To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Protestanci - Kalwinizm

Hardi - 2010-08-06, 12:38

leszed, każdy kalwinista ci to powie :!:

"Jej centralnym punktem była nauka o predestynacji, wedle której ludzie od chwili urodzenia są przeznaczeni przez Boga albo do zbawienia, albo do potępienia. Bóg dokonał tego wyboru przed stworzeniem świata i nie będzie on zmieniony. Spełnianie dobrych uczynków jest wyłącznie dowodem, że należymy do grona wybranych przez Boga. Również powodzenie w biznesie i w życiu jest dowodem łaski Bożej."
źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalwinizm

leszed - 2010-08-06, 22:28

Hardi napisał/a:
leszed, każdy kalwinista ci to powie :!:

"Jej centralnym punktem była nauka o predestynacji, wedle której ludzie od chwili urodzenia są przeznaczeni przez Boga albo do zbawienia, albo do potępienia. Bóg dokonał tego wyboru przed stworzeniem świata i nie będzie on zmieniony. Spełnianie dobrych uczynków jest wyłącznie dowodem, że należymy do grona wybranych przez Boga. Również powodzenie w biznesie i w życiu jest dowodem łaski Bożej."
źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalwinizm
Ten link się otworzył na wikipedii. W obecnej jej wersji znalazłem tylko ogólniki, w tym:
Cytat:
zbawienie jest ograniczone, tzn. Jezus umarł nie dla zbawienia wszystkich ludzi, lecz tylko tych wybranych przez Boga

co też jest niezbyt jasnym stwierdzeniem jak na rozpowszechnione na świecie wyznanie chrześcijańskie na całym świecie.
Cytat:

doktryna predestynacji (w liberalnych gałęziach kalwinizmu przestaje być postrzegana jako pewna i bezwzględna)

Toteż nie jest to jednoznaczne, nie każdy ci to powie!

Hardi - 2011-08-22, 15:10

z ich wyznania wiary:

III. Przez swoje postanowienie i dla okazania Swej chwały Bóg przeznaczył pewnych ludzi i aniołów do wiecznego życia, innym postanowił wieczną śmierć.

IV. Aniołowie i ludzie, którzy podlegają Bożemu przeznaczeniu, są jasno i nieodmiennie wyznaczeni, a ich liczba jest na zawsze ustalona i nie może zostać ani zwiększona ani zmniejszona.

V. Zanim świat został stworzony, Boży odwieczny i nieodmienny zamiar, który powstał w tajemnicy Jego mądrości i według upodobania Jego woli, sprawił, że Bóg wybrał w Chrystusie pewną część ludzkości do wiecznej chwały. Jedynie ze Swojej wolnej łaski i miłości przeznaczył tych wybranych ludzi do życia, nie przewidując w nich wiary, dobrych uczynków, wytrwałości i podobnych rzeczy jako podstawy Swojej decyzji wszystko to na chwałę Jego łaski.

VI. Bóg nie tylko wyznaczył wybranych do chwały zgodnie z odwiecznym i niezależnym postanowieniem swojej woli, lecz również uprzednio przeznaczył środki do spełnienia tego zamiaru. Jego wybrani, uczestnicząc w upadku Adama, zostaną w odpowiednim czasie odkupieni przez Chrystusa i rzeczywiście powołani do wiary w Chrystusie dzięki pracy Ducha Świętego. Zostaną usprawiedliwieni, usynowieni, uświęceni i poprowadzeni „mocą Bożą przez wiarę ku zbawieniu". Nikt oprócz wybranych nie zostanie odkupiony, powołany, usprawiedliwiony, usynowiony, uświęcony ani zbawiony.

