To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Protestanci - Prorocy - dar proroczy?

Krystian - 2011-12-30, 23:42

leszed mi chodzi o czasy chrześcijańskie
wiesia - 2011-12-31, 01:10

krystian napisał/a:
najpierw pisze aby prorokowali , ale niewiastom karze milczeć

Właśnie.Paweł, moim zdaniem ,był bardzo antykobiecy. W przeciwieństwie do Jezusa, który wszystkich ludzi kazał szanować.
Zresztą mamy przykłady kobiet w Biblii, które prorokowały, rządziły itd.
Byłam kiedyś na nabożeństwie w Zurichu i pastorem była kobieta. Muszę przyznać,że czułam się trochę niezręcznie, ale to pewnie dlatego,że jestem wychowana w katolickiej tradycji.
Samemu nabożeństwu i kazaniu nic nie można było zarzucić.Pełny profesjonalizm. :-D

Anowi - 2011-12-31, 07:26

Jeśli kobiety mają uczyć tylko dzieci, a wiadomo, że dzieci chłoną jak gąbka, to czegóż oczekiwać od wiedzy dorosłego, któremu ciężko żyć bez "korzeni"?

(Łk 1:1) Ponieważ wielu podjęło się zestawić opis faktów, którym wśród nas w pełni dano wiarę, (2) tak jak je nam przekazali ci, co od początku byli naocznymi świadkami i sługami tej wieści, (3) postanowiłem i ja, który od samego początku wszystko dokładnie prześledziłem, spisać to w logicznym porządku dla ciebie, najdostojniejszy Teofilu, (4) żebyś całkowicie poznał, jak pewne jest to, czego Cię ustnie uczono.

Teofil, Tymoteusz mieli to szczęście, że matki uczyły tego samego co mężowie wiary

Krystian - 2011-12-31, 09:47

wiesia napisał/a:
krystian napisał/a:
najpierw pisze aby prorokowali , ale niewiastom karze milczeć

Właśnie.Paweł, moim zdaniem ,był bardzo antykobiecy. W przeciwieństwie do Jezusa, który wszystkich ludzi kazał szanować.
Zresztą mamy przykłady kobiet w Biblii, które prorokowały, rządziły itd.
Byłam kiedyś na nabożeństwie w Zurichu i pastorem była kobieta. Muszę przyznać,że czułam się trochę niezręcznie, ale to pewnie dlatego,że jestem wychowana w katolickiej tradycji.
Samemu nabożeństwu i kazaniu nic nie można było zarzucić.Pełny profesjonalizm. :-D


Wiesiu , czyżbyś uważała , że Paweł był męskim szowinistą ?
Jezus też na apostoła nie powołał żadnej kobiety.

wiesia - 2011-12-31, 10:36

krystian napisał/a:

Wiesiu , czyżbyś uważała , że Paweł był męskim szowinistą ?
Jezus też na apostoła nie powołał żadnej kobiety.

Szowinista to za mocne słowo, ale był mocno antykobiecy.
Zauważ,że wiele przełomowych wydarzeń w Biblii opisanych dociera najpierw do kobiet. Takie najważniejsze, które mi się w tej chwili nasuwa, to Zmartwychwstanie.

leszed - 2011-12-31, 10:54

krystian napisał/a:
leszed mi chodzi o czasy chrześcijańskie
A ja mam mało czasu.
IKor14 należy umiejscowić w całym IKor, następnie w całym NT oraz Biblii. Uważam iż należy rozróżnić mówienie od prorokowania, na nabożeństwie/zgromadzeniu i gdzie indziej, publicznie i niepublicznie- (nie dałeś mi tu odpowiedzi), znaczenie listu jako osobistego Pawła na osobiste problemy, zwyczaje synagogalne i świątynne a nowe w Chrystusie 14:34-35 por. Łk2:36-38, problem Jezus a kobiety (włącznie z ich odzywaniem się w Jego towarzystwie), teologia Pawła i konieczność kompromisu z Żydami, umiejscowienie w czasie tego listu, i inne... wtedy wychodzi, że trzeba napisać cały artykuł, a my mamy już swoje wyrobione zdanie.
IKor14 bezpośrednio jest zastosowaniem m.in. IKor13 miłości i kontynuacją IKor12 i szerszego kontekstu zachowania na zgromadzeniach Koryntu. Zachowania te są związane z problemami w zborze (cały list). A Paweł podchodzi do problemów elastycznie por. kwestia obrzezania Tymoteusza Dz. a nauczanie np. Gal. Listy mają swoje prawa jako gatunek i trudno na ich przykazaniach zbudować całą teologię. Owszem pokazują trendy, przykłady ale zasadę Bożej woli trzeba dopiero odkryć.

