To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Imię Boże - JEHOWAH - ŚWIĘTE IMIĘ BOŻE - JAK PRZETRWAŁO.

tropiciel - 2013-12-05, 07:16

agent terenowy

Nawet z Dz.Ap. 11 : 20 też wcale nie wynika, że Paweł rozmawiał z hellenistami w języku greckim, chociaż było to poza granicami Judei. Jak podaje słownik Vocatio - helleniści to ci Żydzi, którzy ulegli wpływom kultury greckiej. Z historii wiadomo, że w Judei należała do nich przede wszystkim arystokracja żydowska i kapłani, którzy w ten sposób zdradzili naród żydowski. Nic nie wskazuje, że apostoł Paweł rozmawiał w Jerozolimie z Żydami po grecku ( Dz.Ap. 9 : 28 ), choć niewątpliwie ci, którzy ulegli wpływom pogańskiej kultury greckiej znali ten język. Ciekawe, że ich reakcja była bardzo wroga wobec Pawła, bo usiłowali go zgładzić ( Dz. Ap. 9 : 29 ).
A nawet gdyby tak się złożyło, że Paweł mówił do nich po grecku, to z całą pewnością nic nie wskazuje na to, że jego list do Hebrajczyków pierwotnie był napisany do jego własnych rodaków po grecku. Hebrajskich chrześcijan w Judei było zdecydowanie więcej niż tych, którzy ulegli hellenizacji a potem stali się chrześcijanami - ( Dz. Ap. 6 : 7; 21 : 20 ).

Olaf - 2013-12-05, 08:19

tropiciel napisał/a:

Czy w takim razie Jezus albo jego apostołowie cytowali fragmenty z Septuaginty ? Nic na to nie wskazuje pomimo podobieństw niektórych wersetów z Chrześcijańskich Pism Greckich do tekstu Septuaginty. Cytując dr. Samuela Gippa – LXX jest tylko wymysłem czyjeś wyobraźni.


Strażnica 2009,09,11 str 20-23
W czasach Jezusa Chrystusa i apostołów wszystkie księgi Pism Hebrajskich można było czytać w języku greckim. Przekładem tym, nazwanym Septuagintą, powszechnie posługiwali się Żydzi mówiący po grecku. Większość z setek bezpośrednich cytatów z Pism Hebrajskich występujących w Chrześcijańskich Pismach Greckich pochodzi właśnie z Septuaginty.

Strażnica 2002,15,09 str 26-29
Kiedy na przykład uczeń Szczepan rozmawiał z ludźmi z Cyreny, Aleksandrii, Cylicji i Azji, oświadczył: „Józef zaś, posławszy, wezwał stamtąd [z Kanaanu] swego ojca, Jakuba, oraz wszystkich swych krewnych, łącznie siedemdziesiąt pięć dusz” (Dzieje 6:8-10; 7:12-14). Hebrajski tekst 46 rozdziału Księgi Rodzaju podaje, że krewnych Józefa było 70, natomiast Septuaginta mówi o 75. Najwyraźniej więc to z niej cytował Szczepan (Rodzaju 46:20, 26, 27).

Gdy apostoł Paweł w trakcie swej drugiej i trzeciej podróży misjonarskiej przemierzał Azję Mniejszą i Grecję, głosił wielu poganom, którzy bali się Boga, oraz „Grekom oddającym cześć Bogu” (Dzieje 13:16, 26; 17:4). Osoby te żywiły bojaźń wobec Boga lub Go czciły, ponieważ nabyły pewną miarę wiedzy o Nim z Septuaginty. Głosząc tym ludziom mówiącym po grecku, Paweł często cytował bądź parafrazował fragmenty owego przekładu (Rodzaju 22:18; Galatów 3:8).

Chrześcijańskie Pisma Greckie zawierają około 890 nawiązań do Pism Hebrajskich (w tym 320 cytatów), z czego większość opiera się na Septuagincie. W rezultacie to właśnie cytaty zaczerpnięte z tego przekładu, a nie z manuskryptów hebrajskich, weszły w skład natchnionych Chrześcijańskich Pism Greckich. Jakiż to znamienny fakt! Jezus zapowiedział, że dobra nowina o Królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi (Mateusza 24:14). W tym celu Jehowa pozwolił, aby Jego natchnione Słowo zostało przetłumaczone na różne języki, używane przez ludzi na całym świecie.

tropiciel - 2013-12-05, 10:28

Olaf

zanim się ustosunkuję do twojego komentarza to poproszę o krotką i jasną odpowiedź na moje pytanie :

Czy według Ciebie Septuaginta jest tekstem natchnionym ?

Olaf - 2013-12-05, 11:25

A coś się zmieni w tekście Strażnic w zależności od moich opinii? Bo ja powyżej nie napisałem ani jednego słowa od siebie.
tropiciel - 2013-12-05, 11:27

Olaf

zadałem Ci konkretne pytanie i proszę o konkretną odpowiedź

Olaf - 2013-12-05, 11:34

Ale po co sie zasłaniasz pytaniami skoro ja nic nie dowodziłem. Podałem tylko pomocny tekst.
tropiciel - 2013-12-05, 15:44

Olaf

Skoro bronisz Septuaginty to stąd moje pytanie. Oczywiście wiadomo, jak sprawy wyglądają dla każdego kto zna temat. A gdyby ktoś twierdził wbrew wszelkim faktom inaczej, to mam szereg dalszych pytań, które takiego " znawcę " szybko zdyskwalifikują. Skoro nie odpowiadasz na pytanie wniosek jest oczywisty.

Bobo - 2013-12-05, 16:33

tropiciel napisał/a:
Skoro nie odpowiadasz na pytanie wniosek jest oczywisty.


