Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto wymazał imię Boże z kart Pisma?
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-05-30, 12:27   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Właśnie tak to widzę podobnie jak leszed
to bardzo dla mnie kosztowny post - ten nad moim



EMET:
Jak uważasz, Rysiu?
Czy w następujących, poniżej zapodanych /przeze mnie/, tekstach "NT" jest powiedziane o Imieniu Bożym jako takim czy o jakichś 'formach zastępczych' typu: "Pan", "Bóg", "Ojciec" czy inne tp.?
Takie teksty, jak: wg Mateusza 6:9; 21:9; 23:39; 28:19; wg Marka 11:9; wg Łukasza 11:2; 13:35; 19:38; wg Jana 5:43; 12:13, 28; 17:6, 11, 12, 26; Dzieje Ap 2:21; 15:14, 17; do Rzymian 2:24; 9:17; 15:9; 1 do Tymoteusza 6:1; 2 do Tymoteusza 2:19; do Hebrajczyków 2:12; 6:10; 13:15; Jakuba 5:10; 3 Jana 1:7; Objawienie dane Janowi 3:12; 11:18; 13:6; 14:1; 15:4; 16:9.
Uważam, że także w do Rzymian 10:13, lecz to wzbudza u wielu kontrowersje.

Po co tak epatować tym, że: 'w imieniu Jezus - w pełnej formie hebrajskiej - zawarte jest Imię Boże'?
Nie jedyne to imię, gdzie mamy - w etymologicznym rozbiorze - jako człon: Imię Boże, formę "B/b/óg", formę "P/p/an", formę "O/o/jciec".

I tak np. --- "Jehonatan" = "Jeho[wa] dał"; "Eliab" = "mój Bóg jest ojcem"; "Abiel" = "[moim] ojcem jest Bóg"; "Adiel" = "ozdobą jest Bóg"; "Adoniasz" = "Panem jest Jah"; "Joel" = "Jo" [od pełnej formy Imienia Boga] jest Bogiem"; "Joed" = "Jo" [od pełnej formy Imienia Boga] jest świadkiem".
Imiona tego typu zwane są 'teoforycznymi' i zawierają 'w sobie' zarówno Imię Boże jako takie, formę "Bóg", formę "pan", formę "ojciec" czy jakieś jeszcze inne.
Jednak nikomu w Biblii nie przyporządkowano jako imienia własnego - samoistnego jako takiego - Imienia Bożego, aniżeli jedynie Bogu Biblii: JHVH. Podobnie: jedynie do Boga JHVH odniesiono w BHebr. formę < 'adhonaj >.

Pismo Święte - tak w Starym jak i w Nowym Przymierzu - odnosi do Boga Biblii rozmaite formy; tak Imię jako Imię [nie zaś jakieś tzw. 'formy zastępcze'], tak "Bóg", tak "Pan", tak "Ojciec" itd.

W niejakie zażenowanie wprawia mnie, kiedy czytam, iż: 'Świadkowie Jehowy nazywają Boga w niebiosach niebios jedynie per "Jehowa" oraz, że tak epatują owym 'Jehową', że nie ma u Nich miejsca na nazywanie Stwórcy per: "Ojciec", "Bóg", "Pan", "Zbawiciel", "Władca" i wiele, wiele innych nazw przyporządkowanych w Biblii Jemu właśnie'.
'Kpi czy o drogę pyta', chciałoby się rzec...

Kwestią jest jedynie to: czy Biblia w Księgach Nowego Przymierza wręcz milczy o Imieniu własnym Boga jako o Imieniu, nie zaś jakieś tzw. 'formy zastępcze' czy też określenia, które mają jak najbardziej rację bytu, tyle, że stanowią osobne zagadnienie?

To tak jak gdyby ktoś do mnie zwracał się: "Stephanos, mężczyzno, bracie, sąsiedzie, proszę pana" itp. Każda z tych form ma rację bytu w określonym kontekście sytuacyjnym; niekiedy również kilka obok siebie.

