Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sola scriptura
Autor Wiadomość
gonzalo
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:50   Sola scriptura

Witam wszystkich forumowiczów!

Mam na początek dosyć standardowe pytanie:

Jakie jest biblijne uprawomocnienie zasady 'sola scriptura'?
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:50   

" Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. "

Chociazby ten fragment na to wskazuje.
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:50   

sylka napisał/a:
" Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. "

Chociazby ten fragment na to wskazuje.


Ten fragment wskazuje na to, ze Biblia jest natchniona, a nie ze jedyna, zawierająca Słowo Boże.
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lantis
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:50   

sylka napisał/a:
"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. "

Chociazby ten fragment na to wskazuje.


Czy według ciebie do "Pisma" w tym wersecie zalicza się na przykład Ewangelia wg św. Jana i Apokalipsa?
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:50   

Dla uczciwości podam kontekst wypowiedzi Pawla:

" I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. "

Pawel kierowal te slowa do Tymoteusza i wspominal ,ze zna on od niemowlęctwa PIsma Swięte - ktore moga go obdarzyć mądrością ku zbawieniu prezz wiarę w Jezusa Chrystusa.

Jakie pisma mogł znać Tymoteusz?
Na pewno MOjzesza, proroków i psalmy - Torę.

Pawel mowi ,ze te pisma przez Boga są natchnione.
Ja wierzę, ze ewangelie pisali ludzie pod natchnieniem Ducha Swiętego.
Sam Jezus mowil do ucznio , ze Duch Swięty przypomni im wszystko co uczył.
Wierze ,ze Dzieje Apostolskie, Listy apostolskie, Apokalispa byly spisywane pod natchnieniem Ducha Swiętego.
I daltego ten werset, ze cale pismo przez Boga natchnione jest pozyteczne do nauki odnoszę do całęj Biblii. Starego i Nowego Testamentu.

A o innych ksiegach natchnionych przez Ducha Swiętego nic mi nie wiadomo yarpen.

Ja znam i uznaje tylko Biblię za autorytet a sprawach wiary.
 
 
gonzalo
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:51   

sylka napisał/a:
Ja znam i uznaje tylko Biblię za autorytet a sprawach wiary.

O to właśnie pytam:

trawestacją którego wersetu biblijnego jest ta Twoja deklaracja?

tzn: gdzie napisano: jedynym autorytetem w sprawach wiary jest Biblia ?
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lantis
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:51   

sylka napisał/a:
I daltego ten werset, ze cale pismo przez Boga natchnione jest pozyteczne do nauki odnoszę do całęj Biblii. Starego i Nowego Testamentu.


Możesz sobie odnościć, tylko że to nie ma poparcia w Biblii. Autor tego fragmentu nie rozumiał "Pisma" jako Biblii w obecnej postaci. Nie mógł też zaliczać do "Pisma" przykładowo: Ewangelii wg św. Jana oraz Apokalipsy, ponieważ jeszcze wtedy one nie istniały.

pzdr
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:51   

lantis wiem, ale czy sugerujesz ze ewangelie, dzieje ap , listy i apokalipsa nie sa napisane pod natchnieniem Ducha Swiętego ?
 
 
Lantis
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:51   

sylka napisał/a:
lantis wiem, ale czy sugerujesz ze ewangelie, dzieje ap , listy i apokalipsa nie sa napisane pod natchnieniem Ducha Swiętego ?


Nie, sugeruję tylko, że werset który podałaś tego nie mówi.

Kanon czy kwestia nachnienia/nienatchnienia nie jest jednak tematem tego wątku, ale pytanie zadane przez Gonzala.

Też jestem ciekaw odpowiedzi...
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:52   

gonzalo - to sie nazywa wiara.
Ja wierze ,ze Biblia jest tym narzędzien poznania Boga , ktore Bog nam dal. I ze uznał, ze tyle nam wystarczy do poznania Jego dzieł.

Dla uczicwosci dodam :)) :

" Wiele też innych rzeczy dokonał Jezus, które, gdyby miały być spisane jedna po drugiej, mniemam, że i cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by należało napisać. " Jana 21:25

" wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze; te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego. " Jana 20:30,31


Mnie Bog przekonał, ze własnie Biblia jest tą księga , ktorą mam studiować, badać ,kopac, szukac w niej odpowiedzi, szukac slów zycia.

JA wierzę w Biblie :))

Ale dla uczciwosci dodam, ze jest jeszcze ktos.

" Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem " Jana 14: 26

: lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi. On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi. " Jana 16:13

Wierze, ze Duch Swięty wykonał swoja pracę i przypomnial tym, ktorzy spisywali NT to co mowil Jezus i dlatego tak wazny jest NT.
Równiez dzisiaj Duch Swięty wykonuję to z czym Bog go poslał i uczy nas i wprowadza we szelka prawde.
Ale Duch Swięty nie będzie mówil nic sprzecznego z Biblią .

