactw Melhisedekowi? Albo kto mu kazał? Jakiś człowiek? Przepis? Nauka? Nie!
Jednak faktem pozostaje, że Abraham MIAŁ przekonanie, by dać. Ale pochodziło ono z wolnej woli.


...jak widzę na tym forum w temacie dziesięciny, mogę sobie wyobrazić u człowiek chęci do dawania nie określonej sumy z jego własnej woli ale do pomysłu człowieka na oddawania określonej 1 z 10 części nazwanej jako ,,należy do Jahwe,,czy ,,poświęconą dla Jahwe,, w to już jakoś trudno mi uwierzyć,
w pomysł człowieka na tak wielką hojność, jego piękne chęci wynikający nawet z jego dobrej woli a później zastosowany przez Boga, dziesięciną Abraham czy Jakub zainspirował Boga? no nie wiem, nie wiem ;-)

...Księga Rodzaju 28.22 Jakub
,,Ten zaś kamień, który postawiłem jako stelę, będzie domem Boga. Z wszystkiego, co mi dasz, będę Ci składał w ofierze dziesięcinę...,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Raf 


Wyznanie: zielonoświątkowe nieTrójcowe
Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 333
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-04-24, 10:17   

Drogi @sio
Na poparcie swoich tez używasz wersetów ze S.T., które określały sposób funkcjonowana jedynej prawdziwej religii z systemem ofiarniczym założonej przez JHWH dla swego wybranego ludu -> 12 plemion Izraela i ew. prozelitów.
Czy wiesz, że pobierać dziesięcinę w/g Prawa Bożego mogli jedynie Lewici?
Gdyby np. Ap. Paweł. który był Benjaminitą przyjął dziesięcinę pod pozorem wypełniania Prawa to złamałby to Prawo i popełnił grzech świętokradztwa.
A więc jedyny sposób dawania dziesięciny przez kogokolwiek dziś to ten na wzór Abrahama, który dał 10% z łupów Melhisedekowi nie wykonując i nie będąc pod jakimkolwiek Prawem. W ten sposób dziesięcinę oddał również symbolicznie Lewi, który był w lędźwiach Abrahama.
cyt.;
"...więc jeśli nie znalazł,nie szukał, nie usprawiedliwił rzekomego obowiązku to śmiało możemy powiedzieć że jest ważny i obowiązujący ;-)
...tak właśnie drogi @Raf, skłaniam się do metody iż Paweł nie musiał przekonywać teologicznie do tego co powszechnie było praktykowane, podobnie też Paweł i żaden z Apostołów nie wygłaszał kazań o powinności , świętości i świecenia dnia sobotniego, były to rzeczy oczywiste, aktualne i nadal praktykowane, z prawem Bożym nie ma dyskusji, jest zbyt proste i jasne."

Drogi @sio... schematy argumentacji Adwentystów są mi dobrze znane ;-) , ale raczej nie należy rozumieć z Pism więcej, niż jest napisane - takiej zasady się trzymam. To co było praktykowane powszechnie przez Żydów w diasporze nawet nie mogło być praktykowane przez pogan, którzy żyli koło nich. Poganie nie mieli wstępu do domów żydowskich i w/g Żydów pogan obowiązywało tzw. 7 przykazań Noego, gdzie nie ma mowy ani o sabacie, ani o 10-cinie. Jeśli Prawo było powszechnie znane wśród pogan to czemu Apostołowie na"soborze" w Jerozolimie napisali im, że muszą się powstrzymywać od nierządu i od krwi? Czyżby poganie nie znali takich podstawowych rzeczy?
Jak wyobrażasz sobie Ty i Adwentyści nagłe przejście obowiązywania Prawa na pogan? Żydzi widzieli to prosto; "Należy ich obrzezać i nakazać przestrzegać Prawa", ale Paweł zganił ich za takie podejście pisząc List do Galacjan -> powiedział wyraźnie; wypadliście z łaski wy którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie.
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2012-04-24, 22:38   

...drogi @Raf miło znowu się spotkać :->
Raf napisał/a:
Jak wyobrażasz sobie Ty i Adwentyści nagłe przejście obowiązywania Prawa na pogan?