Krystian - 2011-12-31, 11:32

leszed dziękuje za odpowiedz to mnie tylko utwierdziło w przekonaniu, że warto być na tym forum , bo zawsze można się czegoś nauczyć, a jeżeli chodzi o niepublicznie miałem na myśli w domu w gronie rodziny lub wąskim kręgu przyjaciół
leszed - 2011-12-31, 22:05

krystian napisał/a:
leszed dziękuje za odpowiedz to mnie tylko utwierdziło w przekonaniu, że warto być na tym forum , bo zawsze można się czegoś nauczyć, a jeżeli chodzi o niepublicznie miałem na myśli w domu w gronie rodziny lub wąskim kręgu przyjaciół
Dziękuję. Dawno nie miałem tak sympatycznej rozmowy. Czuj się tu dobrze.

Z Bogiem

leszed - 2011-12-31, 22:10

wiesia napisał/a:
krystian napisał/a:
najpierw pisze aby prorokowali , ale niewiastom karze milczeć

Właśnie.Paweł, moim zdaniem ,był bardzo antykobiecy. W przeciwieństwie do Jezusa, który wszystkich ludzi kazał szanować.
Zresztą mamy przykłady kobiet w Biblii, które prorokowały, rządziły itd.
Byłam kiedyś na nabożeństwie w Zurichu i pastorem była kobieta. Muszę przyznać,że czułam się trochę niezręcznie, ale to pewnie dlatego,że jestem wychowana w katolickiej tradycji.
Samemu nabożeństwu i kazaniu nic nie można było zarzucić.Pełny profesjonalizm. :-D
Mnie to bardzo cieszy. Co do Pawła gdyby był antykobiecy, potraktował by je zupełnie inaczej. Zastanawiała mnie Junia* w Rz16:7, moim zdaniem miała u niego równouprawnienie w pełni. A takich przykładów jest więcej.
*Uwaga: Rz16:7 jest kontrowersyjny jeśli chodzi o manuskrypty, natomiast rodzaj żeński tego imienia potwierdza zastosowanie go w tym czasie (w starożytności), potwierdzają to późniejsi nauczyciele jeszcze przez 1000 lat. Mówi się o tym fragmencie jako "skażony".

leszed - 2012-01-01, 11:35

A teraz podam krótką ilustrację.
Piszę list do robotników w którym każę im zburzyć garaż. Wszyscy wiemy że wszystkie garaże w tej dzielnicy są w porządku a większość z nas nie zna przypadku by burzyć garaże. Ale w tym liście o tym nie ma ani słowa, piszę mail w którym karzę murarzom zabrać cegły, z listu nie wynika żeby ktoś to oprotestowywał, może i jest mały żart, pochwała i zachęta: "wy zawsze robicie to dobrze" itp. Mogę tam subordynować Wieśka, który się leni i psuje robotę. Ale pozdrowienia są do wszystkich z poważaniem ld.
No i być może nikt się nie domyśli mając tylko tą wiedzę, czy ja np. zamierzam w tym miejscu wybudować basen, czy może chcę uprzątnąć teren dla nowej drogi w tym miejscu, zanim pan... burmistrz za mnie tego nie zrobi z przykrymi dla mnie konsekwencjami, a ja być może nawet nie do końca jestem świadom jakimi.

Paweł nieraz podaje jakieś przykazanie od siebie, nieraz to Pan mu objawia, i nie wiadomo niekiedy czy Paweł wie czy dobrze robi. No ale my ufamy mu jednak bo go znamy, wiemy też że mógł napisać specjalnie to:
1 Koryntian 7:10 Tym zaś, którzy żyją w stanie małżeńskim, nakazuję nie ja, lecz Pan, ażeby żona męża nie opuszczała,
11 a jeśliby opuściła, niech pozostanie niezamężna albo niech się z mężem pojedna; niech też mąż z żoną się nie rozwodzi.
12 Pozostałym zaś mówię ja, nie Pan: Jeśli jakiś brat ma żonę pogankę, a ta zgadza się na współżycie z nim, niech się z nią nie rozwodzi;
13 i żona, która ma męża poganina, a ten zgadza się na współżycie z nią, niech się z nim nie rozwodzi.

