Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy ustały dary Ducha Świętego?
Autor Wiadomość
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-08-09, 12:31   

Na stronie 4 podałem w skrócie kontekst nie tylko fragmentu IKor13. Z kontekstu tego i nie tylko tego nie wynika że dary Ducha św. ustały, ani w bezpośredniej wypowiedzi ani w jakiś powiązany sposób. Wracając do doskonałości i kiedy ona nastanie to języki ustaną lub będą wstrzymane, łączenie tego z zakończeniem Biblii wymaga jakiejś szczególnej wiedzy, porównywalnej do prorokowania który to pogląd owe wyklucza.
Jeśli pasuje komuś umieścić nadejście doskonałości w tym miejscu, to po pierwsze:
1. Duch św. potrzebny byłby tylko tam, gdzie ludzie nie posiadają egzemplarzy biblii, w krajach niechrześcijańskich, ale i takim ludziom którzy o biblii nie słyszeli lub nie słyszeli nowiny jakoby miała im ona dać coś w rodzaju owoców doskonałości, tak? (Bo czemużby czas roku ok. 90 ne miałby coś tu do rzeczy).
2. Duch św. patrz pkt. 1. dany byłby dość niechętnie, z powodu braku który miałby zostać uzupełniony powstaniem całej biblii. Języki byłyby darem zakończonym ok. 90 r. a danym ok. 30 r. co ową 'niedoskonałość' umiejscawia w chwili braku Jezusa na ziemi w sposób szczególny. Dar proroctwa można omówić szerzej zaglądając również do ST. Apostołowie wychodziliby nieco przed datę 30 r. co pokazuje jeszcze większą różnorodność "uciętą" w roku ok. 90. Jezus, potem jego brak, potem biblia...
3. Co wynika z pkt. 2, danie Ducha św. w jakiś sposób oddzielone byłoby od niektórych darów jak proroctwa, od funkcji apostoła a mimo to pogląd o przeminięciu łączy te różne sprawy. Szczególnie dar języków im wypada klarowniej jako dany i zaraz zabrany. Może charakter tego daru wydaje się komuś jakiś taki nieludzki? niespełniający żadnej roli poza znakiem?

Dodam nt. tych poglądów:
1. Nawet jeśli ludzie mają biblię, czytają i wierzą, mogą nie otrzymać jeśli nie zechcą zysków z tego co robią, mogą nie wykonywać woli Bożej, upaść, odrzucić łaskę. Niektórzy w ogóle nie rozumieją co tam pisze choć wcale nie są analfabetami itd. Czytanie samo biblii nie daje doskonałości o jakiej wspomina Biblia. Co prawda posiadają doskonałe dzieło natchnione ale nie to ich prowadzi doskonale. Litery nie mogą niczego sprawić, symbole nie mają mocy.
2. Jeśli Duch św. właściwie ~nie był dany człowiekowi tylko był narzędziem ucięcia okładek książki, to Jezus zastąpiony jest książką. Taki absurd. Wiedza zamiast życia, czekanie na poznanie kolejnych kart historii, a będą to dobre i złe wydarzenia- stwierdzanie w końcu zgonów kolejnych braci i sióstr którzy zawiedli. Bez Boga na tym świecie...
3. Czy dary Boże nie są jednak przejawem Jego życia, przenikania do tego świata Kogoś kochającego? Czy mówienie językami to tylko deklamowanie przekazu od Boga z braku innych możliwości- symbol Słowa, namiastka zamiast głosu samego Boga? Jezus mówił do nierozumiejących w przypowieściach, języki mówią w I w. zamiast Jezusa, w II w. biblia mówi zamiast Jezusa i zamiast Ducha św.
Popatrzmy o czym mówi ta Biblia. Cuda, znaki, proroctwa od zainteresowanego nami Boga, szukanie człowieka do nawiązania z nim relacji, nawet aniołowie pomagają. Jezus, Syn Boży przekazujący po ludzku pełnię Boga. Duch św. w zastępstwie Jezusa czyniący cuda, znaki, proroctwa od... aż tu nagle rok 90., koniec kanonu, koniec i na pamiątkę książka na trudne dni.