...tutaj zupełnie się nie rozumiemy , pominę ten temat, ja sobie to nie tylko wyobrażam ale to się stało,

1 Tym 1.8 ,,Wiemy zaś, że Prawo jest dobre, jeśli je ktoś prawidłowo stosuje...,,

możesz nie stosować wcale, lub stosować, być wykonawcą lub nie być wykonawcą Prawa, cokolwiek to Prawo dla Ciebie znaczy, lub nie znaczy nic

Jakub 4.11,,Bracia, nie oczerniajcie jeden drugiego! Kto oczernia brata swego lub osądza go, uwłacza Prawu i osądza Prawo. Skoro zaś osądzasz Prawo, jesteś nie wykonawcą Prawa, lecz sędzią...,,

Rzymian 2.12
,,Bo ci, którzy bez Prawa zgrzeszyli, bez Prawa też poginą, a ci, co w Prawie zgrzeszyli, przez Prawo będą sądzeni...,, itd itd


....wracając do tematu dziesięciny

Raf napisał/a:
A więc jedyny sposób dawania dziesięciny przez kogokolwiek dziś to ten na wzór Abrahama, który dał 10% z łupów Melhisedekowi nie wykonując i nie będąc pod jakimkolwiek Prawem. W ten sposób dziesięcinę oddał również symbolicznie Lewi, który był w lędźwiach Abrahama.

...z grubsza zgoda, może być :-D

Raf napisał/a:
Czy wiesz, że pobierać dziesięcinę w/g Prawa Bożego mogli jedynie Lewici?
Gdyby np. Ap. Paweł. który był Benjaminitą przyjął dziesięcinę pod pozorem wypełniania Prawa to złamałby to Prawo i popełnił grzech świętokradztwa.
:->
...nie koniecznie, nastąpiła pewna zmiana Hebrajczyków 7.12

,,Ze zmianą bowiem kapłaństwa musi też nastąpić zmiana Prawa....,,

werset 13 wskazuje na zmianę Prawa dotyczącego służby ołtarzowi/zmiana kapłaństwa/

...zmiana w praktyce to

,,Wprawdzie i ci z synów Lewiego, którzy otrzymują kapłaństwo, mają zgodnie z Prawem polecenie pobierania dziesięciny od ludu, to jest od braci swoich...,,
1 Piotra 2.5,, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, ...,,

...jak wykazuje tekst , a jak słusznie zauważyłeś że nie chcemy rozumieć nic więcej niż mówi Słowo to dziesięcinę przyjmowali pośrednio Lewici , rozdział Hebrajczyków 7 mówi o celowości i znaczeniu dziesięciny, docelowo dziesięcina była składana Jezusowi/Bogu
Hebrajczyków 7.8
,,W jednym wypadku biorą dziesięcinę śmiertelni ludzie, w drugim ten, o którym złożono świadectwo, że żyje...,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-04-25, 08:42   

Witam panowie.
sio napisał/a:
....wracając do tematu dziesięciny

Raf napisał/a:
A więc jedyny sposób dawania dziesięciny przez kogokolwiek dziś to ten na wzór Abrahama, który dał 10% z łupów Melhisedekowi nie wykonując i nie będąc pod jakimkolwiek Prawem. W ten sposób dziesięcinę oddał również symbolicznie Lewi, który był w lędźwiach Abrahama.

...z grubsza zgoda, może być

A to fajnie jak w dyskusji jest z grubsza zgoda.
sio napisał/a:
Cytat:

Raf napisał/a:
Czy wiesz, że pobierać dziesięcinę w/g Prawa Bożego mogli jedynie Lewici?
Gdyby np. Ap. Paweł. który był Benjaminitą przyjął dziesięcinę pod pozorem wypełniania Prawa to złamałby to Prawo i popełnił grzech świętokradztwa.
...nie koniecznie, nastąpiła pewna zmiana Hebrajczyków 7.12
Cytat:

,,Ze zmianą bowiem kapłaństwa musi też nastąpić zmiana Prawa....,,
werset 13 wskazuje na zmianę Prawa dotyczącego służby ołtarzowi/zmiana kapłaństwa/

...zmiana w praktyce to

,,Wprawdzie i ci z synów Lewiego, którzy otrzymują kapłaństwo, mają zgodnie z Prawem polecenie pobierania dziesięciny od ludu, to jest od braci swoich...,,
1 Piotra 2.5,, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, ...,,
Jeśli niekoniecznie,... to jak udowodnisz Rafowi, że dziesięcina u Żydów funkcjonująca jakoś jeszcze w I w. jest wymogiem prawnym dla chrześcijan, i to obecnie? Niekoniecznie ów Hebr. jest ciągiem dalszym z IP2.5 czy na odwrót, w ogóle mogą mówić te fragmenty o innych sprawach. (Żydzi na ogół nadal przestrzegali Prawa z nastawieniem na obrzezanie itd). Generalnie zgadzam z Rafem, dziesięcina dzisiaj w sensie ST nie obowiązuje, na wzór możemy oddawać np 23%, jesteśmy jednak wolni niczym wdowa przy skarbcu świątyni Heroda. Zgadzam też z Sio, że Prawo w jakiejś formie trwa nadal, ale to inny temat. Najgorsze jednak, wymagać od ludzi np. 10% brutto :/ w formie dziś pieniądza, niezależnie od sytuacji człowieka. (Prawo ST nie bierze pod uwagę sytuacji prawnej i fiskalnej, zus itd. w Polsce.)
Dygresja ad temat... Paweł negował najpierw obrzezanie- jako naukę dla pogan, potem, również on sam, obrzezał poganina- co w tym wypadku zrobił sensownie, mimo grożącej mu śmierci a mógł go nie obrzezywać. Rozumiał jednak głębię Prawa Bożego i Tego, do którego ono prowadzi, nie tylko literę.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2012-04-25, 16:03   