VII. Na chwałę Swojej sprawiedliwości Bóg zechciał okryć resztę ludzkości hańbą i gniewem. Uczynił to za jej grzechy, według niepoznawalnego zrządzenia Swojej woli, przez którą, gdy zechce, rozciąga i utrwala łaskę, oraz dla chwały Swojej suwerennej władzy nad stworzeniami.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Jan znokautował Kalwina zanim ten się jeszcze urodził

"Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata." 1 Jana 2.1-2

bartek212701 - 2011-08-22, 21:14

Hardi,
Cytat:
III. Przez swoje postanowienie i dla okazania Swej chwały Bóg przeznaczył pewnych ludzi i aniołów do wiecznego życia, innym postanowił wieczną śmierć.
Jednym zdaniem głupi jakiś Bóg,niesprawiedliwy i żądny śmierci :-( Bo jak Bóg w swej mądrości może tak robić ? poza tym Bóg nie ma upodobania w śmierci grzesznika
Ezech. 18:32
32. Albowiem się Ja nie kocham w śmierci umierającego, mówi panujący Pan; nawróćcież się tedy, a żyć będziecie.
(BG)

Cytat:
IV. Aniołowie i ludzie, którzy podlegają Bożemu przeznaczeniu, są jasno i nieodmiennie wyznaczeni, a ich liczba jest na zawsze ustalona i nie może zostać ani zwiększona ani zmniejszona.
Pewnie dosłownie 144.000 biorą i to jeszcze do siebie hehe,aż mi się sprawdzac nie chce.
Cytat:
Jedynie ze Swojej wolnej łaski i miłości przeznaczył tych wybranych ludzi do życia
Jak Ja się raduję,że to nie mój Bóg :-) niemiłosierny i bezduszny kłamca to jest jakiś.Bóg kłamac nie może,a ten kłamie widze.

Cytat:
Jan znokautował Kalwina zanim ten się jeszcze urodził
Ty też ich nokautujesz jak widać i bardzo dobrze,to już chyba sataniści sa lepsi,bo takiego Boga jak mają kalwiniści to ludzkie pojęcie przechodzi,aż mi się chce płakac jak ci ludzie sa pyszni i narcystyczni,oni od razu wiedza,że to ich Bóg wybrał :-) żal mi ich bardzo mi ich żal,ale w swej głupocie przewyższaja.......[no az mi brak słów] hehe
leszed - 2011-08-24, 08:42

Hardi napisał/a:
z ich wyznania wiary:

...

Jan znokautował Kalwina zanim ten się jeszcze urodził

"Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata." 1 Jana 2.1-2

Z którego wyznania wiary podajesz? Czy słuszna krytyka odnosić powinna do samego Kalwina?
A cytat trafiony bardzo.

Hardi - 2011-08-24, 21:04

leszed napisał/a:
Z którego wyznania wiary podajesz?

nie wiem, mogę się dowiedzieć, ale nie zdziwiłbym się gdyby to było z pism samego J. Kalwina... w każdym razie na 100% nie jest to jakiś tekst zmanipulowany, bo mam to od zagorzałego kalwinisty z którym intensywnie dyskutuję, a na forum protestanci.info kalwiniście też powołują się na ten tekst, traktując go niemal jako prawdę absolutną...

leszed - 2011-08-25, 00:35

Spoko, ale wydaje mi się że czytałem wczesno-kalwiński katechizm. Nie znalazłem tam nic z tych kontrowersyjnych zdań. Wiadomo iż późniejsi kalwiniści dopracowywali różne katechizmy, no ale to już nie pan Jan. Osobiście poznałem paru kalwinów, ale trudno o nich sobie wyrobić jednoznaczną opinię, tak uważam. Generalnie po-luterskie wyznania wiary, katechizmy, starają umieścić Biblię w centrum, nawiązać do doktryny chrześcijańskiej a niektóre potępić herezje. Dobrą pozycją jest lektura Paska. Wymienia on przegląd szeregu wyznań wiary protestanckich i pogranicza.
Anonymous - 2011-08-27, 08:50

Odrzucam zarówno kalwinizm, jak i luteranizm. Nie wierzę, że to dzieło Boga. Kalwin za poglądy inne niż miał pomagał inkwizycji palić na stosach ludzi, a Luter gdyby mógł, to wybił by wszystkich Żydów.

Nie widzę w nich Bożego natchnienia w nich oraz w ich dziełach.