wiedząc iż robi słusznie, ale pozostawia ich sumieniom decyzje. Ten kod: nie/ja (lecz/nie) Pan może nie być również do końca dla nas jasny, dla nich jasny w zupełności.
Jeden z twórców chrześcijaństwa i największych proroków godny jest naśladowania. Mimo to mamy jego cytaty raptem ze 2 z Jezusa. Gdyby nie Dzieje i fragmenciki opisujące go gdzie indziej dynamicznie, mielibyśmy zagwostkę wielką. Ale to tylko moja krótka dygresja.

:)

ps. Paweł gdy mówi o Panu zna swoje granice, czego on nie wie, wie Pan. Zna też inne swoje granice, gdzie kończy się jego wiedza. Wtedy głos Pawła jest głosem prorockim.
(ciekawe czemu ten dopisek mi wcięło? ale na szczęście resztę miałem w schowku). Drogi opatrzności są niezbadane.

wiesia - 2012-01-01, 12:16

Przekonałeś mnie ,leszed :-) .Muszę zrewidować swoje nastawienie do Pawła. :-P
Już kiedyś chciałam ci dodać "pomógł", ale nie wiem, o zgrozo!, jak się to robi! Czu się tak, jak bym dodała :-D :-D :-D

Anowi - 2012-01-01, 13:11

wiesia napisał/a:
Przekonałeś mnie ,leszed :-) .Muszę zrewidować swoje nastawienie do Pawła. :-P
Już kiedyś chciałam ci dodać "pomógł", ale nie wiem, o zgrozo!, jak się to robi! Czu się tak, jak bym dodała :-D :-D :-D


w tym temacie tylko "tomyo" ma ten dar

leszed - 2012-01-01, 18:25

wiesia napisał/a:
Przekonałeś mnie ,leszed :-) .Muszę zrewidować swoje nastawienie do Pawła. :-P
Już kiedyś chciałam ci dodać "pomógł", ale nie wiem, o zgrozo!, jak się to robi! Czu się tak, jak bym dodała :-D :-D :-D
Dzięki, nie kłopocz się, ja też zresztą nie wiem. :)
Anowi dawaj (link czy coś więcej), mi brakuje sporo. Lubię też jak kobiety się nie krępują.
Mi nie przeszkadza podejście offowe, czuję niezręcznie chwalony. Paweł gdy popełniał błędy nie wprowadzał na fakt cenzury, słyszałem o jego paru błędach, takie życie proroków i apostołów.

Eutychus - 2012-01-01, 22:50

leszed napisał/a:
wiesia napisał/a:
Przekonałeś mnie ,leszed :-) .Muszę zrewidować swoje nastawienie do Pawła. :-P
Już kiedyś chciałam ci dodać "pomógł", ale nie wiem, o zgrozo!, jak się to robi! Czu się tak, jak bym dodała :-D :-D :-D
Dzięki, nie kłopocz się, ja też zresztą nie wiem. :)
Anowi dawaj (link czy coś więcej), mi brakuje sporo. Lubię też jak kobiety się nie krępują.
Mi nie przeszkadza podejście offowe, czuję niezręcznie chwalony. Paweł gdy popełniał błędy nie wprowadzał na fakt cenzury, słyszałem o jego paru błędach, takie życie proroków i apostołów.

Jesteś Modem, więc masz większe niż każdy inny, "moce sprawcze" :-D
Obecnie, zgodnie z leguraminem "pomógł", można dać tylko inicjatorowi wątku.
Mnie się to od początku nie podobało, bo w wielu wątkach napotykam na wypowiedzi Userów,
którzy (zaledwie? :roll: ), biorą udział w dyskusjach, w wątkach nie przez siebie założonych, ale ich post(-y) pomogły mi i to nieraz bardzo.
A więc do dzieła Członku Aeropagu! :-D

leszed - 2012-01-02, 09:40

Anowi, Eutychus hehe, bo ja prosty i zabiegany trochi chłop. Nie szukałem tego daru :oops: W dodatku gdybym był prorokiem... jabudibidibidibi jabudibidibidibi ja :-D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group