za czasów ST dziesięcina była TYLKO z płodów rolnych i zwierząt hodowlanych, więc dotyczyła TYLKO rolników/farmerów, pozostałych ludzi NIE, w dodatku gdy rolnik/farmer miał za daleko do świątyni aby tam iść z płodami rolnymi i bydłem to wtedy płacił 120% wartości tego co miał dać w naturze, wszystko to szło TYLKO na utrzymanie kapłanów, więc tak czy siak dziesięcina u adwentystów nie ma podstaw Biblijnych i nie ma ŻADNEGO związku z tym co było w ST
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2012-04-25, 22:27   

Hardi napisał/a:
za czasów ST dziesięcina była TYLKO z płodów rolnych i zwierząt hodowlanych, więc dotyczyła TYLKO rolników/farmerów, pozostałych ludzi NIE, w dodatku gdy rolnik/farmer miał za daleko do świątyni aby tam iść z płodami rolnymi i bydłem to wtedy płacił 120% wartości tego co miał dać w naturze, wszystko to szło TYLKO na utrzymanie kapłanów, więc tak czy siak dziesięcina u adwentystów nie ma podstaw Biblijnych i nie ma ŻADNEGO związku z tym co było w ST


I Mojżeszowa 14.20
,,...Abram dał mu dziesiątą część ze wszystkiego...,,

I Mojżeszowa 28.22
,,...Z wszystkiego, co mi dasz, będę Ci składał w ofierze dziesięcinę.,,

Łukasz 18.12 i podobieństwo o faryzeuszu
,,Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam.,,

...oki , kasa nie jest od Boga i nie należy do wszystkiego, kasa jest wyłącznie człowieka ;-) jeśli oddawano dziesięcinę ze srebników to oddawanie dziesięciny dzisiaj w złotówkach nie ma podstaw Biblijnych :-D

leszed napisał/a:
Najgorsze jednak, wymagać od ludzi np. 10% brutto :/ w formie dziś pieniądza, niezależnie od sytuacji człowieka. (Prawo ST nie bierze pod uwagę sytuacji prawnej i fiskalnej, zus itd. w Polsce.)


...dlaczego brutto a nie netto? ;-)
a czy kiedyś dla izraelity 10% to nie było to najgorsze? Izrael narzekał na te 10% podobnie jak to dzieje się dzisiaj ,
czy Bóg czynił ,,najgorzej....wymagając od ludzi 10%,,?
,dla Boga w przeciwieństwie do człowieka nie było to nic złego, gorszego

Malachiasza 3.8
,,Czy godzi się człowiekowi oszukiwać Boga, jak wy Mnie oszukujecie? Pytacie: W czym oszukaliśmy Cię? W dziesięcinach i ofiarach...,,

Izraelita nie przynosił dziesięciny Lewicie a Bogu,podobnie ja nie przynoszę dziesięcinę instytucji czy człowiekowi a Bogu,
głęboki sens i nauka w dziesięcinie jest w tym iż oddając ją kapłanowi nie utrzymujemy kapłana a siebie.

Malachiasz 3.14
,,Mówiliście tak: Próżna to rzecz służyć Bogu! I jaki pożytek z tego, że przestrzegamy jego przykazań ...,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Raf 


Wyznanie: zielonoświątkowe nieTrójcowe
Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 333
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-04-26, 08:27   

sio napisał/a:
Izraelita nie przynosił dziesięciny Lewicie a Bogu,podobnie ja nie przynoszę dziesięcinę instytucji czy człowiekowi a Bogu,
głęboki sens i nauka w dziesięcinie jest w tym iż oddając ją kapłanowi nie utrzymujemy kapłana a siebie.

A kto jest kapłanem w Kościele ADS?
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2012-04-26, 15:44   

sio, ale to nie było obowiązkowe o czym piszesz, to była dobrowolna dziesięcina, którą dał Abraham itd., obowiązkowa była TYLKO z płodów rolnych i zwierząt hodowlanych, więc obowiązek składania dziesięciny w KADS nie mam poparcia Biblijnego. I dlaczego w KADS jest dziesięcina tylko pieniężna, a nie ze wszystkiego skoro powołujesz się na te wersety?

