To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Imię Boże - Naukowa prawda dotycząca znaczenia imienia Bożego JHWH.

BLyy - 2012-05-06, 10:02

Cytat:
Za mało dokumentów, aby służyły one za podstawę tłumaczeń. Z zachowanych ksiąg bodajże jedynie Księga Izajasza prawie w całości mogłaby służyć jako materiał do tłumaczenia, gdyby zawierała jakieś inne nieznane wcześniej przesłanie. A tak to na dzień dzisiejszy jedynie potwierdza to co zawierają teksty masoreckie.

Ale inne zwoje przeczą masoretce i co w związku z tym? Który uznasz za prawdziwszy? Średniowieczny bo pełny czy niepełny ale bliższy czasom Jezusa a nawet go wyprzedzające?

To nie jest argument za dyskredytacją zwłaszcza jeśli są to starożytne dokument przeciw średniowiecznemu tekstowi. To, że gdzieś brakuje tekstu nie jest argumentem przeciw niemu by odrzucać go. Można tłumaczyć z Qumran a gdzie brakuje tekstu zastępować go masoretką

wit - 2012-05-06, 22:18

BLyy napisał/a:
Ale inne zwoje przeczą masoretce i co w związku z tym? Który uznasz za prawdziwszy? Średniowieczny bo pełny czy niepełny ale bliższy czasom Jezusa a nawet go wyprzedzające?

To nie jest argument za dyskredytacją zwłaszcza jeśli są to starożytne dokument przeciw średniowiecznemu tekstowi. To, że gdzieś brakuje tekstu nie jest argumentem przeciw niemu by odrzucać go. Można tłumaczyć z Qumran a gdzie brakuje tekstu zastępować go masoretką
Nie wiem w czym problem? Przecież chyba wyraźnie dałem do zrozumienia, że Biblia musi być kompletna. Musi dodatkowo być spójna, więc problematyka innych jakościowo źródeł odpada.
Trawa - 2012-11-24, 18:29

Szanuję pana Henryka, lecz nie zgadzam się ze wszystkimi jego wymysłami na przykład z tym , w którym próbuje wmówić ludziom że JHWH to znaczy Jah:
http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm
Bo to jest nieprawda.
Już wyjaśniam:
1.Poczytajmy co pisze Wikipedia (tylko proszę nie mówcie że Wikipedia ma mniejszą wiedzę od XXX) :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram
Cytat:

"
Znaczenie

Chociaż określenie Boga mianem JHWH pojawia się już w 2. rozdziale Księgi Rodzaju i było używane przez patriarchów (np. Rdz 14,22) to według Biblii imię JHWH zostało objawione dopiero Mojżeszowi tuż przed opuszczeniem Egiptu.

Rozmowa Mojżesza z Bogiem przy gorejącym krzewie ukazuje Boga, który wyjaśnia znaczenie swojego imienia:

A Mojżesz rzekł do Boga: Gdy przyjdę do synów izraelskich i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was, a oni mnie zapytają, jakie jest imię jego, to co im mam powiedzieć? A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem (אֶהְיֶה אֲשֶׁר אֶהְיֶה). I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: Jahwe posłał mnie do was. I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: Pan (יהוה), Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia. (Wj 3,13-15 BW)

Jak podaje Jacques Guillet, jako że JHWH było hebrajskim neologizmem, nawet sami Hebrajczycy nie rozumieli jego znaczenia. Powyższy fragment tłumaczy, iż powstało ono w oparciu o słowo היה = być, stać się. Jednakże יהוה [JHWH] nie jest 3. osobą liczby pojedynczej od היה, chociaż według Pięcioksięgu sens słowa był bliski znaczeniu [On] jest. Wydaje się więc, iż określenie "Bóg-JHWH" opisuje synteza trzech czasowników:

היה (gdzieniegdzie jako יהי) = był,
הוה (gdzieniegdzie jako היה) = jest,
יהיה = będzie.

JHWH jest kauzatywną (niedokonaną) formą hebrajskiego czasownika hawah i może być tłumaczone na "on powoduje że się staje" Można więc powiedzieć, iż imię JHWH oznacza [On] jest zawsze lub Istniejący. Nie ma ono formy rzeczownikowej lecz czasownikową, aby nie dać możliwości Izraelitom "oswoić" Boga, umieścić w swoim świecie jako kolejnego elementu. Bóg jako istniejący jest transcendentny wobec świata[1].

Sens staje się jeszcze bardziej oczywisty, gdy dalej w Księdze Wyjścia czytamy:

Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im. (Wj 6,3 BT)[2].

Patriarchowie poznali Boga jako tego, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, ale nie poznali go jako Boga, który jest zawsze blisko nich, pragnie ich bliskości i wszędzie im towarzyszy. Ten przełom nastąpił z chwilą, gdy Bóg zstąpił do Izraelitów na górze Synaj i od tamtego czasu jego obecność cały czas im towarzyszyła. W ten sposób Izraelici poznali Boga jako Tego, który zawsze jest.

