Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jahwe czy Jehowa?
Autor Wiadomość
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-06, 18:04   

Elihu napisał/a:
bartek212701 napisał/a:
Jak powtarzałem "Kordiana"J.Słowackiego w tym roku to też dostrzegłem tą formę :-) z jakieś 3 bądź 4 razy

Srodowisko,w którym się obracał Julek Słowacki było związane z masonerią,a on sam w swojej twórczości używał typowego słownictwa np. w ,,Fanatyzm''-frankomason.
http://www.google.pl/url?...TzgD_5g&cad=rja
rany Julek
Wcale się nie dziwię,że używał tej formy.


Rany julek jak ja się dziwie,że ludzie tu takie rzeczy piszą :-) Norwid też był masonem a Kakenstorf pewnie 33 stopnia ;-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-06, 21:13   

bartek212701 napisał/a:
Norwid też był masonem a Kakenstorf pewnie 33 stopnia

Skąd wiesz.
_________________
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-06, 21:25   

Elihu, Bo Słowacki krążył w takim towarzystwie zapewne Konopnicka też,bo też tej formy używała :-) znasz to powiedzienie o lesie i drzewach,że im dalej w las tym więcej drzew? Uważaj,bo mozesz,któregoś nie zauważyć i przywalić.Słowacki dyplomata konkurował z Mickiewiczem to może zasięgnął i rady masonów :mrgreen: Nie,no po prostu czasami nie wyrabiam,wolę coś zamienić w żart niż komuś niegrzecznie odpisać co myślę.Więc lepiej nikogo o masonerie nie oskarżajmy.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-07, 18:11   

bartek212701 napisał/a:
Elihu, Bo Słowacki krążył w takim towarzystwie zapewne Konopnicka też,bo też tej formy używała :-) znasz to powiedzienie o lesie i drzewach,że im dalej w las tym więcej drzew? Uważaj,bo mozesz,któregoś nie zauważyć i przywalić.Słowacki dyplomata konkurował z Mickiewiczem to może zasięgnął i rady masonów :mrgreen: Nie,no po prostu czasami nie wyrabiam,wolę coś zamienić w żart niż komuś niegrzecznie odpisać co myślę.Więc lepiej nikogo o masonerie nie oskarżajmy.

Czy wiesz komu masoneria proponowała należenie do nich robolom czy ludziom wpływowym i wykształconym.
Jak moja żona robiła magisterkę,to pewien profesor opowiadał jak dostał zaproszenie do loży.
_________________
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-07, 18:18   

Elihu, Ze skrajności w skrajność,to straszne.Będę sie modlić o trzeźwość umysłu dla Ciebie.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-07, 22:02   

bartek212701 napisał/a:
Elihu, Ze skrajności w skrajność,to straszne.Będę sie modlić o trzeźwość umysłu dla Ciebie.

I co modliłeś się,bo jeśli tak to Twoje modlitwy nie zostały wysłuchane-czyżby zły adres.
_________________
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-07-09, 22:35   

Bobo napisał/a:
Nawiasem mówiąc... dostrzegam wyraźnie, że imię Boga to taki papierek lakmusowy. Pokazuje wyraźnie, jak pewnych ludzi mierzi owo imię i... nawet tam, gdzie mogliby używać, będą zwalczać tych, którzy używają. Nie dziwne?

Dziwna, żeby nie powiedzieć niestosowna, to jest ta Twoja klasyfikacja ludzi na używających i nieużywających Najświętszego Imienia Bożego.
Ja np. nie używam, ale mnie Ono "nie mierzi" i "nie zwalczam tych, którzy Go używają".
Ja nie używam poprzez najzwyklejszy szacunek. Nie wiem, do jakiej generacji należysz. Wydaje mi się, że Jachu jest z tego samego pokolenia co ja.
Zostałem wychowany w szacunku do Rodziców i do Mamy i Taty jako dziecko zwracałem się wręcz w trzeciej osobie (np. niech Tatuś, Mamusia, coś tam...).
Na "Ty" przeszedłem już jako żonaty i dzieciaty a i to z dużymi oporami, ale do zwracania się do Nich po imieniu, (oboje już niestety nie żyją), nigdy się nie posunąłem...
Bobo napisał/a:
Czy masz jakieś wyjaśnienie, dlaczego prorocy w ST w modlitwach używali imienia Bożego? Czy popełniali jakieś świętokradztwo? Czy w NT masz jakieś aluzje, że popełniali błąd, że to było niestosowne?