I gdy np. mamy słynną 'Modlitwę Pańską' - "Ojcze nasz" [ew.: "Nasz Ojcze"] - to w owej jest miejsce i na Ojca, i na tegoż Ojca Imię jako Imię, które mamy uświęcać. Ów Ojciec ma bowiem Imię, nie zaś, że... 'ma na Imię Ojciec'.
Jeśli ktoś nie wie, co się kryje za sformułowaniem "Niech się uświęca Imię Twoje", to ma dużo odniesień w tekście Ksiąg Starego Przymierza.
W ujęciu hebrajskim mamy początek Modlitwy "Ojcze nasz": < 'awinu sebaszszamajim jithqaddasz szemecha > = "Nasz Ojcze w niebiosach, niech Twoje Imię będzie uświęcone" [Mt 6:9b].

Można wszak: uświęcać "Ojca", uświęcać "Boga", uświęcać "Pana", ale także Imię jako Imię.

I rzecz nie jest tego typu, że 'nie znaleziono, jak dotąd, mss greckich "NT" z Imieniem JHVH', lecz jest tego typu, że próbuje się sugerować, że 'z naszych ust nie powinno wręcz wydobyć się uświęcenie Imienia Bożego jako Imienia z wyartykułowanej Tegoż Boga Imienia jakiejś formy brzmieniowej'. To tak [tak się wręcz sugeruje...], jakoby sam Bóg miał sprawić, iżby 'po ok. 7000 miejsc w Księgach Starego Przymierza - nagle: w Nowym Przymierzu -- cisza', ew. 'Imię się zmieniło' czy też tak mówić, żeby jednak nie wydobyć z gardeł Owego Imienia w formie brzmieniowej wprost: takiej lub innej formie brzmieniowej [niekoniecznie "Jehowa" czy "Jahwe"].

W Biblii nie ma bowiem imion typu: "Ojciec, Pan, Bóg"; nawet, gdy popatrzymy na zapis w oryginalnych językach...
To tak, jakby ktoś - pytany o imię 'Syna Bożego' - odpowiedział: "Syn", ew. "Syn Boży", a pytany o imię 'ducha świętego' [inni: 'Ducha Świętego'] - odpowiedział: "duch święty" [inni: "Duch Święty"]; także 'stylizując' w językach oryginału Biblii.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-30, 13:23   

Emet
z Twoim wywodem też się zgadzam zwłaszcza z tym ,że ojciec czy syn to nie imiona a określenie służby ,roli itp
Bóg ma imię własne - jest nim IHVH
i to właśnie imię jest w Imieniu Jezus moim zdaniem zawarte.
Dla mnie Jezus jest tym Kto objawia nam Ojca.
Dlatego zgodziłem się z wywodami leszeda .
staram się wszystko co czynię w mowie i uczynku czynić w imię Jezusa zwłaszcza oddawać chwałę Jedynemu Bogu
pozdrawiam
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-05-30, 13:46   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Emet
z Twoim wywodem też się zgadzam zwłaszcza z tym ,że ojciec czy syn to nie imiona a określenie służby ,roli itp
Bóg ma imię własne - jest nim IHVH
i to właśnie imię jest w Imieniu Jezus moim zdaniem zawarte.
Dla mnie Jezus jest tym Kto objawia nam Ojca.
Dlatego zgodziłem się z wywodami leszeda .
staram się wszystko co czynię w mowie i uczynku czynić w imię Jezusa zwłaszcza oddawać chwałę Jedynemu Bogu
pozdrawiam



EMET:
Z pewności i Ty, i ja podpisujemy się pod słowami z [Listu] Judy 1:25: "jedynemu Bogu, naszemu Zbawicielowi za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, naszego Pana, chwała, majestat, moc i władza przed wszelkim wiekiem, i teraz, i na wszystkie wieki. Amen." - Przekład Jubileuszowy.

