Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprawowanie Wieczerzy Pańskiej samemu
Autor Wiadomość
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-03-15, 08:40   

Fedorowicz napisał/a:
Cytat:
Jachu
cichy,pokorny..
Misja?" Lekarzu ulecz najpierw siebie".. Izrael jest .. ludem upartym i twardego karku.

Panie Jachu,pan wybaczy,ale..czy na pewno jest pan "pokorny" ?


Mój Mistrz tak powiedział;
Mat. 11:29
29. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode mnie, że jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.
(BW)
A przecie i gromił i pouczał i mówił prawdę,bo o sobie powiedział;"ja jestem Prawda"

A Mosze?
4 Moj. 12:3
3. A Mojżesz był mąż najpokorniejszy ze wszystkich ludzi, którzy mieszkali na ziemi.
(BG)
Cały Naród wyprowadził z Egiptu,był dzielny i bezkompromisowy. Zarzucisz mu brak pokory i cichosci?
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-03-15, 08:49   Re: Pascha.

Facetwfotelu napisał/a:
Chodzi mi o to,że Jezus był Żydem i apostołowie również i spożywali Paschę Żydowską.Natomiast nakaz:"To czyńcie na moją pamiątkę" dotyczy wszystkich chrześcijan czy tylko chrześcijan pochodzenia żydowskiego? Jeśli wszystkich to Jezus tym samym zniósł przykazanie czy nakaz Boga mówiący o tym,że Paschę mogą spożywać tylko obrzezani.Sam jestem chrześcijaninem, ale pytam Ciebie, gdyż widzę,że znasz Torę i ciekawi mnie Twoje spojrzenie na tę kwestię.
Pozdrawiam!
Dziękuję za zainteresowanie moimi nieudolnymi wpisami na forum, ale daleko mi do głębokiej znajomości Tory.Według mnie Chrześcijaństwo jest religią uniwersalną o wiele bardziej niż Judaizm, ponieważ łatwiej jest przystąpić do chrześcijańskiej społeczności.Co prawda każdy jeśli chce, może również zostać wyznawcą judaizmu,czyli Żydem,ale nie jest to już takie proste.Wymaga poważnej motywacji oraz kontaktu z rabinem przez dłuższy czas i dokonywania procesu konwersji,a także obrzezania .Wypowiedź Jezusa o pamiątce w Ewangelii dotyczyła Apostołów, ale tłumaczone jest w Chrześcijaństwie, że uczestnictwo w Wieczerzy Pańskiej dotyczy wszystkich Chrześcijan, niezależnie od ich narodowości.Oczywiście Pamiątka, Eucharystia, czy Wieczerza jak to nazywają różne chrześcijańskie społeczności nie jest Paschą. Nie mieszałbym tu Judaizmu z Chrześcijaństwem, ponieważ to zupełnie różne religie.Jezus i Apostołowie byli co prawda, jak donosi Ewangelia praktykującymi Żydami, ale założyli nową religię, różniącą się jednak w istotny sposób od Judaizmu. Pozdrawiam.
Cytat:

Zarzucisz mu brak pokory i cichosci?

Widzisz,ja szanuję Twoje wierzenia, tylko sam nie mieszam judaizmu i chrześcijaństwa ze sobą ,ponieważ są to inne religie. Jeżeli ktoś jednak chce pod jakimś względem je łączyć ,a jest to forum dyskusyjne ,to mogę zadać pytanie, na czym opiera swoją opinię w danej kwestii.I proszę nie obrażać się na mnie , jeśli nie będzie umiał sensownie ani merytorycznie odpowiedzieć.Zwykle jednak tego nie robię w wypadku, gdy ktoś jest agresywny, aby nie prowokować konfliktów oraz nie obrażać uczuć religijnych.Jeśli jednak ktoś chce dyskutować na spokojnie, nie widzę problemu.
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-03-15, 09:30   

Facetwfotelu napisał/a:
Jak to jest z tą Wieczerzą.Chrześcijanie mówią,że to jest Pascha a z tego co się orientuję,Paschę mogą spożywać tylko obrzezani.