Jeśli o mnie chodzi, to wyjaśnienie jest bardzo proste:
Izrael w czasach ST, był "mikroskopijną wyspą w oceanie pogaństwa".
Do tego, Izraelici byli niesamowicie podatni na podszepty szatana i np. wystarczyła im 40-to dniowa nieobecność Mojżesza, aby po tak spektakularnych cudach wyprowadzenia z Egiptu, ulać sobie cielca i oddawać mu hołd, jako jedynemu bogu...
To działo się non-stop w całej opisanej w Biblii historii Izraela w ST.
Nie dziwota więc, że wszyscy Prorocy i Mężowie Boży w swoich Proroctwach, pouczeniach i mowach, wskazywali na Autorstwo Tego Jedynego Boga YHWH.
To było niejako konieczne, aby jednoznacznie uświadamiać adresatom Proroctw, nauk i ostrzeżeń, w Imieniu Kogo są one wygłaszane.
Ja, gdy się modlę Ojcze nasz, to nie mam wątpliwości Kto Jest moim Ojcem, gdy ktoś poucza mnie o Panu Bogu, to nie mam wątpliwości, Kto Jest Tym Jedynym Panem Bogiem.
A mając zakodowany szacunek do cielesnych Rodziców, tym bardziej mam go zakodowany do Duchowego Rodzica - Stwórcy...
Nikomu więc nie odmawiam i nie zwalczam jego podejścia do tego tematu - kto miał rację,okaże się (mam nadzieję), już niedługo:
Obj 22:20 napisał/a:
Mówi ten, który świadczy o tym: Tak, przyjdę wkrótce. Amen, przyjdź, Panie Jezu!

No i na zakończenie:
Mat 18 napisał/a:
W owym czasie przystąpili uczniowie do Jezusa, pytając: Kto też jest największy w Królestwie Niebios? 2  A On, przywoławszy dziecię, postawił je wśród nich 3  i rzekł: Zaprawdę powiadam wam, jeśli się nie nawrócicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebios. 4 Kto się więc uniży jak to dziecię, ten jest największy w Królestwie Niebios.

Bez urazy, mam nadzieję?
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-10, 11:14   

Cytat:
Nawiasem mówiąc... dostrzegam wyraźnie, że imię Boga to taki papierek lakmusowy. Pokazuje wyraźnie, jak pewnych ludzi mierzi owo imię i... nawet tam, gdzie mogliby używać, będą zwalczać tych, którzy używają. Nie dziwne?

Czy masz jakieś wyjaśnienie, dlaczego prorocy w ST w modlitwach używali imienia Bożego? Czy popełniali jakieś świętokradztwo? Czy w NT masz jakieś aluzje, że popełniali błąd, że to było niestosowne?




Mnie nie mierzi Imię Boże,natomiast mierzi mnie lekceważenie Boga poprzez używanie uwłaczającej Mu formy Jehowa,skądinąd nieprawidłowej oznaczającej po hebr.mąciciel,krzywdziciel stworzonej przez masonerię po to by urągać Bogu albo masoni w ten sposób wielbią wiadomo kogo a ŚJ robią to samo-wielka kara może za to być.
A więc Twoje słowa o zwalczaniu tych co używają są śmieszne.
Co do punktu 2 to mam takie wyjaśnienie:
prorocy w ST znali to Imię-dzisiaj jest ono nieznane ,może celowo Bóg zakrył Swoje Imię-jest to taki papierek lakmusowy ,który w przypadku ŚJ zabarwił się na czerwono.I do tego myślą,że jeszcze służą Bogu-niezłe
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-10, 14:21   

