To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Kościoły ortodoksyjne - FAKTY O SUKCESJI PIOTROWEJ

meritus - 2012-12-27, 22:26

Jachu - ciekaw jestem statystyk twojego Kościoła. Proszę podaj.

BLly - dość kluczowa jest ciągłość historyczna. Są Kościoły o starożytnej historii i masa wspólnot powstałych w wyniku przekonania ich duchowych przywódców, że ich racja jest jedynie słuszna i jako jedyni najlepiej interpretują Pismo. Pycha jest matką schizmy.

Anowi - 2012-12-28, 02:28

co się stanie z wierzącymi gdy przybędzie Syn Człowieczy -

(Łk 18:7) A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? (8) Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?

niewielu ich będzie

Dezerter - 2012-12-28, 21:34

kmen112 napisał/a:
Nikt tutaj już nie mówi o samozwańcach z I wieku. Ordynacja kapłańska została wprowadzona w 180 r. n.e. i chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików (przeszło to z pogaństwa)

Jakich samozwańcach? w pierwszym wieku byli apostołowie i ich uczniowie/następcy/biskupi/prezbiterzy, którzy mieli ogromny autorytet - więc wszystkich samozwańców wykluczali z Kościoła
Kapłaństwo "przeszło" z judaizmu a nie z pogaństwa, było doskonale znane Jezusowi i apostołom

Miałem okazję być niedawno na wyświęceniu nowego biskupa i z zaciekawieniem obserwowałem całą ceremonię, mam również wszystkie stosowane formuły i obrzędy - było również nałożenie rąk wszystkich obecnych kilkunastu biskupów

Dezerter - 2012-12-28, 22:07

bartek212701 napisał/a:
Dezerter napisał/a:
było również nałożenie rąk wszystkich obecnych kilkunastu biskupów
:mrgreen: musialo byc to ekscytujące doświadczenie erotyczne dla tego Biskupa :-) tyle rąk Go zmacało jednocześnie
Chcesz medalik ? :mrgreen: jedyne 399 zł ;-) promocja.

Uważasz, że gdy Piotr i inni apostołowie "nakładali ręce " to było to dla nowo ochrzczonych, lub wybranych do przewodzenia we wspólnocie "ekscytujące doświadczenie erotyczne"
czasami mnie zadziwiasz Bartku - wyśmiewasz Biblijny gest przekazywania Ducha Św ?- nie posuwasz się za daleko? :oops:

Queza - 2012-12-28, 22:23

Ja bym się tam spodziewała raczej na tych rękach więcej brudu niż jakiś wrażeń, przecież nie wiadomo gdzie kto był wcześniej, co nimi robił i co dotykał, poza tym nie wszyscy też w czystości utrzymują swoje paznokcie, niedbałość na rękach widoczna jest najwpierwej, cóż... ja bym na miejscu tego biskupa myślała o mydle i czystej wodzie, a niżeli...
Benjamin Szot - 2012-12-29, 12:45

w niektórych kościołach to pozostało tylko to wkładanie rąk, bo świętego ducha Bożego jakoś tam nie widać !
9RP - 2012-12-29, 20:03

Szanowny
A to akurat sprawa Boga ,któremu nie możemy rozkazywać
My robimy to co napisane bo godzi się wykonać wszelka sprawiedliwość a Bóg daje komu chce kiedy chce i jak chce
Bóg jest suwerenny
Czasami zapominamy o tym
Więc ja przynajmniej nakładam ręce z nadzieją że Bóg coś z tym uczyni
Z wiarą że może a nie z założeniem ,że musi
pozdrawiam

Benjamin Szot - 2012-12-29, 22:15

Święty duch Boży nigdy nie spocznie na tych, którzy łamią Przykazania Boże i praktykują nieczyste rzeczy zakazane przez Biblię !!!
pprawda - 2012-12-29, 22:27

Duch jest prawdą , więc jest tam gdzie jest prawda.................................



http://moznazycwiecznie.webnode.com/

Dezerter - 2012-12-30, 17:50

9RP napisał/a:
Szanowny
A to akurat sprawa Boga ,któremu nie możemy rozkazywać
My robimy to co napisane bo godzi się wykonać wszelka sprawiedliwość a Bóg daje komu chce kiedy chce i jak chce
Bóg jest suwerenny
Czasami zapominamy o tym
Więc ja przynajmniej nakładam ręce z nadzieją że Bóg coś z tym uczyni
Z wiarą że może a nie z założeniem ,że musi
pozdrawiam