Również i dla nas - jak i dla ap. Pawła oraz 'zwolenników Drogi' [Dzieje Ap 9:2; 19:23; 22:4; 24:22] - mottem są słowa z 1 do Koryntian 8:6. Por. też do Rzymian 16:27.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Olaf 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2007
Posty: 603
Wysłany: 2010-05-30, 14:27   

Co do imienia zrobiłem wczoraj wpis w pokrewnym wątku. Ale to forum jakieś dziwne bo nie pokazuje nowej wiadomości. Odwołałem sie tam też do powyższego postu zawierającego wypowiedź Petroniusza i twoją EMET. A wy nawet nie możecie przy takim układzie oprogramowania tego zauważyć. Tutaj:
http://biblia.webd.pl/for...p=127428#127428
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2010-05-30, 21:11   

Mnie interesowało w tym wątku kilka kwestii, dyskusja również to obejmowała m.in. kto wymazał- zastąpił JHWH w ST ale także, kto dodał to imię do NT które takowego nie posiada. Obrona Emeta ma rację bytu, natomiast oba krańcowo różne pod tym względem tłumaczenia wypaczają, jedno moim zdaniem robi to z powodu doktryny, drugie z powodu dowolności w uznaniu autorów tłumaczenia.
Tak w ogóle jestem w trakcie lektury jednej z parafraz NT, po przetłum. na polski ale nie tylko z tego powodu, tak bardzo odbiega od oryginału, że nie wiem do czego tą książkę zakwalifikować :( choć jednocześnie stanowi dla mnie dużą wartość z innego powodu; prowadzi analizę w przekładach i synopsach unikalną. :)
Ale to wszystko tylko moje, nie wyznaniowe przemyślenia, za mną nikt nie stoi :)) ani nie leży, nikogo nie zdeptuję i szanuję wszystkich, staram się.
 
 
wyznawca_ 


Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 717
Wysłany: 2010-05-31, 05:53   

Emet,
Zgadzam sie z tym ze Bog ma Imie i ze Jego Imie nie przestalo ani istniec nagle ani nie stracilo na waznosci. Dlaczego nie ma Tetragramu YHWH w NT? Nikt tego nie wie i mozemy najwyzej spekulowac. Slowa "Swiec sie Imie Twoje" w moim odczuciu znacza o wiele wiecej niz glosne wymawianie Imienia. Chodzi tu moim zdaniem o to zeby wyznawcy Boga poprzez swoje czyny uswiecali Boga a w tym Jego Imie w odroznieniu do bozkow. Imie swietym sie nie stanie poprzez wymawianie Go. Nie zrozum mnie zle. Ja sie calkowicie z toba zgadzam co do tego ze Imie Boga (YHWH) jest bardzo wazne i nie mozna nigdy Go ani zapomniec ani pomijac. Moj problem polega na tym ze uwazam ze niektorzy ludzie po prostu naduzywaja Imienia rzucajac Nim na lewo i prawo bez poszanowania. Nie mowie ze ci ludzie chca zle i ze nie szanuja Boga... mowie tylko jak np brzmia slowa "Jehowa powiedzial: nie zabijaj" dla mojego ucha. Dla mnie to brzmi jakby ktos mowil o swoim kumplu z podstawowki. Ja te same slowa powiedzialbym tak: "Bog Ojciec, Jedyny prawdziwy Bog. Alfa i Omega, Pan nad Panemi i Krol nad Krolami powiedzial: nie zabijaj". Nie myslisz ze takie slowa ukazuja badz co badz wiecej szacunku dla Boga? Jezeli natomiast rozmowca zapytalby mnie "jak ma na Imie ten twoj Bog?" to odpowiedzialbym wtedy: "On ma na Imie Jestem Ktory Jestem co po hebrajsku pisze sie YHWH a dokladnej wymowy Imienia nikt nie zna gdyz przez tysiace lat nieuzywania Tego Imienia jako ze jest uwazane za bardzo Swiete zaginela dokladna wymowa. Ustalone jest powszechnie ze mozna Je wymawiac jako Jahwe lub Jehowa." Uwazam ze mimo ze jest to troche rozbudowana odpowiedz powinna zaspokoic rozmowce. Nastepnym moim problemem jest proba przez SJ "naprawiania" NT poprzez wklejanie tam tego czego nie ma czyli Imienia Jahwe. To ze To Imie tam bylo w pierwszych manuskryptach jest czysta spekulacja ale co najwazniejsze czyniac to SJ PODWAZAJA wiarygodnosc manuskryptow NT. Jezeli bowiem te manuskrypty nie sa wierne w jednym przypadku to moga nie byc wierne i w kazdym innym przypadku. Albo uznajemy cos za Slowo Boga albo nie uznajemy. Jezeli zakladasz ze Bog pozwolil diablu nas zwiesc i mamy falszywe Slowo Boga to musisz to udowodnic. Jezeli natomiast te manuskrypty sa istotnie PRAWDZIWYM Slowem Boga to czyz probowanie poprawiania Slowa Boga jest czynem godnym wyznawcy tego Boga? Odpowiedz mi wiec na pytanie Emet: czy te manuskrypty to Slowo Boga czy nie?