Rafał zadał dobre pytanie, kto jest kapłanem w KADS? Bo w Biblii dziesięcina szła na utrzymanie kapłanów.
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1101
Wysłany: 2012-04-26, 16:55   

Dla mnie dziesięcina to za mało
Bogu należy się wszystko
wieć wszystko mu ofiarowuję
i dziękuję ,ze pozwala z tego co mu ofiarowuję korzystać dla utrzymania mnie i mojej rodziny
jak również na słuzbe
np przygotowuję konferencje w Cieszynie - zarezerwowaliśmy duża salę
Będę się cieszył jak przyjdą ludzie
ustawimy puszkę - pudło
ale jak nie zbiora się odpowiednie środki to ja zapłace resztę za salę i łaski nie zrobię bo wszystko co mam należy się Bogu
Wierzę że ta konferencja - ponadenominacyjna bedzie służyć głoszeniu Jezusa Chrystusa jako sprawcy i dokończyciela naszej wiary
więc płacąc za nią oddam Bogu to co mu się należy.
Jezus powiedział oddajcie co Boskiego Bogu
Nasze życie należy do Niego
i trzeba je mu oddać
z ochotą
Bo ohcotnego dawcę Bóg miłuje
pozdrawiam
_________________
sługa w społeczności
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-04-27, 00:05   

sio napisał/a:
leszed napisał/a:
Najgorsze jednak, wymagać od ludzi np. 10% brutto :/ w formie dziś pieniądza, niezależnie od sytuacji człowieka. (Prawo ST nie bierze pod uwagę sytuacji prawnej i fiskalnej, zus itd. w Polsce.)


...dlaczego brutto a nie netto? ;-)
a czy kiedyś dla izraelity 10% to nie było to najgorsze? Izrael narzekał na te 10% podobnie jak to dzieje się dzisiaj ,
czy Bóg czynił ,,najgorzej....wymagając od ludzi 10%,,?
,dla Boga w przeciwieństwie do człowieka nie było to nic złego, gorszego

Malachiasza 3.8
,,Czy godzi się człowiekowi oszukiwać Boga, jak wy Mnie oszukujecie? Pytacie: W czym oszukaliśmy Cię? W dziesięcinach i ofiarach...,,

Izraelita nie przynosił dziesięciny Lewicie a Bogu,podobnie ja nie przynoszę dziesięcinę instytucji czy człowiekowi a Bogu,
głęboki sens i nauka w dziesięcinie jest w tym iż oddając ją kapłanowi nie utrzymujemy kapłana a siebie.

Malachiasz 3.14
,,Mówiliście tak: Próżna to rzecz służyć Bogu! I jaki pożytek z tego, że przestrzegamy jego przykazań ...,,
Jeśli lepiej netto, to dlaczego? ;)
Izraelita, i to nie każdy, oddawał pewien procent (zgadnij jaki) z płodów ziemi, oprócz zresztą lewitów, którzy z tego korzystali. Przy odrobinie szczęścia Izraelita był w stanie się spoko wyżywić. Całkowity "podatek" zanim powstało wojsko zaciężne, inne idiotyzmy, mógł być na początku całkiem znośny. Jestem za dziesięciną jak najbardziej, ale taką jak sugeruje ojkot, a nawet więcej. Ubodzy którzy w Izraelu się pojawili w wyniku zbiegu różnych okoliczności, nie tylko z powodu ich grzechów, mieli niejednokrotnie problem. Nikt dziesięcin żebraka nie brał poważnie. Tak samo dzisiaj nie bierze się poważnie w kościołach problemów ludzi pokrzywdzonych "przez los". A jak się bierze, to jest to nieznaczny procent.
Kiedy byłem w Stanach, zauważyłem ciekawą rzecz. Ludzi tam stać na szacunek do prawa bo m.in. są bardziej free i happy. Widziałem też sporą ofiarność oraz oczywiście spore bogactwo. Na wschód od Sprewy, mam wrażenie, że coraz gorzej. Powraca natrętne pytanie, czy okraść złodzieja to grzech? ;)
Na filmie "W ciemności" A. Holland, pierwsze bodaj wydarzenie, to okradanie domu we Lwowie, kogoś obcego. ...
A w Dziejach jak było? Nikt nie nazywał czegoś swoim, dzielili wszystkim i jeszcze im zbywało. Nie ważne ile dajesz mając serce. A lekko im nie było, byli prześladowani i zabijani za uczciwość. W końcu głód dopadł i takich ludzi, nie mieli dziesięciny :(
Oby Bóg był łaskaw długo was przed tym chronić.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10