W to wierzę.

Tak więc jesli ty gonazalo znasz jakies inne źródła potwierdzone przez Ducha Swiętego - to trzymaj sie ich.
Ja nie znam
Jezus ostrzegał przed roznymi zwiedzeniami i zwodzicielami.
I dlatego ja wole trzymac sie tego co jest napisane w Biblii.

I daltego nie przyjmuje zadnych nowych doktryn , a szczegolnie tych sprzecznych z Biblia.


Jeszcze na koniec przytocze slowa z Apokalipsy sw Jana :

" Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze; a jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze. " Objawienie Jana 22:19

Tak więc zarówno jak do księgi apokalipsy tak i do innych pism Nowego testamentu NIE RADZE NIC DODAWAC
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:52   

sylka napisał/a:
A o innych ksiegach natchnionych przez Ducha Swiętego nic mi nie wiadomo yarpen.

Ja znam i uznaje tylko Biblię za autorytet a sprawach wiary.


Ja nie mówię o tym, ze istnieją inne ksiegi natchnione. Ja mówię, ze istnieje jeszcze drugie źródło, które przekazuje nauczanie Chrystusa i Apostołów:

2 Tes 2:15
15. Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu.
(BT)

Nauczanie ustne, które nie zostało zapisane w NT.
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:52   

Yarpen, ja nie wiem co to jest to nauczanie ustne Shocked

Powiedz mi tylko jedno, czy to nauczanie ustne, ktore znasz, jest w zgodzie z nauczaniem Biblijnym, z tym co zapisane w Biblii?
Czy moze jest sprzeczne?

Bo jesli byloby w jakiejs sprawie sprzeczne, to byloby NIEWIARYGODNE.

Dodam jeszcze cosik, bo nie zauważyłam tego przytoczonego wersetu.
A tak to jest z przekładami biblijnymi. Zarzucamy Swiadkom Jehowy ze przekręcają wersety w Biblii na korzyść wlasnej doktryny.
Ale nie tylko oni to robia:

W innych przekładach ten werset brzmi tak:

"Przeto, bracia, trwajcie niewzruszenie i trzymajcie się przekazanej nauki, której nauczyliście się czy to przez mowę, czy przez list nasz " 2 Tes 2:15 ( BW)

" Przetoż, bracia! stójcie, a trzymajcie się nauki podanej, którejście się nauczyli lub przez mowę, lub przez list nasz " 2 Tes 2:15 ( BG)

Jakos dla mnie nauka przekazana czy podana, to co innego iż tradycja !!

Ale co to za nauka? I czyja to nauka?

Jak widzisz w tym wersecie jest to NAUKA APOSTOLSKA , a apostolowie nauczali w tamtych czasach wysyłając listy, lub bedąc obecnymi.

I dlatego dzis, nie będąc obecnymi wsród nas ciałem , pozostały nam tylko ich listy.
I chwała Bogu!

Nie ma inngo fundamentu wiary jak prorocy ( ktorzy prorokowali o Jezusie) i apostolowie, a kamieniem węgielnym jest JEzus Chrystus.

" ...zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus " Efez 2:20

Jesli ktokolwiek dodaje cos do tego fundamentu , to biada mu .
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:53   

sylka napisał/a:
Yarpen, ja nie wiem co to jest to nauczanie ustne .


Tak to jest, gdy się przebywa jedynie z protestantami.

Cytat:
Powiedz mi tylko jedno, czy to nauczanie ustne, ktore znasz, jest w zgodzie z nauczaniem Biblijnym, z tym co zapisane w Biblii?
Czy moze jest sprzeczne?

Bo jesli byloby w jakiejs sprawie sprzeczne, to byloby NIEWIARYGODNE.


Nie jest sprzeczne z nauczaniem spisanym w Biblii.
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:53   

Chyba w tym samym czasie pisalismy posty, a ja cosik dodalam.

No jesli nie jest to sprzeczne , to nie ma problemu.

Tylko proszę podaj mi teraz kilka przykladów takiej ustnej nauki, ustnej tradycji.
I zastanowimy sie wspolnie ,czy rzeczywiscie nie jest to sprzeczne z Biblia.
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-23, 13:53   

sylka napisał/a:

Tylko proszę podaj mi teraz kilka przykladów takiej ustnej nauki, ustnej tradycji.
I zastanowimy sie wspolnie ,czy rzeczywiscie nie jest to sprzeczne z Biblia.


Tylko powiedz, czyją interpretacją Biblii będziemy się posługiwać?

Achaś, proponuję zmianę wątku, ponieważ dyskusja przestanie dotyczyć zasady "sola scriptura".
Ostatnio zmieniony przez 2006-08-02, 07:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 19