I prawdę mówisz. Wieczerza Pańska powinna być obchodzona 14 Nisan - w Pierwszy dzień Przaśników natomiast Pascha to Święto Przaśników 15 Nisan.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-03-15, 09:33   

Anowi napisał/a:
Wieczerza Pańska powinna być obchodzona 14 Nisan - w Pierwszy dzień Przaśników

A gdzie to w Biblii zapisano?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-03-15, 09:35   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Anowi napisał/a:
Wieczerza Pańska powinna być obchodzona 14 Nisan - w Pierwszy dzień Przaśników

A gdzie to w Biblii zapisano?


Mt 26:17 BT „W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?”
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-03-15, 09:39   

To jest pytanie uczniów do Jezusa gdzie mają przygotować Paschę dla niego. Ja Cię zaś pytam: W którym miejscu w Biblii zapisano, że Wieczerza Pańska przez chrześcijan, czyli pamiątka Chrystusa tak jak On nakazał, powinna być obchodzona 14 nisan?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-03-15, 10:02   

Yarpen Zirgin napisał/a:
W którym miejscu w Biblii zapisano, że Wieczerza Pańska przez chrześcijan, czyli pamiątka Chrystusa tak jak On nakazał, powinna być obchodzona 14 nisan?


Wieczerza Pańska odbyła się po zachodzie słońca (w nocy), a po wschodzie słońca zabito Baranka Bożego tzw. baranka paschalnego. Noc wieczerzy i śmierć ofiary czyli Pascha to jeden dzień 14 Nisan.

Kpł 23:5-6 BT „W pierwszym miesiącu, czternastego dnia miesiąca, o zmierzchu, jest Pascha dla Pana.(6) A piętnastego dnia tego miesiąca jest święto Przaśników dla Pana - przez siedem dni będziecie jedli tylko przaśne chleby.”

Wj 12:6 Br „Macie baranka przetrzymać u siebie aż do dnia czternastego tego miesiąca, a wieczorem dnia czternastego powinno się go zabić wobec zgromadzenia całego Izraela.”

jak widzisz słowa wypowiedziane na uczcie "czyńcie to na moją pamiątkę" zostały wypowiedziane 14 Nisan
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-03-15, 10:06   

Anowi napisał/a:
Wieczerza Pańska odbyła się po zachodzie słońca (w nocy), a po wschodzie słońca zabito Baranka Bożego tzw. baranka paschalnego. Noc wieczerzy i śmierć ofiary czyli Pascha to jeden dzień 14 Nisan.

Kpł 23:5-6 BT „W pierwszym miesiącu, czternastego dnia miesiąca, o zmierzchu, jest Pascha dla Pana.(6) A piętnastego dnia tego miesiąca jest święto Przaśników dla Pana - przez siedem dni będziecie jedli tylko przaśne chleby.”

Wj 12:6 Br „Macie baranka przetrzymać u siebie aż do dnia czternastego tego miesiąca, a wieczorem dnia czternastego powinno się go zabić wobec zgromadzenia całego Izraela.”

jak widzisz słowa wypowiedziane na uczcie "czyńcie to na moją pamiątkę" zostały wypowiedziane 14 Nisan

To wiemy, ale ja nie prosiłem Cię o to, abyś napisała kiedy Chrystus wypowiedział słowa "to czyńcie na moją pamiątkę". Proszę Cię abyś wskazała miejsce w Piśmie Świętym, w którym Chrystus, albo ktokolwiek z apostołów, przekazał informację, że ten nakaz Chrystusa należy wypełniać raz w roku 14 dnia miesiąca nisan.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Fedorowicz 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 713
Wysłany: 2011-03-15, 10:13   

Chrześcijaństwo,jako religia nowa szukało u swego zarania uzasadnienia i uwiarygodnienia w o wiele starszej religii, jaką jest judaizm.Stąd tyle odniesień do Biblii Hebrajskiej,nieraz przesadnie wyolbrzymianych. Świadczy o tym także wybór czasu ustanowienia Ostatniej Wieczerzy, aby odbyła się dokładnie w okresie obchodzenia Paschy .
_________________
Baruch Ata Haszem, Eloheinu melech haolam, szechechejanu, wekijemanu, wehigijanu lazeman hazeh.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-03-15, 10:15   

Przaśniki możesz jeść codziennie - a rocznica 14 Nisan jest raz w roku, który trwa obecnie nie 365 dni a 384 dni (tyle dni liczy obecnie kalendarz księżycowy).