Euler - 2012-04-04, 17:06

Kamil Pawelak napisał/a:
Odrzucam zarówno kalwinizm, jak i luteranizm.

Ja również
Kamil Pawelak napisał/a:
. Kalwin za poglądy inne niż miał pomagał inkwizycji palić na stosach ludzi , a Luter gdyby mógł, to wybił by wszystkich Żydów.

Na szczęście Kościół Ewangelicko-Augsburski i Ewangelicko-Reformowany odcinają się od dawnych dokonań swoich "załozycieli"
Reformowani ewangelicy nawet przepraszali za zbrodnie Kalwina

KRK też na szczęście zmienił się od reformacji(zmienił na lepsze).

BLyy - 2012-04-05, 15:22

Cytat:
Na szczęście Kościół Ewangelicko-Augsburski i Ewangelicko-Reformowany odcinają się od dawnych dokonań swoich "załozycieli"
Reformowani ewangelicy nawet przepraszali za zbrodnie Kalwina

Mógłbym prosić na ten temat źródło? Pozdrawiam

Hardi - 2012-04-05, 16:17

Euler napisał/a:
Reformowani ewangelicy nawet przepraszali za zbrodnie Kalwina

chciałbym wiedzieć gdzie i kiedy, masz jakiegoś linka do tego :?: bo ci kalwiniści, których znam to nie tylko nie przepraszają, ale nawet zaprzeczają, że coś takiego jak zbrodnie Kalwina miało miejsce :-?

Bariel - 2012-08-11, 09:01

Hardi napisał/a:
Euler napisał/a:
Reformowani ewangelicy nawet przepraszali za zbrodnie Kalwina

chciałbym wiedzieć gdzie i kiedy, masz jakiegoś linka do tego :?: bo ci kalwiniści, których znam to nie tylko nie przepraszają, ale nawet zaprzeczają, że coś takiego jak zbrodnie Kalwina miało miejsce :-?

Bo i nie miało, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak twierdzą jego krytycy. Kalwin wbrew pozorom nie miał jakiejś szczególnej władzy w Genewie, był tylko tamtejszym kaznodzieją, wszelkie jego wpływy opierały się tylko na moralnym autorytecie. Kalwina można co najwyżej do pewnego stopnia oskarżyć o współudział w śmierci Serveta, ale nie było to tak, że ,,dyktator Genewy" z lubieżną radością patrzył na płonący stos Hiszpana, sam żądał wobec niego ścięcia, to Rada Miejska skazała Serveta na stos.
Poza tym - ja uznaję Kalwina za autorytet pod względem myśli teologicznej, a nie poglądów społeczno-politycznych i tego, co on tam sądził o ,,heretykach". Nie można postaci żyjącej pięć wieków wstecz oceniać według dzisiejszej mentalności, bo w końcu dojdziemy do wniosków części ateistów, jakoby kiedyś wszyscy byli zdeprawowanymi przez religię okrutnikami

bartek212701 - 2012-08-11, 20:12

Bariel napisał/a:
Kalwina można co najwyżej do pewnego stopnia oskarżyć o współudział w śmierci Serveta, ale nie było to tak, że ,,dyktator Genewy" z lubieżną radością patrzył na płonący stos Hiszpana, sam żądał wobec niego ścięcia, to Rada Miejska skazała Serveta na stos.
Ma krew na rękach jednak,zostanie z tego osądzony sprawiedliwie jak kazdy morderca.
Bariel - 2012-08-11, 20:22

Chyba, że okaże się być człowiekiem, który zaufał Jezusowi i trafi do grona osób takich jak dobry łotr, czy Maria Magdalena ;-) Według mnie nie ma powodów, aby w to wątpić.
bartek212701 - 2012-08-11, 20:27

Bariel napisał/a:
Według mnie nie ma powodów, aby w to wątpić.
na pewno jest wiele powodów ale Bóg osądza nie My na szczeście :-)
Ja osobiście nauk kalwina nie darzę wielką sympatią szczególnie z powodu predestynacji.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group