To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Historia ziem biblijnych - Wschodni i zachodni brzeg Jordanu

ShadowLady86 - 2015-11-03, 17:46

Tyle że w przypadku tamtych cytatów wiadomo, że owo "za Jordanem" to były ziemie wschodnie. Jak dla kogoś, kto nigdy nie był na zachodzie, ziemię na wschodzie mają być właśnie tymi za Jordanem/ po drugiej stronie Jordanu.

Jakbyś powiedział, że Frankfurt Oder znajduje się po drugiej stronie Odry/ za Odrą, to z perspektywy mieszkańca jakiego kraju byś mówił? Niemiec?

Dezerter - 2015-11-03, 19:15

Witaj Henryku :idea: :-D
to na początek
a teraz Wam pomogę

patrzę na mapę :
Jordan płynie prawie dokładnie w kierunku północ-południe
więc
po lewej/zachodniej stronie leży Izrael a po prawej/wschodniej Jordania
koniec dyskusji ...
kto widzi inaczej to się pogrąża i to publicznie więc niech zaniecha :oops:

KobietaZMagdali - 2015-11-03, 20:12

Henryk napisał/a:
Może to Tobie dziwne, będąc sama wychowana w katolicyzmie.
Tam najważniejszy jest dogmat, potem tradycja- łącznie ze święconką na Wielkanoc, czy odwiedzaniem zmarłych, a na końcu- bardzo wybiórczo Biblia.
Więc nie dziwi mnie Twoje podejście do Słowa, jako czegoś niewiele istotnego.

A co do dobijania- musisz znaleźć kogoś innego. :lol:


Jestem wychowana w katolicyzmie, co oznacza, że od dzieciństwa czytałam Biblię, najpierw taką z obrazkami dla dzieci a później normalną. Jako nastolatka chodziłam w niedziele na spotkania Biblijne, gdzie czytałyśmy i rozmawiałyśmy o Biblii. Ale Ty i tak będziesz sobie wmawiał, że tylko osoba, która ma takie same wnioski jak Ty nie podchodzi wybiórczo do Biblii.

Oczerniasz mnie i obrażasz twierdząc, że podchodzę do Słowa, jako czegoś niewiele istotnego. Biblia tego zabrania jednak najwyraźniej te wersety nie pasują do Twojej filozofii.

Jachu - 2015-11-03, 20:28

Dezerter napisał/a:
Witaj Henryku :idea: :-D
to na początek
a teraz Wam pomogę

patrzę na mapę :
Jordan płynie prawie dokładnie w kierunku północ-południe
więc
po lewej/zachodniej stronie leży Izrael a po prawej/wschodniej Jordania
koniec dyskusji ...
kto widzi inaczej to się pogrąża i to publicznie więc niech zaniecha :oops:


A Warszawska Praga leży na prawym-wschodnim brzegu Wisły. I basta. :xhehe:

Henryk - 2015-11-04, 07:11

ShadowLady86 napisał/a:
Jakbyś powiedział, że Frankfurt Oder znajduje się po drugiej stronie Odry/ za Odrą, to z perspektywy mieszkańca jakiego kraju byś mówił? Niemiec?

Te przykłady nie przystają do siebie.
Cały teren na prawo od Jordanu nazywany był i jest „Zajordaniem”.
Jak sama nazwa wskazuje: Za Jordanem- czyli za rzeką Jordan.
Tak więc Moabici, Ammonici, także mieszkali za Jordanem, choć Mojżesz wprowadził lud od ich strony.

Dezerter pisze:
Cytat:
patrzę na mapę :
Jordan płynie prawie dokładnie w kierunku północ-południe
więc
po lewej/zachodniej stronie leży Izrael a po prawej/wschodniej Jordania

Nawet dodam, że u góry jest północ, a na dole południe.
Zauważ jeszcze, że mówimy o Izraelu sprzed ok. 3600 lat
Dzisiejsze granice wyglądają „trochę” ;-) inaczej.
KobietaZMagdali poczuła się urażona:
Cytat:
Oczerniasz mnie i obrażasz twierdząc, że podchodzę do Słowa, jako czegoś niewiele istotnego. Biblia tego zabrania jednak najwyraźniej te wersety nie pasują do Twojej filozofii.

Zauważ, że piszemy w temacie, który w zamyśle innych ma udowodnić, że Biblia to zbiór mitów.
Choć sama nie szydzisz jawnie z jej treści jak robią to inni, to z całą pewnością Ją dezawuujesz, pisząc:
Cytat:
Biblia była spisywana przez kilkadziesiąt wieków, miała mnóstwo autorów a Słowo Boże często przed spisaniem było przekazywane ustnie (podobnie jak NT). Przez to jest tak bogate i pokazuje historię działania Boga na przestrzeni wieków. A wy robicie z tego farsę na wzór islamskiego zesłania koranu z nieba.

Uważam, że masz do Biblii stosunek z lekka ambiwalentny. Cenisz tę księgę, ale jednocześnie jej treść to już dla Ciebie „ustne przekazy”- w (moim) domyśle: nie do końca wiarygodne.
A skoro „nie spadła z nieba”, to można wiele rzeczy do niej dodawać- zgodnie z „odwieczną tradycją”.

Dezerter - 2015-11-04, 21:41

Henryk napisał/a:
Dezerter pisze:
Cytat:
patrzę na mapę :
Jordan płynie prawie dokładnie w kierunku północ-południe
więc
po lewej/zachodniej stronie leży Izrael a po prawej/wschodniej Jordania

Nawet dodam, że u góry jest północ, a na dole południe.
Zauważ jeszcze, że mówimy o Izraelu sprzed ok. 3600 lat
Dzisiejsze granice wyglądają „trochę” ;-) inaczej.

i co z tego
prawy brzeg jest nadal po prawym brzegu (nawet po 3600 latach :-P i jest po wschodniej stronie
tak jak lewy brzeg jest nadal po zachodniej
Henryk napisał/a:
Zauważ, że piszemy w temacie, który w zamyśle innych ma udowodnić, że Biblia to zbiór mitów.
Choć sama nie szydzisz jawnie z jej treści jak robią to inni, to z całą pewnością Ją dezawuujesz, pisząc:
Cytat:
Biblia była spisywana przez kilkadziesiąt wieków, miała mnóstwo autorów a Słowo Boże często przed spisaniem było przekazywane ustnie (podobnie jak NT). Przez to jest tak bogate i pokazuje historię działania Boga na przestrzeni wieków. A wy robicie z tego farsę na wzór islamskiego zesłania koranu z nieba.

Uważam, że masz do Biblii stosunek z lekka ambiwalentny. Cenisz tę księgę, ale jednocześnie jej treść to już dla Ciebie „ustne przekazy”- w (moim) domyśle: nie do końca wiarygodne.
A skoro „nie spadła z nieba”, to można wiele rzeczy do niej dodawać- zgodnie z „odwieczną tradycją”.

ja wcale nie wiedziałem, że pisze w temacie, który ma jakiś ukryty przekaz - Migdałek pewnie też nie, a po 2 - jest oczywistą oczywistością, że najpierw była Tora ustna, przekazywana z pokolenia na pokolenie a później została spisana i tylko o tym oczywistym fakcie, który potwierdzi również uczony Żyd, o biblistach nie wspominając - chciała powiedzieć Migdałek, a ty znów wietrzysz spisek i postęp :-? :-(

Anna01 - 2015-11-08, 13:04

Posty na temat autorstwa Pięcioksięgu zostały przeniesione.

AUTORSTWO PIĘCIOKSIĘGU MOJŻESZA



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group