To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Postacie - Postacie

wiesia - 2009-01-20, 19:07
Temat postu: Postacie
Kim są cztery postacie z Apokalipsy 7?
Esther - 2009-01-20, 20:25

czy to ma jakiś związek z protestantami? :-)
Anonymous - 2009-01-20, 20:37

Wiesiu
Myślę że Machabeusz spróbuje wyjaśnić znaczenie tych postaci -ja nie jestem ekspertem w dziedzinie objawienia Jana,jak Machabeusz się pojawi to coś napisze -w tych tematach ma dużą wiedzę
pozdrawiam

Bilberry - 2009-01-20, 21:10

Chodzi chyba o Apokalipsę rozdział 6 ?!?
Cytat:
2 I ujrzałem: oto biały koń, a siedzący na nim miał łuk. I dano mu wieniec, i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać.

pasuje do Jezusa, opisanego też jako jeżdziec na białym koniu w Apokalipsie rozdział 19
Cytat:
3 A gdy otworzył pieczęć drugą, usłyszałem drugie Zwierzę mówiące: «Przyjdź!»
4 I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz.

to pasuje do tego co Jezus mówił o znakach końca świata - wymienił między innymi wojny
Cytat:
5 A gdy otworzył pieczęć trzecią, usłyszałem trzecie Zwierzę, mówiące: «Przyjdź!» I ujrzałem: a oto czarny koń, a siedzący na nim miał w ręce wagę.
6 I usłyszałem jakby głos w pośrodku czterech Zwierząt, mówiący: «Kwarta pszenicy za denara i trzy kwarty jęczmienia za denara, a nie krzywdź oliwy i wina!»

głód
Cytat:
7 A gdy otworzył pieczęć czwartą, usłyszałem głos czwartego Zwierzęcia mówiącego: «Przyjdź!»
8 I ujrzałem: oto koń trupio blady, a imię siedzącego na nim Śmierć, i Otchłań mu towarzyszyła. I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta.

a to chyba zarazy i wszystkie inne rodzaje śmierci nie spowodowane przez drugiego i trzeciego jeźdźca

mimo, że ci trzej kolejni jeźdźcy raczej nie są przyjemni warto pamiętać, że pierwszy wyruszył Jezus jako zwycięzca i aby jeszcze zwyciężać

Anonymous - 2009-01-20, 21:38

Bilberry
myślę że Wiesi właśnie o te postacie chodziło
dziękuję za szybką reakcję
mam nadzieje że inni też coś dodadzą
sam jestem ciekaw interpretacji
pozdrawiam

wiesia - 2009-01-21, 09:23

Mam na myśli postaci z 7.11tzn.A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i starców,i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu."
Swoją drogą=też ci starcy mnie ciekawią. Czy w niebie się starzejemy?
Ester=dlatego umieściłam pytanie w dziale protestanci, bo nie interesuje mnie opinia np.ŚJ

Bobo - 2009-01-21, 09:36

No ale umieszzenie tematu w dziale protestanci nie powoduje automatycznie, że jakiś SJ nie mógłby odpowiedzieć. Temat może być założony np. w temacie: postacie a wiesia może w swoim pierwszym poście napisać: nie iteresuje mnie zdanie ŚJ.

Mało tego, za przeproszeniem wiesiu ale... skoro napisałaś, że ie interesuje cię zdanie np. ŚJ to znaczy, że jest jeszcze ktoś kogo zdanie cię nie interesuje. Swiadczy o tym twoje: np. Więc napisz klarownie KTO może odpowiedzieć a KTO nie. Sporo komlikacji unikniemy i będzie bez zabawy w tzw. ciuciu-bobo :mrgreen:

wiesia - 2009-01-21, 10:07

Dziękuję Bobo za cenne pouczenie.To mi wystarczy i można temat w ogóle zdjąć.
Anonymous - 2009-01-21, 10:09