Dałeś piękne świadectwo WIARY
a nie wiary we własne poglądy i przekonania, jak wiadome osoby :roll:
Ty znasz przykład Piotra, którego Duch zadziwił swoim działaniem/wyborem
... a jeszcze chwile wcześniej dałby sobie rękę uciąć, że :
Cytat:
Święty duch Boży nigdy nie spocznie na tych, którzy łamią Przykazania Boże i praktykują nieczyste rzeczy zakazane przez ...Torę

Cytat:
Duch jest prawdą , więc jest tam gdzie jest prawda

a nie u pogan!
Duch wieje gdzie chce
a nam pozostaje wypełniać wolę Bożą, tak jak ją rozumiemy i wierzyć, "że jest Duch w Kościele" z nami po wszystkie czasy, że nas wspomaga, uświęca i prowadzi do zbawienia
....ja tak wierzę i nikomu nie odbieram prawa (żadnej denominacji chrześcijańskiej) do działania wśród nich Ducha Św.

kmen112 - 2012-12-30, 18:09

meritus napisał/a:
Autentyczna historia Kościoła, a nie podawana do wierzenia w niektórych zborach, wskazuje, że od połowy XIX wieku dynamicznie wzrastał autorytet papieża i jego siła oddziaływania moralnego.

Poltycznie tak zgadzam się z tobą. Watykan obecnie jest bardzo silny ekonomicznie i ma liczne stosunki polityczne z wieloma państwami, oraz pozycja to faktycznie wzrosła.
BLyy napisał/a:
Nie jest powiedziane, że chrześcijaństwo z jakiego dziś wywodzą się współczesne kościoły jest właśnie samozwańczym chrześcijaństwem. Każde ugrupowanie chrześcijan które tworzyło własne wyznania, miało kogoś kto nazywał się biskupem itp. i każde mogłoby powiedzieć, że reprzentuje kościoł apostołów i Jezusa. Pytanie pozostaje które ugrupowanie jest prawdziwe a które nie; sam Paweł też nawracał jednak później już nie był mile widziany wszędzie gdzie był gdyż wierzyli inaczej; inni jeszcze nie chcieli mieć z innymi nic wspólnego bo ja jestem Kefasowy, a ja Apollosowy itp. nawet jeśli wszystkie te grupy reprezentowane były przez apostołów, a każde ze sobą nie było po drodze, to pytanie jest nie tylko które wyznanie, ale czy tylko jedno napewno.

Zapewne jedno Chrystusowe. Faktycznie masz rację spory były od samego początku. Dlatego uważam, że zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać ducha, oraz własną postawę. Dysputy teologiczne są ciekawe, ale mniej wartościowe.
Dezerter napisał/a:
Jakich samozwańcach? w pierwszym wieku byli apostołowie i ich uczniowie/następcy/biskupi/prezbiterzy, którzy mieli ogromny autorytet - więc wszystkich samozwańców wykluczali z Kościoła
Kapłaństwo "przeszło" z judaizmu a nie z pogaństwa, było doskonale znane Jezusowi i apostołom

Miałem okazję być niedawno na wyświęceniu nowego biskupa i z zaciekawieniem obserwowałem całą ceremonię, mam również wszystkie stosowane formuły i obrzędy - było również nałożenie rąk wszystkich obecnych kilkunastu biskupów

Też nie mówiłem o samozwańcach z I wieku bo raczej ich nie było. Chociaż z czasem, gdy apostołowie zaczęli umierać, raczej takowi zaczęli się pojawiać.
Co do kapłaństwa, każdy chrześcijanin jest kapłanem. Chrześcijańskie kapłaństwo ma więcej wspólnego z pogańkim rzymskim kapłaństwem, niż z żydowskim np. pontifex maximus tytuł przyjmowany przez cesarza, w średniowieczu takim tytułem chełpili się papieże (jednakże nie był oficjalnym tytułem). Oprócz tego mocne zhierarchizowanie posad duchownych, oraz zinstytucjonalizowanie Kościoła, to też opiera się na mocnym państwowym duchu i silnej kodyfikacji prawnej wywodzącej się z Cesarstwa Rzymskiego. Trzeba też ująć miejsce powstawania nie tyle chrześcijaństwa co Kościoła Katolickiego, który formuował się w Rzymie i z niego czerpał liczne wierzenia. Kult Maryi pewnie też ma korzenie w praktyce z Rzymu. Tak wiem kult jest starszy i wywodzi się z innych części świata, jednakże chodzi mi o to, że Rzymianie byli synkretystami religijnymi i do swojego panteonu przyjmowali inne bóstwa. Obrzędy też mają źródła pogańskie np. woda święcona, czy też święte oleje.