Jeszcze niektórzy zwolennicy ustania darów dopuszczają łaskawie uzdrowienia dzisiaj, demony ale bez wypędzania, może jeszcze jakieś sny?
Pewnie że nie ma darów na pstryknięcie, że nie ma na własność i w zarząd nic, że języki ustaną tylko nie wiadomo kiedy, że proroctwa dotyczące Jezusa i te opisane w Biblii mają szczególną wartość i kanon. Ale kanon to nie bóstwo które sobie teraz możemy pooglądać.

Na str. 4 było więcej ode mnie, można też do tamtego odnieść.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-09, 16:26   

Cytat:
Z kontekstu tego i nie tylko tego nie wynika że dary Ducha św. ustały, ani w bezpośredniej wypowiedzi ani w jakiś powiązany sposób. Wracając do doskonałości i kiedy ona nastanie to języki ustaną lub będą wstrzymane, łączenie tego z zakończeniem Biblii wymaga jakiejś szczególnej wiedzy, porównywalnej do prorokowania który to pogląd owe wyklucza.
.Słusznie
Cytat:
.nie potrzebujemy innych rzekomych źródeł Objawienia Bożego,.
Gdyby tak było,nie powstałoby tysiące społeczności chrześcijańskich,z których każde inaczej interpretuje Pisma święte.
Cytat:
Chrześcijanin nie powinien być ani rasistą, ani antysemitą, niemniej może wskazywać na zagrożenia duchowe jakie przykładowo wynikają z szeroko pojętego judaizmu.
Nie może..a jednak może.To częste niezbyt logiczne rozumowanie w przypadku, gdy przedstawiciele nominalnego chrześcijaństwa staraja się pomniejszyć znaczenie judaizmu.Trudno zgodzić się z antysemickimi uwagami,wymierzonymi w wyznawców judaizmu.
Cytat:
.. z obłąkaniami duchowymi, co jest widoczne również na niniejszych forum.
Wszelki fanatyzm połączony z groźbami i wrogimi wypowiedziami pod adresem wyznawców innych religii faktycznie może być spowodowany jakimiś zaburzeniami zdrowia psychicznego. ;-)
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-09, 18:58   

Fedorowicz napisał/a:
Trudno zgodzić się z antysemickimi uwagami,wymierzonymi w wyznawców judaizmu.
Odniosłem się jedynie do religii, a nie do samych wyznawców tejże religii, pomijając w ogóle kwestię etniczną.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-09, 20:06   

wit napisał/a:
Odniosłem się jedynie do religii, a nie do samych wyznawców tejże religii, pomijając w ogóle kwestię etniczną.
To pan nie wie,że u Żydów religia i narodowość stanowią jedność ? Dlatego należy pisać narodowość w kontekście religijnym judaizmu z dużej litery,a nie z małej jak to robią antysemici.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-09, 20:33   

Fedorowicz napisał/a:
To pan nie wie,że u Żydów religia i narodowość stanowią jedność ?
Oczywiście, że wiem. Nawet ostatnio w równoległym temacie wypowiedziałem się pokrótce w tej kwestii powołując się na słowa innego Żyda żyjącego w I wieku n.e., pochodzącego z Tarsu.
Cytat:
Dlatego należy pisać narodowość w kontekście religijnym judaizmu z dużej litery,a nie z małej jak to robią antysemici.
Kim są owi antysemici co piszą z małej litery...?
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-08-09, 20:51   

Fedorowicz napisał/a:
Dlatego należy pisać narodowość w kontekście religijnym judaizmu z dużej litery,a nie z małej jak to robią antysemici.