Wiesiu
Jako wieloletni zielonoświątkowiec a więc chyba protestant/chociaż wolę określenie chrystianin w stosunku do siebie/ proszę byś raczyła zauważyć że jest to forum dostępne i dyskusyjne dla każdego.
Nie mamy tu podziałów na miejsca w których jedni mogą pisać a inni nie.
Możesz nie czytać wypowiedzi SJ nie musisz,
ale ze swojej strony muszę Ci powiedzieć że Bóg nie ma względu na osobę i w każdym pokoleniu podobają mu się ci co się Go boją.
I choć nie jestem i nigdy nie byłem SJ to nie wykluczam,że Bóg może mi coś powiedzieć i przez kogoś z tej organizacji.
Mam rozum i Biblię by weryfikować poglądy ,ale jestem nastawiony na przyjęcie od Pana Jego Słowa.
Mnie też nie musisz słuchać ale pomnij że Bóg mógł posłużyć się nawet osłem by przekazać swoje Słowo -może użyć i mnie -i tych o których piszesz też.
Proszę byś nie odebrała tego co piszę jako jakiekolwiek napomnienie -nie mam ani takich kompetencji ani tego nie chcę czynić ,a życzliwą radę doświadczonego "protestanta" dla miłej i poszukującej osoby
pozdrawiam

wiesia - 2009-01-21, 10:31

Jestem "betonem" w pewnych sprawach. Uważam, że liberalna postawa nie przynosi wiele pożytku. Po prostu nie po drodze mi z pewnymi ludźmi i poglądami.
Anonymous - 2009-01-21, 10:35

Wiesiu
Dobrze wiec poczekaj na Machabeusz on jest zielonoświątkowcem/jak ja/ i na pewno Ci coś o postaciach napisze -lubi te tematy.
Ja słyszałem tak wiele interpretacji że nie mam naprawdę jasności a gdybym teraz coś napisał a potem się wycofał było by to dla Ciebie i dla mnie niedobre
pozdrawiam

EMET - 2009-01-21, 12:44

Bobo napisał/a:
No ale umieszzenie tematu w dziale protestanci nie powoduje automatycznie, że jakiś SJ nie mógłby odpowiedzieć. Temat może być założony np. w temacie: postacie a wiesia może w swoim pierwszym poście napisać: nie iteresuje mnie zdanie ŚJ.

Mało tego, za przeproszeniem wiesiu ale... skoro napisałaś, że ie interesuje cię zdanie np. ŚJ to znaczy, że jest jeszcze ktoś kogo zdanie cię nie interesuje. Swiadczy o tym twoje: np. Więc napisz klarownie KTO może odpowiedzieć a KTO nie. Sporo komlikacji unikniemy i będzie bez zabawy w tzw. ciuciu-bobo :mrgreen:



EMET:
Podczepiłem sie pod post Bobo, bo obawiam się reakcji, gdyż jakoby śJ nie wolno się wypowiadać w tematach założonych przez Wiesię...
Chyba tylko na zamkniętym ekskluzywnym Forum założonym przez... Wiesię.

Wypowiem się filologicznie co do owych 'starców' z Objawienia danego Janowi 7:11.
Niekoniecznie tyczy to jakichś dosłownie 'starców z brodami'.
Użyto tam terminu < prezbyteron > od rdzennego < prezbyteros >, który był zastosowany do 'starszych', lecz z dojrzałością chrześcijańską o czym czytamy w Dziejach Ap 16:4: "A gdy przechodzili przez miasta, przekazywali im postanowienia powzięte przez apostołów i starszych w Jerozolimie, aby je zachowywali." [BW]; "Idąc przez miasta zobowiązywali chrześcijan do przestrzegania postanowień powziętych przez apostołów i prezbiterów w Jerozolimie." [Przekł. Kowalskiego].

Owszem: wraz wiekiem przychodzi rozwaga i dojrzałość, co nie znaczy bynajmniej, iż 'prezbyterami' byli jedynie bardzo podeszli w latach.