Powyższą interpretację znaczenia imienia JHWH potwierdza także fragment z Księgi Amosa. Prorok zapowiada klęskę, która spadnie na Izrael z powodu jego grzechów i mówi:

I pozostanie tylko krewny, aby wynieść zwłoki z domu. A gdy zapyta kogoś, kto jest w zakątku domu: Czy jest jeszcze kto z tobą? A tamten odpowie: Nie ma! To doda: Cicho! Gdyż nie wolno wspominać imienia Pana. (Am 6,10 BW)

Innymi słowy – Amos, posługując się silną ironią mówi, że Bóg, który zawsze był z Izraelem, opuści go (lud Izraela) z powodu jego grzechów i, chociaż dotychczas jego imię brzmiało [On] JEST, odtąd zamieni się ono na NIE MA [Go]."




Cytat:
" Sposób zapisywania
Zapis hebrajski

Składa się z czterech hebrajskich liter. Są to czytane od prawej do lewej spółgłoski jod, he, waw, he, które tworzą tak zwany tetragram (z gr. tetragrammaton – dosł. cztery litery). W języku polskim odpowiadają im spółgłoski: J, H, W, H. Nie są znane samogłoski, których używano do pierwotnej wymowy. Wersja Jahwe, jako wymowa tetragramu, nie jest do końca pewna, ale bardzo prawdopodobna[3]. W tekście hebrajskim Pisma Świętego (opublikowanym jako Biblia Hebraica przez Rudolfa Kittela) יהוה występuje 6828 razy[4][5]."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram
Tym, którym nie wystarczają źródła biblijne tetragram JHWH

Cytat:
" Źródła pozabiblijne

Tetragram spotykany jest na różnych zabytkach archeologicznych, głównie w Palestynie (tabliczki, ostraki, napisy naskalne, fragmenty tekstów, manuskrypty)[31][32].

Najstarsza wzmianka o JHWH jako bóstwie czczonym przez wrogich Moabowi Izraelitów jest zamieszczona na Steli Meszy.(Stela została sporządzona w IX wieku p.n.e. w Dibonie):"

http://upload.wikimedia.o...Mesha_stele.jpg


W tejże steli także zapisano JHWH czyli tetragram a nie zapisano wyrazu Jahwe- który nie jest także użyty w Biblii. Zgadzam się z panem Henrykiem,że już wtedy istniały samogłoski, lecz imię boże zapisano bez samogłosek specjalnie jako JHWH. !!!

Panie Henryku proszę nie wymyślać i nie dodawać do Biblii tego czego tam nie ma a nie ma tam samogłosek w wyrazie JHWH, bo jak pan doda samogłoski do tego wyrazu i tam gdzie pan chce to zaprawdę z wyrazu JHWH wyjdzie...ruina...

Zgadzam się że to imię zapisano jako neologizm:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Neologizm

Cytat:
" określenie "Bóg-JHWH" opisuje synteza trzech czasowników:

היה (gdzieniegdzie jako יהי) = był,
הוה (gdzieniegdzie jako היה) = jest,
יהיה = będzie.

JHWH jest kauzatywną (niedokonaną) formą hebrajskiego czasownika hawah i może być tłumaczone na "on powoduje że się staje" Można więc powiedzieć, iż imię JHWH oznacza [On] jest zawsze lub Istniejący. Nie ma ono formy rzeczownikowej lecz czasownikową, aby nie dać możliwości Izraelitom "oswoić" Boga, umieścić w swoim świecie jako kolejnego elementu. Bóg jako istniejący jest transcendentny wobec świata[1]."


I powyższa definicja słowa JHWH jest moim zdaniem prawidłowa.
Definicja jakże różna od nazwy egipskiego bożka księżyca - Jah.

Cytat:
" Chrześcijaństwo

W chrześcijańskim rozumieniu, imię JHWH znalazło swe wypełnienie w Jezusie Chrystusie. Jak zauważył J. Guillet, zgodnie z Listem do Filipian wiara chrześcijańska uznaje, że Bóg już nie objawia się już więcej poprzez swe Imię, lecz poprzez Tego, "który jest ponad wszelkie Imię" (Flp 2,9)[33].


Cytat:
"Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,
aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią" (Flp 2,9)



Cytat:
(...)
W rozdz. 8 Ewangelii Janowej formuła ego eimi – ja jestem ściśle łączy się z mocą Jezusa wskrzeszania zmarłych:

Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich (8,24). «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy - a ty mówisz: 'Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki'. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego, Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» (J 8,51-53)."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram


Chwała tobie Panie Jezu, stwórco Nieba i Ziemi.

Cytat:
"Jam jest alfa i omega (początek i koniec), mówi Pan, Bóg, Ten, który jest i który był, i który ma przyjść, Wszechmogący." Ap 1.8


Amen

Krzysio - 2012-11-24, 18:57

Z "Amen" to lepiej uważaj ;-)
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7705



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group