wasz sluga w Chrystusie,

wyznawca_
 
 
kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-31, 11:12   

wyznawca_ napisał/a:
Moj problem polega na tym ze uwazam ze niektorzy ludzie po prostu naduzywaja Imienia


mam pytanie czy twoim zdaniem w Rodzaju 18:20-33 gdy Abraham używał imienia Boga gdy z nim rozmawiał świadczyło to o jego małym szacunku do Boga ??? z pewnością używasz przekładu w którym nie ma tego imienia w tych miejscach ale jeśli ktoś ma dostęp do pism Hebrajskich to jestem ciekawa czy w oryginale było tam imię Boga .

pozatym dziwi mnie fakt że ci którzy uważają Jezusa Chrystusa za Boga , lub równego Bogu używają imienia Jezusa wtedy kiedy nie powinni nie chodzi mi tu o rozmowy o Jezusie czy też modlitwy ale o coś co często słyszę z ust wierzących osób typu o (Jezu Chryste ale leje ) albo rąbnie się ktoś w kostkę (o matko boska ale boli ) często słyszę tego typu zawołania mnie to razi bo uważam że w niektórych sytuacjach nie powinno się tak nadużywać imienia syna Bożego , czy jego Matki
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2010-05-31, 12:03   

kabaczek napisał/a:
mam pytanie czy twoim zdaniem w Rodzaju 18:20-33 gdy Abraham używał imienia Boga gdy z nim rozmawiał świadczyło to o jego małym szacunku do Boga ???

Tak, tutaj Abraham zwraca się do Boga po imieniu JHWH. Natomiast już w tekstach gdzie Mojżesz rozmawia z Bogiem w, wielu miejscach jest JHWH Elohim, Jahwe Boże.
Wydaje mi się,że powinniśmy tez zwrócić uwagę, na kulturę danego kraju, w jakim dana sytuacja się rozgrywa. Żydzi z szacunku dla imienia Boga nie wypowiadali imienia Boga przy każdej nadarzającej się okazji, czuli respekt dla imienia.
W naszej kulturze nie ma zwyczaju do ojca mówić po imieniu, dawniej to nawet Panie ojcze się mówiło dla tego ja na Boga mówię Bóg, Stwórca, sporadycznie Bóg Jehowa.
Jehowa raczej nigdy. Uważam,że tak jest właściwie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
dires 
Od ucha do ucha.


Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-31, 12:34   

wyznawca_ napisał/a:
Albo uznajemy cos za Slowo Boga albo nie uznajemy. Jezeli zakladasz ze Bog pozwolil diablu nas zwiesc i mamy falszywe Slowo Boga to musisz to udowodnic. Jezeli natomiast te manuskrypty sa istotnie PRAWDZIWYM Slowem Boga to czyz probowanie poprawiania Slowa Boga jest czynem godnym wyznawcy tego Boga? Odpowiedz mi wiec na pytanie Emet: czy te manuskrypty to Slowo Boga czy nie?

A jak udowodnisz Wyznawco, że Biblia jest fałszywką skoro jej bezgranicznie wierzysz.
Biblia z pewnością nie jest od Boga - Jak to udowodnić? Nie da się. Można wyciągać różne wnioski nawet sprzeczne ze sobą, ale co do tytułu Pan czy Bóg zastępujące tetragram, to już temat nabiera sensu.
EMET podobne pytanie może zadać Tobie.
Pozdrawiam.
_________________
Dziwny przypadek :-)
 
 
 
wyznawca_ 


Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 717
Wysłany: 2010-06-02, 16:53   

kabaczek pisze:

Cytat:
"mam pytanie czy twoim zdaniem w Rodzaju 18:20-33 gdy Abraham używał imienia Boga gdy z nim rozmawiał świadczyło to o jego małym szacunku do Boga ??? z pewnością używasz przekładu w którym nie ma tego imienia w tych miejscach ale jeśli ktoś ma dostęp do pism Hebrajskich to jestem ciekawa czy w oryginale było tam imię Boga .

pozatym dziwi mnie fakt że ci którzy uważają Jezusa Chrystusa za Boga , lub równego Bogu używają imienia Jezusa wtedy kiedy nie powinni nie chodzi mi tu o rozmowy o Jezusie czy też modlitwy ale o coś co często słyszę z ust wierzących osób typu o (Jezu Chryste ale leje ) albo rąbnie się ktoś w kostkę (o matko boska ale boli ) często słyszę tego typu zawołania mnie to razi bo uważam że w niektórych sytuacjach nie powinno się tak nadużywać imienia syna Bożego , czy jego Matki"


Jak przeczytasz jeszcze raz moj post to zauwazysz ze dalem przyklad o co mi chodzi z naduzywaniem Imienia. Ja nie mowie zeby Imienia nie uzywac. Mowie ze nalezy uzywac Je z szacunkiem Naleznym Najwyzszemu. To samo tyczy sie Imienia Jezus.

w Chrystusie,

wyznawca_
 
 
wyznawca_ 


Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 717
Wysłany: 2010-06-02, 16:58   

Nike pisze:

Cytat:
"Wydaje mi się,że powinniśmy tez zwrócić uwagę, na kulturę danego kraju, w jakim dana sytuacja się rozgrywa. Żydzi z szacunku dla imienia Boga nie wypowiadali imienia Boga przy każdej nadarzającej się okazji, czuli respekt dla imienia.
W naszej kulturze nie ma zwyczaju do ojca mówić po imieniu, dawniej to nawet Panie ojcze się mówiło dla tego ja na Boga mówię Bóg, Stwórca, sporadycznie Bóg Jehowa.
Jehowa raczej nigdy. Uważam,że tak jest właściwie."


Ciesze sie ze rozumujesz to podobnie do mnie. Chodzi wlasnie o respekt ktory czesto wiaze sie z kultura danego kraju jak rowniez i czasow. Ja osobiscie wole uzywac okreslenia Bog, Ojciec, Pan i Stworca ale zawsze uzyje Imienia Jahwe jezeli ktos nie wie o kim mowie i spyta o to lub w momencie ktorym chce zeby nie bylo najmniejszych nieporozumien o Kogo chodzi.

w Chrystusie,

wyznawca_
 
 
wyznawca_ 


Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 717
Wysłany: 2010-06-02, 17:02   

dires pisze:
Cytat:
"A jak udowodnisz Wyznawco, że Biblia jest fałszywką skoro jej bezgranicznie wierzysz.
Biblia z pewnością nie jest od Boga - Jak to udowodnić? Nie da się. Można wyciągać różne wnioski nawet sprzeczne ze sobą, ale co do tytułu Pan czy Bóg zastępujące tetragram, to już temat nabiera sensu.
EMET podobne pytanie może zadać Tobie.
Pozdrawiam."


Dires, chodzilo mi o to ze mowienie ze cos jest zmodyfikowane w "oryginalach" podwaza ich wiarygodnosc a co za tym idzie wiarygodnosc wszsytkiego w co wierzymy. Innymi slowy niektorzy strzelaja sobie sami w glowe bez zastanawiania sie co robia.

w Chrystusie,

wyznawca_
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-06-02, 17:13   

nike, Ciekawe podejscie,nigdy bym tak nie pomyślał,że zwracajac sie do Boga"Jehowo" zamiast "Boze Jehowo" nie szanuje Go :roll: ciekawe
Gdybym zwracał sie O Władco, O Najwspanialszy to może,juz bym był bardziej przekonany ze tu jest brak szacunku do Imienia Bożego,ale samo zwracanie sie do Boga nie drwiąc z Niego jest chyba poprawne.

