Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię JEHOWA
Autor Wiadomość
taka prawda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-14, 15:37   

wolumen napisał/a:
Na przyklad w polskim przekladzie, w tzw. Biblii Gdanskiej ktora posiadam slowo 'jehowa' zostalo uzyte tylko jeden raz.

No i co to jest wyrocznia dla twoich argumentów?

wolumen napisał/a:
Nie wiem jak mozna zostac obojetnym wobec jakze mocnych argumentow iz yahweh ( i wszelkie pochodne ) nie jest imieniem Bozym.

Wiesz co ci na koniec powiem że gdyby usunął ci imię Boże z Biblii to bardzo wiele wersetów straciłby by sens i w ogólnie nie wiadomo by było o kim jest mowa.
Czyż nie bezimienny człowieku? :-)
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2011-09-14, 15:47   

Pokaz mi oryginaly.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2011-09-14, 15:56   

taka prawda napisał/a:

wolumen napisał/a:
Na przyklad w polskim przekladzie, w tzw. Biblii Gdanskiej ktora posiadam slowo 'jehowa' zostalo uzyte tylko jeden raz.

No i co to jest wyrocznia dla twoich argumentów?


Przypisujesz mi cos czego nie powiedzialem. Podalem przyklad.
taka prawda napisał/a:
Wiesz co ci na koniec powiem że gdyby usunął ci imię Boże z Biblii to bardzo wiele wersetów straciłby by sens i w ogólnie nie wiadomo by było o kim jest mowa.


Bzdura i nonsens.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2011-09-14, 16:44   

Hardi w temacie:LINK podał znaczenie słowa Jehowa:

Jehowa - Bóg niszczyciel, burzyciel

To,że Żydzi wierzyli w swojego plemiennego boga Jehowę-niszczyciela nie świadczy o tym,że i my mamy w niego wierzyć.Zwłaszcza,że Jestem Chrystus i apostołowie tego nie poświadczyli.Jestem Chrystus przedstawił Boga jako Miłość i Mądrość,a więc nie jest On plemiennym bożkiem Żydów Jehową.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
taka prawda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-14, 16:55   

Co oznacza w takim razie imię Jezusa?
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2011-09-14, 17:04   

angelo napisał/a:
więc nie jest On plemiennym bożkiem Żydów Jehową.

a przecież Paweł utożsamia Jahwe z Bogiem Jezusa:
Dz 17:24 bp "Bóg, który stworzył świat i wszystko, co się na nim znajduje, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach wzniesionych ręką ludzką."
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2011-09-14, 17:18   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
angelo napisał/a:
więc nie jest On plemiennym bożkiem Żydów Jehową.

a przecież Paweł utożsamia Jahwe z Bogiem Jezusa:
Dz 17:24 bp "Bóg, który stworzył świat i wszystko, co się na nim znajduje, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach wzniesionych ręką ludzką."

Gdzie tu pisze o jakimś bogu Jahwe?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2011-09-14, 17:31   

Paweł stwierdza że Bóg jest stworzycielem
a w Rdz czytamy:
Rdz 2:4 bp "Oto dzieje stworzenia nieba i ziemi. Gdy Jahwe-Bóg stworzył ziemię i niebo,"
tak jest tylko jeden Stwórca i Ojciec Syna
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2011-09-14, 17:42   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
Paweł stwierdza że Bóg jest stworzycielem
a w Rdz czytamy:
Rdz 2:4 bp "Oto dzieje stworzenia nieba i ziemi. Gdy Jahwe-Bóg stworzył ziemię i niebo,"
tak jest tylko jeden Stwórca i Ojciec Syna

"Paweł stwierdza że Bóg jest stworzycielem",ale Jestem Chrystus,Paweł i apostołowie nie potwierdzili w NT,że Bóg to jest Jahwe.W ewangelii Jana pisze,że Bóg zesłał Jestem Chrystusa na Ziemię i mówi On to,co Ojciec mu przekazał.Nigdzie Jestem Chrystus nie mówił o Bogu jako o Jahwe lub Jehowie.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2011-09-14, 18:33   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
Paweł stwierdza że Bóg jest stworzycielem
a w Rdz czytamy:
Rdz 2:4 bp "Oto dzieje stworzenia nieba i ziemi. Gdy Jahwe-Bóg stworzył ziemię i niebo,"
tak jest tylko jeden Stwórca i Ojciec Syna



1 Moj. 2:4
4. Teć są zrodzenia niebios, i ziemi, gdy były stworzone, dnia, którego uczynił Pan Bóg ziemię i niebo.
(BG)

Septuaginta
4auth h biblos genesews ouranou kai ghs ote egeneto h hmera epoihsen o qeos ton ouranon kai thn ghn
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2011-09-16, 06:51   

wolumen

Cytat:
Napisał do :taka prawda:"Nie wiem jak mozna zostac obojetnym wobec jakze mocnych argumentow iz yahweh ( i wszelkie pochodne ) nie jest imieniem Bozym".