Termin stosowano - owszem też - do podeszłych w latach, chociaż niekoniecznie.
O takich całkiem starcach czytamy np. w: Hioba 15:10 [gr. LXX: < presbytes >]; 2 Kronik 36:17 [gr. LXX: < presbyterous >].
Takim klasycznym tekstem jest choćby Kapłańska 19:32: " Przed człowiekiem o białej głowie wstaniesz na znak szacunku i uszanujesz osobę starca [gr. LXX: < presbyterou >].".


Stephanos, ps. EMET

Bilberry - 2009-01-21, 12:59

wiesia napisał/a:
Mam na myśli postaci z 7.11tzn.A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i starców,i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu."

a to sorry, chodzi ci o Apokalipse 7:11
Cytat:
Ap 7:11 BT „A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu,”
Ap 7:11 Bw „A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i starców, i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu,”

pierwszy opis tych osób (jak i starców) można znaleźć w Apokalipsie rozdział 4, jest opis tronu, 24 starców wokół tronu, oraz 4 postaci z twarzami zwierząt
Cytat:
Ap 4:6 BT „Przed tronem - niby szklane morze podobne do kryształu, a w środku tronu i dokoła tronu cztery Zwierzęta pełne oczu z przodu i z tyłu:”
Ap 4:6 Bw „Przed tronem także jakby morze szkliste podobne do kryształu; a w pośrodku, wokoło tronu cztery postacie pełne oczu z przodu i z tyłu.”

trochę podobny opis jest w Księdze Ezechiela, tyle że tam wokół Boga jest wiele postaci z którch każda ma cztery twarze (zgadzają się z tymi z Apokalipsy)
Cytat:
Ap 4:7 BT „Zwierzę pierwsze podobne do lwa, Zwierzę drugie podobne do wołu, Zwierzę trzecie mające twarz jak gdyby ludzką i Zwierzę czwarte podobne do orła w locie.”
Ap 4:7 Bw „Postać pierwsza podobna była do lwa, postać druga podobna była do cielca, postać trzecia miała twarz jakby człowieczą, a postać czwarta podobna była do orła w locie.”

jeżeli by przyjąć, że Ezechiel i apostoł Jan piszą o tych samych osobach, to są to cheruby, bo tak zostały nazwane w Księdze Ezechiela
Cytat:
Ez 1:10 BT „Oblicza ich miały taki wygląd: każda z czterech istot miała z prawej strony oblicze człowieka i oblicze lwa, z lewej zaś strony każda z czterech miała oblicze wołu i oblicze orła,”
Ez 1:10 Bw „Ich oblicza wyglądały u wszystkich czterech z przodu jak twarz ludzka, z prawej strony jak twarz lwa, z lewej strony jak twarz wołu, a z tyłu jak twarz orła.”
Ez 10:14 BT „Każda istota miała po cztery oblicza: pierwsze było obliczem wołu, drugie obliczem człowieka, trzecie obliczem lwa, a czwarte obliczem orła.”
Ez 10:14 Bw „A każdy cherub miał cztery oblicza: pierwsze to było oblicze byka, drugie to oblicze człowieka, trzecie to oblicze lwa, a czwarte to oblicze orła.”

w Bw te istoty zostały nawet nazwane cherubami

Anonymous - 2009-01-21, 13:15

Bilberry
Twój pierwszy post w tym wątku był na właściwy temat.
Wiesi chodziło o to co symbolizują poszczególne postacie tz jeżdzców apokalipsy
pozdrawiam

Esther - 2009-01-21, 13:46

Wiesiu, nie możemy zabraniać nikomu wypowiadać się w jakimkolwiek temacie... jeśli nie masz ochoty czytać czyjejś opinii, masz prawo dać ignora, bądź po prostu pomijać odpowiedzi świadków Jehowy..

jeśli chcesz listę śj zwróć się do Bobo, on ma aktualne dane.. wtedy będziesz mogła każdemu z nich dać ignora :-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group