Anonymous - 2012-12-30, 19:06

Benjamin Szot napisał/a:
Święty duch Boży nigdy nie spocznie na tych, którzy łamią Przykazania Boże i praktykują nieczyste rzeczy zakazane przez Biblię !!!
No to teraz wiadomo dlaczego Duch Święty nie kieruje ciałem kierowniczym u ŚJ. Oni sami piszą że nie są natchnieni przez Ducha Świętego, a więc wiedząc o tym, żądają bezwzględnego posłuszeństwa swoim naukom.
Dezerter - 2012-12-30, 19:27

kmen112 napisał/a:
Chrześcijańskie kapłaństwo ma więcej wspólnego z pogańkim rzymskim kapłaństwem, niż z żydowskim

no nie mogę się zgodzić, bo przykłady na poparcie swoich tez podajesz z VI i późniejszych wieków, a kapłaństwo chrześcijańskie to jeśli nie I to na pewno II wiek i do tej pory- przynajmniej u katolików - wiele zachowań, obrzędów i modlitw kapłańskich ma głębokie żydowskie korzenie
druga sprawa to oleje święte do namaszczania - znów bezpodstawnie piszesz o pochodzeniu pogańskim podczas, gdy już :
Cytat:
Najstarszym pozabiblijnym śœświadectwem, na jakie możemy się powołać, jest Tradycja Apostolska œw. Hipolita Rzymskiego (+ 235), który wyraŸnie pisze o dwóch obrzędach, mianowicie o zanurzaniu w wodzie i wkładaniu ršk. O ile jednak w wodzie zanurza prezbiter, to biskup wkłada ręce na ochrzczonego, wylewa olej dziękczynienia na jego głowę, wypowiadając przy tym słowa: Namaszczam cię olejem œwiętym w Bogu Ojcu wszechmogącym i w Jezusie Chrystusie i W Duchu ŒŚwiętym. I znaczy czoło namaszczonego (w kształcie krzyża) znakiem krzyża, udzielając mu pocałunku pokoju, mówiąc: Pan niech będzie z tobą. Ten, który został naznaczony (consignatus) odpowiada: i z duchem twoim.

a że zwyczaj żydowski to nasz czarno na białym:
Cytat:
Pomazaniec, Namaszczony, – w judaizmie i chrześcijaństwie pierwotnie religijny tytuł królów, kapłanów-lewitów i proroków - osób namaszczonych (pomazanych) olejem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomazaniec

kmen112 - 2012-12-31, 00:23

Dezerter napisał/a:
Pomazaniec, Namaszczony, – w judaizmie i chrześcijaństwie pierwotnie religijny tytuł królów, kapłanów-lewitów i proroków - osób namaszczonych (pomazanych) olejem.

Tak, ale co to ma wspólnego z jakimiś magicznymi olejkami. Jezus też był pomazańcem, a nie świchtali go niczym.
Dezerter napisał/a:
no nie mogę się zgodzić, bo przykłady na poparcie swoich tez podajesz z VI i późniejszych wieków, a kapłaństwo chrześcijańskie to jeśli nie I to na pewno II wiek i do tej pory- przynajmniej u katolików - wiele zachowań, obrzędów i modlitw kapłańskich ma głębokie żydowskie korzenie

W 180 r. podzielono chrześcijan na stan kapłaństwa i duchowieństwa, co już było sprzeczne z wizją apostolską. Już w II wieku chrześcijanie zaczęli przyswajać sobie rozmaite pogańskie aspekty jak np. woda święcona, która miała niby przeganiać demony. W 250 r. n.e. coraz mocniej uwidaczniał się neoplatonizm. Sami faryzeusze już byli mocno zhellenizowani.

Benjamin Szot - 2012-12-31, 08:44

jaki duch panuje w Watykanie to warto poczytać co na ten temat mówi jeden z najważniejszych egzorcystów Watykanu - Malachi Martin :

http://www.tldm.org/news/martin.htm



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group