Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hardi
2011-11-28, 18:02
Kościół Chrześcijan Dnia Sobotniego
Autor Wiadomość
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-07-09, 08:26   

mam wrażenie - że to o czym piszesz dotyczyło adopcji synów nieprawego łoża
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-09, 08:30   

zgadza się
czy Maria była równa Bogu ?
pozdrawiam
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-07-09, 10:04   

wit napisał/a:
Pojęcie natury należałoby jednak szczegółowo zdefiniować, bo co np. powiedzieć o fragmencie z 2 Listu Piotra 1:4 gdzie wspomniano, że wierzący stali się uczestnikami Bożej natury. Czy w praktyce oznacza to, że wierzący są Bogiem/Bogami...?

Mówiąc o naturze rzeczy nie da sie nie sięgnąc do filozofii bo w gruncie rzeczy jest to pojęcie stricte filozoficzne. I tak w języku starogreckim przyjęło się określać naturę rzeczy jako ousia deutera (secunda substantia) , tj, coś co stanowi o gatunku danego przedmiotu. Wyróżniono również ousia prote (prima substantia) innymi słowy każde esencjalne indywiduum. Ad vocem natury Boga: Bogu można przypisac tylko i wyłącznie ousia prote z uwagi na to, że jest Bytem pojedyńczym jednostkowym nie zaś gatunkiem. Odnośnie tekstu z 2 Piotr 1.4 physeos wskazuje raczej na pewne zewnętrzne podobieństwo i upatrywałbym tutaj pewne odniesienie do Bożej obietnicy żywota wiecznego tj. darowania stworzeniu niesmiertelności, która znacznie nas przybliży do Bożej natury bo jak wiemy On Sam jest tym, który ma nieśmiertelność darując ją nam czyni nas podobnymi sobie i pozwala w pewnym sensie partycypowac w tym niewątpliwie Boskim przymiocie.

[ Dodano: 2010-07-09, 10:09 ]
Cytat:
a to ciekawe......to Jezus a wcześniej Słowo jest synem adoptowanym?

A czy ja gdzies twierdziłem, że Jezus jest Synem adoptowanym? Po prostu odrzucam możliwośc zradzania przez Boga na zasadzie replikacji ontologicznej bo prowadzi to do politeizmu. Po drugie Logos to historyczny człowiek Jezus bo przed Panem Jezusem żadnego innego jednorodzonego Syna nie było w sensie w jakim ów termin przypisujemy Jezusowi.
_________________
www.christianismirestitutio.pl
Ostatnio zmieniony przez realista 2010-07-09, 13:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-07-09, 12:29   

realista napisał/a:
Po drugie Logos to historyczny człowiek Jezus bo przed Panem Jezusem żadnego innego jednorodzonego Syna nie było w sensie w jakim ów termin przypisujemy Jezusowi.

dlaczego powiedział o sobie, że był zanim Abraham się stał?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-07-09, 13:46   

Cytat:
dlaczego powiedział o sobie, że był zanim Abraham się stał?

Ponad wszelką wątpliwość nie tak powiedział ;-)
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-07-09, 15:21   

realista napisał/a:
Cytat:
dlaczego powiedział o sobie, że był zanim Abraham się stał?

Ponad wszelką wątpliwość nie tak powiedział ;-)

bo to było z głowy
teraz cytuję:

J 8:58 Bp "Powiedział im Jezus: - Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham się narodził, JAM JEST!"
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-07-09, 17:34   

Cytat:
teraz cytuję:

J 8:58 Bp "Powiedział im Jezus: - Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham się narodził, JAM JEST!"

Szczerze powiedziawszy nie bardzo wiem o co Ci chodzi zacytowałaś fragment bez nawet szczątkowego wyjasnienia i rozumiem, że musze zgadywac o co chodzi? Tekst grecki brzmi : Amen, amen, lego hymin, prin Abraam genesthai, ego eimi każdy kto zna naturę greckiego aorystu wie, iż swoje znaczenie uzależnia od kontekstu w jakim występuje i tak czasownik genesthai (bezokolicznik aorystu) wystepuje w zdaniu z dwoma czasownikami w czasie teraźniejszym lego poprzedzającym go i eimi, który następuje po nim siła tej konstrukcji sprawia, iż ów aoryst należy oddać jako teraźniejszy tryb podporządkowany (subiunctivus) (patrz np: Jan 13.19, Mat 26.34, Jan 14.29, Jan 4.49...).
Zatem brzmiałoby to tak: amen amen mówię wam zanim Abraham stanie się ja jestem!
Fraza ego eimi to nic innego jak elipsa kontekstowa ściagająca się do słów z wersetu 12 Ja jestem światłość świata
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
MM 

Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 394
Wysłany: 2010-07-09, 19:06   

Realisto, dlaczego oni zadają takie pytanie, czyżby źle Pana Jezusa zrozumieli?
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-07-09, 20:08   

MM napisał/a:
Realisto, dlaczego oni zadają takie pytanie, czyżby źle Pana Jezusa zrozumieli?

Pięćdziesięciu lat nie masz a Abrahama widziałes? Teraz powiedz mi gdzie Jezus twierdził, że widział Abrahama?
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
MM 

Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 394
Wysłany: 2010-07-09, 21:11   

realista napisał/a:
MM napisał/a:
Realisto, dlaczego oni zadają takie pytanie, czyżby źle Pana Jezusa zrozumieli?

Pięćdziesięciu lat nie masz a Abrahama widziałes? Teraz powiedz mi gdzie Jezus twierdził, że widział Abrahama?

To za co chcieli go kamienować?
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-07-09, 22:11   

MM napisał/a:
realista napisał/a:
MM napisał/a:
Realisto, dlaczego oni zadają takie pytanie, czyżby źle Pana Jezusa zrozumieli?