Wyznawco_ skoro jestes administratorem na forum chyba wiesz ze nie nalezy pisac trzech komentarzy pod soba ?? tak chyba jest na kazdym forum,bo istnieje funkcja EDYTUJ :crazy:
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2010-06-02, 17:38   

dires napisał/a:
wyznawca_ napisał/a:
Albo uznajemy cos za Slowo Boga albo nie uznajemy. Jezeli zakladasz ze Bog pozwolil diablu nas zwiesc i mamy falszywe Slowo Boga to musisz to udowodnic. Jezeli natomiast te manuskrypty sa istotnie PRAWDZIWYM Slowem Boga to czyz probowanie poprawiania Slowa Boga jest czynem godnym wyznawcy tego Boga? Odpowiedz mi wiec na pytanie Emet: czy te manuskrypty to Slowo Boga czy nie?

A jak udowodnisz Wyznawco, że Biblia jest fałszywką skoro jej bezgranicznie wierzysz.
Biblia z pewnością nie jest od Boga - Jak to udowodnić? Nie da się. Można wyciągać różne wnioski nawet sprzeczne ze sobą, ale co do tytułu Pan czy Bóg zastępujące tetragram, to już temat nabiera sensu.
EMET podobne pytanie może zadać Tobie.
Pozdrawiam.



EMET:
Na pytanie taka odpowiedź --
Bóg Najwyższy posiada Imię własne jako Imię własne; po hebrajsku oddano czterozgłoskowo: JHVH.

Bóg Najwyższy nie ma na Imię ani "Bóg", ani "Pan", ani Ojciec", ani...
Oczywiście do Boga ludzie się zwracają także per: "Bóg, Pan, Ojciec",...

Jednak pod pretekstem tego, że "nie znaleziono jak dotąd [na pewno nie opublikowano] mss greckich "NT" z JHVH " [bo LXX - tak], próbuje się spłycać istotę zagadnienia tak, jakby Bóg zatracił swoją tożsamość, zmienił swoje Imię własne ew. stał się Bogiem bezimiennym.
Podobnie i pisanie w stylu: "formuła Tetragrammatonu".

Pisałem już wielokrotnie, że "wielu ludziom wręcz odpowiada stan taki, kiedy 'w "NT" nie ma Imienia Bożego [w jakiejś formie brzmieniowej] wprost', gdyż wtedy mogą nawet dowolnie odnieść "Pan" do Jezusa. Ba, wielu wręcz nie kryje swoich poglądów co do tego, iż "faktycznie - wg nich - Jezus = JHVH".

Także, gdy ktoś mówi: "Ja wiem jak Bóg ma na Imię". I co z tego, że wie?
Ja też wiem, jak ma na imię Syn Boży o mianie Chrystus. I co z tego, że wiem?

Nie chodzi bowiem ani o nadużywanie, ani o nieużywanie, lecz o to, co odnośnie Imienia Bożego można wywnioskować z tekstu Biblii; nie tylko z Ksiąg Starego Przymierza.
A co da się wywnioskować, to nie jest bynajmniej żadnym wymysłem Świadków Jehowy.
Proszę samu poczytać.


I jeszcze raz przypomnę: Bóg posiada Imię własne - JHVH - nie licząc różnych mian i tytułów.
Tak Imię własne - jako Imię własne - posiada umotywowanie, jak również i tamte różne miana oraz tytuły.
Wszystko powinno być "na swoim miejscu" i ze swoją 'skalą ważności'.

Niejednokrotnie jednak co do Imienia panuje jakieś takie dziwne podejście z odniesieniem koniecznie do ŚJ; "bo to owi ŚJ tak to akcentują, nie zaś sam tekst Biblii". "Bo przecież Nowe Przymierze na Jezusa kładzie nacisk, nie zaś na Imię Boga Najwyższego." Itp. wypowiedzi.

"My wiemy, my znamy,...".
I co z tego, spytam?


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
wyznawca_ 


Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 717
Wysłany: 2010-06-03, 20:32   

bartek212701 pisze:
Cytat:
"Wyznawco_ skoro jestes administratorem na forum chyba wiesz ze nie nalezy pisac trzech komentarzy pod soba ?? tak chyba jest na kazdym forum,bo istnieje funkcja EDYTUJ "


wybacz ale kompletnie nie wiem o czym mowisz? nie zauwazyles ze odpisywalem na 3 rozne posty do 3 roznych osob?

wasz w Chrystusie,

wyznawca_
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10