Fedorowicz, w języku polskim narodowość określa się w kontekście pochodzenia, a nie religijnym. W efekcie słowo "Żyd" określa osobę o narodowości Izraelskiej bez względu na wyznawaną wiarę, a słowo "żyd" osobę będącą wyznawcą judaizmu. Natomiast jeżeli chcesz tworzyć nowe reguły pisowni polskiej, to dołącz do Rady Języka Polskiego jako jej aktywny członek i przekonaj ją do zmiany obecnie obowiązujących reguł.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-09, 21:50   

Yarpen Zirgin napisał/a:
..bez względu
Ja z kolei nie jestem człowiekiem bezwzględnym,tylko kulturalnym.A kultura polega na szacunku do drugiego człowieka,do narodu i wyznania.Człowiek rodząc się w żydowskiej rodzinie czy przez konwersję staje się Żydem we wszystkich znaczeniach."Kategoria, którą tworzą Żydzi, nie jest ani narodem, ani społecznością religijną w zwykłym sensie. Dlatego ta, wydawałoby się, niewinna zasada ortograficzna (na pewno ustalana bez złych intencji) jest niedobra, bo zakłada i sugeruje pewne rozróżnienia merytoryczne, które coś Żydom narzucają”. To zaś pozostaje w sprzeczności z kardynalną zasadą dialogu (nie tylko chrześcijańsko--żydowskiego): że trzeba pozwolić drugiej stronie określić swoją tożsamość. Że nie wolno tego robić za nią. Należy zatem ujednolicić pisownię. Ze względów oczywistych nie można wprowadzić wszędzie małej litery (pisanie o Polakach i żydach byłoby rażące) – dlaczego więc nie używać zawsze wielkiej litery? Takiej zasady przestrzegano np. w przedwojennym „Podręcznym słowniku języka polskiego” M. Arcta. Tak też coraz częściej sugerują autorzy współczesnych słowników języka polskiego. Np. w „Słowniku wyrazów kłopotliwych” M. Bańki i M. Krajewskiej (PWN, Warszawa 1996) czytamy: „W razie wątpliwości na pewno lepiej pisać wielką literą. Taki zwyczaj zresztą przeważa”.Stanisław Krajewski.
Cytat:
Duch św. w zastępstwie Jezusa czyniący cuda, znaki, proroctwa od... aż tu nagle rok 90., koniec kanonu, koniec i na pamiątkę książka na trudne dni.
Uwaga zabarwiona ironicznym akcentem,ale niezwykle trafna. ;-)
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-08-09, 23:01   

Fedorowicz napisał/a:
Cytat:
bez względu
Ja z kolei nie jestem człowiekiem bezwzględnym,tylko kulturalnym.A kultura polega na szacunku do drugiego człowieka,do narodu i wyznania.

Co niczego nie zmienia w zasadach pisowni polskiej i fakcie, że nazwy osób pochodzące od narodowości piszemy w języku polskim dużą literą, a nazwy członków wyznań/religii z malej. Dlatego, nawet jak wyjdziesz z siebie, to słowo "Żyd" będzie oznaczała człowieka o narodowości Izraelskiej, a słowo "żyd" wyznawcę judaizmu.

Fedorowicz napisał/a:
To zaś pozostaje w sprzeczności z kardynalną zasadą dialogu (nie tylko chrześcijańsko--żydowskiego): że trzeba pozwolić drugiej stronie określić swoją tożsamość. Że nie wolno tego robić za nią. Należy zatem ujednolicić pisownię.

Zgłoś swój akces do Rady Języka Polskiego i wprowadź tą zmianę. Póki jednak to nie będzie uczynione, sytuacja wygląda tak, jak ją przedstawiłem powyżej.

Cytat:
Tak też coraz częściej sugerują autorzy współczesnych słowników języka polskiego. Np. w „Słowniku wyrazów kłopotliwych” M. Bańki i M. Krajewskiej (PWN, Warszawa 1996) czytamy: „W razie wątpliwości na pewno lepiej pisać wielką literą. Taki zwyczaj zresztą przeważa”.Stanisław Krajewski.