1Kor 11:25 NS "Podobnie uczynił też z kielichem, gdy po spożyciu wieczerzy powiedział: "Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy mojej krwi. Czyńcie to, ilekroć będziecie go pić, na moją pamiątkę"."

1Kor 11:26 NS "Bo ilekroć jecie ten chleb i pijecie ten kielich, obwieszczacie śmierć Pana, aż on przybędzie."
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-03-15, 10:21   

Anowi, i znowu podajesz wersy, w których nie ma tego, o co proszę. Nie chcę informacji na temat tego, co głosimy spożywając Eucharystię albo kiedy zostało przez Chrystusa nakazane jej spożywanie. Proszę o fragment Biblii, w którym Chrystus lub apostołowie nakazali czynić to raz w roku 14 nisan.

Jeżeli takiego fragmentu nie ma, to po prostu tak napisz.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-03-15, 10:39   

Cytat:
Przaśniki możesz jeść codziennie - a rocznica 14 Nisan jest raz w roku, który trwa obecnie nie 365 dni a 384 dni (tyle dni liczy obecnie kalendarz księżycowy).

1Kor 11:25 NS "Podobnie uczynił też z kielichem, gdy po spożyciu wieczerzy powiedział: "Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy mojej krwi. Czyńcie to, ilekroć będziecie go pić, na moją pamiątkę"."

1Kor 11:26 NS "Bo ilekroć jecie ten chleb i pijecie ten kielich, obwieszczacie śmierć Pana, aż on przybędzie."


Bóg jest ten sam, nie zmienia się więc:

są trzy święta okresowe: Święto Paschy, Święto Pięćdziesiątnicy, Święto Szałasów

a Jezus położył nacisk na dzień swojej śmierci - bowiem powiedział:

Lk 22:16 NS "bo mówię wam: Nie będę już go jadł, aż się spełni w królestwie Bożym"."

znaczy, że powróci na swoją wieczerzę
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-03-15, 10:42   

Anowi, znowu odpowiadasz na swoje pytania. Przypominam moją prosbę:

Proszę o wskazanie fragmentu Biblii, w którym Chrystus lub apostołowie nakazali sprawować pamiątkę Jezusa raz w roku dnia 14 nisan.


Jeżeli takiego fragmentu nie ma, to po prostu napisz, że Biblia niczego takiego nie podaje.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-03-15, 10:59   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Anowi, znowu odpowiadasz na swoje pytania. Przypominam moją prosbę:

Proszę o wskazanie fragmentu Biblii, w którym Chrystus lub apostołowie nakazali sprawować pamiątkę Jezusa raz w roku dnia 14 nisan.


Jeżeli takiego fragmentu nie ma, to po prostu napisz, że Biblia niczego takiego nie podaje.

jeśli:

Wj 12:17 Bw „Przestrzegajcie Święta Przaśników, gdyż w tym właśnie dniu wyprowadziłem zastępy wasze z ziemi egipskiej. Przestrzegajcie tego święta przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne.”

to Święto Przaśników dla Żydów odbywa się raz w roku (15 Nisan) tak i dla Chrześcijan - Wieczerza (14 Nisan) jest raz w roku.

i tak jak napisałam powyżej: przaśniki możesz jeść codziennie - nikt Ci nie zabrania.

a wątek dotyczy jak sprawować Wieczerzę samemu? Wiesz?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-03-15, 11:03   

Anowi napisał/a:
Wj 12:17 Bw „Przestrzegajcie Święta Przaśników, gdyż w tym właśnie dniu wyprowadziłem zastępy wasze z ziemi egipskiej. Przestrzegajcie tego święta przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne.”

to Święto Przaśników dla Żydów odbywa się raz w roku (15 Nisan) tak i dla Chrześcijan - Wieczerza (14 Nisan) jest raz w roku.

Proszę o nakaz Chrystusa lub apostołów co do terminu sprawowania pamiątki Jezusa, a nie Twoje wnioski na ten temat na podstawie obchodzenia przez żydów Święta Przaśników.

Anowi napisał/a:
a wątek dotyczy jak sprawować Wieczerzę samemu? Wiesz?
W którym poruszyłaś kwestię sprawowania jej raz w roku, wiec teraz nie rób uników od zadanego pytania.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10