Jaki? Bo dla mnie jakoś nie oczywisty...
Nie odpowiadać można z wielu powodów. Brak czasu (rura pękła i trza się inna robotą zająć), brak chęci (jesienna deprecha), brak sensu (rozmówca namolny, żeby nie rzec 'upierdliwy', mało ciekawie dyskutujący, manipulujący tekstami itp.), brak argumentów (faktycznie pytanie może zaskoczyć i trzeba poszperać głębiej), brak sił (choroba zmogła i człek leży w łóżku z gorączką).
Który wniosek oczywisty? ;-)

Nawiasem... co to za stwierdzenie: skoro bronisz Septuaginty...
A przed czym ją bronić? Przed tym, ze była w użyciu?

tropiciel napisał/a:
Oczywiście wiadomo, jak sprawy wyglądają dla każdego kto zna temat


Każdy, kto zna temat raczej przestanie dyskutować z takim ignorantem jak Ty. Chyba, że na forum miłośników fantastyki. Nie dziw się, jak świat światem, jak fora forami, nikogo twoje ostateczne wnioski tak naprawdę nie interesują...

tropiciel - 2013-12-05, 16:44

Bobo

Stare powiedzenia powiada, " kto kogo przezywa tak się sam nazywa ! "

Użytkowniku Bobo ! za personalne wycieczki wypadłeś z dyskusji !


SZANOWNA ADMINISTRACJO !

Proszę o niezwłoczne usunięcie tego użytkownika z osób biorących udział w tej dyskusji !
Użytkownik w/w zachowuje się w sposób obraźliwy i łamie regulamin w punkcie 6.

CZEKAM NA ZDROWĄ REAKCJĘ !

Manna z nieba - 2013-12-05, 16:55

tropiciel napisał/a:
Bobo

Stare powiedzenia powiada, " kto kogo przezywa tak się sam nazywa ! "

Użytkowniku Bobo ! za personalne wycieczki wypadłeś z dyskusji !


SZANOWNA ADMINISTRACJO !

Proszę o niezwłoczne usunięcie tego użytkownika z osób biorących udział w tej dyskusji !
Użytkownik w/w zachowuje się w sposób obraźliwy i łamie regulamin w punkcie 6.

CZEKAM NA ZDROWĄ REAKCJĘ !


Nie widzę o co ten cały krzyk.
O to, że ktoś się z Tobą nie zgadza chcesz go usunąć?
Wstydź się Tropicielu, skarżysz do administracji jak chłopczyk w przedszkolu.
W życiu też się tak zachowujesz?

Ani to męskie, ani chrześcijańskie, ani poważnemu forumowiczowi nie przystoi.

tropiciel - 2013-12-05, 17:21

Sama się użytkowniczko zawstydź !

po pierwsze - to nie twoja sprawa, więc się nie wtrącaj !

po drugie - jeśli uważasz, że to w porządku, jeśli ktoś kogoś lży to wydajesz sama o sobie świadectwo kim jesteś

po trzecie - jestem na biblijnym forum publicznym na którym obowiązują pewne zasady, a jeśli nie jest to forum tylko bazar to niech Administracja zmieni szyld

Bobo - 2013-12-05, 18:37

Cytat:
Bobo

Stare powiedzenia powiada, " kto kogo przezywa tak się sam nazywa ! "

Użytkowniku Bobo ! za personalne wycieczki wypadłeś z dyskusji !

SZANOWNA ADMINISTRACJO !

Proszę o niezwłoczne usunięcie tego użytkownika z osób biorących udział w tej dyskusji !
Użytkownik w/w zachowuje się w sposób obraźliwy i łamie regulamin w punkcie 6.

CZEKAM NA ZDROWĄ REAKCJĘ !


Jeeeezuuuus Maaarjjjaaaa!!!!!!! :aaa: :aaa:

Manna z nieba - 2013-12-05, 18:54

tropiciel napisał/a:
Sama się użytkowniczko zawstydź !

po pierwsze - to nie twoja sprawa, więc się nie wtrącaj !

po drugie - jeśli uważasz, że to w porządku, jeśli ktoś kogoś lży to wydajesz sama o sobie świadectwo kim jesteś

po trzecie - jestem na biblijnym forum publicznym na którym obowiązują pewne zasady, a jeśli nie jest to forum tylko bazar to niech Administracja zmieni szyld


Nie krzycz tak.
Więcej opanowania.
Moja sprawa, bo publicznie histeryzujesz i robisz z igły widły, a w dodatku obrażasz Administrację w swoim ostatnim zdaniu i próbujesz tym oto sposobem rządzić co mają zrobić na Twoje życzenie.
Trzeba było te absurdalne skargi na PM wysłać, a jeśli żądasz publicznie usunięcia Bobo to licz się z odzewem .

agent terenowy - 2013-12-05, 19:15

tropiciel napisał/a:
Olaf

zanim się ustosunkuję do twojego komentarza to poproszę o krotką i jasną odpowiedź na moje pytanie :

Czy według Ciebie Septuaginta jest tekstem natchnionym ?

To ja też odpowiem pytaniem na pytanie. A co, wolno mi. :-)
Czy Pismo Święte w przekładzie Nowego Świata jest tekstem natchnionym?

tropiciel - 2013-12-05, 19:15

na razie jedyna osobą, która tu histeryzuje to jesteś ty.

Nikt Ciebie nie prosil o wtrącanie się w nie swoje sprawy. Sama się tu rządzisz i uwagi robisz , których nikt nie potrzebuje. Zanim zaczniesz kogoś pouczać sama swe rady zastosuj do siebie !



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group