Akurat ja nie mam wątpliwości kogo mam na myśli w swoich wypowiedziach. :-D

Aha... Zasady pisowni polskiej zaczerpnięte z Wielkiego słownika ortograficznego PWN, wyd. II, 2006.
Małą literą piszemy:
20.20. Nazwy członków społeczności wyznaniowych:
anabaptysta, arianin, buddysta, chrześcijanin, ewangelik, katolik, mahometanin, mariawitka, żyd,
ale: Żyd (= członek narodu) — zob. 18.9.


Dużą literą piszemy:
18.9. Nazwy członków narodów, ras i szczepów:
Żyd (= członek narodu), Murzyn (= człowiek rasy czarnej), Papuas, Metys (= Indianin z domieszką krwi białej), Słowianin, Kreol (= urodzony w Ameryce Łacińskiej i na południu USA biały potomek kolonizatorów i emigrantów europejskich), Masaj,
ale: żyd (= wyznawca judaizmu), murzyn (= ktoś bardzo opalony; ktoś wykonujący za kogoś jakąś pracę), metys (= zwierzę — mieszaniec).
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-10, 02:22   

Teza o zamknięciu kanonu Pisma ok. 90 roku n.e. z którym to rokiem najczęściej wiąże się powstanie Księgi Objawienia - ostatniej księgi NT, nie znajduje żadnego potwierdzenia w źródłach biblijnych. Istnieją pewne przesłanki, że wizja na Patmos mogła mieć miejsce w końcowych latach panowania Nerona, czyli w drugiej połowie lat 60-tych n.e. Wzmianka prorocza z Księgi Objawienia 11:1,2 w której zapowiedziano zniszczenie świątyni i Jerozolimy przez pogan może stanowić argument przemawiający za wczesnym spisaniem Księgi Objawienia i kanonu NT, a jako ciekawostkę potraktuję artykuł z bloga pewnego duchownego katolickiego. Dodatkowo wiele proroctw biblijnych wskazuje na wydarzenia jakie rozegrały się w wojnie żydowskiej z przełomu lat 60-tych i 70-tych. w związku z czym czas ok. 70 roku n.e. odgrywa w Biblii znaczącą rolę, i przyjmując, że w tym czasie zamknięto kanon NT mielibyśmy przesłankę przemawiającą za tym, że wkroczenie w okres doskonałości, tj. dojrzałości Zboru chrześcijańskiego przypada na początek lat 70-tych n.e.
Fragment z 1 Listu do Koryntian 14:21,22 może stanowić tego potwierdzenie, z którego to tekstu wynika, że szczególną rolą daru języków miało być głoszenie przez wierzących, głównie pochodzenia pogańskiego, nadejście sądu dla niewierzących Żydów. Natomiast we wcześniejszym wersecie 20 Apostoł Paweł napisał, że chrześcijanie nie mają być dziećmi w myśleniu, lecz w myśleniu mają wykazywać się dojrzałością, czym też w kontekście następnych dwóch wspomnianych już wersetów dał do zrozumienia, że czas sądu nad ówczesnym narodem żydowskim wyznaczał kres czasów dziecięcego Zboru, i wejście w fazę dorosłości duchowej wierzących.
Jeżeli faktycznie dar języków miał pełnić główną rolę polegającą na zwiastowaniu Słowa Bożego skierowanego do Żydów, więc w dzisiejszych czasach ów dar już nie występuje, ewentualnie nie występuje w takiej formie jaką pełnił w okresie apostolskim, chociaż coraz bardziej do mnie przemawia pierwsza możliwość, czyli zaniknięcie daru języków.
Najistotniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że epoka apostolska pod wieloma względami była inna niż dzisiejsza epoka w której ma funkcjonować Zbór wyznawców Chrystusa, więc pewne szczególne przeżycia duchowe miały być udziałem tylko pierwszych chrześcijan.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-10, 05:57   

wit napisał/a:
..więc pewne szczególne przeżycia duchowe miały być udziałem tylko pierwszych chrześcijan.
Pisze pan to już któryś raz z kolei, potwierdzenia argumentami bardzo słabiutkie. Gdyby tak było, oznaczałoby to ,że chrześcijanie żyli tylko w I wieku i jedynie ich miała dotyczyć wypowiedź Jezusa o ponownym narodzeniu.
wit napisał/a:
czas sądu nad ówczesnym narodem żydowskim
Co ta antysemicka wstawka ma wspólnego z tematem wątku?
Yarpen Zirgin napisał/a:
..sytuacja wygląda tak, jak ją przedstawiłem powyżej.