Elihu,
Cytat:
prorocy w ST znali to Imię-dzisiaj jest ono nieznane ,może celowo Bóg zakrył Swoje Imię-jest to taki papierek lakmusowy ,który w przypadku ŚJ zabarwił się na czerwono.I do tego myślą,że jeszcze służą Bogu-niezłe
gorszych głupot przeczytać nie mogłem,Bóg objawił swe imię i zaraz je zakrył,co za nieodpowiedzialny i niezdecydowany Bóg jednym słowem :-) Biblia kiedy powiedziała,że imię jest objawione nie powiedziała już nic o Jego ukryciu,trochę konsekwencji w wymyślaniu własnych teorii[bo biblijne to one nie są]
Ty też myślisz,że służysz Bogu a służysz jakiemuś ukrywaczowi własnego imienia to nie Bóg Biblii,może to jakiś inny bóg co ? Musisz się zastanowić nad tym co piszesz.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-07-10, 14:58   

bartek212701 napisał/a:
gorszych głupot przeczytać nie mogłem,Bóg objawił swe imię i zaraz je zakrył,co za nieodpowiedzialny i niezdecydowany Bóg jednym słowem :-) Biblia kiedy powiedziała,że imię jest objawione nie powiedziała już nic o Jego ukryciu,trochę konsekwencji w wymyślaniu własnych teorii[bo biblijne to one nie są]

Teraz wiem dlaczego Bóg nie słucha Twoich modlitw.
Ja u Ciebie nie zauważyłem w ogóle nic wspólnego z Biblią a jesteś na forum biblijnym i to moderatorem.
_________________
Mt.24:28 Bo gdzie jest padlina, tam zlatują się sępy.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-07-10, 15:10   

Elihu,
Elihu napisał/a:
Teraz wiem dlaczego Bóg nie słucha Twoich modlitw.
a to jesteś wieszczem,że wiesz że nie wysłuchuje? ;-)
Elihu napisał/a:
Ja u Ciebie nie zauważyłem w ogóle nic wspólnego z Biblią a jesteś na forum biblijnym i to moderatorem.
bo nie chcesz widzieć :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2017-10-14, 15:30   

EMET:
Znakomity językoznawca polski - Jerzy Kuryłowicz - w swojej pracy wydanej po angielsku w roku 1972 przez Wyd. OSSOLINEUM pt. „STUDIES IN SEMITIC GRAMMAR AND METRICS” na bazie - analizowanych przez siebie - Psalmów 1 do 41 [vide: objaśnienia na str. 204, dz. cyt.] → konsekwentnie używa przy translacji na angielski [praca, bowiem, po angielsku] formy Imienia per „Jehovah”.
Jak objaśnia autor w ‘Summary’, pisząc m.in.: „Analiza oparta jest tutaj na tekście t r a d yc y j n y m zaopatrzonym akcentami (tzw. accentus domini i accentus servi) i uwzględniającym sandhi zewnętrzne, mianowicie lenicję (spirantyzację) nagłosowych p t k b d g po poprzedzającym wygłosie wokalicznym.” [str. 204, dz. cyt.].
W związku z tak dokładnie analityczno-naukowym podejściem, fragmenty trans. przez J.K. /poprzedzające translację/ są pełne różnych trudnych do wyedytowania zapisów czcionek.
Podam trzy [3] miejsca, które osobiście dostrzegłem, gdzie oddaje per „Jehovah”, ew. poprzez zapis „Jehova” --
XVIII, 25 {tutaj trans. tłumaczonego fragmentu} ‛therefore has Jehovah recompensed me according to my righteousness’ {str. 173, dz. cyt.}
XXXI, 15 {trans.} ‛I trusted in thee, O Jehovah’ {str. 174, dz. cyt.}
III, 9 {trans.} ‛salvation belongeth unto Jehova: thy blessing (be) upon thy people’ {str. 174, dz. cyt.}.
Uwaga: nawiasy {…} oraz to, co w owych, pochodzą ode mnie – E.

Dla ew. zainteresowanych, kim był prof. J. Kuryłowicz –
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kury%C5%82owicz

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11