To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

Protestanci - Proste pytanko

Monika K. - 2015-01-15, 14:05
Temat postu: Proste pytanko
Skoro Biblia jest jedynym źródłem wiary wg prostestantów, to na jakiej zasadzie osądzają które pisma należą do Biblii???
Bobo - 2015-01-15, 14:15

Niech odpowiedzą protestanci, ale na pewno samo zbadanie historii powstawania kanonu Biblii jest interesujące i zarazem przekonujące.
Natomiast zbadanie historii ksiąg deuterokanonicznych jakie zaadoptował KK, to są one nie przekonujące.

Serafin - 2015-01-29, 20:34
Temat postu: Re: Proste pytanko
Monika K. napisał/a:
Skoro Biblia jest jedynym źródłem wiary wg prostestantów, to na jakiej zasadzie osądzają które pisma należą do Biblii???


Na zasadzie zdrowego rozsądku. Co nie oznacza, że przyjęte przez nas księgi pochodzą ze źródła naszego zdrowego rozsądku.

sio - 2015-02-03, 23:04
Temat postu: Re: Proste pytanko
Monika K. napisał/a:
Skoro Biblia jest jedynym źródłem wiary wg prostestantów, to na jakiej zasadzie osądzają które pisma należą do Biblii???


....według protestantów w przeciwieństwie do KK Biblia jest jedynym źródłem wiary i protestanci osądzają/osądzili które pisma należą do Biblii na tej samej zasadzie co KK ;-)

Jan Mieszaniec - 2015-03-01, 00:54
Temat postu: Re: Proste pytanko
Monika K. napisał/a:
Skoro Biblia jest jedynym źródłem wiary wg prostestantów, to na jakiej zasadzie osądzają które pisma należą do Biblii???



Kanon Biblii uznawany przez kościoły protestanckie jest Kanonem sprzed soboru w Twerze w 1564 r. Podczas niego kościół Katolicki postanowił się odżegnać od idei protestanckiego pojmowania nauk Biblijnych i stworzył swój własny, dodając kilka ksiąg i fragmentów. Jest to wynik kontr reformacji.

KobietaZMagdali - 2015-03-01, 22:59

Skoro księgi deuterokanoniczne dodano dopiero w 1564 roku to jak Luter mógł je w okolicach 1517 odrzucić skoro wówczas jeszcze nie były dodane?
Jan Mieszaniec - 2015-03-02, 00:45

KobietaZMagdali napisał/a:
Skoro księgi deuterokanoniczne dodano dopiero w 1564 roku to jak Luter mógł je w okolicach 1517 odrzucić skoro wówczas jeszcze nie były dodane?



O ile wiem to nie prawda:-) . Luter zm. w 1546 roku. A ja, zamiast sprzeczać się niepotrzebnie, zapraszam do lektury książek z dziedziny historii Kościoła. ,,Czytać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak to, komu wychodzi''.:-)

KobietaZMagdali - 2015-03-02, 00:53

Janie, logika wystarczy. Skoro luter zmarł długo przed soborem to jak mogli na soborze dodać coś co Luter znał przed śmiercią i odrzucił w ramach protestu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group