Sytuacja wygląda tak, że ta regułka obraża Żydów. Ironiczne uśmieszki w tym miejscu również są obraźliwe. Aby uniknąć takich dwuznaczności i nieporozumień,jeżeli ktoś uparcie odmawia pisania Żyd z dużej litery, można zupełnie spokojnie pisać "wyznawca judaizmu" i nikt nie będzie miał o to pretensji. Nie róbmy OT.

Poprawiono cytowanie. YZ
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2011-08-10, 08:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-10, 09:30   

Fedorowicz napisał/a:
Pisze pan to już któryś raz z kolei, potwierdzenia argumentami bardzo słabiutkie. Gdyby tak było, oznaczałoby to ,że chrześcijanie żyli tylko w I wieku i jedynie ich miała dotyczyć wypowiedź Jezusa o ponownym narodzeniu.
Ustanie pewnych darów, a właściwie przejawów działania Bożego, nie oznacza, że Bóg dziś nie działa. Przykładowo nie twierdzę, że Bóg w obecnych czasach nie może uzdrawiać lub dokonywać cudów.
W swych wypowiedziach poruszyłem jedynie kwestię tych elementów duchowych wspomnianych w 13 i 14 rozdziale z 1 Listu do Koryntian.
Przesłanie doktrynalne złożone z wiedzy i proroctw zostało skompletowane, języki również mogły wypełnić swoją rolę, jednak obecnie mogą funkcjonować choćby takie dary jak dar usługiwania czy napominania wzmiankowane w Liście do Rzymian 12:7,8. Także pojęcie prorokowania niekoniecznie oznacza otrzymywanie spektakularnych objawień wizualnych czy werbalnych, które otrzymywali Apostołowie i Prorocy biblijni, ale po prostu prorokowanie to przede wszystkim wykładanie proroctw zamieszczonych w Piśmie.
Cytat:
Co ta antysemicka wstawka ma wspólnego z tematem wątku?
Dałbyś już sobie spokój z tymi posądzeniami o antysemityzm. Odniosłem się jedynie do słów Pawła, w których przytoczył on proroctwo z 28 rozdziału Księgi Izajasza zapowiadające upadek narodu izraelskiego, czego znakiem miało być zwiastowanie nadejścia sądu przez ludzi z innych narodów.
Zresztą to nie jest mój wymysł, ale również autorzy artykułu z niniejszego strony wspominają o możliwości takiej interpretacji, chociaż nie koniecznie się z nią zgadzają.

Cytat:
Niektórzy wskazują także na wersety takie jak z Księgi Izajasza 28:11 i Joela 2:28-29, jako na dowód, że mówienie językami było znakiem zbliżającego się sądu Bożego. 1 List do Koryntian 14:22 opisuje języki jako „znak dla niewierzących”. Zgodnie z tym argumentem, dar języków był ostrzeżeniem dla Żydów, że Bóg osądzi Izrael za odrzucenie Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. Tak więc kiedy Bóg faktycznie osądził Izraela (pozwalając na zniszczenie Jerozolimy przez Rzymian w 70 r.n.e.), dar mówienia językami nie spełniałby już swojej funkcji do której został przeznaczony.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-08-10, 14:52   

Określanie daty powstania kanonu to już inny temat. Księga Obj. doczekała się tysięcy różnych interpretacji, bo są tam wizje...
Tymczasem Pismo mówi o darach z nastawieniem by obfitowały, rozwijały się i uzupełniały.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-10, 18:54   