Masz rację.Ja też nie wiem dlaczego używa się wymyślonych przez ludzi imion Boga,które nie mają z nim nic wspólnego.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Paul

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 155
Wysłany: 2011-09-17, 08:36   

Jezus z Nazaretu namaszczony na Pana i Króla przez JHWH Boga sam uświęcił imię JHWH swym życiem i chciał ażebyśmy także uświęcali imię JHWH Boga.

Czy imię JHWH Boga Najwyższego wymawiamy Jahwe, Jehowa, Jeova, Jahłe czy jeszcze w innym języku nie powinno to być takie ważne od wymawiania TEGO imienia z należnym szacunkiem i wiarą, gdyż imię Syna JHWH Boga także wokalizujemy w różnych językach.

Ja sam byłem za formą Jahwe aczkolwiek ostatnio doszedłem do wniosku że bardziej poprawną formą jest Jehowa bądz dokładniej Jahova na podstawie wymowy imion hebrajskich w których znajdują się te litery które tworzą Najpotężniejsze imię we wszechświecie JHWH Boga i Ojca naszego Stwórcę Wszystkiego.



Yehova

Ktoś powie że nie można wyrywkowo wybrać sobie imion, że dawniej zamiast Yehu mówiono Yahu itd... Oczywiście że tak i będzie miał rację ale to może pokazać nam wymowę jak najbardziej przybliżoną a należy zauważyć że ponad połowa imion w ten sposób się wokalizuje.

__________________________________________________________________________
Sof 2:3
Szukajcie Jehovy, wszyscy pokorni ziemi, którzy pełnicie Jego nakazy; szukajcie sprawiedliwości, szukajcie pokory, może się ukryjecie w dzień gniewu Jehovy.
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2011-09-17, 08:47   

Sof. 2:3
3. Szukajcie Pana wszyscy pokorni na ziemi, którzy sąd jego czynicie; szukajcie sprawiedliwości, szukajcie pokory, snać się ukryjecie w dzień zapalczywości Pańskiej;
(BG)

Vulgata
(3) quaerite Dominum omnes mansueti terrae qui iudicium eius estis operati quaerite iustum quaerite mansuetum si quo modo abscondamini in die furoris Domini

Septuaginta
(3) zhthsate ton kurion pantes tapeinoi ghs krima ergazesqe kai dikaiosunhn zhthsate kai apokrinesqe auta opws skepasqhte en hmera orghs kuriou
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-09-17, 10:13   

wolumen napisał/a:
Sof. 2:3
3. Szukajcie Pana wszyscy pokorni na ziemi, którzy sąd jego czynicie; szukajcie sprawiedliwości, szukajcie pokory, snać się ukryjecie w dzień zapalczywości Pańskiej;
(BG)

Vulgata
(3) quaerite Dominum omnes mansueti terrae qui iudicium eius estis operati quaerite iustum quaerite mansuetum si quo modo abscondamini in die furoris Domini

Septuaginta
(3) zhthsate ton kurion pantes tapeinoi ghs krima ergazesqe kai dikaiosunhn zhthsate kai apokrinesqe auta opws skepasqhte en hmera orghs kuriou



EMET:

Skoro już z Księgi Starego Przymierza, to wręcz 'aż się prosi' o przywołanie zapisu z Biblii Hebrajskiej...

Oto ten zapis --
בַּקְּשׁוּ אֶת־יְהוָה כָּל־עַנְוֵי הָאָרֶץ אֲשֶׁר מִשְׁפָּטוֹ פָּעָלוּ בַּקְּשׁוּ־צֶדֶק בַּקְּשׁוּ עֲנָוָה אוּלַי תִּסָּתְרוּ בְּיוֹם אַף־יְהוָה׃
trans. [uproszczona:] < baqqeszu 'eth-jehva(h) kol-'anve ha'arec 'aszer miszpato pa'alu baqqeszu-cedheq baqqeszu 'anava(h) 'ulaj tissath(e)ru bejom 'af-jehva(h) >
tłumaczenie w 'Interlinii Vocatio': "Szukajcie **_JHWH, wszyscy_biedni ziemi, którzy prawo_Jego czynią. Szukajcie_sprawiedliwości, szukajcie pokory. Może ukryjecie_się w_dniu gniewu_JHWH." - Tom PROROCY, tłum. Mariusz Szmajdziński, ed. 2008r.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2011-09-17, 10:27   

Powyzsze ( cytowane przeze mnie ) oddaja prawidlowe znaczenie wersetu.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10