Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeciwko czemu protestują protestanci?
Autor Wiadomość
marcell 

Wysłany: 2010-10-26, 19:18   Przeciwko czemu protestują protestanci?

Czemu zajmujecie sie protestowaniem przeciwko innym wyznaniom chrześcijańskim w tym KK? Gdzie jest ta jednomyślność i jeden duch? I też sie spieracie o chrzest, czy ktoś jest ochrzczony czy trzeba go jeszcze dochrzcić itd. Nie o to chodziło Apostołom.

Wierny jest Bóg, który powołał nas do wspólnoty z Synem swoim Jezusem Chrystusem, Panem naszym. A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa. Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? (1Kor 1,9-13)

Amen

Betelgeuse 
Evangelisch

Wysłany: 2010-10-27, 11:31   

marcell napisał/a:
Czemu zajmujecie sie protestowaniem przeciwko innym wyznaniom chrześcijańskim w tym KK? Gdzie jest ta jednomyślność i jeden duch?

Kto tak mowi? To raczej katolicy uwazaja wszystkich innych za "dzieci gorszego boga" - bo stale podkreslaja, ze sa jakoby jedynym nieomylnym Kosciolem na swiecie. A juz slowa papieza ze: "Protestanci to nie Kosciol" uwazam za chwyt ponizej pasa.

Najlepiej jest - zamiast od razu krytykowac Kosciol Ewangelicki - nieco poczytac w tym temacie. Teraz, w dobie internetu, wystarczy wpisac w google dowolne haslo dotyczace Protestantyzmu i po prostu poczytac.

Protestantyzm - poniewaz protestowano przeciwko owczesnym obyczajom w KK - ksieza katoliccy dorabiali sie tak na biednych jak i bogatych, reklamujac odpusty i zyjac jak lordowie - a chyba nie o to chodzi...? Teraz daje sie zaobserwowac podobne zjawisko - dlatego ja osobiscie ciesze sie bardzo, bedac ewangelikiem.

Martin Luther als mein Vorbild.

krecik 

Wysłany: 2010-10-27, 12:32   

marcell napisał/a:
Wierny jest Bóg, który powołał nas do wspólnoty z Synem swoim Jezusem Chrystusem, Panem naszym. A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa. Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? (1Kor 1,9-13)

Przytoczony przez Ciebie werset tyczy się ludzi biblijnie wierzących, zaś ludzie w religii Rzymskiej, pomimo swej gorliwości, tkwią w naukach ludzkich.

Prawdziwie wierzący, będzie protestował tylko przeciw jawnemu grzechowi. Jezus uczy żeby być cichy i pokornego serca, taka postawa powinna cechować tzw. protestanta.
Słowo „protestant” zostało chyba wynalezione w celu odróżnienia od tzw. katolików. Chyba nie jest ono najtrafniejsze.

Protest czyli sprzeciw jest sprzeciwem temu że do łaski Bożej dokłada się coś jeszcze.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2010-10-27, 15:44   

Betelgeuse napisał/a:
Protestantyzm - poniewaz protestowano przeciwko owczesnym obyczajom w KK - ksieza katoliccy dorabiali sie tak na biednych jak i bogatych, reklamujac odpusty i zyjac jak lordowie - a chyba nie o to chodzi...?

Etymologia terminu protestantyzm

Termin „protestantyzm” pochodzi od protestu złożonego przez luteranów 6 księstw i 14 miast w 1529 roku podczas sejmu Rzeszy w Spirze przeciw uchwale zabraniającej przechodzenia na luteranizm.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

sewen 
sewen

Wysłany: 2010-10-31, 17:53   

Miałem nadzieję,że ktoś odpowie ,że przeciwko wszystkiemu ,co jest niezgodne ze Słowem Bożym.
Ówczesne działania Lutra zapoczątkowały zwrot kościoła ku Bożemu Słowu. Niestety nie uchroniono się przed przedostaniem niektórych doktryn KK .
Generalnie jednak było to oswobodzenie od hegemonii Kościoła Katolickiego.
Okazuje się jednak,że dzisiejsze kościoły protestanckie w różnym stopniu kultywują tradycje katolickie, ponieważ pozwalają one na uchwycenie"silną ręką" niesfornych wiernych.
I choć oficjalnie nie ma podziału na kler i laików, w rzeczywistości ów podział jest widoczny i dla wielu dotkliwy.
Nieomylność przywódców, domaganie się uznania autorytetu, jednoosobowe przywództwo -wypisz wymaluj obraz KK.
Jest zatem "protestantyzm,czy go nie ma?
A może by tak biblijnie ?
Cóż tedy, bracia? Gdy się schodzicie, jeden z was służy psalmem, inny nauką, inny objawieniem, inny językami, inny ich wykładem; wszystko to niech będzie ku zbudowaniu.

Odpowiedz do tematu