Cytat:
Ustanie pewnych darów, a właściwie przejawów działania Bożego, nie oznacza, że Bóg dziś nie działa. Przykładowo nie twierdzę, że Bóg w obecnych czasach nie może uzdrawiać lub dokonywać cudów.
Przed chwilą pisał pan że:"pewne szczególne przeżycia duchowe miały być udziałem tylko pierwszych chrześcijan."-To tak,jakby pisać,że ustanie pracy serca wcale nie oznacza,że człowiek umiera,albo ustanie pracy silnika wcale nie oznacza ,że samochód nie jedzie.Szczególna logika,pomija ewangeliczne obietnice dotyczące daru Ducha św.dla przyszłych pokoleń.
Cytat:
W swych wypowiedziach poruszyłem jedynie kwestię tych elementów duchowych wspomnianych w 13 i 14 rozdziale z 1 Listu do Koryntian.
"Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie; lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie." Gdzie pan widziałeś powszechną doskonałość,która objęła ludzkość?"Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany" Obcuje pan z B-giem bezpośrednio ? Nie ma dzisiaj ani pełni wiedzy,ani sprawiedliwości, ani pokoju na świecie.Daleko wszystkim,także nominalnemu chrześcijaństwu do doskonałości.
Cytat:
upadek narodu izraelskiego
Naród izraelski ma się bardzo dobrze,a judaizm przetrwał przez tysiąclecia właśnie dlatego,że odrzucał nowinki niezgodne z Torą.
Cytat:
Tak więc kiedy Bóg faktycznie osądził Izraela (pozwalając na zniszczenie Jerozolimy przez Rzymian w 70 r.n.e.), dar mówienia językami nie spełniałby już swojej funkcji do której został przeznaczony.
Pomimo zniszczenia Swiątyni judaizm przetrwał,ponieważ jest religią wiecznego Przymierza Żydów,a nie innych narodów.Nie koliduje to ani z chrześcijaństwem,ani z darem języków.Inne narody moga mieć swoje religie,pod warunkiem ,że nie kolidują one z przykazaniami Noacha.Pańskie nieustające pogrózki wobec przedstawicieli judaizmu,straszenie Żydów sądem bożym to jakaś dziwna mania.Czy ja pana straszę sądem,na dodatek uzurpując sobie występowanie w Imieniu B-ga za zbrodnie nominalnego chrzescijaństwa ?Tak się nie da polemizować emanując fanatyzmem.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-08-11, 00:00   