Pięćdziesięciu lat nie masz a Abrahama widziałes? Teraz powiedz mi gdzie Jezus twierdził, że widział Abrahama?

To za co chcieli go kamienować?

Dosyc oryginalny sposób prowadzenia rozmowy skoro zadajesz pytania i adresat Ci odpowiada to byś raczył odpowiadać na zadawane Tobie bo takie lenistwo bynajmniej nie zachęca do dalszej rozmowy.
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2010-07-09, 22:22   

realista napisał/a:
Po drugie Logos to historyczny człowiek Jezus bo przed Panem Jezusem żadnego innego jednorodzonego Syna nie było w sensie w jakim ów termin przypisujemy Jezusowi.


Kim jest Logos? Nie jest jednorodzonym synem?

Do kogo Bóg mówi "uczyńmy"? Do siebie samego?

Cytat:
Zatem brzmiałoby to tak: amen amen mówię wam zanim Abraham stanie się ja jestem!
Fraza ego eimi to nic innego jak elipsa kontekstowa ściagająca się do słów z wersetu 12 Ja jestem światłość świata


"stanie się" odnosi się do zmartwychwstania Abrahama?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2010-07-10, 04:49   

realista napisał/a:
Odnośnie tekstu z 2 Piotr 1.4 physeos wskazuje raczej na pewne zewnętrzne podobieństwo i upatrywałbym tutaj pewne odniesienie do Bożej obietnicy żywota wiecznego tj. darowania stworzeniu niesmiertelności, która znacznie nas przybliży do Bożej natury bo jak wiemy On Sam jest tym, który ma nieśmiertelność darując ją nam czyni nas podobnymi sobie i pozwala w pewnym sensie partycypowac w tym niewątpliwie Boskim przymiocie.
Ależ w porządku; ja nie mam problemu ze zrozumieniem tekstu z 2 Piotra 1:4 w takim znaczeniu w jakim go przedstawiłeś. Wypowiadając się nieraz na temat Chrystusa i jego natury Bożej mam zawsze na myśli jego naturę zmartwychwstałą, tj. nieśmiertelną, i nie inaczej należy rozumieć moje wypowiedzi.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
realista 

Wyznanie: unitarianizm
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 577
Wysłany: 2010-07-10, 10:37   

Cytat:

Kim jest Logos? Nie jest jednorodzonym synem?

Anowi juz odpowiedziałem Ci na to pytanie Logos jest historycznym człowiekiem Jezsem z Nazaretu, On a nie ktos przed nim jest jednorodzonym Synem Boga, Prorokiem, Mesjaszem, Mową, Drogą, Światłościa świata, Bogiem, Pierworodnym całego stworzenia, Życiem etc etc...
Natomiast ów początek z ewangelii Jana odnosze nie do początku z Genezis ale do początku z ewangelii Marka 1.1
co masz szerzej wyjaśnione tutaj: http://www.archive.org/st...e/n111/mode/2up

Cytat:
Do kogo Bóg mówi "uczyńmy"? Do siebie samego?

Bóg oznajmił swoją wolę zastępom anielskim.

Cytat:
"stanie się" odnosi się do zmartwychwstania Abrahama?

"Stanie się" odnosi sie do wypełnienia obietnicy danej Abrahamowi zawartej w Jego imieniu Genezis 17.4-7 Abraham znaczy Ojciec wielu narodów wypełnienie tej obietnicy nastąpiło dopiero gdy liczne narody uwierzyły w Chrystusa i w ten sposób stali się Synami Abrahama przez wiarę (Rzymian 4.11,12,16,17, Galacjan 3.7,29).
Parafrazując Jan 8.58 sens tej mowy jest taki: Jeżeli nie uwierzycie, że ja jestem (Światłościa świata, Mesjaszem) zanim Abraham (Ojciec wielu narodów) stanie się zostaniecie od łaski Boga odłączeni. Tekst nalezy czytac całościowo natomiast praktyka nagminna jest cytowanie jednego wersetu pozbawionego środowiska kontekstu co znacznie zniekształca obraz danego ustępu. Konkludując z punktu widzenia filologicznego właściwsze wydaje sie oddanie aorystu przez teraźniejszy tryb podporządkowany, ale nawet zostając przy klasycznym tłumaczeniu nie ma w tym nic dziwnego, iż człowiek Jezus mówi zanim Abraham stał się Ja jestem
skoro był Mesjaszem przejrzanym jeszcze przed założeniem świata 1 Piotr 1.20.
Ponadto juz kończąc wątek Jan 8.58 gdyby Jezus chciał podkreslic swoje realne istnienie przed Abrahamem Jan zastosowałby czas przeszły byłem a nie teraźniejszy jestem!
Cytat:
Ależ w porządku; ja nie mam problemu ze zrozumieniem tekstu z 2 Piotra 1:4 w takim znaczeniu w jakim go przedstawiłeś. Wypowiadając się nieraz na temat Chrystusa i jego natury Bożej mam zawsze na myśli jego naturę zmartwychwstałą, tj. nieśmiertelną, i nie inaczej należy rozumieć moje wypowiedzi.

Wybacz Wit myślałem, że mówisz o naturze Panu Jezusie na ziemi :oops:
_________________
www.christianismirestitutio.pl
 
 
junge 
fiolek

Dołączył: 07 Maj 2011
Posty: 1
Wysłany: 2011-05-07, 23:22   

Jeżeli ktoś chce sie tu dowiedzieć coś o Kchds to niech napisze do Sekretariatu kościoła który można znaleź na ich stronie lub można wejść na od niedawna istniejącą stronę:
http://www.ewangelia.tv/index.html -być może znajdzie tam coś co go interesuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11