Fedorowicz napisał/a:
Przed chwilą pisał pan że:"pewne szczególne przeżycia duchowe miały być udziałem tylko pierwszych chrześcijan."-To tak,jakby pisać,że ustanie pracy serca wcale nie oznacza,że człowiek umiera,albo ustanie pracy silnika wcale nie oznacza ,że samochód nie jedzie.Szczególna logika,pomija ewangeliczne obietnice dotyczące daru Ducha św.dla przyszłych pokoleń.
Problematykę służb i darów Bożych w 1 Liście do Koryntian zilustrowano na przykładzie członków ciała. Żaden z darów sam w sobie nie jest sercem organizmu, lub nie stanowi funkcji serca. Jeżeli miałbym się pokusić o odpowiedź na pytanie co jest sercem Ciała Chrystusowego, a ściślej co zapewnia pracę serca odpowiedziałbym, że jest to Duch Boży umożliwiający normalne funkcjonowanie całego ciała, i dopiero w obrębie tego ciała mogą funkcjonować różne dary duchowe zgodne z ich przeznaczeniem; patrz również List do Efezjan 4:11-16.
Cytat:
"Bo cząstkowa jest nasza wiedza i cząstkowe nasze prorokowanie; lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie." Gdzie pan widziałeś powszechną doskonałość,która objęła ludzkość?"Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany" Obcuje pan z B-giem bezpośrednio ? Nie ma dzisiaj ani pełni wiedzy,ani sprawiedliwości, ani pokoju na świecie.Daleko wszystkim,także nominalnemu chrześcijaństwu do doskonałości.
Niejednokrotnie już odpowiadałem, że doskonałość nie oznacza tu ideału czy osiągnięcia stanu perfekcji, jak się najczęściej uważa, ale znaczenie uzależnione jest od kontekstu, a ten zawiera wzmiankę o cząstkowości będącej przeciwstawieniem doskonałości, czyli doskonałość to coś pełnego, wystarczającego.
Dodatkowo analizując treść 13 rozdziału w świetle wcześniejszego 12 rozdziału dostrzega się wskazówkę pokazującą, że autor miał na myśli doskonałość Ciała Chrystusowego, a nie doskonałość świata.
Za sprawą ofiary Chrystusa dzisiejsi wierzący mają bezpośredni dostęp do Boga.
Cytat:
Naród izraelski ma się bardzo dobrze,a judaizm przetrwał przez tysiąclecia właśnie dlatego,że odrzucał nowinki niezgodne z Torą.
Napisałem trochę więcej niż zacytowany przez Ciebie urywek wypowiedzi.
Cytat:
Pomimo zniszczenia Swiątyni judaizm przetrwał,ponieważ jest religią wiecznego Przymierza Żydów,a nie innych narodów.Nie koliduje to ani z chrześcijaństwem,ani z darem języków.Inne narody moga mieć swoje religie,pod warunkiem ,że nie kolidują one z przykazaniami Noacha.Pańskie nieustające pogrózki wobec przedstawicieli judaizmu,straszenie Żydów sądem bożym to jakaś dziwna mania.Czy ja pana straszę sądem,na dodatek uzurpując sobie występowanie w Imieniu B-ga za zbrodnie nominalnego chrzescijaństwa ?Tak się nie da polemizować emanując fanatyzmem.
Chyba mnie z kimś mylisz.
Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek groził jakimkolwiek przedstawicielom judaizmu i straszył jakichkolwiek Żydów sądem Bożym. :shock:
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-08-11, 04:06   

wit napisał/a:
..doskonałość nie oznacza tu ideału czy osiągnięcia stanu perfekcji ..wskazówkę pokazującą, że autor miał na myśli doskonałość Ciała Chrystusowego, a nie doskonałość świata...Za sprawą ofiary Chrystusa dzisiejsi wierzący mają bezpośredni dostęp do Boga.
Słowo doskonałość pochodzi od łacińskiego perfectio, a oznacza dokonanie czegoś, zrobienie do końca.Dzieło dokończone nie powinno posiadać usterek,wad i braków, proszę więc nie mącić jasnych i wyraźnych pojęć.W Biblii chodzi przede wszystkim o doskonałość moralną, doskonałość związaną ze zbawieniem przez przylgnięcie do B-ga.W wymiarze zewnętrznym to naprawa świata, przywrócenie sprawiedliwości i pokoju na ziemi i usunięcie cierpienia.Nawet jeśli ograniczymy temat tylko do chrześcijaństwa to o doskonałości na razie można pomarzyć.
Cytat:
Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek groził jakimkolwiek przedstawicielom judaizmu i straszył jakichkolwiek Żydów sądem Bożym.

Cytat z pańskich wypowiedzi: "Tak więc kiedy Bóg faktycznie osądził Izraela", "zagrożenia duchowe jakie przykładowo wynikają z szeroko pojętego judaizmu","dzisiejsi wyznawcy judaizmu wierzą w boga Talmudu, który jest innym bogiem", "składający się z Żydów, jak i z pogan", "Cóż... żydzi wiele rzeczy robią odwrotnie" itd.W prawie każdym wątku zamieszcza pan antysemicką wstawkę, a potem pan temu zaprzecza.Dziwna to zabawa.
Cytat:
Chyba mnie z kimś mylisz.
Zdarza się na forach dyskusyjnych,że pisze ta sama osoba pod różnymi nickami.Wymowa, treść i styl wypowiedzi jest pomimo zmyłki identyczna i zdradza autora postu.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11